Arctic P12 PWM PST A-RGB: Obruč? Protiduniaca záchrana

Základ metodiky, veterný tunel

Najväčším nedostatkom pôvodných ventilátorov Arctic z radu P je dunivý zvukový profil. Výrobca si tento nedostatok uvedomil a rozhodol sa s ním zatočiť. Doslova. Rozumne, implementáciou obruče eliminujúcej kritické vibrácie, ktoré sú zdrojom nepríjemného akustického profilu. Realizácia dopadla dobre a už P12 A-RGB ukazuje, o koľko je v porovnaní so starším modelom P12 tichší. A týmto zoznam vylepšení nekončí.

Základ metodiky, veterný tunel

Predtým, než sa pustíte do čítania metodiky s rozborom všetkých detailov, tak sa pozrite ešte na testovací tunel ako celok. To je srdce celého systému, ku ktorému sa pripájajú ďalšie tepny (manometer, vibrometer, powermeter, …). Pevnou súčasťou tunela je z meracích prístrojov iba anemometer.

Tvar veterného tunela je inšpirovaný Venturiho trubicou, ktorá sa na merania prúdenia kvapalín a plynov používa už dlho. Venturiho efekt pre potreby snímania rýchlosti vetra je známy aj z leteckého priemyslu. Konštrukcia na meranie počítačových ventilátorov má ale svoje špecifiká, ktoré tento náš návrh v sebe odráža.

Jednotlivé parametre veterného tunela HWC na testy ventilátorov sú výsledkom fyzikálnych simulácií a praktického laborovania. Všetky detaily (záhyby, použitý materiál či povrchová úprava) majú svoje opodstatnenie a je takto navrhnuté z nejakého konkrétneho dôvodu. Jednotlivé konštrukčné detaily si postupne preberieme v rámci opisu meraní čiastkových veličín.

Teraz si ešte v krátkosti rozvedieme niektoré veci, ktoré sa do textu nasledujúcich kapitol tematicky nehodia. A síce napríklad to, že je kostra veterného tunela prácou 3D tlačiarne (PLA). Hrubý výtlačok bol, samozrejme, následne dôkladne opracovávaný brúsením, tmelením, leštením a lakovaním. Dôležitá je najmä hladká povrchová úprava vnútorných stien.

Pri spájaní jednotlivých častí sa kládol dôraz na to, aby bezchybne lícovali, aby boli bezchybne vytesnené (k tomu sa ešte vrátime pri opise testovacích postupov na meranie tlaku), ale takisto aby sa používaním nepovoľovali spoje. Všetko je síce pre servisné účely rozoberateľné, ale zaistené tak, aby sa pri používaní a napríklad aj pod náporom vibrácií zachovali stále vlastnosti. Závity sú zaistené buď matičkami s istiacou vložkou alebo závitovým lepidlom. Záleží na tom, kde sa čo viac hodí.

Keď sa práve veterný tunel nepoužíva, je uzatvorený v prachotesnej komore. Okrem technického vybavenia a jeho správneho skladovania je pre objektívne výstupy dôležité aj to, aby boli všetky meracie prístroje skalibrované podľa etalónu. Bez toho by nebolo možné si za svojimi výsledkami stať a opierať sa do špecifikácií výrobcov. Preto sú dôležitou výbavou metodiky aj protokoly o kalibrácii. Testovanie prebieha pri teplote okolitého vzduchu 21–21,3 °C, vlhkosť je zhruba 45 % (± 2 %).

Ventilátory nám prichádzajú na testy minimálne v dvoch kusoch toho istého modelu. Ak sú odchýlky niektorej z nameraných veličín väčšie ako 5 %, tak pracujeme aj s treťou či štvrtou vzorkou a priemerná hodnota je tvorená výsledkami ventilátorov, ktoré vychádzali najpodobnejšie a rozdiely medzi nimi sa zmestili pod 5 %.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Arctic P14 PWM PST: Neporaziteľný vo svojom segmente

Pri Arctic P14 je fascinujúci mimoriadne vysoký kontrast ceny k efektivite (chladenia). Tieto ventilátory patria k najlacnejším a súčasne dosahujú s ohľadom na všetky 140 mm ventilátory špičkové výsledky, pokiaľ ide o prietok vzduchu na jednotku hlučnosti. A to aj cez prekážky. Arctic z dostupných finančných prostriedkov na výrobu ventilátora vyťažil takmer maximum a je rozhodne o čo stáť. Celý článok „Arctic P14 PWM PST: Neporaziteľný vo svojom segmente“ »

  •  
  •  
  •  

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok. Celý článok „Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Ďakujem za recenziu. Za mňa sklamanie, na hexamriežke je výrazne horší ako P12, 40% rozdiel vo výkone pri 33dB a 36dB je brutal. Najprv som si myslel že bude problém s tlakom keďže výkon oproti P12 spočiatku klesá úmerne s tým ako silno „zavadzia“ prekážka, ale paradoxne sa to potom naopak zlomí, na tenkom radiátore je na tom už relatívne lepšie a nezaostáva až toľko oproti P12 a na hrubom radiátore má už zase podobný výkon ako P12 o_O

    Ako nie je to vôbec zlé v porovnaní s ostatnou ARGB konkurenciou ani na tej hexamriežke, len som dúfal že nebude mať takú výraznú slabinu, dúfal som v podobný, možno kozmeticky nižší výkon ako P12/P14 ale s lepším zvukovým prejavom. Ak by som konšpiroval príde mi ako keby to vyladili pre „bežné“ recenzie kde sa testuje navoľno a na radiátore.

    Fluctus vyzerá že je na hexamriežke na tom výrazne lepšie, čiže dobre rozmýšľam že na systémové chladenie radšej Fluctus ako Arctic? Keďže ARGB má výrazne nižší výkon a bežný „duní“, Fluctus naopak duní všade len nie na tej hexamriežke 😀
    A naopak, na D14 mi príde že P14 neduní prakticky vôbec na rozdiel od hexamriežky, takže na pasívy Arctic a nie Fluctus keďže tie naopak dunia všade len nie na hexamriežke 😀

    Dobre som to pochopil z meraní? A aký na to máte názor v redakcii zo subjektívneho počúvania? Dobre predpokladám že na podobné otázky sa pokúsite odpovedať v tej chystanej encyklopédii?

    Inak pred dvoma dňami som čítal anglickú verziu keďže som náhodou prepol do EN verzie stránky, bežne bývajú články v anglickej verzii takto výrazne skôr či je to skôr náhoda?

    1. Na hexamriežke dosahuje P12 A-RGB pri rovnakých dBA nižší prietok ako Fluctus 120 PWM kvôli výrazne vyššej špičke v „hučiacom“ pásme medzi 300–400 Hz, ktorá mu nedovoľuje ísť na vyššiu rýchlosť.

      Áno, na hrubším radiátore s nižším FPI (a to je dôležité poznamneať, to je zrejme tá premenná, pre ktorú sa to deje – redšie rebrovanie) P12 A-RGB dosahuje v nižších hladinách hluku vyšší prietok ako na tenšom radiátore s vyšším FPI. Väčšina ventilátorov sa tak nespráva (a nižšie prietok naprieč radiátormi je dosahovaný vo vrchnom i spodnom rýchlostnom pásme), je to spoločný znak s niektorými ventilátormi s orámovaným rotorom. Nasledujúce netvrdím so stopercentnou istotou, ale mohlo by to byť takto: Pri pomalších rýchlostiach radiátor so širšími rebrami viac sedí týmto orámovaným ventilátorom pre výraznejšie potláčanie mikroturbulencií na vstupe pre ktoré môže byť prúdenie cez radiátor s väčšou mierou otvorenia (a to i napriek tomu, že je hrubší a obvykle sa v ňom skôr stráca tlak) rýchlejšie.

      Pri veľmi nízkych otáčkach (ktoré budú, počítam, tak nejako asi cieľ aj pri tom systémovom chladení) Fluctus 120 zase až tak neduní, takže osobne by som na tento účel vybral ten. Na názor subjektívneho vnemu zvuku sa, prosím, nepýtajte, všetko musí byť objektívne – exaktné, pocitov zbavené. 🙂

      Jasné, nejakými populárnymi článkami ohľadne interpretácie spektrografov zvuku sa budeme zaoberať tak v pripravovanej encyklopédii ako aj v tematických článkoch na webe. Čo tak sledujem, tak veľa zahraničných čitateľov s ňou vie pracovať už naozaj pekne, ale samozrejme cieľ je, aby vedel frekvenčnú analýzu prečítať každý, kto sa o zvuk ventilátorov zaujíma.
      Testy P12 A-ARGB boli na EN webe skôr z dôvodu, že sme sa tam dostali do malého predstihu tým, ako vychádza iba jeden článok denne. Bežné to ale nebude, 9 z 10 testov aj do budúcna vyjde najprv v slovenčine.

    2. Fluctus mi vychází jako o třídu lepší a univerzálnější. Ta nemožnost nasadit při RGB variantě Arcticu nylonový filtr je za mě obrovský handicap.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *