Meteor Lake „pro desktop“ jsou jen NUCy a all-in-one, ne LGA 1851

Desktopové počítače s Meteor Lake? Jen OEM sestavy s notebookovým hardwarem

V pondělí jsme tu měli zprávu o tom, že Intel oficiálně sdělil své plány uvést nové 4nm (a zároveň čipletové) procesory Meteor Lake také do desktopu. Byla to dost novinka, protože do té doby jsme měli (pravda, neoficiální) informace, že desktopová verze byla zrušená a Intel ji koneckonců nahradil refreshem procesorů Raptor Lake. Nicméně zdroje, které toto uváděly, měly nakonec pravdu. S desktopovým vydáním Meteor Lake to bude komplikovanější.

Jak jsme v pondělním článku už uváděli, vydat Meteor Lake v socketové podobě pro tradiční desktop by nebylo jen tak, protože tato CPU měla používat nový socket LGA 1851 a zatím nejsou známky toho, že by se vydání nových desek s ním chystalo. Intel teď potvrdil druhou možnou variantu, kterou jsme v pondělí probírali – totiž že se mluvilo o použití procesorů v provedení BGA, v podstatě (nebo úplně) notebookových.

Řada novinářů se Intelu na tyto výroky ptala a po nějaké době firma dodala vyjasnění (například webu ComputerBase), podle kterého nebyla řeč o procesorech pro socket. Meteor Lake se má objevit v desktopových počítačích typu all-in-one a v minipočítačích (NUC a podobně). To jsou ale typy zařízení, ve kterých se typicky již nepoužívají tradiční desktopové procesory, ale přímo modely určené pro notebooky, s pouzdrem BGA pájeným na desku.

Meteor Lake is a power efficient architecture that will power innovative mobile and desktop designs, including desktop form factors such as All-in-One (AIO). We will have more product details to share in the future.

Intel může sice vyrobit nějaké modely, které by byly nominálně označené jako desktopové (jako třeba v případě modelů KB v generaci Tiger Lake), ale půjde pořád jen o deriváty notebookové verze, pravděpodobně se zcela stejným pouzdrem, jen třeba vyššími limity spotřeby. Vůbec nejpravděpodobnější je ale asi, že se v NUCích a all-in-onech budou přímo používat 28W a 45W mobilní modely Meteor Lake.

Procesory Meteor Lake v BGA verzi pro notebooky

Tip: Začíná nová éra Intelu? 4nm procesory Meteor Lake odhaleny, nová architektura a množství inovací

Toto také samozřejmě znamená, že desktopy s Meteor Lake budou OEM záležitost, a tyto procesory tak budou k mání jen v hotových celých počítačích (nebo přinejmenším barebonech, v případě NUCů). Není úplně vyloučeno, že se objeví nějaké samostatné desky třeba formátu Mini-ITX, na kterých by Meteor Lake bylo z výroby osazené, ale doposud takové hybridy byly dost vzácné a nenabízeli je hlavní výrobci desek. Takže nejspíš opět nepůjde o něco, co by se dalo v obchodech běžně vidět.

Nová platforma LGA 1851 se tímto neruší, desky s tímto socketem ale budou provázet až další generaci procesorů Intel, 2nm Arrow Lake. Ta již má pokrývat všechny segmenty včetně regulérního socketového desktopu, ale počkáte si na ni až do druhé poloviny roku 2024.

Tip: Intel ukázal plán budoucích procesorů. V roce 2025 přijde Panther Lake s 1,8nm technologií

Zdroj: ComputerBase

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia chystá GeForce RTX 4090 D. Nový highend kvůli sankcím?

Z předchozích zpráv to vypadalo, že Nvidia nyní nechystá nový highendový model herních grafik GeForce RTX 4000 generace Ada Lovelace v rámci jejího refreshe a příští výkonnostní skok by tak byla až GeForce RTX 5090. Nyní se ale náhle objevily informace o kartě označené GeForce RTX 4090 D, která se přidá na čelo nabídky vedle GeForce RTX 4090. Tento model má ale specifické důvody vzniku související s nedávným děním mezi Nvidií, USA a Čínou. Celý článok „Nvidia chystá GeForce RTX 4090 D. Nový highend kvůli sankcím?“ »

 •  
 •  
 •  

Mobilní Ryzen 8000: Jen refresh Phoenixu, Zen 5 / Strix opožděný?

Zatímco v desktopu je vydávání nových procesorů Ryzen nepravidelné, AMD se snaží, aby mělo každý rok novou generaci mobilních procesorů Ryzen (APU) pro notebooky, jelikož to výrobci vyžadují. Tato nová generace bývala vždy uváděna na trh v lednu na CES, ale už poslední APU Phoenix ukazovalo, že ne vždy se to stíhá, protože na trh reálně přišlo až téměř v létě. Vypadá to, že Zen 5 už to nestihne vůbec, a mohl by vyjít dokonce až příští rok. Celý článok „Mobilní Ryzen 8000: Jen refresh Phoenixu, Zen 5 / Strix opožděný?“ »

 •  
 •  
 •  

Síla Meteor Lake může být v iGPU. Lepší herní výkon než Phoenix?

Procesory Meteor Lake trošku připomínají vydání první reálné generace 10nm procesorů Intelu (Ice Lake) před čtyřmi roky. Sice by měly mít dobrou energetickou efektivitu, ale kvůli 4nm technologii klesly jejich takty, takže výkon CPU se moc neposune (ani jader moc nepřibylo). Ale je jedna oblast, kde by Meteor Lake mohlo být silné – v integrovaném GPU. To se dotáhlo, a mohlo by dokonce překonávat, na RDNA 3 grafiku v mobilních Ryzenech. Celý článok „Síla Meteor Lake může být v iGPU. Lepší herní výkon než Phoenix?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *