Nový desktop socket pro procesory Intel je LGA 1851, unikl nákres

Uniklé nákresy potvrzují nový socket a 3D čipletové Meteor Lake i v desktopu

V pondělí jsme informovali o tom, že Intel po dvou generacích desktopových procesorů opět přeruší kompatibilitu, takže už za rok nahradí nynější socket LGA 1700 zase nový a budou třeba nové desky. Ukázalo se však, že nebyly úplně správné informace o tom, jak tento nový socket bude vypadat. Teď unikly bližší podrobnosti, podle nichž bude mít méně pinů a bude více podobný LGA 1700. Nicméně procesory se budou lišit více.

V reakci na předchozí zprávu (jejímž zdrojem byl YouTube kanál Moore’s Law is Dead) publikoval web BenchLife vlastní zprávu, která potvrzuje, že se pro procesory následující po Raptor Lake bude zase měnit socket. A že ten bude pak sloužit po dvě generace – Meteor Lake a Arrow Lake, což jsou zřejmě Core 14. a 15. generace, které přijdou na trh v letech 2023 a 2024.

Nicméně není pravda, že to bude socket LGA 2551. Podle BenchLife asi došlo k záměně s BGA pouzdrem pro mobilní verzi Meteor Lake (zřejmě 45W verzi H), která by prý měla mít právě těchto 2551 kontaktů, ovšem procesor se bude napevno pájet na desku. V desktopu se toto číslo neobjeví.

Procesory LGA 1851 budou stejně velké, ale lehce vyšší

Desktopové procesory Meteor Lake (a poté Arrow Lake) budou mít opravdu nový socket, ale s méně kontakty – má jít o LGA 1851. Jejich počet tedy proti LGA 1700 půjde nahoru jen o 151. Proti předchozí zprávě je důležité to, že procesory pro LGA 1851 mají mít přesně stejný rozměr jako ty pro LGA 1700 – 37,5 × 45,0 mm. Tudíž jejich půdorysná plocha na desce bude stejná, lišit se bude jen spodní strana procesoru. Toto znamená, že chladiče pro LGA 1700 by měly s novým socketem být 100% kompatibilní.

Výška procesoru nicméně má být lehce odlišná, rozměr mezi PCB a vrškem rozvaděče tepla se má změnit z 6,73–7,40 mm na 6,83–7,49 mm. Tento rozdíl ale snad nebude znamenat, že se změní montáž chladiče.

Schéma procesoru Meteor Lake nebo Arrow Lake pro socket LGA 1851 (Zdroj: BenchLife)

Rozdíl ve výšce by možná mohl být kvůli tomu, že Intel podle nákresů ukázaných webem BenchLife použije i u desktopových procesorů čipletovou konstrukci, respektive 3D pouzdření Intel Foveros s dvěma vrstvami čipletů na sobě. Na substrátu procesoru bude nejprve „base“ čiplet a na něm CPU a SoC čiplety, kde každý asi bude moci být vyráběn odlišným procesem. CPU čiplet Meteor Lake by měl asi používat 4nm proces Intelu.

Desktopové procesory Meteor Lake pro LGA 1851 budou také používat 3D čiplety s technologií Foveros jako mobilní verze (Zdroj: BenchLife)

Na nákresu chybí GPU čiplet, ale je pravděpodobné, že ten bude také alespoň v některých procesorech přítomný – vybrané konfigurace určené pro nadšence a herní PC ho ale budou moci vynechat. Toto pokročilejší čipletové řešení Intelu poskytne flexibilitu, kterou dosud neměl. Nyní všechny procesory mají iGPU v křemíku přítomné, ať už ho používají, nebo ne.

Podrobnosti budoucí desktopové platformy jsou tedy nakonec jiné, ale zůstává to, že letos na podzim vydané Raptor Lake bude zřejmě poslední generace procesorů, která bude fungovat s deskami platformy LGA 1700. Intel se tedy opět přidrží své zvyklosti měnit socket vždy po dvou generacích. Také je pravděpodobné, že s příchodem LGA 1851 přestanou být podporované paměti DDR4 – nová platforma by mohla být čistě jen pro DDR5, jako socket AM5 u AMD. Naštěstí teď již DDR5 dost zlevňuje.

Zdroj: BenchLife

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nové AM4 procesory: Herní Ryzen 7 5700X3D s V-Cache a „GT“ APU

Už jsme psali o prvních „APU“ procesorech pro socket AM5, Ryzenech 8000G, které AMD odhalilo na CES 2024, a Radeonu RX 7600 XT. Spolu s nimi ale firma vydává i nové procesory pro platformu AM4, takže té se dostává nějaká péče i nyní v roce 2024. Nejsou to nějaké nové procesory, které by posouvaly dál výkon, jen nové modely zvětšující výběr. Ovšem jsou mezi nimi nová APU a procesor s 3D V-Cache, jenž bude zajímavý pro hráče. Celý článok „Nové AM4 procesory: Herní Ryzen 7 5700X3D s V-Cache a „GT“ APU“ »

 •  
 •  
 •  

Budou nové Ryzeny s V-Cache pro socket AM4: 5700X3D a 5500X3D

V létě AMD vydalo Ryzen 5 5600X3D, šestijádrovou verzi herního procesoru s 3D V-Cache pro socket AM4. Tato poměrně žádaná levnější konfigurace se ale prodávala exkluzivně jen v americkém obchodě Microcenter. Vypadá to ale, že ti, kdo by chtěli levnější možnost upgradu herního počítače s AM4 deskou, budou mít ještě jednu šanci – respektive dvě. AMD prý chystá ještě levnější CPU v tomto stylu, byť je otázka, zda budou podobně schopná. Celý článok „Budou nové Ryzeny s V-Cache pro socket AM4: 5700X3D a 5500X3D“ »

 •  
 •  
 •  

3D V-Cache pro notebooky: Ryzen HX3D může být ideál pro hráče

Už před pár dny prosáklo, že se AMD chystá vydat procesory s 3D V-Cache, které by díky ní měly podávat velmi dobré výsledky ve hrách, také pro hráčské notebooky. Oficiální vydání na sebe nenechalo dlouho čekat a dnes firma první model této řady oznámila. Je to Ryzen 9 7945HX3D s 16 jádry a 128 MB L3 cache, který do notebooků přináší stejnou konfiguraci, jakou má výkonný desktopový Ryzen 9 7950X3D, pochopitelně ale s nižším TDP. Celý článok „3D V-Cache pro notebooky: Ryzen HX3D může být ideál pro hráče“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *