Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX

Parametre a metodika

Dva formáty, dve čipové súpravy, tri základné dosky. Obsadili sme také modely, aby bolo porovnanie čo najatraktívnejšie. A veruže z monitoringu frekvencií, analýzy spotreby či návrhu a zahrievania, vzišli pozoruhodné závery. Dôležitá je ale i pamäťová podpora, výbava konektorov a v neposlednom rade takisto cena. Zistite, ktorá z dosiek má najbližšie k vašim predstavám o optimálnom základe platformy AMD AM4.

Výber tvoria zámerne výhradne dosky ASRocku. To z dôvodu, že sme sa chceli „pohrabať“ v modeloch, ktoré sú postavené rovnakými inžiniermi, na rovnakom myslení, a sledovať, ako sa pristupovalo k jednotlivým prvkom. Napríklad, testované dosky Mini-ITX sa na prvý pohľad odlišujú iba čipovou súpravou a cena vyššia o viac ako 50 % sa zdá byť úplne neopodstatnená. Avšak, ako zistíte na nasledujúcich stránkach, drahšia doska s čipsetom AMD X470 má kvalitnejší ovládač VRM. Skladba MOSFETov (ON Semiconductor FDPC5030SG) a všetkých ostatných súčiastok sa potom už nijako neodlišuje.

Väčšia sestrička má toho na sebe navešaného, pochopiteľne viac. Navyše má hlavne sloty PCI Express a nejaké interné i externé konektory USB. Oproti testovaným doskám Mini-ITX má i účinnejšie všetky chladiče má hlavne pasív i na časti SOC (ten ani jedna z menších dosiek nemá). MOSFETy vyskladané z kombinácie SinoPower SM4336 (low-side) a SM4337 (high-side) sú slabšou záležitosťou (aspoň, že je kaskáda až 9-fázová). Ale i ona Gaming K4 samotná patrí k najlacnejším doskám ATX s AMD B450, takže je toto osadenie primerané. Viac na mieste je rýpnuť si do zastaraného zvukového čipu Realtek ALC892, ktorý by nemusel strašiť už ani v low-ende a K4 je kategoricky entry-level.

Základné parametre


Testované dosky Mini-ITX majú síce o dva porty USB 3.1 (gen 1) menej a na paneli I/O chýba aj D-sub, zato už obsahuje modul WiFi s vyvedením externých antén. Okrem konektorov na ne určené vzdau poteší aj optický výstup zvukového adaptéra

Metodika testovania

Jadrom je jednotne Ryzen 5 2400G. Toto APU má výkonnú nielen procesorovú, ale i grafickú časť, takže preverí dosky komplexne, to znamená i z pohľadu regulácie iGPU. Testovanie prebieha na východiskových nastaveniach UEFI s aktivovaným režimom XMP. Pamäte sú použité G.Skill Flare-X 2× 8 GB (3200 MHz/CL14). Záťaž je simulovaná súčasným behom Prime95 (In-place large FFTs) a FurMarku (stress testu vo FHD) po dobu 900 sekúnd. Rovnaký čas trvá následne i režim nečinnosti.

Počas testov sledujeme, na akých frekvenciách funguje CPU a GPU (odčítaný priemer hodnôt z posledných sesťdesiatich sekúnd meraní, keď už do výsledku zasahuje i vyššie zahrievanie) a pri akej spotrebe. Tú zaznamenávame pomocou power metra 380801 od desiatej minúty. Zo 150 vzoriek potom do grafov okrem priemernej hodnoty vyťahujeme takisto celý priebeh zachytený v krivkách.

Na záver, tesne pred ukončením testov, pomocou termovíznej kamery mapujeme a zapisujeme zahrievanie napájacej kaskády, a to vrátane jej ovládača. Merania prebiehajú vo veternom tuneli s riadne kontrolovanou teplotou na vstupe, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 21 – 21,3 °C. Z rýdzo systémových ventilátorom má cirkuláciu vzduchu na starosti trojica ventilátorov Noctua NF-A12S s 550 ot./min. Dva sú na vstupe, jeden na výduchu. Na odsávaní zohriateho vzduchu sa však ešte podiela kvapalinový chladič procesora Fractal Design Kelvin S24 s dvojicou 120mm ventilátorov zregulovaných na nízkych 5 V.

Zahrievanie napájacej kaskády je merané cez priezor v bočnici termokamerou Fluke Ti125

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nová deska Thin Mini-ITX pro AMD Ryzen od ASRocku

Po Mini-STX desce se socketem AM4 od ASRocku stejný výrobce zase rozšířil možnosti pro stavbu kompaktních počítačů s procesory AMD. ASRock totiž uvedl Thin Mini-ITX desku platformy AM4 A320TM-ITX, díky níž se Ryzeny mohou dostat do tohoto formátu, používaného třeba skříní Akasa Euler. A tato deska zároveň také používá pro pasivní chod výhodné DC napájení, což je s platformou Ryzenů zatím velká vzácnost. Celý článok „Nová deska Thin Mini-ITX pro AMD Ryzen od ASRocku“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Všechny chladiče Noctua už podporují socket AM4 „out of the box“

Když AMD vydalo procesory Ryzen, přišly do nového socketu AM4 s jinými montážními otvory v desce, posunutými proti původní rozteči. Většina chladičů potřebovala úpravy nebo konverzní sady. To se týkalo i chladičů Noctua, z nichž některé dosud neměly podporu pro AM4 desky rovnou. Teď se to ale konečně mění. Noctua hlásí, že teď už všechny modely mají komponenty pro osazení na socket AM4 přímo v balení. Celý článok „Všechny chladiče Noctua už podporují socket AM4 „out of the box““ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD uvádí další levné 35W APU s jádry Zen, Athlon 220GE a 240GE

Tento podzim vydalo AMD první procesor Ryzen s 35W TDP vhodným pro pasivní chlazení, byť pod označením Athlon a jenom jako dvoujádro. Athlon 200GE má ale docela nízkou frekvenci jen 3,2 GHz, takže výkon CPU je pod konkurenčními Pentii. AMD teď ale vydává ještě Athlon 220GE a Athlon 240GE, které tuto slabinu doženou. Jejich frekvence je vyšší, ale přitom stále zachovávají nízké 35W TDP. Celý článok „AMD uvádí další levné 35W APU s jádry Zen, Athlon 220GE a 240GE“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. najvyhodnejsie je teraz od Asrocku kupit ASROCK Fatal1ty X370 Gaming X…ma lepsie audio a Intel gigovu sietovku a to len za 120eur..to, ze u niektorych procesorov sa neuplatnuje boost +50Mhz je zanedbatelne v porovnani co ta doska ponuka a za aku cenu…cipset X470 s takouto vybavou mate od 170eur, takze tych 50 eur naviac sa moc neoplati…dosku ASROCK Fatal1ty X370 Gaming X by som chcel vidiet v teste

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *