Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Arctic P14 Max

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok.

V rámci postupného zdokonaľovania 5-lopatkového dizajnu P ventilátorov Arctic konečne došlo aj na 140-milimetrové modely bez A-RGB. Nové ventilátory Arctic P14 Max stavajú na menšom počte lopatiek, ktorú majú ale nadštandardnú veľkosť. Medzi jednotlivými lopatkami sú tak na pomery tohto formátu stále malé medzery, čo prispieva okrem vysokého prietoku vzduchu aj k vysokému statickému tlaku. Ten je dôležitý predovšetkým preto, aby vplyvom prekážky došlo k čo najnižšiemu úbytku prietoku vzduchu a aby bol chladiaci výkon tým pádom čo najvyšší.

Na rozdiel od „základných“ modelov P12 (PWM PST) je pomerne výrazná zmena v použití obruče. Špičky všetkých lopatiek zdieľajú spoločnú obruč, ktorá je súčasťou rotora. Jej prínos je najmä v spevnení inak pomerne pružných lopatiek, ktorých vibrácie sa často dostávajú do rezonančných frekvencií a zvuk je charakteristický agresívnejšími tónovými špičkami. To najmä pri nižších, „dunivejších“ frekvenciách zvuku. Spevnením lopatiek obručov sa vibrácie znížia a spolu s nimi by mali na dosiahnutie príjemnejšieho akustického profilu spadnúť aj tónové špičky. Podobné správanie môžete vidieť napríklad v porovnaní Arctic P12 (s rotorom bez obruče) a Arctic P12 A-RGB (rotor s obručou).

Pri 140 mm ventilátorov to bude, samozrejme, trochu iné, ale princíp zostáva rovnaký. Vzhľadom na  to, že k ventilátorom Arctic P14 nemáme žiadne dáta, nebudeme o ničom špekulovať a ako čo funguje, uvidíte až v testoch. Tie sa už blížia a pravdepodobne urobíme taký malý seriál, kde analýzy začneme modelmi P14 PWM PST, za ktorými budú nasledovať P14 CO PWM PST (s guľôčkovými ložiskami) a trilógiu uzatvoríme testami ventilátorov P14 Max. Tie, mimochodom, rovnako ako P12 Max a P14 CO používajú fluidné (FDB) ložiská.

Arctic P14 Max

Aj vďaka spevneniu lopatiek môžu ventilátory P14 Max dosahovať vyšších rýchlostí než P14 (končiace na 1700 ot./min). A to pomerne výrazne, pri 100 % intenzite PWM regulácie, respektíve pri 12 V majú P14 Max až 2800 ot./min. Tejto rýchlosti má zodpovedať prietok vzduchu až na úrovni 161,40 m³/h a statický tlak 4,18 mm H2O . Stále sú však zachované aj možnosti regulácie k veľmi nízkych rýchlostiam, podľa parametrov až k 400 ot./min. A pri nižšej intenzite PWM regulácie, ako sú 3 %, sa má ventilátor vypínať.

Podľa vyššie uvedených znakov je vysoký predpoklad, že sa ventilátory P14 Max zaradia medzi úplnú špičku nielen pri maximálnej rýchlosti, ale aj pri nižších rýchlostiach pri porovnateľnej hlučnosti s inými ventilátormi. A to bez ohľadu na konkrétnu aplikáciu. Arctic píše o „ideálnych“ ventilátoroch na radiátory, ale zaostávať by nemali ani v systémových pozíciách skriniek. Neexistujú pre to technické dôvody.

Oproti starším alebo lacnejším (ako už chcete…) modelom P14 pribudli na rámčeku aj antivibračné podložky, ktoré majú takisto potlačiť vibrácie a znižovať sekundárny hluk, ktorý vzniká rozvibrovaním komponentu, s ktorým sú ventilátory v kontakte.

Ventilátory P14 Max sú už v predaji, okrem e-shopu Arctic sú dostupné napríklad aj na Ebay. To za cenu 13 eur/cca 291 Kč, ktorá však ma byť iba dočasná. MSRP je 18 eur/456 Kč Kč. V prípade 5-balenia je pre množstevnostnú zľavu cena za kus nižšia trochu nižšia. Päť ventilátorov Arctic P14 Max, keď si ich kúpite v jednom balení, môžete mať za 44 eur/cca 1115 Kč alebo neskôr eventuálne za 60 eur/1520 Kč. To je ale iba odporúčaná maloobchodná cena, za ktorú ventilátory Arctic u predajcov ale obvykle nebývajú a sú lacnejšie.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nízky profil v 80 mm formáte. Arctic vydal P8 Slim PWM PST

Primárne pre potreby veľmi malých počítačových systémov Arctic rozšíril ponuku nízkoprofilových ventilátorov. To modelom P8 Slim PWM PST, ktorý je nielen nízky a menších rozmerov sa drží aj v zvyšných dvoch osiach. S 80 mm dobre kopíruje napríklad minimalistické skrinky pre Raspberry Pi a podobné jednodoskové počítače. Na pomery Arctic má tento malý ventilátor nadštandardný počet lopatiek. Celý článok „Nízky profil v 80 mm formáte. Arctic vydal P8 Slim PWM PST“ »

  •  
  •  
  •  

Otestované: Arctic M2 Pro v databáze 80 chladičov SSD

Chladiče SSD má v ponuke aj Arctic. Jedna z popredných značiek vsádza na nízku cenu, nadštandardnú kompatibilitu a dôležitý je potom, zdá sa , aj vizuálny vnem z chladiča M2 Pro. Dôraz sa ale kládol aj na vysoký chladiaci výkon a na to, aby bolo „zlepšenie“, respektíve zníženie zahrievania (SSD) oproti riešeniu bez chladiča výrazné. Čo to znamená? Napríklad aj mínus 30 stupňov Celzia. Celý článok „Otestované: Arctic M2 Pro v databáze 80 chladičov SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…

Vyvrcholenie trilógie testov 140 mm ventilátorov Arctic je tu. Pri P14 Max konštruktéri zapracovali na vylepšeniach, ktoré menia akustickú aj výkonnostnú charakteristiku ventilátora. Hlavná novinka, osadenie obruče, okrem iného umožňuje aj výrazné zrýchlenie, pre ktoré môže mať tento ventilátor naozaj vysoký prietok vzduchu. Na druhú stranu, fanúšikov extra nízkych otáčok príliš nepotešíme. Celý článok „Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (16) Pridať komentár

  1. Medzi tým…niekde v niekoho hlave (mená sú vybrané čisto náhodne a nemajú súvis so žiadnou konkrétnou entitou) 😉
    Ľubo1: „Super, to sa hodí pre moju databázu… teším sa.“
    Ľubo2: „Čo blbneš, šak už teraz nestíham.“
    Ľubo1: „Ale budem mať nový dobrý ventilátor na otestovanie.“
    Ľubo2: „Do #?!#!, ale však deň má len 24 hodín a potrebujem niekedy aj spať.

    1. A do toho ešte jeden hlas: „Nebolo by zlé publikovať tie dávno odmerané materiály k zdrojom ATX 3.0 skôr, než budú všetky modely neaktuálne.“

      Testy P14 a teraz aj P14 Max sú ale samozrejme základ, bez ktorého sa 140mm LCP ventilátory Noctua nebudú dať poriadne hodnotiť. A vieme teda, že pri nich „hrozí“ ten jún, aj keď… á radšej nič. 🙂

      1. –„A vieme teda, že pri nich „hrozí“ ten jún, aj keď… á radšej nič. 🙂“
        to znie ako keby „entita“ niečo vedela, ale nemôže nič povedať … čííí… 🙂

        1. Nie, ohľadne vydania nevie nič isté. Ale vzhľadom na to, v akom čase sa má s Noctuou baviť o nejakých veciach, tak sú určité pochybnosti. Keď sa k tomu ešte pripočítajú známe odpovede na otázky ohľadne reálnosti júnového vydania… ale ktovie. Každopádne si nemyslím, že AAA produkt, ktorý im bude robiť značnú časť tržieb nasledujúcich desať rokov, pustia na trh nepustia bez stopercentnej istoty v každom detaile. A teda ešte takto krátko po tom, ako sa zasahovalo do konštrukcie rámčeka. K tomu nejaké nepublikovateľné veci mám, a aj v kontexte týchto znalostí to, sa mi zdá, časovo úplne nevychádza. Ale jasné, časové náročnosti jednotlivých krokov odhadnúť a je to len o „pocitoch“.

          Btw, Noctua je jedna z mála firiem, ktorá dopredu nikomu nič neprezrádza ani pod krytím podpísaného NDA. Dokonca v predstihu (pred vydaním) nikomu neposielajú ani vzorky na testy. Teraz je asi vhodné sa zamerať na tie P14. Variant Max, pokiaľ majú značnú váhu aj akustické vlastnosti, môže Toughfan 14 Pro asi dosť zavariť. Hoci pri porovnateľnej rýchlosti budú mať navrch pravdepodobne P14 bez obruče. Asi by to mohlo byť podobné ako u menšieho formátu, kde variant Max má o trochu kratšie lopatky (kvôli väčšej ploche náboja a i tej obruči…).

  2. Tak na test týchto ventilátorov sa nesmierne teším, hlavne porovnanie s mojimi súčasnými P14 PWM PST 🙂

        1. Asi iba vtedy, pokiaľ vieme, aké informácie zo štítku prináležia ktorej revízii. Neviem, ako to presne je, ale napríklad naprieč revíziami P12 boli zrejme použité rôzne výkonné motorčeky. To je ale iba jedna z vecí. Je možné, že dve rôzne revízie môžu mať tieto základné parametre rovnaké a nejaké zmeny prebehli na iných miestach.

          K nejakému changelogu (hoci aj neúplnému) som sa od Arcticu snažil dostať už pri P12, ale po nejakom treťom či možno až štvrtom pripomenutí som to vzdal. Asi to úplne zverejňovať nechcú. Teraz pri P14 sa snažím o niečo podobné a zatiaľ teda viete aspoň to, že najnovšia revízia pre P14 PWM PST je 4 a pre P14 CO PMW PST zase 3. No, uvidíme, k čomu sa (ne)dostaneme. Výkonnostná ani akustická charakteristika od prvej po poslednú revíziu, počíta, veľmi meniť nebude, ale aj tak by bolo zaujímavé vedieť, čo v priebehu času Arctic mení a prečo.

          Identifikácia revízie so škatuľkou je už, samozrejme, jednoduchá. Pokiaľ ide o 1. revíziu, tak nad EAN kódom nie je žiadne dodatočné označenie. A pri ďalších je už číselní označenie revízie je. Pri aktuálnych P14 PWM PST je to napríklad rev. 4.

            1. Alebo, jasné. Revízia je skrátka uvedená v rámci textu niekde na štítku balenia. Pokiaľ teda nejde o prvú, neoznačovanú.

      1. Pozriem keď sa vrátim domov v pondelok, kupované v 2020. Ak bude záujem možno by som po dohode vedel aj nejaký poslať na porovnávacie testy, neviem koľko ich ale treba minimum aby to bolo objektívne?

        1. Zistite, dajte vedieť. 🙂

          Vďaka za ponuku, ale výsledky používaných ventilátorov s používaný nebudem miešať. Na viacerých úrovniach by mohli byť merateľné rozdiely, ktoré sú spôsobené práve tým, že jedny už majú niečo nabehané. U nich sa predpokladá vyššia prevádzková spotreba a s ňou eventuálne spojené aj vyššie vibrácie. Pre vybrané modely ventilátorov niekedy takéto porovnanie vydáme, ale to budeme potrebovať aj výsledky, ktoré budú prezentovať počiatočný stav.

          PS: Asi by sme sa dokázali dostať k novým ventilátorov vo všetkých revíziách, ale asi by to nebolo ktovieako zaujímavé. Treba ale počkať na tú správu ku všetkým zmenám naprieč jednotlivými revíziami. Z dostupných informácií to vyzerá tak, že iné by mohli byť iba tie motorčeky. A to možno z dôvodu vyčerpania zásob? To sa bude diať aj pri iných ventilátoroch, ktorých výrobcovia revízie verejne neriešia a možno by to bolo i zbytočné, pokiaľ sa všetky zmeny robia s ohľadom na zachovanie kľúčových parametrov.

          1. Asi to bude prvá revízia, nikde nevidím žiadne čislo revízie. Je tam ©2019 tak predpokladám várka z 2019 aj keď kupované v apríli 2020. Valuepack 5ks.

            1. Vďaka. Pokiaľ na balení chýba informácia o vyššej revízii, tak to s najväčšou pravdepodobnosťou bude prvá revízia. Okrem toho aj ten rok 2019 má blízko vydania (2018?) P14 PWM PST.

              1. inak podľa meraní ThermaLeaf-a je dosť výrazný rozdiel medzi rev.2 a rev.4 na najnižšej hlučnosti 31 dBA
                (link na jeho zdieľaný spreadsheet mi nechce vložiť)
                Keďže na vyšších úrovniach sú prietok aj RPM veľmi podobné, …tak predpokladám, že došlo pri akustickom prejave motorčeka k zlepšeniu. … Vyššie to bude prekryté

                1. — „… dosť výrazný rozdiel medzi rev.2 a rev.4 na najnižšej hlučnosti…“

                  Viem, aj sme sa o tom s ThemalLeftom bavili. Technicky sa to ale veľmi zle vysvetľuje, keď nedošlo k zmenám na úrovni rotora. Ten ma stále rovnakú geometriu, použité sú rovnaké materiály, takže sú na lopatkách rovnaké vibrácie, ktoré definujú tónové špičky.

                  Eventuálne ovplyvnenie eventuálne trochu iným motorčekom, neviem… ten by sa naprieč revíziami P14 meniť nemal. Konečne k tým revíziám máme nejaké, povedzem bohatšie vyjadrenie Arcticu k zoznamu zmien. Aj keď môže byť asi neúplný, tak všetko to majú byť iba kozmetické veci, ktoré na chod ventilátora nemajú vplyv. Ešte ale trochu povyzvedám…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *