Meteor Lake „pro desktop“ jsou jen NUCy a all-in-one, ne LGA 1851

Desktopové počítače s Meteor Lake? Jen OEM sestavy s notebookovým hardwarem

V pondělí jsme tu měli zprávu o tom, že Intel oficiálně sdělil své plány uvést nové 4nm (a zároveň čipletové) procesory Meteor Lake také do desktopu. Byla to dost novinka, protože do té doby jsme měli (pravda, neoficiální) informace, že desktopová verze byla zrušená a Intel ji koneckonců nahradil refreshem procesorů Raptor Lake. Nicméně zdroje, které toto uváděly, měly nakonec pravdu. S desktopovým vydáním Meteor Lake to bude komplikovanější.

Jak jsme v pondělním článku už uváděli, vydat Meteor Lake v socketové podobě pro tradiční desktop by nebylo jen tak, protože tato CPU měla používat nový socket LGA 1851 a zatím nejsou známky toho, že by se vydání nových desek s ním chystalo. Intel teď potvrdil druhou možnou variantu, kterou jsme v pondělí probírali – totiž že se mluvilo o použití procesorů v provedení BGA, v podstatě (nebo úplně) notebookových.

Řada novinářů se Intelu na tyto výroky ptala a po nějaké době firma dodala vyjasnění (například webu ComputerBase), podle kterého nebyla řeč o procesorech pro socket. Meteor Lake se má objevit v desktopových počítačích typu all-in-one a v minipočítačích (NUC a podobně). To jsou ale typy zařízení, ve kterých se typicky již nepoužívají tradiční desktopové procesory, ale přímo modely určené pro notebooky, s pouzdrem BGA pájeným na desku.

Meteor Lake is a power efficient architecture that will power innovative mobile and desktop designs, including desktop form factors such as All-in-One (AIO). We will have more product details to share in the future.

Intel může sice vyrobit nějaké modely, které by byly nominálně označené jako desktopové (jako třeba v případě modelů KB v generaci Tiger Lake), ale půjde pořád jen o deriváty notebookové verze, pravděpodobně se zcela stejným pouzdrem, jen třeba vyššími limity spotřeby. Vůbec nejpravděpodobnější je ale asi, že se v NUCích a all-in-onech budou přímo používat 28W a 45W mobilní modely Meteor Lake.

Procesory Meteor Lake v BGA verzi pro notebooky

Tip: Začíná nová éra Intelu? 4nm procesory Meteor Lake odhaleny, nová architektura a množství inovací

Toto také samozřejmě znamená, že desktopy s Meteor Lake budou OEM záležitost, a tyto procesory tak budou k mání jen v hotových celých počítačích (nebo přinejmenším barebonech, v případě NUCů). Není úplně vyloučeno, že se objeví nějaké samostatné desky třeba formátu Mini-ITX, na kterých by Meteor Lake bylo z výroby osazené, ale doposud takové hybridy byly dost vzácné a nenabízeli je hlavní výrobci desek. Takže nejspíš opět nepůjde o něco, co by se dalo v obchodech běžně vidět.

Nová platforma LGA 1851 se tímto neruší, desky s tímto socketem ale budou provázet až další generaci procesorů Intel, 2nm Arrow Lake. Ta již má pokrývat všechny segmenty včetně regulérního socketového desktopu, ale počkáte si na ni až do druhé poloviny roku 2024.

Tip: Intel ukázal plán budoucích procesorů. V roce 2025 přijde Panther Lake s 1,8nm technologií

Zdroj: ComputerBase

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Levné 4nm Ryzeny 5 8400F a Ryzeny 7 8700F už jsou v obchodech

Začátkem jara prosákly z Číny zprávy o tom, že by se pro desktopové desky se socketem AM5 měla dát koupit verze nových APU Ryzenů 8000G s deaktivovanou grafikou. Tyto modely Ryzen 7 8700F a Ryzen 5 8400F pak skutečně byly vydané, ale zprvu jen pro OEM trh. Nyní je však AMD začíná prodávat globálně jako levnou možnost pro zájemce o něco se Zen 4. To platí hlavně pro Ryzen 5 8400F, který by teď mohl být nejlevnějším CPU pro socket AM5. Celý článok „Levné 4nm Ryzeny 5 8400F a Ryzeny 7 8700F už jsou v obchodech“ »

 •  
 •  
 •  

Vyjdou nové grafiky Nvidia už letos? První bude levnější RTX 5080

Jsou tu nové zprávy k očekávanému příchodu nové generace grafických karet, které by měly vyjít ve druhé polovině roku (nebo začátkem toho příštího). Tentokrát se týkají grafik chystaných Nvidií, GeForce RTX 5000 s GPU architektury Blackwell. Na internetu se krátce po sobě objevila nejdřív zvěst o tom, že Nvidia letos vydá jen nejdražší model, u které se ale prakticky hned ukázalo, že asi neplatí a jako první bude k mání dostupnější model. Celý článok „Vyjdou nové grafiky Nvidia už letos? První bude levnější RTX 5080“ »

 •  
 •  
 •  

TSMC má levnější verzi 4nm procesu, šance pro lowend CPU a GPU

Nejmodernější výrobní procesy jsou čím dál dražší, a dokonce i cena v přepočtu na tranzistor už neklesá, takže čím dál víc asi uvidíme, že levné procesory a GPU nebudou moci použít nejnovější výrobní proces. Naštěstí TSMC chystá vedle špičkových procesů také verze se sníženou cenou. Nyní je takovou ekonomickou technologií 6nm proces, ale místo něj by brzo měla být dostupná také levnější 4nm výroba, která by mohla hodně pomoct hlavně u GPU. Celý článok „TSMC má levnější verzi 4nm procesu, šance pro lowend CPU a GPU“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *