Asus ROG Strix Z390-E Gaming: Tlačí na výkon i tetovanie

UEFI, pretaktovanie a regulácia ventilátorov

Nová čipová súprava znamená množstvo nových modelov základných dosiek. Prvou testovanou základnou doskou so Z390 je Asus ROG Strix Z390-E Gaming, ktorá predstavuje to najlepšie z mainstreamu výrobcu. Bude vhodnou alternatívou pre väčšinu používateľov a hráčov k prémiovým modelom ROG Maximus XI, alebo sa oplatí radšej priplatiť si?

UEFI, pretaktovanie a regulácia ventilátorov

Rozhranie UEFI je typické pre Asus. Ak už ste v nedávnej dobe mali od nich nejakú základnú dosku, budete sa cítiť ako doma. Navigácia aj dizajn UEFI je totožný, pribudlo niekoľko nových, zaujímavých funkcií.

UEFI v podaní Asus ponúka pokročilý Advanced a a zjednodušený EZ Mode režim. V pokročilom nájdete prehľad hlavných údajov a Ai Tweaker na ovládanie taktovania procesora aj pamätí. Nechýba ani priečinok s pokročilými nastaveniami.

K dispozícii je aj monitorovanie teplôt vrátane možnosti ignorovať niektoré hodnoty. To sa hodí najmä v prípade, že používate AIO chladič a header CPU_fan ostane nepoužitý. Vtedy musí ignorovať jeho rýchlosť, ináč sa počítač nenabootuje. Spravovať môžete tiež poradie bootovania, fast boot a secure boot. Medzi nástrojmi nájdete Asus EZ Flash 3 na aktualizovanie BIOSu či Asus Secure Erase na zmazanie disku v prípade predaja počítača/disku.

Zjednodušený režim ponúka používateľom základný prehľad a všetky dôležité informácie. Viete si tu nastaviť XMP, skontrolovať zapojené disky a zmeniť ich prioritu bootovania. Q-Fan Control vám umožní prispôsobiť si otáčky ventilátorov pre všetky PWM konektory samostatne. EZ Tuning Wizard vás zase prevedie vytvorením diskovej konfigurácie RAID.

Ovládanie a navigácia v UEFI Asus patria medzi silné stránky. Veľmi sa mi páči tiež krátky prehľad zmien pred uložením. To je užitočná vec, ak sa snažíte odladiť pretaktovanie alebo aj akási poistka pred nechceným stlačením nejakého tlačidla.

Základné dosky zo série Z390 priniesli nové funkcie v podobe Ai Overclock a Cooler Points. Na tieto funckie sa pozrieme v samostatnom článku inokedy.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

    1. Hehe, tak vidíš, že má netradične potlač s rôznymi nápismi spredu/zozadu, hore/dole. Jasné, nie je to tetovanie v pravom zmysle slova, ale znenie „Tlačí na výkon a všadeprítomnú potlač“ sa už nezmestilo 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *