V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Arctic P14 (PWM PST, CO PWM PST a Max)

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí. 

Konečne sa dostávame k ventilátorom Arctic P14, ktorých výkonnostné charakteristiky budú medzi 140 mm ventilátormi špičkové. To vieme zodpovedne konštatovať už teraz, bez výsledkov, napríklad aj na základe známych vlastností 120 mm modelov (P12).

Väčšie, 140-milimetrové P ventilátory Arctic takisto stavajú na piatich lopatkách s veľmi agresívne zakrivenými nábežnými hranami. Výhoda oproti menším modelom P12 bude prirodzene vo väčšom priereze, vďaka čomu bude pri rovnakých otáčkach dosahovaný vyšší prietok vzduchu. A pravdepodobne sa P14 dostanú na vyšší prietok aj pri rovnakej hlučnosti. V tomto kontexte (s hlučnosťou) už však treba so slovami narábať opatrne. Nevieme totiž, aké bude porovnanie tónových špičiek. Aj keď budú vibrácie P14 môžu byť vyššie (čo sa vzhľadom na geometriu a použité materiály dá očakávať), tak nutne neznamená vyššiu hlučnosť na kritických frekvenciách zvuku. Môže, ale nemusí a záleží aj na tom, v akom režime.

Frekvenčnou analýzou zvuku sa budeme podrobne zaoberať aj pri P14 CO PWM PST, kde bude stáť za pozornosť porovnanie pri vyšších frekvenciách, ktoré bude poukazovať na rozdiely hlučnosti ložísk. Zatiaľ čo ventilátory P14 PWM PST používajú fluidné ložiská (FDB), tak v P14 CO PWM PST sú guľôčkové, respektíve presnejšie dvojité guľôčkové. P14 s  prívlastkom „Max“ sa už ale vracia k FDB. Pri ňom bude zase pozoruhodné sledovať, ako sa na výsledkoch prejaví použitie obruče ako súčasť rotora.

Z týchto troch variantov obruč používa iba P14 Max. To primárne pre to, aby sa spevnili inak pružné lopatky, ktoré sú zdrojom vibrácií, ktoré sa dostávajú do akusticky nepríjemných rezonančných frekvencií a prenosom napríklad na počítačovú skrinku takisto môžu byť zdrojom nepríjemného sekundárneho hluku. Model P14 Max by mal byť v tomto smere dokonalejší, hoci je pri jeho dizajne aj jedna zjavná nevýhoda. Tá spočíva v o trochu kratších lopatkách, v dôsledku čoho môže byť dosahovaný pri rovnakej rýchlosti nižší prietok ako u variantov bez obruče, ktoré majú tie lopatky predsa len o trochu dlhší. Je dobré dodať ale i to, že rozdiel vo veľkosti lopatiek je pri porovnaní geometrií P14 s P14 Max výrazne ako medzi P12 a P12 Max. Ventilátory P14 Max totiž používajú rozbočovač s rovnako veľkou plochou ako P14.

Rozbočovač ventilátorov P12 Max a P12 A-RGB z celkového prierezu zaberá väčšiu plochu ako je to u P12. Tým prirodzene klesá prietok, aj keď nie výrazne. V oblasti ventilátorového rozbočovača je rozdiel tlakov pomerne malý a na výsledku sa príliš neprejaví. Tieto „straty“ sa však P14 Max (oproti P14) teda netýkajú a lopatky sú kratšie iba o to, o koľko z nich ukrojila hrúbka obruče, teda minimálne. Vzhľadom na to, že vďaka obruči dochádza k miernemu zvyšovaniu tlaku (pretože sa tak od špičiek lopatiek neodtrhávajú prúdnice vzduchu), môže byť prietok vzduchu P14 Max pri porovnateľnom akustickom profile dokonca i vyšší. Ako to je, zistíte onedlho.

Ventilátory budeme testovať v čiernych vyhotoveniach, aby sa v spektrografoch neprejavil vplyv materiálu s iným chemickým zložením. Áno, pre rôzne farebné vyhotovenie sú použité rôzne látky, od ktorých sa odvíja pevnosť lopatiek a od tej (pevnosti) následne vibrácie, ktoré formujú rezonančné frekvencie. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v porovnaní čierneho s bielym ventilátorom AF120 Elite. Pri P14 budú, samozrejme, naprieč farebnými vyhotoveniami dosahované iné pomery a zatiaľ, čo biely ventilátor Corsair (AF120 Elite) bol hlučnejší, tak biely Arctic (P14 PWM PST) eventuálne môže byť tichší (ako P14 PWM PST v čiernej). Nikdy by sa však nemalo jednať o dramatické rozdiely a je to skôr téma pre nadšencov, ktorí chcú vedieť „všetko“. Na drvivú väčšinu otázok o vlastnostiach ventilátorov Arctic P14 (PWM PST, CO PWM PST a Max) nájdete odpovede už čoskoro.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…

Vyvrcholenie trilógie testov 140 mm ventilátorov Arctic je tu. Pri P14 Max konštruktéri zapracovali na vylepšeniach, ktoré menia akustickú aj výkonnostnú charakteristiku ventilátora. Hlavná novinka, osadenie obruče, okrem iného umožňuje aj výrazné zrýchlenie, pre ktoré môže mať tento ventilátor naozaj vysoký prietok vzduchu. Na druhú stranu, fanúšikov extra nízkych otáčok príliš nepotešíme. Celý článok „Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic P14 PWM PST CO alebo guľôčkové ložiská proti fluidným

Dlhšia životnosť výmenou za vyššiu hlučnosť? Aj to sú jedny z bodov programu, ktorým sa budeme venovať v porovnaní ventilátora Arctic P14 CO s variantom (P14) s fluidnými ložiskami. Dokonca sú to hlavné body. Guľôčkové ložiská v drahšom variante týchto ventilátorov každopádne majú aj také špecifiká ktoré sa dajú jednoducho pozorovať a odlíšiť aj v bežnom, „domácom“ nasadení. Celý článok „Arctic P14 PWM PST CO alebo guľôčkové ložiská proti fluidným“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic P14 PWM PST: Neporaziteľný vo svojom segmente

Pri Arctic P14 je fascinujúci mimoriadne vysoký kontrast ceny k efektivite (chladenia). Tieto ventilátory patria k najlacnejším a súčasne dosahujú s ohľadom na všetky 140 mm ventilátory špičkové výsledky, pokiaľ ide o prietok vzduchu na jednotku hlučnosti. A to aj cez prekážky. Arctic z dostupných finančných prostriedkov na výrobu ventilátora vyťažil takmer maximum a je rozhodne o čo stáť. Celý článok „Arctic P14 PWM PST: Neporaziteľný vo svojom segmente“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Aj ja… mám taký pocit, že nás je viac…a aby Ľubo nemusel viac krát reagovať na maily/komentáre (aj v Eng. verzii) ohľadom P14 Max, tak si nás tu predpripravil/navnadili/ujasnil plán (všetko naraz) 😁

   1. Toto avízo aj preto, že sa objavujú externe zmienky o ignorácii testov Arctic P14. Dá sa to vidieť aj takto, ale všetko má svoj čas. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *