ASRock ukázal Mini-STX AM4 desku a DeskMini pro APU Ryzeny

První Mini-STX deska pro procesory AMD

Mnoha příznivcům malých počítačů se teď asi plní sen: na trh se totiž dostanou Mini-STX desky a PC pro APU, tedy procesory AMD s integrovanou grafikou. Protože formát Mini-STX v kanonické podobě nepodporuje samostatné karty, jsou APU jako Ryzeny Raven Ridge nejlepší volbou, pokud chcete lepší GPU. A jejich použití bude umožněno v počítači DeskMini A300 od ASRocku a jejich desce A300M-STX se socketem AM4.

Že má ASRock zájem vyvinout desku typu Mini-STX (což je formát s rozměrem) pro procesory AMD, už jsme zde psali v únoru. Nebylo ale jasné, zda se opravdu dostane na trh. V posledních dnech ale od ASRocku unikla nejprve fotografie hotově vypadající základní desky A300M-STX se socketem AM4, a poté rovnou oficiální potvrzení, že se dostane na trh spolu s barebonem v řady DeskMini. Ta je hlavním tahounem formátu Mini-STX, ale doteď existovala jen pro procesory Intelu.

DeskMini pro procesory Ryzen (Zdroj: ASRock Japan)

Fotografie DeskMini pro procesory AMD – realisticky APU Raven Ridge, protože ostatní Ryzeny nemají integrované GPU – ukázal ASRock na Twitteru své japonské pobočky. Ukazují, že se tento počítač či barebone bude prodávat v podobném šasi jako ty pro procesory Intel, je však jasně vidět, že je použit chladič procesorů do patice AM4 (viz polohu upevňovacích noh). Mělo by jít o Wraith Stealth, který AMD dává právě k procesorům Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G – respektive, pasiv z tohoto chladiče, ale zdá se s odlišným ventilátorem. Výška šasi je možná akorát tak malá na to, aby se do něj tento chladič o výšce 54 mm nevešel s původním ventilátorem, nicméně je možné, že nejde o finální podobu skříně.

DeskMini pro procesory Ryzen (Zdroj: ASRock Japan)

První deska s (ne)čipsetem A300

Deska je na fotkách z Twitteru vidět jen do omezené míry, ale naštěstí máme druhou fotografii, kde je neosazená. Tento snímek vypustil ASRock o pár týdnů dříve, ovšem pak byl zase smazán. Podle rozložení komponent jde ovšem o přesně stejný model, jako na nových fotkách, které zatím na Twitteru vydržely. Označení ja A300M-STX a můžete na něm vidět, že rozložení komponent nebylo při rozměru montážních děr socketu AM4 úplně snadné. ASRock nakonec problém vyřešil otočením upevňovacícho mechanismu o 90 stupňů, uložním slotů DIMM dolů pod něj a slotů M.2 pro SSD a bezdrátový adaptér naopak napravo. Toto uspořádání je docela chytré, modul SSD se částečně může překrývat s portem USB a 3,5mm jackem v těchto místech.

Deska ASRock A300M-STX pro platformy AM4 (DeskMini pro procesory Ryzen (Zdroj: Twitter)

Externí porty na desce jsou asi stejné jako u Intelovských modelů. Vzadu to vypadá na tři video výstupy – DisplayPort 1.4 (ovšem APU Ryzeny podporují maximálně rozlišení 4K při 60 Hz), HDMI 2.0b a analogový D-Sub. Kromě toho je patrně osazený Ethernet a dva porty USB 3.0, plus konektor pro externí napájecí zdroj. Vepředu na čelním panelu jsou dva audio jacky a dvojice USB 3.0 – jedno typu C, jedno velké typu A. Možná na spodní straně by patrně měly být přístupné ještě SATA rozhraní vedle slotu DIMM je vidět header pro připojení sériového portu COM.

Na PCB není nikde vidět čipová sada a podle označení by platforma měla používat čipset „A300“. To je redukovaná verze, která byla oznámena při vydání platformy AM4, ale doposud se nikde neobjevila. Využívá jen konektivitu samotného procesoru (čtyři porty USB 3.0, dva porty SATA a dvojice rozhraní PCI Express 3.0 ×4) bez pomoci externího jižního můstku Promontory. Podle informací od AMD by někde měl přece jen být nějaký náhradní čipset, který zajišťuje některé zbylé funkce nutné pro desktopový počítač, má ale prý jít o nějaký malý jednoducý čip. Pokud je to pravda, je možná na spodní straně PCB.

Výbava platformy A300 v porovnání s ostatními čipsety pro socket AM4

Pro nás je na tom zajímavé to, že díky eliminaci jižního můstku by platforma A300 měla mít nižší spotřebu než A320, B350 nebo B450. Na druhou stranu je tu jedna nevýhoda: A300 stejně jako A320 nepodporuje přetaktování. Na to by ASRock musel vyrobit ještě variantu s čipsetem X300, což je totéž, jen s povoleným overclockingem.

Kdy se toto DeskMini a deska ASRock A300M-STX dostane na trh (nebo za jakou cenu se bude dát koupit), ještě nevíme. Z tweetů se zdá, že hardware je teď ve fázi testování a ověřování. Než se dostane obchodů, asi ještě uběhne pár měsíců.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ASRock má AM4 mini-ITX desku s uchycením chladičů à la Intel

Když vyšly první Ryzeny s novým socketem AM4, objevily se desky, které měly montážní otvory i pro chladiče určené na předchozí platformu AM3+/FM2+ a obcházely tak problém s kompatibilitou. Teď s platformou X570 ale ASRock přišel s ještě o trochu radikálnější věcí: jeho deska X570 Phantom Gaming-ITX/TB3 vůbec nemá mechanismus pro uchyvecení z platformy AM4, ale místo toho montážní otvory na chladiče pro Intel. Celý článok „ASRock má AM4 mini-ITX desku s uchycením chladičů à la Intel“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Levnější desky pro Ryzen 3000 s čispety B550/A520 až příští rok?

Na Computexu se oficiálně vynořilo množství desek pro procesory Ryzen 3000 s čipsetem X570. Potvrdilo se ale, že bude mít vyšší spotřebu, což je spolu s nutností aktivního chlazení dost odrazující – a desky to také budou relativně drahé. Z toho povstává otázka, kdy AMD doplní nějaké úspornější a levnější čipové sady pro „normálnější desky“. Tuto roli mají plnit sady B550 a A520, ale zdá se, že jsou ještě daleko. Celý článok „Levnější desky pro Ryzen 3000 s čispety B550/A520 až příští rok?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nové APU Ryzeny 3000: jeden má pájku a lepší chladič, druhý ne

AMD toto úterý odhalilo šestnáctijádrový Ryzen 9 3950X s takty 3,5–4,7 GHz a 105W TDP, ovšem v jeho stínu také poprvé oficiálně oznámilo nové procesory s integrovaným GPU: Ryzen 3 3200G a Ryzen 5 3400G. Tato APU (kódově označená Picasso) proti svým předchůdcům přinášejí 12nm proces a vyšší takty, ale také některé změny, které se týkají chlazení. Už jsme dřív psali zprávu o jejich pájeném IHS, ale je to trošku složitější. Celý článok „Nové APU Ryzeny 3000: jeden má pájku a lepší chladič, druhý ne“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *