Asus má na GeForce RTX 4060 Ti slot M.2. Aby využila PCIe ×16

Aby polovina slotu PCIe ×16 nebyla s levnými osmilinkovými kartami na ocet

Rozmohly se grafické karty, které nevyužívají plnou šířku obvykle dostupného slotu PCI Express ×16 a běží jenom s osmi linkami, což o něco zlevňuje a zmenšuje dotyčné čipy GPU. V desktopu tím obvykle je zbylých osm linek k ničemu, ale Asus teď přišel s nápadem, jak je zachránit. Sice stále nebudou použitelné pro samotnou grafickou kartu, ale aspoň nějaké využití najdou. Hodit by se to mohlo třeba na A620 deskách s nedostatkem slotů M.2.

Že mají Radeony RX 7600 (a před nimi modely 6600, 6600 XT, 6550 XT) jen osm linek PCI Express 4.0 a totéž GeForce RTX 4060 a 4060 Ti, není asi třeba znovu připomínat. Tyto karty používají reálně jen PCIe 4.0 ×8, ač mají obvykle na konektoru kontakty pro všech 16 linek – víceméně z estetických důvodů. Asus teď ale přišel s nápadem, jak by se linky navíc, které v konektoru desky už jednou jsou, přece jenom daly využít.

Firma ukázala koncept či prototyp GeForce RTX 4060 Ti v provedení s dvouventilátorovým chladičem Dual, která z nevyužitých osmi linek bere přes konektor grafické karty čtyři a vyvádí je jako slot M.2 s konektivitou PCIe 4.0 ×4. Ten je umístěný přímo na PCB grafiky. Ovšem poměrně šikovně sedí na jeho horní (po osazení karty) straně s backplatem.

GeForce RTX 4060 Ti Dual se slotem pro SSD od Asusu (zdroj: Asus)

Slot M.2 slouží klasicky k připojení SSD, které do něj může volně instalovat uživatel. Měl by v této pozici být i dobře dostupný, většinou by snad totiž měl vycházet mimo prostor chladiče CPU (přinejhorším byste ale mohli pro osazení kartu vytáhnout z PC). V prostoru slotu M.2 je pod modulem SSD deska grafiky vyříznutá a na SSD tak přímo dopadá průvan foukající z ventilátoru grafiky, byť ofukování je jen ze spodní strany. Toto by snad mohlo zajistit ochranu před přehřátím přes to, že PCB grafické karty bývá okolo GPU a napájecích obvodů pod zátěží dost horké.

GeForce RTX 4060 Ti Dual se slotem pro SSD od Asusu (zdroj: Asus)

Prototyp takto koncipované grafiky ukázal Tony Yu z Asusu na videu. Karta byla osazená modulem Samsung SSD 980 Pro, které jelo na prakticky plném výkonu (6,8 GB/s místo 6,9 GB/s, což může být i náhodná chyba měření). Není úplně jasné, zda je přímo na PCB nějaká aktivní elektronika, která sama rozděluje linky slotu PCIe ×16, nebo zda Asus spoléhá na bifurkaci, kterou přímo musí podporovat procesor a deska.

Zda se toto řešení objeví v praxi, těžko říct, neboť ukázaná karta není asi zatím sériově vyráběná a není známo, zda ji Asus hodná opravdu nabízet, nebo jde jen o jeden z konceptů, s kterými občas výrobci hardwaru přicházejí, aniž by pak ale byly realizovány. Takovéto karty by se teoreticky hodily na levnějších deskách s menším počtem slotů M.2 jako jsou Mini-ITX desky nebo třeba modely platformy AMD A620, které tímto někdy trpí. Ale je pravděpodobné, že tato výbava navíc o něco cenu karty zvedne, což by v praxi mohlo tuto atraktivitu zase eliminovat.

Zdroje: VideoCardz, Asus (Bilibili)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Něco mi tu nesedí. Hledám na fotkách řadič odpovědný za bifurkaci. Typicky ho nepřehlédnete, protože bývá osazen docela masivním chladičem.

    1. Nie je to ten „šváb“ na ktorý dolieha GPU chladič? Alebo je to iný a úplne stačí garantovaný airflow z chladiča.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *