Arctic P12 PWM PST A-RGB: Obruč? Protiduniaca záchrana

Detaily Arctic P12 PWM PST A-RGB

Najväčším nedostatkom pôvodných ventilátorov Arctic z radu P je dunivý zvukový profil. Výrobca si tento nedostatok uvedomil a rozhodol sa s ním zatočiť. Doslova. Rozumne, implementáciou obruče eliminujúcej kritické vibrácie, ktoré sú zdrojom nepríjemného akustického profilu. Realizácia dopadla dobre a už P12 A-RGB ukazuje, o koľko je v porovnaní so starším modelom P12 tichší. A týmto zoznam vylepšení nekončí.

Ventilátorov s orámovaným rotorom sme tu mali už niekoľko, ale v súvislosti s P12 PWM PST A-RGB (ďalej len P12 A-RGB) táto úprava púta asi najviac pozornosti. Model P12 PWM PST (t.j. ventilátor ešte bez tohto orámovania) je medzi používateľmi mimoriadne populárny a zároveň jeho najväčší nedostatok je to, že sa jeho chod vyznačuje nepríjemným dunením, respektíve vysokými tónovými špičkami na nižších frekvenciách zvuku. To bohužiaľ pre súhru nepriaznivých vlastností lopatiek.

Päťlopatkové rotory ventilátorov Arctic pri porovnáteľných rýchlostiach dosahujú vyšší prietok ako väčšina konkurenčných riešení, a to, nebyť spomínaného dunenia, aj pri nižšej hlučnosti. Lenže tento zvuk je pre ranné ventilátory z radu P charakteristický. Lopatky sú prilíš dlhé, pružné, z materiálu s vyššou tepelnou rozťažnosťou.

V nižšej cenovej relácii (v akej je P12 PWM PST) sa to ešte dá ospravedlniť, ale čím drahší ventilátor, tým horšie to je. Najjednoduchší a najlacnejší spôsob, ako potlačiť nežiaduce vibrácie na lopatkách je pospájaním špičiek lopatiek, čím vznikne akási obruč. To je i prípad P12 A-RGB. Výhoda takéhoto postupu je v tom, že môže byť stále použitý lacnejší materiál a pritom sa ventilátor nedostane do takých „akustických ťažkostí“ ako staršie ventilátory Arcticu. Variant P12 PWM PST je prvý, ktorý túto obruč má.

Primárna úloha obruče je teda spevniť špičky lopatiek, ale v jej dôsledku takisto do určitej miery stúpa celkový tlak ventilátora. Prúdnice vzduchu sa totiž od špičiek lopatiek neodtrhávajú tak ako u „bežných“ ventilátorov. Tými mienime ventilátory z podobnej cenovej relácie, nie špičkové ventilátory v čele s Noctua NF-A12x25, ktorý na podobný a lepší výsledok orámovaný rotor nepotrebuje.

A takisto sa nazdávame, že cirkulárne prúdenie vzduchu v medzere medzi statorovým rámčekom a rotorom kladie spätnému tlaku väčší odpor, takže konštrukcia orámovaného rotora je prospešná aj z pohľadu dosahovania vyššieho statického tlaku, a to i napriek tomu, že papierové špecifikácie tomu príliš nenasvedčujú. Neexistuje veľa technických dôvodov, prečo by mal mať tento ventilátor (P12 A-RGB) výrazne nižší statický tlak oproti základnej P12 (PWM PST).

Upozornenie: S nylonovými prachovými filtrami, ktoré nemajú nejakým spôsobom spevnenú sieťku, sa môže tento ventilátor dostať do kolízie. Výškový rozdiel medzi rámčekom a konštrukciou rotora je príliš malý a hrozí vzájomný kontakt, v ktorého dôsledku vzniká nadmerný, mimoriadne nepríjemný hluk.

   

Arctic okrem toho uvádza, že P12 pri nižších rýchlostiach dosahuje aj vyšší prietok vzduchu, čo je čiastočne pravda, ale nie v takej miere, ako naznačujú špecifikácie. Pri rovnakých rýchlostiach je prietok vzduchu P12 A-RGB naozaj nižší, pretože pri rovnakom celkovom priereze je tu väčšia plocha rozbočovača. To o približne 47 %. Z pohľadu rotora ako celku tento rozdiel však taký dramatický rozdiel nepredstavuje. Po odpočítaní vnútorného prierezu (rozbočovača) je vonkajší prierez (lopatiek) P12 A-RGB menší iba o 4,9 %. A dôležité je poznamenať i to, že v oblasti, v ktorej vplyv plochy na efektivitu klesá.

V kontexte kratších lopatiek sa dá hovoriť o určitom výkonnostnom zhoršení, ktoré však na druhej strane vzniklo pravdepodobne pre lepšiu stabilizáciu rotora pre dosahovanie nižších vibrácií. Tie sa Arcticu podarili znížiť naozaj dramaticky a nebude o úplne o tom, že sa konečne použili už aj pomerne slušné (mäkšie) antivibračné podložky.

Konštrukčne P12 A-RGB ťažko niečo vytýkať, obzvlášť na cenu, ktorou sa tento ventilátor radí k najlacnejším modelom s osvetlením ARGB LED. Isteže, sú aj lacnejšie, ale tie sa vyznačujú vždy väčším alebo menším množstvom nedostatkov, ktorými tento 120-milimetrový ventilátora Arcticu často úspešné obchádzajú.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

V „P“ rade 80 mm ventilátorov Arctic je už aj model Max

Menší formát ventilátora nemusí vždy znamenať nízky prietok. Na dosiahnutie porovnateľných výsledkov s modelmi s väčšiemu prierezom musia byť vyššie otáčky a spolu s nimi aj vyššia hlučnosť, ale pokiaľ toto akceptujete a pre rozmerové obmedzenia vlastne nemáte príliš na výber, tak nový ventilátor P8 Max sa javí ako atraktívna možnosť. A hlavne je jeden z mála svojho druhu. Celý článok „V „P“ rade 80 mm ventilátorov Arctic je už aj model Max“ »

 •  
 •  
 •  

Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika

„Modifikácia“ chladiča výmenou ventilátora za relatívne efektívnejší model nemusí viesť vždy k požadovanému výsledku. Niekedy si polepšíte podstatne menej, ako by ste očakávali, inokedy môže dôjsť dokonca k zhoršeniu. To znamená, že pri rovnakej hlučnosti bude dosahovaný nižší chladiaci výkon a je úplne jedno, aký ventilátor použijete. Niekedy má skrátka hlavné slovo konštrukcia pasívu. Celý článok „Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic upravil ventilátor P14 Slim PWM PST, ale nepochválil sa

Ak ste dávnejšie (a tým je myslený aj začiatok tohto roka) kupovali ventilátor P14 Slim PWM PST, tak jeho konštrukcia sa od súčasnej podoby odlišuje. A to pomerne výrazne. Jedná sa totiž o to, že povýšil potichu do druhej revízie. To však v takej tichosti, že to mnohým, vrátane nás, uniklo. O aké zmeny ide a ako nové vyhotovenie identifikovať, aby sa nestalo, že si objednáte to staršie, nedokonalejšie? Celý článok „Arctic upravil ventilátor P14 Slim PWM PST, ale nepochválil sa“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Ďakujem za recenziu. Za mňa sklamanie, na hexamriežke je výrazne horší ako P12, 40% rozdiel vo výkone pri 33dB a 36dB je brutal. Najprv som si myslel že bude problém s tlakom keďže výkon oproti P12 spočiatku klesá úmerne s tým ako silno „zavadzia“ prekážka, ale paradoxne sa to potom naopak zlomí, na tenkom radiátore je na tom už relatívne lepšie a nezaostáva až toľko oproti P12 a na hrubom radiátore má už zase podobný výkon ako P12 o_O

  Ako nie je to vôbec zlé v porovnaní s ostatnou ARGB konkurenciou ani na tej hexamriežke, len som dúfal že nebude mať takú výraznú slabinu, dúfal som v podobný, možno kozmeticky nižší výkon ako P12/P14 ale s lepším zvukovým prejavom. Ak by som konšpiroval príde mi ako keby to vyladili pre „bežné“ recenzie kde sa testuje navoľno a na radiátore.

  Fluctus vyzerá že je na hexamriežke na tom výrazne lepšie, čiže dobre rozmýšľam že na systémové chladenie radšej Fluctus ako Arctic? Keďže ARGB má výrazne nižší výkon a bežný „duní“, Fluctus naopak duní všade len nie na tej hexamriežke 😀
  A naopak, na D14 mi príde že P14 neduní prakticky vôbec na rozdiel od hexamriežky, takže na pasívy Arctic a nie Fluctus keďže tie naopak dunia všade len nie na hexamriežke 😀

  Dobre som to pochopil z meraní? A aký na to máte názor v redakcii zo subjektívneho počúvania? Dobre predpokladám že na podobné otázky sa pokúsite odpovedať v tej chystanej encyklopédii?

  Inak pred dvoma dňami som čítal anglickú verziu keďže som náhodou prepol do EN verzie stránky, bežne bývajú články v anglickej verzii takto výrazne skôr či je to skôr náhoda?

  1. Na hexamriežke dosahuje P12 A-RGB pri rovnakých dBA nižší prietok ako Fluctus 120 PWM kvôli výrazne vyššej špičke v „hučiacom“ pásme medzi 300–400 Hz, ktorá mu nedovoľuje ísť na vyššiu rýchlosť.

   Áno, na hrubším radiátore s nižším FPI (a to je dôležité poznamneať, to je zrejme tá premenná, pre ktorú sa to deje – redšie rebrovanie) P12 A-RGB dosahuje v nižších hladinách hluku vyšší prietok ako na tenšom radiátore s vyšším FPI. Väčšina ventilátorov sa tak nespráva (a nižšie prietok naprieč radiátormi je dosahovaný vo vrchnom i spodnom rýchlostnom pásme), je to spoločný znak s niektorými ventilátormi s orámovaným rotorom. Nasledujúce netvrdím so stopercentnou istotou, ale mohlo by to byť takto: Pri pomalších rýchlostiach radiátor so širšími rebrami viac sedí týmto orámovaným ventilátorom pre výraznejšie potláčanie mikroturbulencií na vstupe pre ktoré môže byť prúdenie cez radiátor s väčšou mierou otvorenia (a to i napriek tomu, že je hrubší a obvykle sa v ňom skôr stráca tlak) rýchlejšie.

   Pri veľmi nízkych otáčkach (ktoré budú, počítam, tak nejako asi cieľ aj pri tom systémovom chladení) Fluctus 120 zase až tak neduní, takže osobne by som na tento účel vybral ten. Na názor subjektívneho vnemu zvuku sa, prosím, nepýtajte, všetko musí byť objektívne – exaktné, pocitov zbavené. 🙂

   Jasné, nejakými populárnymi článkami ohľadne interpretácie spektrografov zvuku sa budeme zaoberať tak v pripravovanej encyklopédii ako aj v tematických článkoch na webe. Čo tak sledujem, tak veľa zahraničných čitateľov s ňou vie pracovať už naozaj pekne, ale samozrejme cieľ je, aby vedel frekvenčnú analýzu prečítať každý, kto sa o zvuk ventilátorov zaujíma.
   Testy P12 A-ARGB boli na EN webe skôr z dôvodu, že sme sa tam dostali do malého predstihu tým, ako vychádza iba jeden článok denne. Bežné to ale nebude, 9 z 10 testov aj do budúcna vyjde najprv v slovenčine.

  2. Fluctus mi vychází jako o třídu lepší a univerzálnější. Ta nemožnost nasadit při RGB variantě Arcticu nylonový filtr je za mě obrovský handicap.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *