Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…

Detaily Arctic P14 Max

Vyvrcholenie trilógie testov 140 mm ventilátorov Arctic je tu. Pri P14 Max konštruktéri zapracovali na vylepšeniach, ktoré menia akustickú aj výkonnostnú charakteristiku ventilátora. Hlavná novinka, osadenie obruče, okrem iného umožňuje aj výrazné zrýchlenie, pre ktoré môže mať tento ventilátor naozaj vysoký prietok vzduchu. Na druhú stranu, fanúšikov extra nízkych otáčok príliš nepotešíme.

Testy ventilátorov Arctic P14 (PWM PST)Arctic P14 CO (PWM PST) už máte za sebou a teraz si do skladačky doplníme posledný diel – Arctic P14 Max. Tento model vyšiel iba nedávno. S výbavou, ktorá tento ventilátor na prvý pohľad stavia do lepšieho svetla. Tomu prislúcha i zatiaľ najvyššia cena, pokiaľ ide o ventilátory z P radu Arctic.

Geometria ventilátorov P14 je mimoriadne efektívna, čo už viete aj z predošlých testov. Hlučnosť v rýdzo aerodynamickom pásme (300–400 Hz) je relatívne nižšia aj pre menší počet lopatiek, ktorých je iba päť. To znamená, že je na vstupe, na nábežných hranách lopatiek, aj menej nežiaducich turbulencií. Tým klesá hlučnosť a zároveň sa tým aj súbežne zvyšuje aj tlak/prietok. Menší počet lopatiek nemusí vždy znamenať „lepší“ výsledok. Ten je závislý aj od presného tvaru (lopatiek) či dodatočných povrchových detailov. Tie ventilátor P14 Max nemá, ale rotor teda pozostáva „iba“ z piatich, výrazne zakrivených lopatiek. A hlavne naozaj dlhých.

Rozdiel v dĺžke lopatiek oproti jednoduchším modelom P14 (CO) tu prakticky neexistuje, čo v prípade 120 mm modelov neplatí (varianty s obručou vrátane P12 A-RGB majú kratšie lopatky), pretože majú výrazne väčší rotorový rozbočovač. Ten pri P14 Max z celkového prierezu zaberá rovnakú plochu ako u základného modelu P14.

Aj napriek tomu sú ale lopatky P14 Max o trochu kratšie, naozaj ale iba o chlp, ktorý si pre seba ukrajuje obruč. Jej úloha je dvojaká. Jednak inak pružné lopatky spevňuje, jednak zvyšuje tlak na koncoch lopatiek. Prúdnice vzduchu sa od nich totiž neodtrhávajú tak ako pri ventilátoroch bez orámovaných rotorov, v dôsledku čoho trochu klesá prietok. Teda, pokiaľ je všetko rovnaké a rozdiel je iba v prítomnosti obruče. A že to tak naozaj je, si môžete overiť aj porovnaním prietoku P14 Max s P14 pri rovnakej či veľmi podobnej rýchlosti. Pri podobnej hlučnosti už P14 Max môže ťahať za kratší koniec, pretože tu už vstupuje ďalšia premenná, na ktorú obruč nemusí mať pozitívny vplyv. Ale takisto môže mať, je to situácia od situácie.

Tak ako aj u P14 a P14 CO je na lopatky použitý materiál (PBT) s relatívne nižšou pevnosťou kompenzovaný väčšou hrúbkou v kritických miestach. A obručou. Bez nej by pre nadmerné vibrácie nebolo možné tento dizajn rotora rozumne prevádzkovať na veľmi vysokých rýchlostiach, ktoré sú jednou z hlavných predností ventilátora P14 Max. Arctic tu zrýchľoval z 1700 ot./min (P14 a P14 CO) až na 2800 ot./min. A pokiaľ by sa obruč nepoužila, vibrácie by sa už ľahko mohli vymykať spod kontroly. Boli by príliš vysoké.

   

Pri takých vysokých rýchlostiach, aké P14 Max na pomery 140 mm ventilátorov dosahuje, sa už vibráciám úplne vyhnúť nedá. Hoci sme pri lacnejších modeloch P14 (CO) chválili, že na rámček sa vibrácie dostávajú iba v zanedbateľnej intenzite, tak stále sa jednalo o výrazne pomalšie ventilátory, ktoré gumené podložky v rohoch nevyhnutne nepotrebovali. Pri variante P14 Max už ale antivibračné prvky zmysel dávajú, keďže hlavne pri vysokých rýchlostiach budú, pokiaľ ide o tlmenie vibrácií, užitočné. To sú, samozrejme, pri horších kusoch aj u P14 (CO), ale v tomto prípade (P14 Max) sa dajú vyššie vibrácie očakávať vždy, ak chcete ventilátor prevádzkovať s ohľadom na čo najvyšší prietok vzduchu. V tomto smere sa trhajú rekordy. Aj taký BeQuiet! Silent Wings Pro 4 (BL099), ktorý patrí medzi jeden z rýchlejších 140-milimetrových ventilátorov, je oproti P14 Max pomalší.

Antivibračné podložky trochu zlepšujú aj kompatibilitu s prachovými filtrami. Tým, že sú z tela ventilátora trochu vystúpené, oddialia rámček prachového filtra od rotora a ani pri nespevnených nylonových filtroch už nemusí dochádzať k vzájomnému oteru tak, ako pri lacnejší modeloch P14 (CO) bez antivibračných podložiek. V najširšom bode (~28,4 mm) už ale profil Arctic P14 Max atakuje tridsať milimetrov. A väčšia hrúbka predstavuje potenciálne horšiu kompatibilitu. Najmä na radiátoroch v stropných pozíciách, kde bude častejšie dochádzať ku kolízii radiátora (s ventilátormi P14 Max) s chladičmi (či pamäťami) na základnej doske.

Na motorčeku je uvádzaných 0,35 A. Tento údaj však odkazuje skôr na elektrický prúd pri maximálnej prevádzkovej spotrebe než na výkon motorčeka (počítajúc aj s nejakou toleranciou pre „horšie“ kusy). Ten je podstatne vyšší (ako 4,2 W).

Ventilátor je napájaný cez približne 42 cm dlhý kábel so 4-pinovým konektorom. Podpora regulácie PWM tu je, možnosť reťazenia (PST) so vzájomným prepájaním viacerých ventilátorov ale P14 Max už chýba.

Okrem kusového predaja (s kódom ACFAN00287A) je Arctic P14 Max dostupný aj vo veľkých baleniach (ACFAN00290A), ktoré obsahujú až 5 ventilátorov.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.

A ešte jedna vec: Na čo najpohodlnejšiu orientáciu vo výsledkových grafoch (cez tlačidlo vľavo dole) si môžete pruhy zoskupiť podľa rôznych kritérií. Podľa (ne)prítomnosti osvetlenia, hrúbky profilu, značky, ložísk, ceny či hodnoty (s možnosťou zmeny radenia na zostupné alebo vzostupné). Vo východiskových nastaveniach je prednastavené kritérium „formát“, na základe ktorého sa oddeľujú 120 mm ventilátory od 140 mm.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Arctic P14 PWM PST CO alebo guľôčkové ložiská proti fluidným

Dlhšia životnosť výmenou za vyššiu hlučnosť? Aj to sú jedny z bodov programu, ktorým sa budeme venovať v porovnaní ventilátora Arctic P14 CO s variantom (P14) s fluidnými ložiskami. Dokonca sú to hlavné body. Guľôčkové ložiská v drahšom variante týchto ventilátorov každopádne majú aj také špecifiká ktoré sa dajú jednoducho pozorovať a odlíšiť aj v bežnom, „domácom“ nasadení. Celý článok „Arctic P14 PWM PST CO alebo guľôčkové ložiská proti fluidným“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic P14 PWM PST: Neporaziteľný vo svojom segmente

Pri Arctic P14 je fascinujúci mimoriadne vysoký kontrast ceny k efektivite (chladenia). Tieto ventilátory patria k najlacnejším a súčasne dosahujú s ohľadom na všetky 140 mm ventilátory špičkové výsledky, pokiaľ ide o prietok vzduchu na jednotku hlučnosti. A to aj cez prekážky. Arctic z dostupných finančných prostriedkov na výrobu ventilátora vyťažil takmer maximum a je rozhodne o čo stáť. Celý článok „Arctic P14 PWM PST: Neporaziteľný vo svojom segmente“ »

 •  
 •  
 •  

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

 1. Zaujímavé, nečakal som také vysoké minimálne otáčky a vysoký minimálny hluk. Takže ventilátor vhodný fakt len pre vysoký výkon, nič pre mňa.

  1. Ventilátory s takto vysokými maximálnymi otáčkami, aké má Arctic P14 Max, na opačnej strane spektra holt často bývajú na tom v tomto smere (dostatočne nízkych stabilných rýchlostí) horšie.

  2. Těch 900 ale není zase tolik. Pořád jde o poměrně nízké otáčky, které jsou takto blíž optimálnímu průtoku a tlaku. S restrikcemi mají nižší otáčky (700 od pasu) v praxi jen velmi chabý chladící účinek. S letními teplotami ty „hrozivé“ otáčky tipuju dost lidí přehodnotí. Navíc Max vzhledově nepůsobí tak lacině.

   1. Tu si dovolím nesúhlasiť …
    900 až 1000 RPM pri formáte 140 je veľa,…pri tomto ventilátore cca 5-6 dBA naviac, t.j. 4* vyšší akustický tlak
    … ja chápem, že naše zmysly nefungujú zďaleka lineárne a že percepčne sa za dvojnásobný hluk považuje cca 10 dBA, resp. ide to od 7 do 11 dBA v závislosti od „pacienta“ (teraz nemyslím Teba, ale nejakú testovanú osobu 🙂 )
    Ale nerozumiem prečo by som mal pri pozeraní videa, alebo čítaní niečoho počuť zbytočné „šušťanie“ 😛

    Moje 120, t.j. menší formát (P12-case a TF 12 Pro-cooler/case) sú len pri testovacej záťaži (CR23) roztočené na cca 1200 RPM. Pri nenáročnej prevádzke ~ idle, sú otáčky do 800 a sú na prahu počuteľnosti.

    1. Bufo, ale my taky máme počítače orientované na efektivitu (snížená TDP, undervolt). Přes den, v panelákovém bytě ve městě se těch 6 dB ztratí jako nic, na video a web pak v posteli hodně lidí kouká spíše na mobilních zařízeních.

     1. no jo, …ide hlavne o noc
      …asi prvá chyba je, že mám PC v spálni 😛
      …druhá, že na rozdiel od zraku (na mobile by som ja radšej nič nepozeral :-P) mám sluch citlivejší – vadí mi tikot, kvapkanie, počujem aj takú prkotinu ako diodka stavu zapnutia na monitore alebo neónky … najhoršie, že aj vlastný chrapot 🙂 …a preto spávam so štoplíkmi 😛
      …Na druhej strane, keď svokra volá so ženou v aute a neviem, kde presne parkuje, tak ich nájdem podľa zvuku 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *