Asus ROG Strix Z390-E Gaming: Tlačí na výkon i tetovanie

Parametre a detaily

Nová čipová súprava znamená množstvo nových modelov základných dosiek. Prvou testovanou základnou doskou so Z390 je Asus ROG Strix Z390-E Gaming, ktorá predstavuje to najlepšie z mainstreamu výrobcu. Bude vhodnou alternatívou pre väčšinu používateľov a hráčov k prémiovým modelom ROG Maximus XI, alebo sa oplatí radšej priplatiť si?

Vrcholom ponuky Asusu medzi doskami ROG je rodina Maximus. Nie každý je však ochotný investovať niekoľko sto eur za základ novej zostavy a najmä do funkcií, ktoré nevyužije. Základné dosky Maximus často vídame na akciách s extrémnym pretaktovaním, no faktom je, že toto využitie väčšinu hráčov nemusí zaujímať. Rovnako nebude väčšina používateľov manuálne ladiť pamäte či procesor. Práve pre takýchto používateľov Z390-E Gaming je.

Základné parametre


Balenie

Príslušenstvo základnej dosky nie je síce také bohaté, ako býba pri modeloch ROG Maximus, no postupne z generácie na generáciu tiež narastá. Takže okrem základného príslušenstva, akým je štvorica káblov SATA, pásiek na káble, HB mostík SLI či skrutiek na M.2 disky, tu nájdeme aj predlžovacie káble pre RGB a adresovateľné RGB, ventilátor na VRM či anténu WiFi. Nechýba ani manuál, CD s ovládačmi či vysačka na dvere a nálepky.


Detaily

Vzhľad základných dosiek od Asusu patrí medzi tie najkrajšie na trhu, o tom niet pochýb. Ostré línie, agresívne tvary a nápisy na PCB dodávajú doske herného ducha. Nebolo by však dobré, ak by forma vyhrávala nad funkčnosťou, poďme sa preto pozrieť, akú výbavu Z390-E Gaming ponúka. 

Nová čipová súprava Z390 je akousi nadstavbou nad existujúcu Z370. Základné dosky stále využívajú päticu LGA 1151, do ktorej osadíte procesory Intel 9. a 8. generácie. Hlavným rozdielom oproti Z370 je najmä natívna podpora pre WiFi a Bluetooth 5.0 spolu s integrovanými USB 3.1 gen 2 (t.j. s teoretickou priepustnosťou 10 Gb/s).

Doska má už tradičnú výbavu ako dvojicu vystužených portov PCIe či dva M.2 sloty. Horné dva porty PCIe Asus SafeSlot sú typu PCIe 3.0 ×16. Pri použití oboch však fungujú len v režime ×8. Posledný, tretí slot nie je vystužený a funguje v konfigurácii PCIe 3.0/2.0 ×4. Krátke sloty ×1 sú všetky typu PCIe 2.0.

Sloty M.2 sú na doske riešené veľmi rozumne. Oba máte možnosť prekryť kovovými chladičmi, no nie je to nevyhnutnosť. Takisto sú oba sloty úplne samostatné a inštalácia či výmena SSD je otázkou pár sekúnd. Stačí odskrutkovať dve skrutky a už ste pri M.2 disku. Chválim jednoduchosť tohto riešenia. nezriedka sa totiž stáva, že výrobcovia spoja viacero chladičov dokopy a vy tak musíte rozoberať takmer polovicku dosky, aby ste sa dostali ku konkrétnemu disku. Druhým problémom je situácia, ak využijete M.2 disk s už predinštalovaným chladičom a ste nútení použiť ďalší chladič. Táto kombinácia jednoducho nejde k sebe. Tu nič také našťastie nehrozí.

Horný slot je určený pre klasické (SATA) 2280 disky M.2, zatiaľ čo spodný pojme až modely vo formáte 22110. Oba sloty podporujú rozhranie  PCIe 3.0 ×4. Horný z dvojice navyše podporuje režim SATA, vtedy sa však deaktivuje druhý port SATA.

Na zadnej strane dosky nájdete množstvo portov. Je tu trojica USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) typu A a jeden typu C. Ďalšie dva porty USB sú 3.1 Gen 1 (5 Gb/s) a k dispozícii je ešte aj dvojica USB 2.0. Celkovo je tu tak až 8 portov USB, čo by malo bez problémov stačiť na zapojenie všetkého príslušenstva. V prípade, že budete používať integrovanú grafiku poteší dvojica video výstupov – HDMI a DisplayPort. Nájdete tu tiež port PS, gigabitový port RJ-45 a konektory pre anténu WiFi. Samozrejmosťou je aj zvukový vstup a výstup v podobe 3,5 audio konektorov a optického S/PDIF. Chválim takisto integrovaný kryt I/O. Toto je jedna z drobností, ktoré pri stavaní počítača potešia.

Platforma Z390 prináša integrovanú WiFi ako jeden z hlavných rozdielov oproti Z370. Pri staršej čipovej súprave sme sa stretli s WiFi väčšinou len pri drahších základných doskách, pri Z390 bude už všade. Použitá je bezdrôtová karta Intel Wireless AC 9560 s podporou 2.4 a 5 GHz prenosov a MU-MIMO. Súčasťou je aj Bluetooth 5.0, ktorý oceníte pri použití bezdrôtového príslušenstva.

Konektorov na ventilátory a pumpy je na doske viac než dosť. Nachádza sa tu, samozrejme, konektor CPU_fan, ktorý dopĺňa druhý CPU_opt. Ďalej je tu trojica konektorov pre ventilátory na skrini, port na AIO pumpu aj samostatnú pumpu. Celkovo je tu tak sedem konektorov, ktoré sú rozmiestnené na všetkých stranách dosky – hore, dole, vpravo aj vľavo. Nemal by tak byť problém do dosky zapojiť všetko, čo budete potrebovať pri vzdušnom aj vodnom chladení.

VRM ponúka 10 fáz v konfigurácii 8+4 (všetky MOSFETy sú 45A ON Semiconductor NCP302045). Procesor tak napája osem fáz, SOC dve. Na napájanie procesora zo zdroja slúži jeden 8-pin. Môžete tak vidieť rozdiel oproti drahším modelom Z390, ktoré sú napájané kombináciou 8+4 pin či dokonca 8+8-pinom. Ak však neplánujete extrémný OC, jeden 8-pin vás nebude na tejto doske obmedzovať.

O chladenie sa stará dvojica heatsinkov v podobe celistvých hrúd hliníka, ktoré na rozdiel od drahších dosiek nie sú nijako prepojené. Heatsink na napájanie procesora je väčší ako ten pre SoC, čo je vzhľadom na spomínanú konfiguráciu 8+2 logické. V balení však nájdeme 40mm ventilátor, ktorý je možné pripevniť na väčší z dvojice chladičov.  Ten môže pomôcť pri chladení VRM ak nemáte dostatočný prietok vzduchu z ventilátorov.

 

 

Na doske nájdete aj trojicu headerov RGB, z toho jeden je adresovateľný. Asus Aura je aktuálne asi najrozšírenejší a najpodporovanejší štandard synchronizácie RGB. Vďaka doske tak budete môcť zladiť komponenty – ramky, grafiku, ventilátory či rôzne periférie. Doska je tiež pripravená pre nové skrinky s predným portom USB 3.1 gen 2. O zvuk sa potom stará (SupremeFX) 8-kanálový kodek S1220A, o ktorom výrobca tvrdí, že je lepši ako často používaný ALC1220. Doska síce nemá tlačidlá, no nájdeme na nej prepínač MemOK! II, ktorý využijete, ak vám počítač nebude chcieť napostovať po pretaktovaní pamätí. Užitočné sú aj Q-LED nad 24-pin konektorom, ktoré vám zasvietia v prípade, že nejaká časť počítača nefunguje, či už ide o procesor, grafickú kartu, pamäte alebo disk. 

Na záver sa pozrime ako sa mení dizajn jednotlivých modelov Strix. Predchádzajúcu generáciu reprezentuje Z370-F Gaming na prvom obrázku. Nová Z390-E Gaming má dizajnom bližšie k X470-F Gaming na treťom obrázku. Na AMD platforme debutoval nový dizajn Strix s nápismi vo viacerých jazykoch a kresbou na PCB.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus ROG Strix X570-E Gaming: Silné VRM i konektivita

AMD je na skvelej ceste ovládnuť trh procesorov, čo by pred pár rokmi asi nikto nepredpokladal. Hurikán po predstavení Ryzen 3000 sa už ustálil, dodávky procesorov sa dostali do normálu, BIOSy tiež prešli niekoľkými iteráciami a sú stabilnejšie. Ceny takisto už o čosi klesli a nová generácia sa neobjaví ešte zopár mesiacov. Momentálne je teda vhodný čas na upgrade a máme pre vás jednu kandidátku na základ počítača. Celý článok „Asus ROG Strix X570-E Gaming: Silné VRM i konektivita“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus vyrobil 420mm AIO vodníka, na míru pro 280W Threadripper

Na CES 2020 byla k vidění jedna specialita v oblasti vodního chlazení CPU, přesněji AIO vodníků s uzavřeným okruhem. Asus zde totiž ukázal něco, co není zrovna běžné: all-in-one vodníka s 420mm radiátorem, tedy stavěným na trojici 140mm ventilátorů vedle sebe. Určený je k chlazení nejnáročnějších desktopových CPU, konkrétně Ryzenů Threadripper 3000 s jejich 280W TDP. Speciálně asi míří na 64jádrový model 3990X. Celý článok „Asus vyrobil 420mm AIO vodníka, na míru pro 280W Threadripper“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus ZenBook Pro Duo – keď jeden displej nestačí

V Berlíne na IFA 2019 sme prvý krát videli zaujímavý notebook s dvomi displejmi s názvom ZenBook Pro Duo. Teraz sa nám dostal do rúk aj na podrobnú recenziu, v ktorej sa pozrieme na to, či má druhý displej nad klávesnicou nejaký reálny význam alebo ide len o akýsi módny výstrelok. Možno sme však pri zrode novej éry, poďme sa naň spoločne pozrieť. Celý článok „Asus ZenBook Pro Duo – keď jeden displej nestačí“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Hehe, tak vidíš, že má netradične potlač s rôznymi nápismi spredu/zozadu, hore/dole. Jasné, nie je to tetovanie v pravom zmysle slova, ale znenie „Tlačí na výkon a všadeprítomnú potlač“ sa už nezmestilo 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *