Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX

Parametre a metodika

Dva formáty, dve čipové súpravy, tri základné dosky. Obsadili sme také modely, aby bolo porovnanie čo najatraktívnejšie. A veruže z monitoringu frekvencií, analýzy spotreby či návrhu a zahrievania, vzišli pozoruhodné závery. Dôležitá je ale i pamäťová podpora, výbava konektorov a v neposlednom rade takisto cena. Zistite, ktorá z dosiek má najbližšie k vašim predstavám o optimálnom základe platformy AMD AM4.

Výber tvoria zámerne výhradne dosky ASRocku. To z dôvodu, že sme sa chceli „pohrabať“ v modeloch, ktoré sú postavené rovnakými inžiniermi, na rovnakom myslení, a sledovať, ako sa pristupovalo k jednotlivým prvkom. Napríklad, testované dosky Mini-ITX sa na prvý pohľad odlišujú iba čipovou súpravou a cena vyššia o viac ako 50 % sa zdá byť úplne neopodstatnená. Avšak, ako zistíte na nasledujúcich stránkach, drahšia doska s čipsetom AMD X470 má kvalitnejší ovládač VRM. Skladba MOSFETov (ON Semiconductor FDPC5030SG) a všetkých ostatných súčiastok sa potom už nijako neodlišuje.

Väčšia sestrička má toho na sebe navešaného, pochopiteľne viac. Navyše má hlavne sloty PCI Express a nejaké interné i externé konektory USB. Oproti testovaným doskám Mini-ITX má i účinnejšie všetky chladiče má hlavne pasív i na časti SOC (ten ani jedna z menších dosiek nemá). MOSFETy vyskladané z kombinácie SinoPower SM4336 (low-side) a SM4337 (high-side) sú slabšou záležitosťou (aspoň, že je kaskáda až 9-fázová). Ale i ona Gaming K4 samotná patrí k najlacnejším doskám ATX s AMD B450, takže je toto osadenie primerané. Viac na mieste je rýpnuť si do zastaraného zvukového čipu Realtek ALC892, ktorý by nemusel strašiť už ani v low-ende a K4 je kategoricky entry-level.

Základné parametre


Testované dosky Mini-ITX majú síce o dva porty USB 3.1 (gen 1) menej a na paneli I/O chýba aj D-sub, zato už obsahuje modul WiFi s vyvedením externých antén. Okrem konektorov na ne určené vzdau poteší aj optický výstup zvukového adaptéra

Metodika testovania

Jadrom je jednotne Ryzen 5 2400G. Toto APU má výkonnú nielen procesorovú, ale i grafickú časť, takže preverí dosky komplexne, to znamená i z pohľadu regulácie iGPU. Testovanie prebieha na východiskových nastaveniach UEFI s aktivovaným režimom XMP. Pamäte sú použité G.Skill Flare-X 2× 8 GB (3200 MHz/CL14). Záťaž je simulovaná súčasným behom Prime95 (In-place large FFTs) a FurMarku (stress testu vo FHD) po dobu 900 sekúnd. Rovnaký čas trvá následne i režim nečinnosti.

Počas testov sledujeme, na akých frekvenciách funguje CPU a GPU (odčítaný priemer hodnôt z posledných sesťdesiatich sekúnd meraní, keď už do výsledku zasahuje i vyššie zahrievanie) a pri akej spotrebe. Tú zaznamenávame pomocou power metra 380801 od desiatej minúty. Zo 150 vzoriek potom do grafov okrem priemernej hodnoty vyťahujeme takisto celý priebeh zachytený v krivkách.

Na záver, tesne pred ukončením testov, pomocou termovíznej kamery mapujeme a zapisujeme zahrievanie napájacej kaskády, a to vrátane jej ovládača. Merania prebiehajú vo veternom tuneli s riadne kontrolovanou teplotou na vstupe, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 21 – 21,3 °C. Z rýdzo systémových ventilátorom má cirkuláciu vzduchu na starosti trojica ventilátorov Noctua NF-A12S s 550 ot./min. Dva sú na vstupe, jeden na výduchu. Na odsávaní zohriateho vzduchu sa však ešte podiela kvapalinový chladič procesora Fractal Design Kelvin S24 s dvojicou 120mm ventilátorov zregulovaných na nízkych 5 V.

Zahrievanie napájacej kaskády je merané cez priezor v bočnici termokamerou Fluke Ti125

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD uvádí další levné 35W APU s jádry Zen, Athlon 220GE a 240GE

Tento podzim vydalo AMD první procesor Ryzen s 35W TDP vhodným pro pasivní chlazení, byť pod označením Athlon a jenom jako dvoujádro. Athlon 200GE má ale docela nízkou frekvenci jen 3,2 GHz, takže výkon CPU je pod konkurenčními Pentii. AMD teď ale vydává ještě Athlon 220GE a Athlon 240GE, které tuto slabinu doženou. Jejich frekvence je vyšší, ale přitom stále zachovávají nízké 35W TDP. Celý článok „AMD uvádí další levné 35W APU s jádry Zen, Athlon 220GE a 240GE“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock ukázal Mini-STX AM4 desku a DeskMini pro APU Ryzeny

Mnoha příznivcům malých počítačů se teď asi plní sen: na trh se totiž dostanou Mini-STX desky a PC pro APU, tedy procesory AMD s integrovanou grafikou. Protože formát Mini-STX v kanonické podobě nepodporuje samostatné karty, jsou APU jako Ryzeny Raven Ridge nejlepší volbou, pokud chcete lepší GPU. A jejich použití bude umožněno v počítači DeskMini A300 od ASRocku a jejich desce A300M-STX se socketem AM4. Celý článok „ASRock ukázal Mini-STX AM4 desku a DeskMini pro APU Ryzeny“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock X470 Taichi Ultimate: 10GbE LAN na doske X470

Asus, Gigabyte a MSI sú na každom kroku, ASRock sa drží trochu v úzadí. A hoci vedomosť o tejto značke medzi bežnou hernou populáciou nie je veľká, zanietení fanúšikovia hardvéru ju však dobre poznajú. A to najmä ako výrobcu základných dosiek – aj keď po novom pridáva do portfólia aj grafiky Radeon. O tom ale až niekedy nabudúce, dnes sa pozrieme na vrchol ich ponuky dosiek s AMD X470 označovaný Taichi Ultimate. Celý článok „ASRock X470 Taichi Ultimate: 10GbE LAN na doske X470“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. najvyhodnejsie je teraz od Asrocku kupit ASROCK Fatal1ty X370 Gaming X…ma lepsie audio a Intel gigovu sietovku a to len za 120eur..to, ze u niektorych procesorov sa neuplatnuje boost +50Mhz je zanedbatelne v porovnani co ta doska ponuka a za aku cenu…cipset X470 s takouto vybavou mate od 170eur, takze tych 50 eur naviac sa moc neoplati…dosku ASROCK Fatal1ty X370 Gaming X by som chcel vidiet v teste

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *