MSI chystá krátkou GeForce RTX 2070, model Aero ITX pro malá PC

První Mini-ITX grafika s architekturou Turing

Jako dělaná pro stavitele kompaktních herních počítačů by mohla být nová grafická karta řady Aero ITX od MSI. Firma se totiž rozhodla vyrobit GeForce RTX 2070 od Nvidie v „Mini-ITX“ provedení s jedním ventilátorem a krátkým PCB. Tato karta bude patrně nejkompaktnější grafikou s novou architekturou Turing a podporou raytracingové grafiky a umožní takové herní PC vměstnat do docela malých objemů.

MSI GeForce RTX 2070 Aero ITX zatím není oficiálně vydaná. Obrázek karty v typickém prezentačním aranžmá spolu s vizualizací pro ní určené krabice ale publikoval web VideoCardz, který je nejspolehlivějším zdrojem neoficiálních informací o nových kartách. Ač tedy zatím tato karta nebyla formálně oznámená nebo představená, je docela jisté, že na ní MSI pracuje a patrně by ji v průběhu několika týdnů mělo vypustit na trh.

O parametrech této grafiky toho zatím na jisto mnoho nevíme, je ale pravděpodobné, že bude mít referenční frekvence, balení totiž nikde nezmiňuje tovární přetaktování. To by znamenalo, že 2304 stream procesorů (či „Cuda jader“) čipu TU106 poběží na 1410 MHz v základu a takt Boostu bude 1620 MHz. Paměti GDDR6 by měly mít referenční kapacitu 8 GB s frekvencí 14,0 GHz efektivně a 256bitovou sběrnici, to by jim dávalo úctyhodnou propustnost 448 GB/s.

Referenční GeForce RTX 2070 má 175W TDP, stejné, jako kdysi měl Radeon R9 Nano. S tím karta sdílí dosti podobný dvouslotový chladič, což by mohlo zhruba naznačovat, jaké provozní vlastnosti se dají čekat. Zde je však delší, takže by díky většímu pasivu mohlo fungovat lépe. Chlazení zajišťuje jeden velký axiální ventilátor (patrně MSI Torx), který fouká do pasivu používajícího měděné heatpipe. Podobný model GeForce GTX 1070 (který můžete vidět v záhlaví) v tomto provedení umí vypínat ventilátor při teplotě pod 50°C, takže tato funkce by asi ani tady neměla chybět.

GeForce RTX 2070 Aero ITX od MSI (Zdroj: VideoCardz.com)

Část tepla z chladiče může unikat druhým patrem záslepky ze skříně, větší část ho ovšem bude zůstávat uvnitř – design chlazení je otevřený. Zabudování této karty do kompaktní skříně bude proto vyžadovat, aby byl zajištěn dobrý airflow. Ideálně asi s přístupem čerstvého vzduchu hned k axiálnímu ventilátoru nějakou dobře umístěnou perforací. Jakou přesně má karta délku, se dozvíme až když budou publikované specifikace, odhadem by to ale mohlo být okolo 17,5–18,0 cm.

Bez výstupu USB-C

Podle fotografií karta postrádá výstup DVI, což uvolňuje místo pro ventilaci na záslepce, ale trošku omezuje možnosti připojení monitorů. Podle obrázku, kterou VideoCardz zveřejnil, jsou vyvedené tři DisplayPorty 1.4 a jedno HDMI 2.0b. Na záslepce ale není vidět port VirtualLink ve formě USB typu C. To je nové rozhraní pro připojení VR brýlí, jehož podporu mají grafiky GeForce RTX jako první. Je možné, že také padl za oběť snaze o eliminaci přepážek ve výdušném prostoru záslepky.

Zatím nevíme, kdy se tato verze GeForce RTX 2070 dostane na trh. Firma by asi mohla mít zájem na tom, aby ji stihla vydat ještě před Vánoci. Na to se ale čas dost krátí, a tak je možné, že ji reálně bude možno koupit až v novém roce. Cena také zatím nebyla zjištěna, snad by se ale neměla moc vymykat cenám normálních GeForce RTX 2070, které obvykle začínají někde okolo 550 eur/14 000 Kč.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MSI RTX 2070 Gaming Z: tichá, výkonná, robustná

Po Gainward RTX 2070 Phoenix GS pridávame na porovnanie RTX 2070 Gaming Z od MSI. Spoločné majú tieto karty iba grafické jadro. Masívny trojslotový chladič, dva veľké ventilátory, kovový backplate a štedré podsvietenie RGB predstavujú presný opak toho, čo ponúkala grafika Gainwardu. Otázkou zostáva, ktorá z dvojice je výkonnejsšia a má lepšie prevádzkové vlastnosti.  Celý článok „MSI RTX 2070 Gaming Z: tichá, výkonná, robustná“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Gainward RTX 2070 Phoenix GS: tenká, ale i ohybná grafika

Tak, a máme tu GeForce RTX od Gainwardu! Minulá generácia grafických kariet tohto výrobcu, s chladičom Phoenix, podávala perfektné výsledky. O tom sa môžete presvedčiť v teste GTX 1070 Ti Pheonix GS. Nový chladič však prešiel mnohými premenami. Ale hlavne: uberá sa karta v sľapajách predchodkyne a vyznačuje sa rovnako výbornými prevádzkovými vlastnosťami vrátane skvelého pretaktovania? Celý článok „Gainward RTX 2070 Phoenix GS: tenká, ale i ohybná grafika“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus ROG Strix RTX 2060 O6G Gaming – raytracingový základ

Séria 60 od Nvidie býva medzi hráčmi najpopulárnejšia a najzastúpenejšia. Dôvod je jednoduchý, je ním cenová dostupnosť. S príchodom grafických kariet GeForce RTX sa však situácia trochu mení. RTX 2060 sú už o dosť drahšie ako GTX 1060 alebo GTX 960. Zároveň však platí, že RTX 2060 je akutálne najlacnejšia vstupenka do sveta real-time ray tracingu a DLSS. My sme sa pozreli na vrcholovú kartu Asusu, ROG Strix RTX 2060 O6G Gaming. Celý článok „Asus ROG Strix RTX 2060 O6G Gaming – raytracingový základ“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *