Intel Arrow Lake pro desktop: Počty jader, většina s 35W TDP?

Intel chystá jen osm 65W a 125W Arrow Lake-S, ale 13 35W modelů?

Letošek by měl být na procesory hodně plodný – AMD v následujících měsících vydá Zen 5, jehož architektura prý bude největším skokem od prvního Zenu před sedmi lety. Ale i u Intelu nastane přelom: Nová generace procesorů Arrow Lake bude už používat novou platformu LGA 1851 a přinese úplně změněnou čipletovou koncepci. Vedlo toho ale také nová jádra CPU a GPU architektury z grafik Alchemist. Ale změní se nějak také počty jader a vláken?

Už jsme tu měli únik údajných produktových jmen chystaných procesů Arrow Lake-S pro desktop. Web BenchLife, který má tradici v získávání interních dokumentů Intelu, ale i AMD, teď naopak uvádí první nárys specifikací.

Podle BenchLife se zatím ví o 21 modelech desktopových procesorů Core Ultra generace Arrow Lake, nicméně je zajímavé, že pro ně ještě nezná definitivní jména – zatím tedy nemohl potvrdit, zda předchozí novinka o označeních je pravdivá.

125W modely K

V řadě pro nadšence se 125W TDP budou celkem tři modely a hlavní informace je, že se nezmění počty jader proti předchozí generaci. Core Ultra 9 bude mít 8+16 jader (8 P-Core architektury Lion Cove, 16 E-Core architektury Skymont). Levnější model Core Ultra 7 bude mít 8 P-Core a 12 E-Core jako Core i7-14700K. Poslední model, odemčené Core Ultra 5, dostane 6 P-Core a 8 E-Core.

Ovšem změní se počty vláken, jelikož tato CPU odebrala z jader P-Core Hyper-threading, takže budou poskytovat jen 24, respektive 20 a 14 vláken. Toto může asi zhoršit mnohovláknový výkon. Protože se počty jader nezvýšily, bude to Intel muset kompenzovat vyšším výkonem jednotlivých jader.

Každopádně má platit, že od každého stupně (9/7/3) bude jen jeden model.

65W mainstreamové modely

Stejně to asi bude i u zamčených 65W procesorů, což by byla novinka, protože Intel míval ve zvyku hlavně od Core i5 vyrábět více cenově odstupňovaných modelů. Nicméně pro 65W Arrow Lake-S jsou zatím plánovány jen jedno Core Ultra 9, jedno Core Ultra 7 a jedno Core Ultra 5.

Konfigurace 65W Core Ultra 9 a Core Ultra 7 budou stejné, tedy 8+16 a 8+12 jader. 65W model Core Ultra 5 ale bude ořezaný, místo 6+8 jader dostane jen 6+4 jádra (10 vláken). Takto to Intel dnes dělá u nejlevnějších modelů Core i5 (i5-13400, i5-14400), ale vedle toho měl doteď i výkonnější modely Core i5 (14500, 14600) s 6+8 jádry. Ty by se v generaci Arrow Lake tedy asi mohly vytratit.

Ani nic jako levnější Core i3, tedy přesněji Core Ultra 3, zdá se zatím v nabídce není plánováno.

Jen dva procesory bez iGPU?

Podle BenchLife jsou zatím plánované jen dva modely s příponou „F“, což by měly být 65W modely bez integrované grafiky. Jeden by zřejmě měl být Core Ultra 5 240F, který asi bude mít asi také 6+4 jádra. Co bude zač druhý model, zda Core Ultra 9, nebo 7, není jasné.

Není také zmíněno nic o modelech KF, což by byly procesory bez grafiky se 125W TDP a odemčeným násobičem vycházející z modelů K. Teoreticky Intel může zmenšit jejich množství a nabízet třeba jen po jednom modelu s 65W a jednom modelu se 125W TDP.

Více: Levné Arrow Lake: Core Ultra 5 240F bude opět mít dvě verze

13 modelů řady T

Zatímco v 65W a 125W řadě reportuje BenchLife jen celkem šest modelů, 35W desktopová řada (která se tradičně u Intelu označuje T), má mít výrazně víc modelů, údajně 13. Bude v ní tedy asi od každé kategorie víc modelů, ale jak se chce Intel dostat na 13, to nevíme. Je možné, že jsou třeba započítané i embedded (průmyslové) verze. Nebo se chce s Arrow Lake Intel zvlášť zaměřit na procesory s nízkou spotřebou místo žravých 65W a 125W a počet modelů vypovídá o tomto fokusu… I když teprve čas ukáže, jaká bude u nominálně „35W“ Arrow Lake reálná spotřeba.

Není ovšem vůbec jisté, zda tyto počty procesorů vydrží do finále. Intelu nic nebrání v tom přidat do nabídky další modely – třeba ty verze KF, které v informacích BenchLife zatím chybějí.

Zatím se zhruba čeká, že by tyto procesory měly vyjít v někdy kolem září/října/listopadu tohoto roku. Nicméně to se může týkat jen výkonnějších 125W modelů, 35W a 65W modely by Intel mohl vydat později, v posledních generacích bývaly vydávané až po pár měsících během lednového CES.

Zdroj: BenchLife

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel kontruje proti Qualcommu procesory Lunar Lake. Budou v Q3

V pondělí byly představeny notebooky s ARM procesory Qualcomm Snapdragon X Elite a X Plus. Ty jsou první s výkonem NPU nad 40 TOPS, a proto zatím jediné v nové kategorii počítačů Copilot+ PC. Jejich CPU jádro Oryon, které má Qualcomm z akvizice firmy Nuvia, je ale současně velmi rychlé a nárokuje si prvenství nad stávajícími x86 procesory. Tato premiéra tak asi Intelu moc nevoní a společnost spěchala připomenout, že pracuje na odpovědi. Celý článok „Intel kontruje proti Qualcommu procesory Lunar Lake. Budou v Q3“ »

 •  
 •  
 •  

Procesory Intel Arrow Lake pro desktop mají iGPU s 512 shadery

K nové generaci procesorů Intel Arrow Lake, která spolu s desktopovou platformou se socketem LGA 1851 vyjde v druhé polovině letošního roku, přicházejí další informace. Už jsme tu měli něco k parametrům procesorů, teď je tu něco k jejich integrované grafice a výbavě základních desek s čipsetem Z890, který pro Arrow Lake Intel chystá. Vypadá to, že by na nich měl být standardem Thunderbolt, což příznivci tohoto rozhraní asi ocení. Celý článok „Procesory Intel Arrow Lake pro desktop mají iGPU s 512 shadery“ »

 •  
 •  
 •  

Apple M4 má rekordní skóre v testech. Přes staré jádro, stejné IPC

Jen před pár týdny se začaly objevovat zprávy o tom, že Apple už teď na jaře uvede novou generaci procesorů M4, přestože předchozí M3 vyšlo s velkou slávou teprve na podzim. Překvapivě se tato zpráva potvrdila a Apple opravdu po takto krátké době vytáhl nový čip (což vyvolává otázky nad povedeností M3). Hned se proto vyrojily dohady, že jde spíš jen o refresh bez nové architektury. Vzápětí ale zase přichází senzační benchmarková skóre. Celý článok „Apple M4 má rekordní skóre v testech. Přes staré jádro, stejné IPC“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Pokud se Intelu podari nabidku zprehlednit snizenim poctu modelu jen dobre.
  Aktualne maji na czc v sekci Intel v nabidce 134 procesoru ! po fiiltraci na LGA 1700 „jen“ 51 (!) Kokot ktery takove portfolio vymyslel patri povesit do pruvanu za koule.

  Pro srovnani AMD pro aktualni AM5 patiici nabizi 13 modelu.

  Ne ze bych si chtel Intel kupovat, nebo to nekomu doporucovat, ale v grafech srovnavacich testu by to bylo prehlednejsi. :-]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *