MSI chystá krátkou GeForce RTX 2070, model Aero ITX pro malá PC

První Mini-ITX grafika s architekturou Turing

Jako dělaná pro stavitele kompaktních herních počítačů by mohla být nová grafická karta řady Aero ITX od MSI. Firma se totiž rozhodla vyrobit GeForce RTX 2070 od Nvidie v „Mini-ITX“ provedení s jedním ventilátorem a krátkým PCB. Tato karta bude patrně nejkompaktnější grafikou s novou architekturou Turing a podporou raytracingové grafiky a umožní takové herní PC vměstnat do docela malých objemů.

MSI GeForce RTX 2070 Aero ITX zatím není oficiálně vydaná. Obrázek karty v typickém prezentačním aranžmá spolu s vizualizací pro ní určené krabice ale publikoval web VideoCardz, který je nejspolehlivějším zdrojem neoficiálních informací o nových kartách. Ač tedy zatím tato karta nebyla formálně oznámená nebo představená, je docela jisté, že na ní MSI pracuje a patrně by ji v průběhu několika týdnů mělo vypustit na trh.

O parametrech této grafiky toho zatím na jisto mnoho nevíme, je ale pravděpodobné, že bude mít referenční frekvence, balení totiž nikde nezmiňuje tovární přetaktování. To by znamenalo, že 2304 stream procesorů (či „Cuda jader“) čipu TU106 poběží na 1410 MHz v základu a takt Boostu bude 1620 MHz. Paměti GDDR6 by měly mít referenční kapacitu 8 GB s frekvencí 14,0 GHz efektivně a 256bitovou sběrnici, to by jim dávalo úctyhodnou propustnost 448 GB/s.

Referenční GeForce RTX 2070 má 175W TDP, stejné, jako kdysi měl Radeon R9 Nano. S tím karta sdílí dosti podobný dvouslotový chladič, což by mohlo zhruba naznačovat, jaké provozní vlastnosti se dají čekat. Zde je však delší, takže by díky většímu pasivu mohlo fungovat lépe. Chlazení zajišťuje jeden velký axiální ventilátor (patrně MSI Torx), který fouká do pasivu používajícího měděné heatpipe. Podobný model GeForce GTX 1070 (který můžete vidět v záhlaví) v tomto provedení umí vypínat ventilátor při teplotě pod 50°C, takže tato funkce by asi ani tady neměla chybět.

GeForce RTX 2070 Aero ITX od MSI (Zdroj: VideoCardz.com)

Část tepla z chladiče může unikat druhým patrem záslepky ze skříně, větší část ho ovšem bude zůstávat uvnitř – design chlazení je otevřený. Zabudování této karty do kompaktní skříně bude proto vyžadovat, aby byl zajištěn dobrý airflow. Ideálně asi s přístupem čerstvého vzduchu hned k axiálnímu ventilátoru nějakou dobře umístěnou perforací. Jakou přesně má karta délku, se dozvíme až když budou publikované specifikace, odhadem by to ale mohlo být okolo 17,5–18,0 cm.

Bez výstupu USB-C

Podle fotografií karta postrádá výstup DVI, což uvolňuje místo pro ventilaci na záslepce, ale trošku omezuje možnosti připojení monitorů. Podle obrázku, kterou VideoCardz zveřejnil, jsou vyvedené tři DisplayPorty 1.4 a jedno HDMI 2.0b. Na záslepce ale není vidět port VirtualLink ve formě USB typu C. To je nové rozhraní pro připojení VR brýlí, jehož podporu mají grafiky GeForce RTX jako první. Je možné, že také padl za oběť snaze o eliminaci přepážek ve výdušném prostoru záslepky.

Zatím nevíme, kdy se tato verze GeForce RTX 2070 dostane na trh. Firma by asi mohla mít zájem na tom, aby ji stihla vydat ještě před Vánoci. Na to se ale čas dost krátí, a tak je možné, že ji reálně bude možno koupit až v novém roce. Cena také zatím nebyla zjištěna, snad by se ale neměla moc vymykat cenám normálních GeForce RTX 2070, které obvykle začínají někde okolo 550 eur/14 000 Kč.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gigabyte RTX 2060 Super Gaming OC – mainstream na steroidoch

Nvidia reaguje na vydanie nových AMD Radeon RX 5700 (XT) novými grafikami s prívlastkom Super. Gigabyte RTX 2060 Super Gaming OC je prvou kartou z nového radu, ktorá sa nám dostala do redakcie. Je naozaj „super“ alebo ide len o marketingový ťah a preznačenie už existujúcich modelov s miernymi zmenami? Podte sa pozrieť na porovnanie nielen s dopredávajúcou sa RTX 2060. Celý článok „Gigabyte RTX 2060 Super Gaming OC – mainstream na steroidoch“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Lenovo Legion Y740: Extra výkon, plynulosť i výdrž

Lenovo poznáme najmä ako výrobcu biznisových notebookov ThinkPad. Výrobca však nezaháľa ani na poli herných notebookov a značku Legion tak vídame stále častejšie či už na rôznych herných festivaloch a akciách alebo v obchodoch. Y740 prináša nový dizajn v kombinácii s výkonnými komponentami, medzi nimi nechýbajú ani nové grafiky GeForce RTX. Môže už Legion konkurovať zabehnutým herným značkám? Celý článok „Lenovo Legion Y740: Extra výkon, plynulosť i výdrž“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Gigabyte RTX 2080 Gaming OC: Do 4K s cenou pod tisícku

Testy grafických kariet rozširujeme o RTX 2080 v podaní Gigabyte (Gaming OC). Ide o high end grafiku, ktorá je výkonovo na úrovni predchádzajúceho top modelu GTX 1080 Ti. Na rozdiel od nej však ponúka výhody série RTX, teda predovšetkým ray-tracingu. Pre ozajstného nadšenca je tu však RTX 2080 Ti a pre bežných hráčov cenovo dostupnejšia RTX 2070. Má tak RTX 2080 vôbec význam? Celý článok „Gigabyte RTX 2080 Gaming OC: Do 4K s cenou pod tisícku“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *