Arctic P12 PWM PST: Najznámejší duniaci ventilátor

Detaily Arctic P12 PWM PST

Dunivejších alebo vyložene dunivých ventilátorov je mnoho, ale žiadny sa týmto zvukovým profilom nespopularizoval tak, ako Arctic P12. Zrejme i preto, že tento akustický nedostatok je tu naozaj výrazný a výrobcu v novších modeloch dotlačil aj ku konštrukčným zmenám, ktoré sú zamerané na potlačenie kritických tónových špičiek. Ale aj napriek tomu je základný model P12 PWM PST pozoruhodný ventilátor a vo svojej cenovej relácii je bezkonkurenčný.

Pre mimoriadne nízku cenu a zároveň vysokú „chladiacu efektivitu“ je Arctic P12 PWM PST podľa mnohých metrík najpredávanejší 120 mm ventilátor. Pri veľkom počte vlastníkov je tak prirodzene aj poriadna spätná väzba a keďže väčšina ľudí má sluch v dostatočnom poriadku, aby počuli, že je zvukový profil tohto ventilátora ostrejší, často sa objavujú hlasy, že je tento ventilátor hlučnejší. To pre tónové špičky nielen na nižších „dunivých“, ale i stredných „hučivých“ frekvenciách. K tomu sa postupne dostaneme a podrobne si všetko rozvinieme.

Takto zo štartu je vhodné ešte poznamenať, že Arctic P12 je v porovnaní s dávnejšie otestovaným modelom BioniX P120 A-RGB, hoci má zdanlivo rovnaký rotor – nemá. A tých odlišností je viac než dosť, vrátane kratšieho tunela (P12) s menším odsadením rotora od prekážky, ale začnime analýzu ako obyčajne od piky.

Ventilátor P12 PWM PST (ďalej iba P12, ale stále je reč o variante PWM PST) má 5-lopatkový axiálny rotor, ktorý je typický pre súčasné modely Arctic z radu „P“. Z dôvodu malého počtu lopatiek a zámeru dosahovať vysoký statický tlak, musí byť každá lopatka veľká. Keby boli lopatky menšie, tak by pomedzi ne unikalo veľa vzduchu, čo by tým viac znižovalo prietok, čím väčší odpor by musel ventilátor prekonávať. Takto je v zákryte lopatiek významná plocha prierezu, takže prietok vzduchu nadmerne neklesá ani pokiaľ ventilátor funguje na reštriktívnych prekážkach.

Nábežné hrany P12 sú výrazne zakrivené, takže prúdnice vzduchu majú valcovú trajektóriu a efektívnejšie sa vyhýbajú kontaktu s rámčekom. Aj na tejto úrovni dochádza (vplyvom nižšieho trenia a menších turbulencií) zvyšovaniu efektivity oproti tradičným ventilátorom, ktoré takto výrazne zakrivené lopatky nemajú. Pri P12 je to ale naozaj extrém a nábežné hrany lopatiek majú až 60 mm. To je ešte o 5 mm viac než u BioniX P120 A-RGB.

Hrúbka materiálu ide v kritických miestach (ku špičkám) až na 3,5 mm, ale aj s tými sú pri použití látok PBT (a úplne by to nezachránilo ani pevnejší LCP) pružné a náchylné k vyšším vibráciám. A tie keď sa ukážkovo trafia do rezonančných frekvencií, tak je výsledok taký, že je v rovnakej, povedzme priemernej hladine hluku, P12 môže byť naozaj hlučný ventilátor tak v pásme nízkych frekvencií (do 200 Hz) zvuku ako aj medzi 300–450 Hz.

   

Jeden z rozdielov oproti BioniX P120 A-RGB, ktorý je pri posudzovaní výsledkov takisto dobré vnímať je aj menšie odsadenie rotora od rámčeka. P12 má o pol centimetra užší tunel, takže je rotor bližšie k prekážke, čo mení okrem hlučnosti aj rýchlosť prúdenia vzduchu. Dochádza teda vlastne k podobnému efektu, aký má zabezpečovať rámček Noctua NA-IS1.

Na to, že ide iba o 6-eurový ventilátor, je presnosť výroby mimoriadne vysoká. Až na úrovni naozaj drobných detailov zistíte, že u P12 sú predsa len o trošičku vyššie výrobné tolerancie ako u ventilátorov Arctic s podobným rotorom. Na P12 sa sem-tam niekde objaví maličká nerovnosť, ktorá však nebude mať na vlastnosti prakticky žiadny dosah. A v tejto cenovej relácii je aj trochu neférové na to upozorňovať, keďže rovnako lacné ventilátory často bývajú na tom podstatne horšie.

Konštrukcia rámčeka P12 je veľmi jednoduchá a od ostatných sa odlišuje iba tvarovanými výbežkami v rohoch, kde by ste očakávali antivibračné podložky. Tie Arctic k tomuto ventilátoru nedodáva, hoci by sa hodili. Ale opäť, s ohľadom ne cenu je to niečo, čo nemôžeme tomuto ventilátoru vyčítať. Skrátka nevyhnutný kompromis.

Jednoduchšia u P12 je aj nálepka s logom Arctic uprostred rotora. Na BioniX  P120 A-RGB a BioniX P120 sú jednotlivé znaky vystúpené a tu (na P12) „2D“. Samozrejme ide o nepodstatnú vec, ale bavíme sa o viditeľných rozdieloch oproti drahším modelom…

Kábel je „obyčajný“, ale solídny – plochý, s vodičmi držiacimi pekne pokope. Na konci sú dva konektory. Jeden na pripojenie ventilátora k základnej doske alebo rozbočovaču/regulátory a druhý na reťazového nadviazania ďalším ventilátorom. Na dĺžku má kábel 40–45 cm.

Arctic P12 (PWM PST) je ventilátor 120 mm formátu s uvádzaným rýchlostným rozsahom 200–1800 ot./min. Lavírovať tak môžete medzi veľmi nízkou hlučnosťou a stredne vysokým výkonom. Ložiská sú fluidné (FDB), ktoré Arctic mimo variantov CO (s guľôčkovými ložiskami) vo svojich ventilátoroch používa.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok. Celý článok „Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací

Německá společnost Arctic letos slaví 23 let od svého vzniku a při této příležitosti byly nedávno představeny nové AIO chladiče z řady Liquid Freezer III. Dneškem vstupují na trh i nové vzduchové chladiče z modelové řady Arctic Freezer 36. Tyto chladiče přichází s řadou odvážných inovací a jedna z nich vedla k jistým změnám formátu dnešní recenze. My se dnes společně podíváme na nejvyšší model této řady s přívlastkem A-RGB Black. Celý článok „Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Ďakujem za recenziu, na tento fan som čakal asi najviac, teraz čakám na ARGB alebo MAX 🙂
    Prekvapilo ma že tam je viac rozdielov oproti BioniX než som si myslel a nie vždy v prospech BioniX.

    Potvrdil sa ako kráľ v pomere cena/výkon ale aj ten dunivý prejav. Tiež sa mi potvrdilo že sa mi nezdá že na chladiči tak neduní ako na mriežke a nič lepšie ako výmenu Noctua fanov na NH-D14 za Arctic s dvojnásobným prietokom na pasíve oproti NF-P12 som nemohol spraviť. Teda, možno by bola lepšia výmena za P12 (P14 prečnieva a možno sa tam stráca časť statického tlaku, ale tak zase má väčší priemer = väčší prietok), ale bral som balíček 5ks P14, 4 skončili v skrinke a nebudem k tomu doobjednávať 1ks P12 keď mám jeden P14 voľný 🙂

    Teším sa na testy P12 MAX. Zatiaľ je to rozporuplné, v teste HW Canucks dopadol fantasticky, ale jeden používateľ na našom fóre ich vrátil vraj sú bieda 😕

    1. P12 má v porovnaní s BioniX P120 väčšie lopatky, aj keď sa to nezdá, pokiaľ človek nevidí tie ventilátory vedľa seba. Pri rovnakej veľkosti puzdra rozbočovača sú tak u P12 prirodzene menšie aj medzery medzi jednotlivými lopatkami, takže je menej priestoru na unikanie prúdnic vzduchu a je dosahovaný vyšší statický tlak. Tým pádom je úbytok prietoku vplyvom odporu prekážky u P12 menší ako u P120.

      Pri rovnakých otáčkach má P12 všetky predpoklady pre vyšší prietok vzduchu naprieč všetkými aplikáciami. Ak BioniX P120 niekde P12 dobieha, tak je to vtedy, keď pri regulácii otáčok na rovnakú hladinu hluku dochádza k výraznému obmedzovaniu P12 ostrejšími tónovými špičkami.

  2. uz aby tu boli recenzie P14 – i ked je pravda ze za tu cenu si ich clovek kludne kupi a zrecenzuje sam vlastnymi ušami 🙂

    Chalani velka vdaka za tuto piplavu robotu : neviem ako to robite, ale robite to brutalne namakane !!

    1. Testy P14 budú, možete vybrať farebný variant. Alebo dáme „CO“ s guľôčkovými ložiskami? 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *