Arctic P12 PWM PST: Najznámejší duniaci ventilátor

Základ 6 rovnakých hladín hluku...

Dunivejších alebo vyložene dunivých ventilátorov je mnoho, ale žiadny sa týmto zvukovým profilom nespopularizoval tak, ako Arctic P12. Zrejme i preto, že tento akustický nedostatok je tu naozaj výrazný a výrobcu v novších modeloch dotlačil aj ku konštrukčným zmenám, ktoré sú zamerané na potlačenie kritických tónových špičiek. Ale aj napriek tomu je základný model P12 PWM PST pozoruhodný ventilátor a vo svojej cenovej relácii je bezkonkurenčný.

Základ 6 rovnakých hladín hluku

Je niekoľko možností, podľa čoho normalizovať testovacie režimy pre ventilátory. V predošlej kapitole sme už písali o tom, že snáď najmenej vhodná možnosť sú rovnaké otáčky.

Na zváženie sú nastavenia podľa rovnakého statického tlaku či prietoku, ale za najrozumnejšie dlhodobo považujeme normalizovať meracie režimy podľa rovnakých hladín hluku. Jednak preto, že decibely sú logaritmická jednotka a všetky ostatné škálujú lineárne, ale hlavne preto, že podľa rovnakých hladín hluku sa zorientujete najrýchlejšie. Najjednoduchšie sa dá porovnať efektivita ventilátorov práve podľa toho, aké dosahuje výkonnostné vlastnosti pri rovnakej úrovni akustického tlaku. To je zo všetkých možností tá, ktorú si dokáže väčšina ľudí najlepšie predstaviť a odraziť sa od nej pri posudzovaní iných veličín.

Jednotlivé režimy hladín hluku sú nastavované od nízkych úrovni plynulo až k vyšším úrovniam. pri testovaní si tak nájdu svoje výsledky všetci používatelia bez ohľadu na to, či preferujú veľmi tichú prevádzku na hranici počuteľnosti alebo je prvoradý vysoký výkon.

Najtichší režim zodpovedá 31 dBA, za ním nasledujú 33 dBA a pre každý ďalší režim pripočítavame 3 dBA, ktoré hladinu hluku vždy zdvojnásobujú (36, 39, 42 a 45 dBA). Nakoniec ventilátory meriame pri maximálnom výkone. To už má každý trochu inú hladinu hluku, ktorú takisto uvádzame. V prípade, že medzi výsledkami pri niektorom ventilátore chýbajú namerané údaje znamená to, že nebolo možné nastaviť na cieľovú hladinu hluku. Či už preto, že jeho minimálne otáčky presahujú najtichší režim 31 dBA alebo naopak preto, že je ventilátor pri maximálnom výkone tichší než 45 dBA.

Je dôležité dodať, že naše merania hladiny hluku sú neporovnateľné s hodnotami, ktoré uvádzajú výrobcovia ventilátorov v špecifikáciách. To už len z toho dôvodu, že okolo snímača hlukomeru používame goliér v tvare paraboly, ktorá zvyšuje citlivosť. Dôležité je to preto, aby bolo možné rozlíšiť a nastaviť na rovnakú hladinu hluku aj režimy pri veľmi nízkych otáčkach, špeciálne 31 dBA.

Aby bolo rozlíšenie dostatočné, tak je hlukomer vedľa ventilátora pomerne blízko. Vzdialenosť medzi rámčekom a snímačom je 15 centimetrov. Snímač je pritom situovaný tak, aby nedochádzalo ku skresleniu, respektíve aby merania hladín hluku neovplyvňovalo prúdenie vzduchu. Preto je hlukomer nacentrovaný z profilu kolmo na rámček, ktorý definuje hĺbku ventilátora. Všetko je vždy pod rovnakými uhlami a v rovnakej vzdialenosti. Na presné a vždy rovnaké nastavenia vzdialeností používame sklonomer a značky.

Snímač hlukomera je umiestnený vzhľadom na polohu ventilátora z profilu. Nacentrovaný na hĺbku rámčeka je vertikálne i horizontálne.

Na meranie hlučnosti používame hlukomer Reed R8080. Ten v reálnom čase umožňuje priemerovanie vzoriek, čo je dôležité na presné vyladenie jednotlivých režimov. Ventilátory ladíme dovtedy, pokým nie je dosahovaná stanovená hladina hluku s presnosťou na dve desatinné miesta, napríklad teda 31 dBA. Hlukomer je jediný prístroj, ktorý kalibrujeme v rámci nášho testlabu. Ostatné prístroje máme skalibrované príslušnými technickými ústavmi. V prípade hlukomeru sa však vyžaduje kalibrácia pred každým testovaním a preto máme vlastný kalibrátor. Ten je už podľa etalónu skalibrovaný externe.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Za pomer cena/výkon! Arctic Freezer 36 A-RGB (White)

Aj s dvoma ventilátormi je chladič veľmi výhodná možnosť. Oproti podobným a typicky lacnejším konštrukciám so štyrmi heatpipe zvládne výrazne vyššiu záťaž. A to tak na najmodernejšej platforme Intel (LGA 1851) ako aj na procesoroch AMD Ryzen 9000 (AMD AM5). Určitým prínosom pre tieto veci okolo chladiaceho výkonu je aj montáž cez vlastný retenčný rámček (ILM) okolo procesorovej pätice. Celý článok „Za pomer cena/výkon! Arctic Freezer 36 A-RGB (White)“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic S12038-4K: Masívny ventilátor do drsných podmienok

Typovo úplne iný ventilátor, než sú tie, s ktorými sa zaoberáme bežne. Arctic S12038-4K je určený do výkonných serverov, čomu sú podmienené aj jeho črty. Veľmi vysoký prietok vzduchu zabezpečuje až 4000 ot./min. A aby chladiaci výkon výrazne neklesal ani cez prekážky, má „extrémny“ ventilátor Arctic profil hrubý až 38 mm. Pre čo najdlhšiu životnosť je potom netradične ochladzovaný aj motorček. Celý článok „Arctic S12038-4K: Masívny ventilátor do drsných podmienok“ »

  •  
  •  
  •  

Detaily Arctic Freezer 4U SP5: Namiesto jedného chladiča „dva“

Nový chladič Arcticu – Freezer 4U SP5 – je trochu niečím iným ako modely chladičov, ktorými sa zaoberáme bežne. Navrhnutý je totiž na high-endovú platfotmu AMD SP5, čomu zodpovedá aj jeho netradičná základňa. Na prvý pohľad to vyzerá, ako by mal chladič dve základne a vlastne je celá jeho stavba pripomína dva mainstreamové chladiče Freezer prilepené k sebe. Takáto konštrukcia ale dáva zmysel. Celý článok „Detaily Arctic Freezer 4U SP5: Namiesto jedného chladiča „dva““ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Ďakujem za recenziu, na tento fan som čakal asi najviac, teraz čakám na ARGB alebo MAX 🙂
    Prekvapilo ma že tam je viac rozdielov oproti BioniX než som si myslel a nie vždy v prospech BioniX.

    Potvrdil sa ako kráľ v pomere cena/výkon ale aj ten dunivý prejav. Tiež sa mi potvrdilo že sa mi nezdá že na chladiči tak neduní ako na mriežke a nič lepšie ako výmenu Noctua fanov na NH-D14 za Arctic s dvojnásobným prietokom na pasíve oproti NF-P12 som nemohol spraviť. Teda, možno by bola lepšia výmena za P12 (P14 prečnieva a možno sa tam stráca časť statického tlaku, ale tak zase má väčší priemer = väčší prietok), ale bral som balíček 5ks P14, 4 skončili v skrinke a nebudem k tomu doobjednávať 1ks P12 keď mám jeden P14 voľný 🙂

    Teším sa na testy P12 MAX. Zatiaľ je to rozporuplné, v teste HW Canucks dopadol fantasticky, ale jeden používateľ na našom fóre ich vrátil vraj sú bieda 😕

    1. P12 má v porovnaní s BioniX P120 väčšie lopatky, aj keď sa to nezdá, pokiaľ človek nevidí tie ventilátory vedľa seba. Pri rovnakej veľkosti puzdra rozbočovača sú tak u P12 prirodzene menšie aj medzery medzi jednotlivými lopatkami, takže je menej priestoru na unikanie prúdnic vzduchu a je dosahovaný vyšší statický tlak. Tým pádom je úbytok prietoku vplyvom odporu prekážky u P12 menší ako u P120.

      Pri rovnakých otáčkach má P12 všetky predpoklady pre vyšší prietok vzduchu naprieč všetkými aplikáciami. Ak BioniX P120 niekde P12 dobieha, tak je to vtedy, keď pri regulácii otáčok na rovnakú hladinu hluku dochádza k výraznému obmedzovaniu P12 ostrejšími tónovými špičkami.

  2. uz aby tu boli recenzie P14 – i ked je pravda ze za tu cenu si ich clovek kludne kupi a zrecenzuje sam vlastnymi ušami 🙂

    Chalani velka vdaka za tuto piplavu robotu : neviem ako to robite, ale robite to brutalne namakane !!

    1. Testy P14 budú, možete vybrať farebný variant. Alebo dáme „CO“ s guľôčkovými ložiskami? 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *