Core Ultra 5 240F: Následník i5-14400F v generaci Intel Arrow Lake-S
Intel na druhou polovinu roku chystá novou generaci procesorů pro desktop. Po třech generacích Alder Lake a Raptor Lake na LGA 1700 to bude zcela nová architektura Arrow Lake, v níž už budou CPU značená jako Core Ultra, a zcela nová platforma LGA 1851. Vypadá to, že už se začínají objevovat informace o prvních modelech, počínaje od těch levnějších: od Core Ultra 5 240F, což by měl být next-gen následník oblíbených i5-13400F a podobně.
Pro připomenutí – se značením Core Ultra je spojený určitý technologický přerod procesorů Intel. Arrow Lake bude jako Meteor Lake používat pokročilý výrobní proces a také skladbu z čipletů (dlaždic), procesor by také měl obsahovat NPU pro akceleraci umělé inteligence. V desktopovém provedení to bude něco doteď nevídaného (i když socketová embedded verze procesorů Meteor Lake to již předznamenává).
Je ale zajímavé, že mnoho věcí zůstane stejných. Model Core Ultra 5 240F, zdá se, stejně jako Core i5-14400F bude sloužit jako příležitost pro recyklaci chybového křemíku a budou se v něm používat různé typy čip(let)ů, zbylé z výroby vyšších modelů, stejně jako teď mají modely 12400F, 13400F a 14400F (a před nimi i5-9400F a 10400F) verze s větším, či menším čipem.
Arrow Lake-S (ARL-S) pro desktop má používat dva různé čipy, či lépe řečeno kombinace čipletů. Výkonnější modely budou založené na CPU čipletu, který obsahuje 8 velkých jader (P-Core) Lion Cove a 16 malých/efektivních jader Skymont. Tato konfigurace má tedy celkem 24 vláken (protože Lion Cove už nemá Hyper-threading) a bude maximální konfigurací v nejvýkonnějších procesorech Core Ultra 9. Tento křemík bude Intel vyrábět v TSMC na 3nm procesu.
Více: Arrow Lake a Lunar Lake použijí 3nm proces TSMC, ne Intel 20A
Levnější procesory budou používat CPU čiplet tvořený 6 jádry Lion Cove a 8 malými jádry Skymont. Co je zajímavé: tento CPU čiplet má být zřejmě vyráběný dle původního plánu 2nm procesem Intelu (Intel 20A), který u výkonnější verze byl opuštěn ve prospěch asi lepší a jistější výroby v TSMC. Podle Xinoassassina1 tento 2nm křemík již koluje v revizi A0/A1 a má CPUID C0662H.
Core Ultra 5 240F pro desktop podle leakera Xino (xinoassassin1) bude představovat jeden z nejlevnějších desktopových procesorů pro socket LGA 1851 a jako nyní v něm budou moci být obě dvě varianty, takže při koupi bude trochu o náhodě, kterou verzi dostanete.
Procesor by mohl mít buď 6+4 jádra jako nynější Core i5-14400F, nebo 6+8 jader, což by byl upgrade. Verze založené na 8+16 křemíku by samozřejmě byly osekané, takže specifikace se nebudou lišit. Podle písmenka F v názvu bude tento procesor bez integrované grafiky, ale asi bude existovat i model Core Ultra 5 240 s grafikou (avšak za o něco vyšší cenu).
Ale to, že v tomto procesoru bude možné dostat se stejnými specifikacemi jak 2nm čiplet Intelu, tak čiplet s 3nm technologií TSMC, umožní velmi zajímavá srovnání. Asi nebude možné tato CPU přetaktovat a zjistit tím, která technologie je schopná vyššího výkonu, ale mohly by být měřitelné rozdíly v napětích potřebných na dosažení určitého taktu a ve spotřebě a energetické efektivitě. Pokud tedy Intel nebude rozdíly zkoušet nějak kamuflovat nebo zkreslovat třeba použitím zbytečně vysokých napětí u konkurenční technologie.
LGA 1851 na podzim
Vydání těchto procesorů možná není už tak daleko. Očekává se, že by mohly být, spolu s platformou LGA 1851, vydané někdy na podzim v podobném čase, jako bývaly vydány předchozí generace, tedy asi někdy okolo září, října, či listopadu. Přechod z platformy LGA 1700 by tedy mohl být jen asi půl roku vzdálená věc.
Jan Olšan, redaktor Cnews.cz
⠀
Desktop v retailu a nova platforma od Intelu, to je trojkmobinace kombinace ktera se urco ujme. / irony off
Navic je cast kremiku vyplytvana na marketingove AI s velmi nizkou uzitnou hodnotou. A experimentalne odstraneny HT tomu dava korunu.
Tenhle procesor se proda zejmena v radach Desktopu od Dellu-HP.
AMD si muze gratulovat zisky pro dalsi rok v tomto segmentu jsou zajistene.
nekric hop, kym nepreskocis. Treba pockat na vykon a potom sa bude dat gratulovat jednemu, alebo druhemu.
Specializované jednotky pro inferenci mají naopak vysokou užitnou hodnotu, proto také ještě před Intelem nasadilo NPU do notebookových procesorů AMD (7000). Zen 5 pro desktop je nepochybně taky ponese.
ocakavam opadnutie osialu okolo AI, tak ako zanikol 3D v TV, zanikol Kinect (kks, najlepsia vec na svete co vymysleli na ovladanie hier a do PC to ani nevyrabali a nechali to zaniknut. Vecna skoda!!!) zanikli prve google okuliare, zaniknu aj apple okuliare aktualne. Je to marketingova 314covina na vzkriesenie predajov, inak je zbytocna blbost. Zas to bude len po anglicky ako Cortana – ktoru tiez zrusili, a o 10 rokov si na ziadny Copilot ani nevspomenieme.
Jakože zanikne realtime upscaling, potlačování šumu, rozpoznávání obsahu, rychlá tvorba masek?
ak upscaling nazyvas AI, tak potom nezanikne. Doteraz nikdy nikto neupscaloval, lebo nebola AI? Potrebujem na to, aby mi FHD video prerobilo do 4/8K AI? Tak potom nezanikne.. Len asi obaja myslime pod AI nieco ine. AI je imho Siri, alebo teda bude.
Bavíme se o NPU (jednotkách dedikovaných inferenci). To má široké uplatnění. Dnes už prakticky neexistuje oblast, které by se to nedotýkalo. Grafik i běžný člověk jej využije při inteligentním maskování, vývojář při psaní kódu. Konkrétních aplikací je doslova záplava.
Za AI se označuje algoritmus (model) vzniklý strojovým učením, analýzou dat. Účel může mít různý.
A GitHub například taky šlápl vedle, když zavádí copilota? Asistenti v IDE jsou slepou cestou?