Ryzen 5 5600X3D vyjde tento týden, ale bude exkluzivně v USA

Šestijádro s 3D V-Cache pro platformu AM4 ano, ale...

Před nedávnem se objevila informace, že AMD vydá po více než roce přece jenom nový procesor pro socket AM4, přesněji levnější derivát Ryzenu 7 5800X3D – model Ryzen 5 5600X3D, který by nesl 3D V-Cache užitečnou pro hráče, ale byl jen šestijádrový. Zpočátku se objevily pochybnosti o tom, zda opravdu vyjde, ale podle všeho je skutečný. Jeho vydání by mělo být už tento týden a potvrzená je dostupnost v USA. Méně jasné je to ve zbytku světa.

Když přišla první zpráva o Ryzenu 5 5600X3D, objevila se od dalších leakerů informace, že ač pro něj existovaly produktové kódy, nemusí se skutečně prodávat. Nicméně to se ukázalo jako mylné. Americký prodejní řetězec Micro Center potvrdil existenci tohoto procesoru, když vyhlásil, že ho bude v USA exkluzivně prodávat.

Vydání v Micro Centeru má být 7. 7., tedy už tento pátek. Víme už dokonce i cenu, která má v Micro Centeru být 229 dolarů. U nás by tomu odpovídalo s DPH zhruba 6000 Kč / 254 €. Tento obchod mívá nicméně někdy ceny zvýhodněné (ale podmíněné tím, že si pro zboží musíte osobně přijít do prodejny), takže není jasné, zda to je suma odpovídající nějaké globální ceně.

Procesor AMD Ryzen 5 5600X3D v nabídce (zdroj: Micro Center)

Micro Center má podle svých slov být v Americe exkluzivním prodejcem tohoto procesoru, a to údajně po celou dobu jeho dostupnosti na trhu, přičemž je také uvedeno, že to platí jen „do vyprodání zásob“. To by mohlo ukazovat, že množství vyrobených Ryzenů 5 5600X3D bude poměrně omezené, a je možné, že jde třeba vyloženě jenom o kusy zbylé z výroby modelu 5800X3D (tedy takové, u nichž testování odhalilo chybu v některém jádru, takže z nich nebylo možné udělat osmijádro). Zásoba by podle Micro Centeru ale měla vydržet po dobu v řádu měsíců, nějaká miniaturní série vyprodaná okamžitě to tedy asi nebude.

Exkluzivita?

Bohužel to nevypadá moc jasně s dostupností tohoto procesoru na našem trhu. Podle některých zpráv je Micro Center exkluzivním prodejcem nejen pro USA, ale absolutně. Což by znamenalo, že se tento procesor nebude dát vůbec nikde jinde koupit. Protože jde o síť kamenných prodejen, znamenalo by to, že u nás ani nikde jinde mimo Ameriku (USA, Kanada) se tedy Ryzeny 5 5600X3D neobjeví.

Úplně definitivně platné to být nemusí, třeba se ještě ukáže, že toto vyjádření nebylo přesné, exkluzivita bude jen pro americký trh a někde jinde ve světě také bude možné 5600X3D koupit. Nebo nelze vyloučit, že se něco objeví třeba za rok (nebo na OEM trhu v hotových sestavách) a samozřejmě se mohou procesory přes velkou louži dostat při prodeji z druhé ruky nebo nějakým šedým dovozem. Pro zájemce ale asi bude snadnější číhat na koupi bazarového nebo jinak zlevněného Ryzenu 7 5800X3D.

Specifikace Ryzenu 5 5600X3D (zdroj: Micro Center)

Micro Center potvrdil i parametry. CPU bude mít šest jader Zen 3 s 12 vlákny na taktu 3,3 GHz v základu a 4,4 GHz v boostu. Jde tedy o frekvence o 100 MHz nižší, než má specifikovány model Ryzen 7 5800X3D. TDP je stejných 105 W a procesor si zachovává stejnou 96MB L3 cache jako vyšší model, která je klíčem k hernímu výkonu těchto procesorů. Jako všechny Ryzeny 5000 založené na čipletovém designu („Vermeer“) nemá procesor integrovanou grafiku. Měl by také mít stejně uzamčeno přetaktování (s výjimkou přetaktování RAM) stejně jako model Ryzen 7 5800X3D. Všechny omezení, jako například to, že CPU nesnese vyšší napětí, budou těmto modelům společná.

Micro Center kromě samotného retailového balení za 229 $ bude také nabízet zvýhodněný balík procesoru i s deskou (Asus B550-Plus TUF) a 16 GB paměti DDR4 (G.Skill Ripjaws V) za 329 $. Také budou na prodej celé hotové sestavy (849 $), kde k tomu bude ještě Radeon RX 6650 XT. Ale i toto se bude dát koupit jen v těch zámořských kamenných obchodech.

Zdroje: Tom’s Hardware, Micro Center

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nové AM4 procesory: Herní Ryzen 7 5700X3D s V-Cache a „GT“ APU

Už jsme psali o prvních „APU“ procesorech pro socket AM5, Ryzenech 8000G, které AMD odhalilo na CES 2024, a Radeonu RX 7600 XT. Spolu s nimi ale firma vydává i nové procesory pro platformu AM4, takže té se dostává nějaká péče i nyní v roce 2024. Nejsou to nějaké nové procesory, které by posouvaly dál výkon, jen nové modely zvětšující výběr. Ovšem jsou mezi nimi nová APU a procesor s 3D V-Cache, jenž bude zajímavý pro hráče. Celý článok „Nové AM4 procesory: Herní Ryzen 7 5700X3D s V-Cache a „GT“ APU“ »

 •  
 •  
 •  

Budou nové Ryzeny s V-Cache pro socket AM4: 5700X3D a 5500X3D

V létě AMD vydalo Ryzen 5 5600X3D, šestijádrovou verzi herního procesoru s 3D V-Cache pro socket AM4. Tato poměrně žádaná levnější konfigurace se ale prodávala exkluzivně jen v americkém obchodě Microcenter. Vypadá to ale, že ti, kdo by chtěli levnější možnost upgradu herního počítače s AM4 deskou, budou mít ještě jednu šanci – respektive dvě. AMD prý chystá ještě levnější CPU v tomto stylu, byť je otázka, zda budou podobně schopná. Celý článok „Budou nové Ryzeny s V-Cache pro socket AM4: 5700X3D a 5500X3D“ »

 •  
 •  
 •  

3D V-Cache pro notebooky: Ryzen HX3D může být ideál pro hráče

Už před pár dny prosáklo, že se AMD chystá vydat procesory s 3D V-Cache, které by díky ní měly podávat velmi dobré výsledky ve hrách, také pro hráčské notebooky. Oficiální vydání na sebe nenechalo dlouho čekat a dnes firma první model této řady oznámila. Je to Ryzen 9 7945HX3D s 16 jádry a 128 MB L3 cache, který do notebooků přináší stejnou konfiguraci, jakou má výkonný desktopový Ryzen 9 7950X3D, pochopitelně ale s nižším TDP. Celý článok „3D V-Cache pro notebooky: Ryzen HX3D může být ideál pro hráče“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *