Arctic P12 PWM PST: Najznámejší duniaci ventilátor

... a prietoku vzduchu

Dunivejších alebo vyložene dunivých ventilátorov je mnoho, ale žiadny sa týmto zvukovým profilom nespopularizoval tak, ako Arctic P12. Zrejme i preto, že tento akustický nedostatok je tu naozaj výrazný a výrobcu v novších modeloch dotlačil aj ku konštrukčným zmenám, ktoré sú zamerané na potlačenie kritických tónových špičiek. Ale aj napriek tomu je základný model P12 PWM PST pozoruhodný ventilátor a vo svojej cenovej relácii je bezkonkurenčný.

… a prietoku vzduchu

Pri meraniach prietoku vzduchu môžeme dobre vysvetliť, prečo je ten tvar testovacieho tunela taký, ako je. Z dvoch častí nepozostáva iba preto, aby bolo pre merania tlaku pohodlne možné upchať „výfuk“. Anemometer (teda prístroj na meranie rýchlosti vetra) zvierajú cez príruby dve časti, dva útvary.

Predná časť na ktorej začiatku je pripevnený ventilátor, sa plynulo zužuje a zhruba od dvoch tretín je už prierez menší ako je prierez 120-milimetrového ventilátora. Dôvodom je to, že prierez anemometra má vždy menšiu plochu než je prierez testovaných ventilátorov. Zužovanie smerom k ventilátoru anemometra je tak plynulé, aké bolo možné zvoliť a steny tunela sú hladké. Týmto sa minimalizoval vznik neprirodzených turbulencií.

Rozdiel medzi prierezom na vstupe (testovaný ventilátor) a v zúženom mieste (anemometer) znamená aj rozdiel v dynamickom tlaku, uplatňujú sa tu princípy Venturiho efektu. Aby na tejto úrovni nevzniklo skreslenie a nebol prietok vzduchu ventilátora iný, než je v skutočnosti, treba na namerané hodnoty aplikovať Bernoulliho rovnicu (pre maximálnu presnosť výpočet zohľadňuje aj plochu vnútorného prierezu anemometra, teda jeho neaktívnu časť). Po tomto všetkom je znovu možné naše výsledky konfrontovať s papierovými parametrami.

Na merania používame anemometer Extech AN300 s veľkým 100-milimetrovým ventilátorom. Jeho veľká výhoda oproti iným anemometrom je v tom, že je vyhotovený na obojsmerné snímanie. To umožňuje skúšky pri rôznych orientáciách ventilátora. Vhodnejšia, respektíve presnejšia na merania je ale poloha „ťahaj“, aj keď sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať, ale vysvetlíme si.

Tu sa už dostávame k druhej časti tunela, k časti za anemometrom. Súčasťou celého zariadenia je hlavne preto, aby prichádzal na rotor anemometra laminárny prúd vzduchu. Inak by sa do výsledkov premietli nekontrolované bočné víry, ktoré sú v nesúlade s presnými meraniami. Preto budeme prietok testovať v tejto odsávacej pozícii. Ak by k tejto téme niekto chcel niečo obšírnejšie rozviesť, tak ďalšie podrobnosti môžeme kedykoľvek rozpitvať do detailov v diskusii pod článkom. Pýtajte sa. 🙂

Zadok tunela zabezpečuje mimo iné aj to, aby bol prívod vzduchu na ventilátor anemometra laminárny

V súvislosti s anemometrom sa ešte trochu vrátime k meraniam hlučnosti a k nastavovaniu režimov podľa fixných hladín hluku. Možno vám pri čítaní napadlo, že i ventilátor anemometra je zdrojom zvuku, ktorý treba pri meraní ventilátorov odfiltrovať. Z toho dôvodu pred každým meraním a nastavovaním režimu podľa stanovenej hlučnosti na medzi rámček a ventilátor anemometra zasúvame istiacu vložku. Tá, mimochodom, drží ventilátor anemometra aj pri meraniach statického tlaku.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nízky profil v 80 mm formáte. Arctic vydal P8 Slim PWM PST

Primárne pre potreby veľmi malých počítačových systémov Arctic rozšíril ponuku nízkoprofilových ventilátorov. To modelom P8 Slim PWM PST, ktorý je nielen nízky a menších rozmerov sa drží aj v zvyšných dvoch osiach. S 80 mm dobre kopíruje napríklad minimalistické skrinky pre Raspberry Pi a podobné jednodoskové počítače. Na pomery Arctic má tento malý ventilátor nadštandardný počet lopatiek. Celý článok „Nízky profil v 80 mm formáte. Arctic vydal P8 Slim PWM PST“ »

  •  
  •  
  •  

Otestované: Arctic M2 Pro v databáze 80 chladičov SSD

Chladiče SSD má v ponuke aj Arctic. Jedna z popredných značiek vsádza na nízku cenu, nadštandardnú kompatibilitu a dôležitý je potom, zdá sa , aj vizuálny vnem z chladiča M2 Pro. Dôraz sa ale kládol aj na vysoký chladiaci výkon a na to, aby bolo „zlepšenie“, respektíve zníženie zahrievania (SSD) oproti riešeniu bez chladiča výrazné. Čo to znamená? Napríklad aj mínus 30 stupňov Celzia. Celý článok „Otestované: Arctic M2 Pro v databáze 80 chladičov SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…

Vyvrcholenie trilógie testov 140 mm ventilátorov Arctic je tu. Pri P14 Max konštruktéri zapracovali na vylepšeniach, ktoré menia akustickú aj výkonnostnú charakteristiku ventilátora. Hlavná novinka, osadenie obruče, okrem iného umožňuje aj výrazné zrýchlenie, pre ktoré môže mať tento ventilátor naozaj vysoký prietok vzduchu. Na druhú stranu, fanúšikov extra nízkych otáčok príliš nepotešíme. Celý článok „Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Ďakujem za recenziu, na tento fan som čakal asi najviac, teraz čakám na ARGB alebo MAX 🙂
    Prekvapilo ma že tam je viac rozdielov oproti BioniX než som si myslel a nie vždy v prospech BioniX.

    Potvrdil sa ako kráľ v pomere cena/výkon ale aj ten dunivý prejav. Tiež sa mi potvrdilo že sa mi nezdá že na chladiči tak neduní ako na mriežke a nič lepšie ako výmenu Noctua fanov na NH-D14 za Arctic s dvojnásobným prietokom na pasíve oproti NF-P12 som nemohol spraviť. Teda, možno by bola lepšia výmena za P12 (P14 prečnieva a možno sa tam stráca časť statického tlaku, ale tak zase má väčší priemer = väčší prietok), ale bral som balíček 5ks P14, 4 skončili v skrinke a nebudem k tomu doobjednávať 1ks P12 keď mám jeden P14 voľný 🙂

    Teším sa na testy P12 MAX. Zatiaľ je to rozporuplné, v teste HW Canucks dopadol fantasticky, ale jeden používateľ na našom fóre ich vrátil vraj sú bieda 😕

    1. P12 má v porovnaní s BioniX P120 väčšie lopatky, aj keď sa to nezdá, pokiaľ človek nevidí tie ventilátory vedľa seba. Pri rovnakej veľkosti puzdra rozbočovača sú tak u P12 prirodzene menšie aj medzery medzi jednotlivými lopatkami, takže je menej priestoru na unikanie prúdnic vzduchu a je dosahovaný vyšší statický tlak. Tým pádom je úbytok prietoku vplyvom odporu prekážky u P12 menší ako u P120.

      Pri rovnakých otáčkach má P12 všetky predpoklady pre vyšší prietok vzduchu naprieč všetkými aplikáciami. Ak BioniX P120 niekde P12 dobieha, tak je to vtedy, keď pri regulácii otáčok na rovnakú hladinu hluku dochádza k výraznému obmedzovaniu P12 ostrejšími tónovými špičkami.

  2. uz aby tu boli recenzie P14 – i ked je pravda ze za tu cenu si ich clovek kludne kupi a zrecenzuje sam vlastnymi ušami 🙂

    Chalani velka vdaka za tuto piplavu robotu : neviem ako to robite, ale robite to brutalne namakane !!

    1. Testy P14 budú, možete vybrať farebný variant. Alebo dáme „CO“ s guľôčkovými ložiskami? 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *