Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX

Parametre a metodika

Dva formáty, dve čipové súpravy, tri základné dosky. Obsadili sme také modely, aby bolo porovnanie čo najatraktívnejšie. A veruže z monitoringu frekvencií, analýzy spotreby či návrhu a zahrievania, vzišli pozoruhodné závery. Dôležitá je ale i pamäťová podpora, výbava konektorov a v neposlednom rade takisto cena. Zistite, ktorá z dosiek má najbližšie k vašim predstavám o optimálnom základe platformy AMD AM4.

Výber tvoria zámerne výhradne dosky ASRocku. To z dôvodu, že sme sa chceli „pohrabať“ v modeloch, ktoré sú postavené rovnakými inžiniermi, na rovnakom myslení, a sledovať, ako sa pristupovalo k jednotlivým prvkom. Napríklad, testované dosky Mini-ITX sa na prvý pohľad odlišujú iba čipovou súpravou a cena vyššia o viac ako 50 % sa zdá byť úplne neopodstatnená. Avšak, ako zistíte na nasledujúcich stránkach, drahšia doska s čipsetom AMD X470 má kvalitnejší ovládač VRM. Skladba MOSFETov (ON Semiconductor FDPC5030SG) a všetkých ostatných súčiastok sa potom už nijako neodlišuje.

Väčšia sestrička má toho na sebe navešaného, pochopiteľne viac. Navyše má hlavne sloty PCI Express a nejaké interné i externé konektory USB. Oproti testovaným doskám Mini-ITX má i účinnejšie všetky chladiče má hlavne pasív i na časti SOC (ten ani jedna z menších dosiek nemá). MOSFETy vyskladané z kombinácie SinoPower SM4336 (low-side) a SM4337 (high-side) sú slabšou záležitosťou (aspoň, že je kaskáda až 9-fázová). Ale i ona Gaming K4 samotná patrí k najlacnejším doskám ATX s AMD B450, takže je toto osadenie primerané. Viac na mieste je rýpnuť si do zastaraného zvukového čipu Realtek ALC892, ktorý by nemusel strašiť už ani v low-ende a K4 je kategoricky entry-level.

Základné parametre


Testované dosky Mini-ITX majú síce o dva porty USB 3.1 (gen 1) menej a na paneli I/O chýba aj D-sub, zato už obsahuje modul WiFi s vyvedením externých antén. Okrem konektorov na ne určené vzdau poteší aj optický výstup zvukového adaptéra

Metodika testovania

Jadrom je jednotne Ryzen 5 2400G. Toto APU má výkonnú nielen procesorovú, ale i grafickú časť, takže preverí dosky komplexne, to znamená i z pohľadu regulácie iGPU. Testovanie prebieha na východiskových nastaveniach UEFI s aktivovaným režimom XMP. Pamäte sú použité G.Skill Flare-X 2× 8 GB (3200 MHz/CL14). Záťaž je simulovaná súčasným behom Prime95 (In-place large FFTs) a FurMarku (stress testu vo FHD) po dobu 900 sekúnd. Rovnaký čas trvá následne i režim nečinnosti.

Počas testov sledujeme, na akých frekvenciách funguje CPU a GPU (odčítaný priemer hodnôt z posledných sesťdesiatich sekúnd meraní, keď už do výsledku zasahuje i vyššie zahrievanie) a pri akej spotrebe. Tú zaznamenávame pomocou power metra 380801 od desiatej minúty. Zo 150 vzoriek potom do grafov okrem priemernej hodnoty vyťahujeme takisto celý priebeh zachytený v krivkách.

Na záver, tesne pred ukončením testov, pomocou termovíznej kamery mapujeme a zapisujeme zahrievanie napájacej kaskády, a to vrátane jej ovládača. Merania prebiehajú vo veternom tuneli s riadne kontrolovanou teplotou na vstupe, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 21 – 21,3 °C. Z rýdzo systémových ventilátorom má cirkuláciu vzduchu na starosti trojica ventilátorov Noctua NF-A12S s 550 ot./min. Dva sú na vstupe, jeden na výduchu. Na odsávaní zohriateho vzduchu sa však ešte podiela kvapalinový chladič procesora Fractal Design Kelvin S24 s dvojicou 120mm ventilátorov zregulovaných na nízkych 5 V.

Zahrievanie napájacej kaskády je merané cez priezor v bočnici termokamerou Fluke Ti125

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nové AM4 procesory. Co jsou zač Ryzen 5 5600XT a 5600T (update)

Zítra by podle drbů mělo AMD odhalit Ryzen 7 9800X3D, tedy herní speciální procesor s 3D V-Cache odvozený od nejnovější architektury Zen 5. Zdá se ale, že by se s ním mohlo svézt pár méně významných procesorů, které vyjdou pro starý socket AM4 a přidají do nabídky další možnosti pro stavbu levných PC. Jako ostatní nedávno vydané „nové“ procesory ale nebudou velkým posunem proti již existujícím možnostem. Celý článok „Nové AM4 procesory. Co jsou zač Ryzen 5 5600XT a 5600T (update)“ »

  •  
  •  
  •  

AMD přestalo vyrábět Ryzen 7 5800X3D, už nepůjde sehnat

Nemilá zpráva je tu pro ty, kdo mají v počítači AM4 desku a plánovali ji upgradovat. Tato platforma je původně z roku 2016 (i když v praxi byla relevantní až se Zenem v roce 2017). Ale AMD v roce 2022 vydalo procesor Ryzen 7 5800X3D, který jako první dostal tzv. 3D V-Cache. Ta se ukázala silně přínosnou pro hry, v nichž výkon posouvá o generaci dál a s 5800X3D se tak AM4 zase vrátila do hry. Bohužel je s tím asi ale už konec. Celý článok „AMD přestalo vyrábět Ryzen 7 5800X3D, už nepůjde sehnat“ »

  •  
  •  
  •  

Optimalizace ve Windows 11 zrychlí procesory AMD – Zen 3, 4 a 5

Po vydání Ryzenů 9000 byl kritizován jejich výkon ve hrách a také to, že podle názoru minimálně některých recenzentů moc neseděl s tím, co AMD uvádělo v oficiálních benchmarcích. A došlo i na často vysmívané naděje fanoušků, že se výkon ještě zlepší aktualizacemi ovladačů a BIOSů. Ovšem v tomto případě zdá se nebudou mimo. AMD teď vydalo prohlášení, podle kterého by skutečně Zen 5 měl o něco zrychlit díky optimalizacím ve Windows. Celý článok „Optimalizace ve Windows 11 zrychlí procesory AMD – Zen 3, 4 a 5“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. najvyhodnejsie je teraz od Asrocku kupit ASROCK Fatal1ty X370 Gaming X…ma lepsie audio a Intel gigovu sietovku a to len za 120eur..to, ze u niektorych procesorov sa neuplatnuje boost +50Mhz je zanedbatelne v porovnani co ta doska ponuka a za aku cenu…cipset X470 s takouto vybavou mate od 170eur, takze tych 50 eur naviac sa moc neoplati…dosku ASROCK Fatal1ty X370 Gaming X by som chcel vidiet v teste

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *