MSI chystá krátkou GeForce RTX 2070, model Aero ITX pro malá PC

První Mini-ITX grafika s architekturou Turing

Jako dělaná pro stavitele kompaktních herních počítačů by mohla být nová grafická karta řady Aero ITX od MSI. Firma se totiž rozhodla vyrobit GeForce RTX 2070 od Nvidie v „Mini-ITX“ provedení s jedním ventilátorem a krátkým PCB. Tato karta bude patrně nejkompaktnější grafikou s novou architekturou Turing a podporou raytracingové grafiky a umožní takové herní PC vměstnat do docela malých objemů.

MSI GeForce RTX 2070 Aero ITX zatím není oficiálně vydaná. Obrázek karty v typickém prezentačním aranžmá spolu s vizualizací pro ní určené krabice ale publikoval web VideoCardz, který je nejspolehlivějším zdrojem neoficiálních informací o nových kartách. Ač tedy zatím tato karta nebyla formálně oznámená nebo představená, je docela jisté, že na ní MSI pracuje a patrně by ji v průběhu několika týdnů mělo vypustit na trh.

O parametrech této grafiky toho zatím na jisto mnoho nevíme, je ale pravděpodobné, že bude mít referenční frekvence, balení totiž nikde nezmiňuje tovární přetaktování. To by znamenalo, že 2304 stream procesorů (či „Cuda jader“) čipu TU106 poběží na 1410 MHz v základu a takt Boostu bude 1620 MHz. Paměti GDDR6 by měly mít referenční kapacitu 8 GB s frekvencí 14,0 GHz efektivně a 256bitovou sběrnici, to by jim dávalo úctyhodnou propustnost 448 GB/s.

Referenční GeForce RTX 2070 má 175W TDP, stejné, jako kdysi měl Radeon R9 Nano. S tím karta sdílí dosti podobný dvouslotový chladič, což by mohlo zhruba naznačovat, jaké provozní vlastnosti se dají čekat. Zde je však delší, takže by díky většímu pasivu mohlo fungovat lépe. Chlazení zajišťuje jeden velký axiální ventilátor (patrně MSI Torx), který fouká do pasivu používajícího měděné heatpipe. Podobný model GeForce GTX 1070 (který můžete vidět v záhlaví) v tomto provedení umí vypínat ventilátor při teplotě pod 50°C, takže tato funkce by asi ani tady neměla chybět.

GeForce RTX 2070 Aero ITX od MSI (Zdroj: VideoCardz.com)

Část tepla z chladiče může unikat druhým patrem záslepky ze skříně, větší část ho ovšem bude zůstávat uvnitř – design chlazení je otevřený. Zabudování této karty do kompaktní skříně bude proto vyžadovat, aby byl zajištěn dobrý airflow. Ideálně asi s přístupem čerstvého vzduchu hned k axiálnímu ventilátoru nějakou dobře umístěnou perforací. Jakou přesně má karta délku, se dozvíme až když budou publikované specifikace, odhadem by to ale mohlo být okolo 17,5–18,0 cm.

Bez výstupu USB-C

Podle fotografií karta postrádá výstup DVI, což uvolňuje místo pro ventilaci na záslepce, ale trošku omezuje možnosti připojení monitorů. Podle obrázku, kterou VideoCardz zveřejnil, jsou vyvedené tři DisplayPorty 1.4 a jedno HDMI 2.0b. Na záslepce ale není vidět port VirtualLink ve formě USB typu C. To je nové rozhraní pro připojení VR brýlí, jehož podporu mají grafiky GeForce RTX jako první. Je možné, že také padl za oběť snaze o eliminaci přepážek ve výdušném prostoru záslepky.

Zatím nevíme, kdy se tato verze GeForce RTX 2070 dostane na trh. Firma by asi mohla mít zájem na tom, aby ji stihla vydat ještě před Vánoci. Na to se ale čas dost krátí, a tak je možné, že ji reálně bude možno koupit až v novém roce. Cena také zatím nebyla zjištěna, snad by se ale neměla moc vymykat cenám normálních GeForce RTX 2070, které obvykle začínají někde okolo 550 eur/14 000 Kč.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GeForce Now RTX 3080: Nvidia nabízí highendové GPU v cloudu

Grafické karty jsou zase tvrdě předražené a/nebo nedostupné kvůli kryptoměnové bublině a trvá to už rok. Hraní na PC tak čelí docela velké krizi. Nvidia teď přichází s nabídkou, která může být řešením: místo výkonné grafiky si můžete koupit předplatné GeForce Now. Teď v něm totiž bude nabízený prémiový stupeň RTX 3080, s kterým budete moci přes cloud používat výkon odpovídající highendovému GPU, jaké je teď těžké koupit. Celý článok „GeForce Now RTX 3080: Nvidia nabízí highendové GPU v cloudu“ »

 •  
 •  
 •  

Nvidia chystá GeForce RTX 3090 Ti a 16GB RTX 3070 Ti. PCIe 5.0?

Vypadá to, že Nvidia připravuje změny ve svém portfoliu herních grafických karet GeForce, do kterého zřejmě kolem přelomu roku přidá nové modely rozšiřující nabídku o nové možnosti. Před nedávnem jsme tu měli informace o několika modelech GeForce RTX 3000 „Super“, které měly vyjít. Jenže teď se objevily zvěsti, že to bude jinak. Firma naopak chystá GeForce RTX 3090 Ti a také grafiky s větší pamětí, které doteď chyběly. Celý článok „Nvidia chystá GeForce RTX 3090 Ti a 16GB RTX 3070 Ti. PCIe 5.0?“ »

 •  
 •  
 •  

Nové info o next-gen GPU Nvidia Lovelace a AMD RDNA 3 a 4

Zatím je ještě hodně brzo na to, abychom měli nějaké konkrétní informace o grafikách příští generace, GeForce RTX 4000 „Lovelace“ od Nvidie a Radeonech RX 7000 (architektura RDNA 3) jsou ještě jeden rok daleko. Přesto zdá se přece jen prosakují nějaké zvěsti, Je otázka, jak moc mohou v této fázi být věrné, ale možná bude zajímavé se na ně podívat. Mezi informacemi o RDNA 3 jsou ale i drobky k RDNA 4 a také k Nvidia Lovelace. Celý článok „Nové info o next-gen GPU Nvidia Lovelace a AMD RDNA 3 a 4“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *