Kto z koho? Pasívny Arctic Alpine vs. R5 2400G s TDP 65 W

Metodika a výsledky testov

Chladiť bezhlučne a zároveň mimoriadne lacno Athlon 200GE nebola zase až taká výzva. Aj keď, ktovieaké rezervy Alpine AM4 Passive ani na takto úspornom procesore nemá. Nasadiť ho na Ryzen 5 2400G, so spotrebou takmer dvojnásobnou, chce preto už trocha odvahu. Najvýkonnejšie APU súčasnosti sme podrobili manuálnemu ladeniu a hrali sme sa aj s orientáciou systémového chladenia.

Metodika

Záťaž je simulovaná súčasným behom Prime95 (In-place large FFTs) a FurMarku (stress testu vo FHD) po dobu 900 sekúnd. To je dostatočný čas na to, aby sa v dobre odvetranom prostredí ustálili teploty i na procesore s chladičom bez ventilátora. Testujeme tradične vo veternom tuneli so štyrmi ventilátormi Noctua NF-S12A PWM zregulovanými na nízkych 300 ot./min. Teda na hranici toho, kedy má zmysel ešte uvažovať o pasívnej prevádzke procesorového chladiča.

Intenzívnejší prietok vzduchu skrinkou (než ten stanovený) síce zabezpečí lepšie podmienky na život, no už ho nemá zmysel prevádzkovať, pretože s aktívnym nízkoobrátkového ventilátorom priamo nad procesorom dosiahnete pri porovnateľnej konečnej hlučnosti podstatne nižšieho zahrievania.

Systémové ventilátory sú v konfigurácii dva (vstupné) ku dvom (výstupným). Okrem štandardnej orientácie s dvoma vstupnými vpredu a dvoma výstupnými vzadu/hore, sme jeden predný (spodný) skúšobne presunuli na bok tunela, kde z kratšej vzdialenosti fúkal priamo na procesor. K žiadnemu zlepšeniu však nedošlo, výsledky boli dokonca mierne horšie a znovu sa potvrdilo, že rozbíjať diagonálny prietok z jedného rohu do druhého nejakým bočným prúdením je za bežných okolností kontraproduktívne.

Testy prebiehajú vo veternom tuneli s ventilátormi spomalenými na veľmi tichý chod, koketúci s bezhlučnosťou

Testovanie prebiehalo v štyroch režimoch. Najprv s ohľadom na čo najnižšiu spotrebu R5 2400G, bez Turbo Core a so znížením napájania časti CPU (1,15625 V) aj GPU (0,89375 V) na čo najmenej. Ale pritom tak, aby stanovenou extrémnou záťažou toto nastavenie stabilne (tj. bez pádov a vypínania jadier) prešlo. Pri tomto teste sledujeme i spomínaný vplyv odlišnej polohy ventilátorov v skrinke. V ďalšom režime už zapíname Turbo Core a tomu prispôsobujeme Vcore. Najnižšia stabilná hodnota je v prípade nášho kusu APU 1,33125 V. Nakoniec nechávame UEFI vo východiskovom prostredí so všetkým na „auto“ s výnimkou nastavenia RAM (G.Skill Flare X) na 2666 MHz/CL12. Dodám ešte, že testy prebiehajú na základnej doske ASRock B450 Gaming ITX/ac.

Výsledky testov

Než sa pustíme do nejakých záverov, pripomeňme si, že príkon zostavy s Athlonom 200GE je okolo 62 W a reálna spotreba, zhruba 50 W. Na krv podvoltovaný Ryzen 5 2400G má výkon o 20 W vyšší, čo znamená takisto +20 °C. A hoci už teplota atakuje 90 °C, frekvencie (3600 MHz) sú stále stabilné. Po aktivácii Turbo Core sa to už však tvrdiť nedá. Na udržanie iniciálnych 3900 MHz sa už vyžaduje masívnejšie zvýšenie napätia, teploty sú už o desať stupňov vyššie, ale hlavne výkon je po dlhšom behu vplyvom prehrievania a frekvenčným prepadom až k 3 GHz, nižší než v dobre vyladenom režime bez TC.

Osemdesiat wattov bez delidu pasívny Alpine AM4 skrátka nedá. Na automatike (~ 90 W), kedy je voltáž zase o trochu agresívnejšia, už teploty jadier presahujú sto stupňov Celzia a procesor sa v záťaži podtaktováva až na 2 GHz. Pri vyššej teplote okolia, než je tá naša (21 – 21,3 °C), by bol výsledok, samozrejme, ešte kritickejší. Suma sumárom teda môžeme konštatovať, že na veľmi vysoké intenzívne vyťaženie 2400G je Alpine AM4 Passive je takmer vždy nevhodný. Po vypnutí Turco Core, podvoltovaní a priaznivej klíme, je to na hrane. Na druhú stranu, nárazovú záťaž alebo nižšiu záťaž, keď sa využíva vo vyššej miere iba CPU alebo iba GPU, sa táto dvojka po undervoltingu funguje.


Kde sú Ryzen GE?

Dovolím si znovu otvoriť tému prakticky nedostupných (a to snáď i na trhu OEM) Ryzenov GE. Je dosť možné, že príčina nedostatku týchto procesorov tkvie práve v tom, že pri ich výkone sa spotreba na úrovni 200GE dosahuje len ťažko. Skrátka, takto efektívnych čipov mnoho nie je, ak vôbec nejaký. Predsa len, rozdiel medzi 200GE na „auto“ a na krv podvoltovaným R5 2400G bez Turbo Core, je dvadsať wattov. Nehovoriac o tom, že po podvoltovaní Athlonu by sa toto číslo ešte prehĺbilo.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz

V pondělí jsme tu měli zprávu, dle níž by procesory AMD s architekturou Zen 5 měly dosahovat výkonů až o 40 % lepších na jedno jádro proti Zenu 4 (ne však nutně v jednovláknové aplikaci, jak jsem rozebírali). K Zenu 5 se toho teď na internetu seběhlo víc, takže se podíváme ještě na nějaké další zvěsti. Máme další únik o výkonu, ale bohužel i negativnější informace o možném napálení cen a o zvýšení spotřeby – to je asi skoro jisté. Celý článok „Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *