ASRock ukázal Mini-STX AM4 desku a DeskMini pro APU Ryzeny

První Mini-STX deska pro procesory AMD

Mnoha příznivcům malých počítačů se teď asi plní sen: na trh se totiž dostanou Mini-STX desky a PC pro APU, tedy procesory AMD s integrovanou grafikou. Protože formát Mini-STX v kanonické podobě nepodporuje samostatné karty, jsou APU jako Ryzeny Raven Ridge nejlepší volbou, pokud chcete lepší GPU. A jejich použití bude umožněno v počítači DeskMini A300 od ASRocku a jejich desce A300M-STX se socketem AM4.

Že má ASRock zájem vyvinout desku typu Mini-STX (což je formát s rozměrem) pro procesory AMD, už jsme zde psali v únoru. Nebylo ale jasné, zda se opravdu dostane na trh. V posledních dnech ale od ASRocku unikla nejprve fotografie hotově vypadající základní desky A300M-STX se socketem AM4, a poté rovnou oficiální potvrzení, že se dostane na trh spolu s barebonem v řady DeskMini. Ta je hlavním tahounem formátu Mini-STX, ale doteď existovala jen pro procesory Intelu.

DeskMini pro procesory Ryzen (Zdroj: ASRock Japan)

Fotografie DeskMini pro procesory AMD – realisticky APU Raven Ridge, protože ostatní Ryzeny nemají integrované GPU – ukázal ASRock na Twitteru své japonské pobočky. Ukazují, že se tento počítač či barebone bude prodávat v podobném šasi jako ty pro procesory Intel, je však jasně vidět, že je použit chladič procesorů do patice AM4 (viz polohu upevňovacích noh). Mělo by jít o Wraith Stealth, který AMD dává právě k procesorům Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G – respektive, pasiv z tohoto chladiče, ale zdá se s odlišným ventilátorem. Výška šasi je možná akorát tak malá na to, aby se do něj tento chladič o výšce 54 mm nevešel s původním ventilátorem, nicméně je možné, že nejde o finální podobu skříně.

DeskMini pro procesory Ryzen (Zdroj: ASRock Japan)

První deska s (ne)čipsetem A300

Deska je na fotkách z Twitteru vidět jen do omezené míry, ale naštěstí máme druhou fotografii, kde je neosazená. Tento snímek vypustil ASRock o pár týdnů dříve, ovšem pak byl zase smazán. Podle rozložení komponent jde ovšem o přesně stejný model, jako na nových fotkách, které zatím na Twitteru vydržely. Označení ja A300M-STX a můžete na něm vidět, že rozložení komponent nebylo při rozměru montážních děr socketu AM4 úplně snadné. ASRock nakonec problém vyřešil otočením upevňovacícho mechanismu o 90 stupňů, uložním slotů DIMM dolů pod něj a slotů M.2 pro SSD a bezdrátový adaptér naopak napravo. Toto uspořádání je docela chytré, modul SSD se částečně může překrývat s portem USB a 3,5mm jackem v těchto místech.

Deska ASRock A300M-STX pro platformy AM4 (DeskMini pro procesory Ryzen (Zdroj: Twitter)

Externí porty na desce jsou asi stejné jako u Intelovských modelů. Vzadu to vypadá na tři video výstupy – DisplayPort 1.4 (ovšem APU Ryzeny podporují maximálně rozlišení 4K při 60 Hz), HDMI 2.0b a analogový D-Sub. Kromě toho je patrně osazený Ethernet a dva porty USB 3.0, plus konektor pro externí napájecí zdroj. Vepředu na čelním panelu jsou dva audio jacky a dvojice USB 3.0 – jedno typu C, jedno velké typu A. Možná na spodní straně by patrně měly být přístupné ještě SATA rozhraní vedle slotu DIMM je vidět header pro připojení sériového portu COM.

Na PCB není nikde vidět čipová sada a podle označení by platforma měla používat čipset „A300“. To je redukovaná verze, která byla oznámena při vydání platformy AM4, ale doposud se nikde neobjevila. Využívá jen konektivitu samotného procesoru (čtyři porty USB 3.0, dva porty SATA a dvojice rozhraní PCI Express 3.0 ×4) bez pomoci externího jižního můstku Promontory. Podle informací od AMD by někde měl přece jen být nějaký náhradní čipset, který zajišťuje některé zbylé funkce nutné pro desktopový počítač, má ale prý jít o nějaký malý jednoducý čip. Pokud je to pravda, je možná na spodní straně PCB.

Výbava platformy A300 v porovnání s ostatními čipsety pro socket AM4

Pro nás je na tom zajímavé to, že díky eliminaci jižního můstku by platforma A300 měla mít nižší spotřebu než A320, B350 nebo B450. Na druhou stranu je tu jedna nevýhoda: A300 stejně jako A320 nepodporuje přetaktování. Na to by ASRock musel vyrobit ještě variantu s čipsetem X300, což je totéž, jen s povoleným overclockingem.

Kdy se toto DeskMini a deska ASRock A300M-STX dostane na trh (nebo za jakou cenu se bude dát koupit), ještě nevíme. Z tweetů se zdá, že hardware je teď ve fázi testování a ověřování. Než se dostane obchodů, asi ještě uběhne pár měsíců.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD uvádí další levné 35W APU s jádry Zen, Athlon 220GE a 240GE

Tento podzim vydalo AMD první procesor Ryzen s 35W TDP vhodným pro pasivní chlazení, byť pod označením Athlon a jenom jako dvoujádro. Athlon 200GE má ale docela nízkou frekvenci jen 3,2 GHz, takže výkon CPU je pod konkurenčními Pentii. AMD teď ale vydává ještě Athlon 220GE a Athlon 240GE, které tuto slabinu doženou. Jejich frekvence je vyšší, ale přitom stále zachovávají nízké 35W TDP. Celý článok „AMD uvádí další levné 35W APU s jádry Zen, Athlon 220GE a 240GE“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX

Dva formáty, dve čipové súpravy, tri základné dosky. Obsadili sme také modely, aby bolo porovnanie čo najatraktívnejšie. A veruže z monitoringu frekvencií, analýzy spotreby či návrhu a zahrievania, vzišli pozoruhodné závery. Dôležitá je ale i pamäťová podpora, výbava konektorov a v neposlednom rade takisto cena. Zistite, ktorá z dosiek má najbližšie k vašim predstavám o optimálnom základe platformy AMD AM4. Celý článok „Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock X470 Taichi Ultimate: 10GbE LAN na doske X470

Asus, Gigabyte a MSI sú na každom kroku, ASRock sa drží trochu v úzadí. A hoci vedomosť o tejto značke medzi bežnou hernou populáciou nie je veľká, zanietení fanúšikovia hardvéru ju však dobre poznajú. A to najmä ako výrobcu základných dosiek – aj keď po novom pridáva do portfólia aj grafiky Radeon. O tom ale až niekedy nabudúce, dnes sa pozrieme na vrchol ich ponuky dosiek s AMD X470 označovaný Taichi Ultimate. Celý článok „ASRock X470 Taichi Ultimate: 10GbE LAN na doske X470“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *