Aby polovina slotu PCIe ×16 nebyla s levnými osmilinkovými kartami na ocet
Rozmohly se grafické karty, které nevyužívají plnou šířku obvykle dostupného slotu PCI Express ×16 a běží jenom s osmi linkami, což o něco zlevňuje a zmenšuje dotyčné čipy GPU. V desktopu tím obvykle je zbylých osm linek k ničemu, ale Asus teď přišel s nápadem, jak je zachránit. Sice stále nebudou použitelné pro samotnou grafickou kartu, ale aspoň nějaké využití najdou. Hodit by se to mohlo třeba na A620 deskách s nedostatkem slotů M.2.
Že mají Radeony RX 7600 (a před nimi modely 6600, 6600 XT, 6550 XT) jen osm linek PCI Express 4.0 a totéž GeForce RTX 4060 a 4060 Ti, není asi třeba znovu připomínat. Tyto karty používají reálně jen PCIe 4.0 ×8, ač mají obvykle na konektoru kontakty pro všech 16 linek – víceméně z estetických důvodů. Asus teď ale přišel s nápadem, jak by se linky navíc, které v konektoru desky už jednou jsou, přece jenom daly využít.
Firma ukázala koncept či prototyp GeForce RTX 4060 Ti v provedení s dvouventilátorovým chladičem Dual, která z nevyužitých osmi linek bere přes konektor grafické karty čtyři a vyvádí je jako slot M.2 s konektivitou PCIe 4.0 ×4. Ten je umístěný přímo na PCB grafiky. Ovšem poměrně šikovně sedí na jeho horní (po osazení karty) straně s backplatem.
Slot M.2 slouží klasicky k připojení SSD, které do něj může volně instalovat uživatel. Měl by v této pozici být i dobře dostupný, většinou by snad totiž měl vycházet mimo prostor chladiče CPU (přinejhorším byste ale mohli pro osazení kartu vytáhnout z PC). V prostoru slotu M.2 je pod modulem SSD deska grafiky vyříznutá a na SSD tak přímo dopadá průvan foukající z ventilátoru grafiky, byť ofukování je jen ze spodní strany. Toto by snad mohlo zajistit ochranu před přehřátím přes to, že PCB grafické karty bývá okolo GPU a napájecích obvodů pod zátěží dost horké.
Prototyp takto koncipované grafiky ukázal Tony Yu z Asusu na videu. Karta byla osazená modulem Samsung SSD 980 Pro, které jelo na prakticky plném výkonu (6,8 GB/s místo 6,9 GB/s, což může být i náhodná chyba měření). Není úplně jasné, zda je přímo na PCB nějaká aktivní elektronika, která sama rozděluje linky slotu PCIe ×16, nebo zda Asus spoléhá na bifurkaci, kterou přímo musí podporovat procesor a deska.
Zda se toto řešení objeví v praxi, těžko říct, neboť ukázaná karta není asi zatím sériově vyráběná a není známo, zda ji Asus hodná opravdu nabízet, nebo jde jen o jeden z konceptů, s kterými občas výrobci hardwaru přicházejí, aniž by pak ale byly realizovány. Takovéto karty by se teoreticky hodily na levnějších deskách s menším počtem slotů M.2 jako jsou Mini-ITX desky nebo třeba modely platformy AMD A620, které tímto někdy trpí. Ale je pravděpodobné, že tato výbava navíc o něco cenu karty zvedne, což by v praxi mohlo tuto atraktivitu zase eliminovat.
Zdroje: VideoCardz, Asus (Bilibili)
Jan Olšan, redaktor Cnews.cz
⠀
Něco mi tu nesedí. Hledám na fotkách řadič odpovědný za bifurkaci. Typicky ho nepřehlédnete, protože bývá osazen docela masivním chladičem.
Nie je to ten „šváb“ na ktorý dolieha GPU chladič? Alebo je to iný a úplne stačí garantovaný airflow z chladiča.
Zřejmě si ještě podobný řadič neviděl, zkus google.