Gigabyte A620M Gaming X vs. 200+W. Ohňostroj sa nekoná!

Gigabyte A620M Gaming X v detailoch

Niekto okolo lacných základných dosiek kreslí katastrofy (doslova, plamienky v grafickom editore a tak… živelné pohromy predávajú), pritom sa často nemáte čoho obávať a nikde nič nezhorí. Taká A620M Gaming X s prehľadom zvládne aj najvýkonnejšie procesory do pätice AMD AM5. Párovať to takto nemá síce príliš zmysel, keďže výbava je na mieru nenáročným používateľom, možnosť to však je.

Platforma AMD AM5 sa postupne pretransformovala z „aj najlacnejšia základná doska je drahšia ako najlacnejší procesor“ do štádia „základná doska môže byť aj osemkrát lacnejšia ako najdrahší procesor“ a… bude to na tých doskách s čipsetmi A620 fungovať. Samozrejme, za určitých okolností a s mnohými kompromismi, ktoré budú pre záujemcov o špičkové Ryzeny 9 vždy viac či menej neschodné. Základné dosky A620 sú vhodné do zostáv, kde sa smerom dole tlačí na cenu každého komponentu.

Dostupnosť a výber dosiek A620 sa v ostatnom čase výrazne zlepšili a v tomto teste si podrobne rozoberiem jeden z modelov Gigabyte – A620M Gaming X.


Gigabyte A620M Gaming X

Z pohľadu A620 dosiek Gigabyte je A620M Gaming X medzi modelmi so slabším VRM bez chladiča (A620M H, A620M S2H), ktoré majú iba dva sloty DIMM a variantom s WiFi (A620M Gaming X AX). Teda taká stredná cesta spôsobilá aj pre výkonnejšie procesory s cenou na spodnej hranici.

Tak ako všetky A620 modely Gigabyte (s výnimkou jedného, A620I AX) je formát dosky A620M Gaming X MicroATX so štvorcovým PCB – 244 × 244 mm. Skracovalo sa na výšku, čoho dôsledkom je i pomerne skromná interná konektivita.

   

Sloty PCI Express sú iba dva (× 16 4.0 a ×1 3.0) k jedinému slotu M.2 na SSD (teda o jeden menej, než má TUF Gaming A620M-Plus). Ten podporuje výhradne rozhranie PCIe (do 4.0), modely SATA vo formáte M.2 sú nekompatibilné. Pre väčší počet úložísk budete musieť siahnuť  po portoch SATA. Tie sú štyri, čo pre bežné nízkorozpočtové zostavy obvykle stačí.

Doska nemá žiadne vlastné prvky RGB, ale externé periférie s osvetlením si pripojiť môžete. Sú na to dva konektory, 5-voltový 3-pin ARGB na súčasné zariadenia a 12 V 4-pin RGB pre staršie ventilátory, pásy LED a iné.

Chladič SSD je v tejto cenovej kategórii raritný, ale Gigabyte ho má. A to aj s členitejším povrchom a malými rebrami. Hmotnosť je nižšia (15 g), ale do niektorých  situácií je to stále lepšie než nič.

Nad rámec základných vecí je aj predĺžená poistka slotu PCIe s akýmsi jazýčkom, ktorý je bližšie po ruke. Demontáž grafickej karty je tak pomerne pohodlná i spod širokého vežovitého chladiča CPU. Obzvlášť pri kratšej vzdialenosti medzi päticou CPU a slotom PCIe, ktorá na doskách mATX býva. Priestoru na manévrovanie je tak málo a takéto pomôcky sú vítané a rozhodne lepšie ako neistá práca s niečím dlhým, vlastným, s čím by sa štandardná poistka dala dočiahnuť (a pri troche smoly zmrzačiť).

   

A trochu z iného súdka, súčasťou výbavy je takisto interný konektor USB-C na pripojenie predného panela skrinky. Na rozdiel od väčšiny drahších dosiek však treba počítať s podporou relatívne pomalšieho, 5-gigabitového rozhrania.

O chladiči VRM tu reč už bola, tejto doske nechýba a za pochvalu stojí aj jeho tvar kombinujúci viacero horizontálnych a vertikálnych rebier na dosiahnutie čo najvyššej chladiacej efektivity. Tá je pre výkonné procesory kľúčová a rozhoduje o tom, či doska udrží alebo neudrží vysoký výkon konštantne.

Osem fáz Vcore je síce konštruovaných na prúdovú záťaž, ktorá výrazne presahuje aj potreby Ryzen 9 7950X, ale musia byť splnené náročnejšie podmienky na chladenie. Rezerva je tu predsa len menšia a 200 W bez chladiča už naráža na teplotný strop. O ten môžete eventuálne narážať aj v zostavách so slabším systémovým chladením či v prostredí s vyššou teplotou vzduchu okolia, prípadne pri kombinácii oboch tých „nepriaznivých“ okolností.

Obavy o poškodenie základnej dosky však mať nemusíte, v prípade potreby (po dosiahnutí kritickej teploty) dochádza k prerušovanému napájaniu. To znamená, že VRM automaticky zníži intenzitu napájania (k nejakým 27 W) a aby nespadol systém, tak sa násobič CPU zhadzuje na 5. Isteže, je to nepríjemné, pokles výkonu je dramatický, ale všetko je bezpečné. Pokiaľ chcete túto dosku prevádzkovať stabilne s výkonným procesorom vo vysokej záťaži, možné každopádne to je. V kompletne pasívnych skrinkách alebo s poddimenzovaným systémovým chladením to ale nepôjde. To je v tomto prípade kľúčové.

Napäťové regulátory sú použité lacnejšie, príznačne cenovej triede dosky, kde jedna fáza pracuje s dvoma napäťovými regulátormi OnSemi. Jedná sa o 30-voltové modely 4C06N (69 A) a 4C10N (46 A), ktoré sú použité pre Vcore aj Vsoc. Ich ovládač PWM je Richtek RT3674AE.

   

Panel externých vstupov a výstupov obsahuje konektory DisplayPort (1.4) aj HDMI (2.1), celkom šesť portov USB. Z toho dva sú pomalšie, štandardu 2.0, na pripojenie periférií a jeden rýchly, 10-gigabitový (3.2 gen. 2). A nejde o USB-C (to je „iba“ 5 Gb), ale USB-A.

Ethernetové pripojenie (cez adaptér Realtek RTL8168/8111) je 1-gigabitové, teda pomalšie ako na drahších doskách, pre ktoré je nepísaným štandardnom 2,5 GbE a chudobnejšia je aj audiovýbava (tri 3,5 mm jacky a Realtek ALC897), čo je ale pre túto cenovú kategóriu typické.

Veľká diera zhruba v strede, medzi portami USB, je pre modul WiFi/BT a antény SMA. Nič z toho si ale voliteľne nedoplníte. Na PCB chýba príslušný slot M.2, ktorý sa týka iba variantu dosiek AX. V tomto prípade sú preň pripravené iba spájkovacie kontakty.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy. Celý článok „Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna“ »

 •  
 •  
 •  

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

 •  
 •  
 •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Fajn doska, kvalitná recenzia, len cena je vyššia aby sa dalo povedať, že je to spotrebák.
  Čo ma však zaráža posledná 2 roky, intenzívnejšie rok, na čo sakra dávajú PCIe ×1 na dosku?
  Mám aj dosky (kupujem len mATX) ktoré majú 2 až 3 PCIe ×1 a vždy len jeden PCIe x16.
  V podstate neriešil som to. Do PCIe ×1 ide akurát tak USB 3 karta, ak ju win dokáže správne spojazdniť, ale teraz sa to prejaví ešte podstatnejšie. NVMe disky zlacneli, kedysi človek kúpil jeden drahý do jedného slotu na doske a stačilo. SATA boli na veľké dáta. Tu prišlo ku redukcií zo 6 na 4.
  Ale, keby miesto PCIe ×1 dávali dlhší konektora, x4, alebo x8 alebo x16, dáte tam PCIe kartu na daľší 1-2 NVMe disk. Nešli by možno plnou rýchlosťou, ale stále by to bolo rýchlejšie ako cez SATA.
  Cez net z Číny sa dá kúpiť aj NVMe pre PCIe ×1, ale tu v obchodoch majú stále len do dlhých slotov.

  PCIe ×16, tam väčšina dá grafiku. Teraz keď všetky procesory majú integrovanú, dá sa zabezpečiť, že bud evoľný na diskovú kartu. Ale PCIe ×1 je podla mňa najzbytočnejšie rozhranie na doske. Keby to dávali aspoň na pravej strane otvorené, že tam zasunieš dlhšiu kartu bez potreby ničiť slot. Uvedomujú si nepotrebnosť PCIe ×1 asi aj výrobcovia. Prišlo ku ich redukcií z bežných 3 na dáme teda aspoň jeden, aby sa nepovedalo. Dosiek kde sú dva PCIe ×16 je málo, a je fuk že druhá PCIe ×16 je len PCIe ×4. Pre budúce rozšírenie je to 100x lepšie ako mať PCIe ×1.

  Určite sa to časom zmení, keď príde ku obmene NVMe diskov. To sú v podstate prvé disky, s ktorými neviem čo robiť. Máte ich v notebookoch, dávate ich do PC, ale máte len jeden, na novších „až“ dva konektory na ne, ale ak vymeníte 512GB za 2TB, je problém. 512 stačí na systém, 2TB na dáta, hry, video. Ale na doske jedne konektor. Zostáva PCIe ×16 karta, ktorú nedáte, lebo máte grafiku. Tak externé púzdro. Ktoré stojí viac ako NVMe disk. Zostáva vám „odpad“.

  Ak toto číta niekto z alzy, mironetu, objednajtie z číny PCIe ×1 karty na 1 NVMe disk. Rýchlosť klesne na 1/4 ale ako si všímam, veľké 4TB kapacity výrobcovia predávajú buď ako 2,5″ SATA alebo M.2 NVMe ale už nie v SATA forme. Lepšie je mať 2-4 NVMe disky s rýchlosťou 1GB/s ako len jeden extrémne rýchly a ku nemu už len pomalé 2,5″ SATA.

  PCIe ×1 za tie roky som využil práve len na USB 3.0 kartu, ktorá mi v nojnoivšej doske nefunguje, ale v starých áno. Ale na USB 3 je dostatočný hub. To najvýkonnejšie na konektory na doske a zvyšok ide úúúplne krásne cez hub. Sériový, pararelný port, to mám cez USB, ale sú aj dosky s COM. Málo kto to aj potrebuje. Ale vážne, NVMe, keď 2TB sú už za 80 Eur, 4TB za cca 180 Eur, už teraz sa začínajú hromadiť NVMe disky, ktoré niet kam pripojiť. Predjacovia i výrobcovia vychádzajú z predpokladu, že každý potrebuje na každý disk tú najvyššiu rýchlosť. Ibaže mnohokrát je kapacita dôležitejšia ako rýchlosť.

  Iný príklad, kvôli bezpečnosti, kvôli dátam. Zrkadlenie disku. Dosť blbé pri NVMe. Musíte zrkadliť na pomalé SATA.

  Som rád za SATA porty. Všetky mám vždy zaplnené. Ale žiaľ, väčšinou kde dávajú M.2 port, aspoň pri najnižších radách, je to n aúkor 2 SATA portov. Pritom na doske je úúúplne zbytočný, PCIe ×1 slot. Ideálne až 3 kusy.

  Vďaka za recenziu dosky, posledné roky fičím len na Gigabyte, ale teraz mojim potrebám najviac vyhovuje ASUS PRIME B650M-A II. Extra drahé dosky, v porovnaní s notebookmi. 175 Eur za dosku, keď práve ASUS vyrába aj notebooky, keď jeden od nich, z ktorého teraz píšem (najlepší ntb displej aký som kedy mal, HP sú šmejdy), som ako úplne nový, kúpil za 200… Nerozumiem tým cenám. Chápem výpredaje, extra zľavy, ale ten nepomer medzi cenou nových dosiek vs. kompletný notebook, nechápem.

  Cena základných dosiek sa zdvojnásobila. Z kedysi 40-50 Eur na teraz 99, v prípade AM4 vs. AM5. Ale cena notebookov zostáva stále ta istá, ak porovnávam s rokom 2019, 2020.
  Ešte nedávno by som si kupoval každý 1,5 rok nové všetko. Aj dosku, aj procesor. Teraz každého polroka si kupujem nový notebook. Výkonnejší procesor v notebooku je pre mňa väčšia motivácia ako nový stolný PC, z ktorého väčšinu úloh som presunul na notebook.
  Mám v sebe nejaký blok, vidieť dosku za 120 Eur. Pritom nie tak dávno, sme za ne platili viac, nie len sumou, ale aj pomerom ku príjmom.

  Z čoho som vyrástol po kúpe 2 dosiek, z nákupu top modelov. Nikdy, naozaj nikdy sa mi nepodarilo využiť PC viac, na čo by nestačila tá najnižšia rada. Pri AM5, A620 ponúka všetko čo kto kedy bude potrebovať pri bežnom PC, aj na hry. Až na tie NVMe disky. Ešte jedno proroctvo, nebude dlho trvať a skončia aj tie delenia čipsetov. Už aj tak ich pred rokmi redukovali, prenosom časti do procesoru, mať 4 rady čipsetov pre jeden socket, keď 99% „bonusu“ 99% ľudí nikdy nevyužije, je pozostatok minulosti a používanie staršieho výrobného procesu na chipsety. Nebolo by od veci, keby ponúkali aj skoro holodosky, len SATA, USB a PCIex porty z procesoru, bez chipsetu. PCIex liniek v procesoroch pribudlo, už sa teším na AM5 obdobu a nebolo by od veci, keby niečo také sa dalo kúpiť ako najviac lowend doska, využívajúca naplno možnosti procesora https://www.hwcooling.net/asrock-ukazal-mini-stx-am4-desku-a-deskmini-pro-apu-ryzeny/

  1. Áno, keby bol slot PCIe ×1 z pravej strany otvorený, tak by to zopár používateľom uľahčilo život a niečo by som o tom vedel, haha. Na testy štandardne používame dve SSD vo formáte M.2 a jedno (systémové) sme v tomto prípade museli naklonovať na 2,5″ SATA.

   Neviem, do akej miery by mali pre obchodníkov zmysel adaptéry z PCIe ×1 na M.2. Predpokladám, že tá ich prakticky žiadna ponuka (teda až na ten jeden model z Číny) približne zodpovedá dopytu. Jednak je to teda vysoko kompromisné riešenie, ktoré, ako ste spomínali, SSD pripravý o značnú časť výkonu (za ktorý sa ale pri kúpe SSD zaplatí). Keď už o to druhé SSD M.2, ideálne nebrzdené, človek potrebuje, tak si asi rovno na to vyberie dostatočne vybavenú dosku, do ktorej sa dá zapojiť (napríklad tú TUF Gaming A620M-Plus). Ktovie ale, koľko ľudí do takychto dosiek kupuje viac než jedno SSD NVMe… väčšina zostáv s low-endovými čipsetmi A620 možno končí s jedným lacným TLC/QLC SSD SATA, neviem.

   Nebolo to zase tak dávno, čo Athlon 3000G, ktorý sa s A čipsetmi predával asi hojne, SSD NVMe nepodporoval. A SSD SATA vo formáte M.2 boli vždy ťažko okrajová záležitosť.

  2. Mám X470, dva pcie plné šířky (8x/8x), druhý slot okupuje celkem nedávno vydaný Axagon PCEM2-ND, dohromady hostím tři nezávislé NVMe v plné Gen3 rychlosti. Za desku si i připlatím, když má co nabídnout. Na lveném notebooku si neumím přestavit byť jen seriózní práci s prohlížečem. Absolutně tě nechápu.

  3. Fakt tě baví vypisovat tyhle stále stejné bláboslohovky na web primárně o desktopovém hardwaru?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *