ASRock X470 Taichi Ultimate: 10GbE LAN na doske X470

Parametre a detaily

Asus, Gigabyte a MSI sú na každom kroku, ASRock sa drží trochu v úzadí. A hoci vedomosť o tejto značke medzi bežnou hernou populáciou nie je veľká, zanietení fanúšikovia hardvéru ju však dobre poznajú. A to najmä ako výrobcu základných dosiek – aj keď po novom pridáva do portfólia aj grafiky Radeon. O tom ale až niekedy nabudúce, dnes sa pozrieme na vrchol ich ponuky dosiek s AMD X470 označovaný Taichi Ultimate.

Základné dosky ASRock sú v komunite nadšencov známe najmä vďaka výbornému pomeru cena/hodnota. Nehrajú sa na svetielka či iné vychytávky, stavajú na solídnu výbavu a dobrú cenu. Taichi je ich aktuálne najvyšší brand, ktorý majú v ponuke. Ešte minulú generáciu to bol Fatal1ty, no ten sa akosi vytratil a jeho miesto prebral práve Taichi. Spolu s čipsetom AMD X470 sa na svet ukázal aj Taichi Ultimate, ktorý je akousi prémiovou verziou Taichi. Drvivá väčšina výbavy a komponentov je rovnaká, Ultimate sa líši 10Gb portom LAN a niekoľkými ďalšími drobnosťami. A samozrejme cenou. Aká je najlepšia doska od ASRock pre X470 platformu?

Základné parametre


Balenie

Nie je tajomstvom, že ASRock sa pri baleniach spolieha len na to podstatné. Neočakávajte teda záplavy príslušenstva ako pri high-endových doskách Asusu, skôr len to nevyhnutné. V krabici X470 Taichi Ultimate tak nájdete kryty I/O, dve antény WiFi, štyri káble SATA, HB mostík SLI, skrutky pre M.2 disky a návod, CD s ovládačmi a pohľadnicu.


Detaily

Rad Taichi je známy svojou čierno-sivo farebnou kombináciou a tématikou ozubených kolies. Tejto témy sa výrobca drží aj pri Taichi Ultimate, no pridáva k tomu ešte striebornú. Je to práve chladič čipsetu, kde je hneď vidieť rozdiel oproti normálnej Taichi doske. Tá ho má totiž čierny.

Hneď na prvý pohľad doska zaujme niekoľkými detailami. Máme tu masívne napájanie s veľkými chladičmi, 8 a 4-pin pre procesor, dvojicu M.2 slotov, z ktorých jeden je aj s chladičom a fyzické tlačidlá pre Power a Reset spolu s POST displejom.

Horná dvojica PCIe 3.0 ×16 slotov je vystužená, výrobca to nazýva Steel Slot. Tretí ×16 slot je už obyčajný, bez vystuženia, a je štandardu PCIe 2.0. Nájdeme tu tiež dvojicu slotov PCIe ×1. Čo sa týka režimov, je to už tradičné ×16 pri jednom z horných a ×8, ak sú použité oba. Ak do dosky osadíte procesory s grafikou, napríklad Ryzen 5 2400G alebo niektorý zo starších procesorov série A, využiť môžete len jeden z dvojice a v režime ×8. Platí tu tiež obmedzenie, že pri obsadení najnižšieho PCIe ×16 sa deaktivuje spodný M.2 slot.

Keď už je reč o M.2 slotoch, povedzme si o nich viac. Horný z dvojice má chladič a osadíte do neho maximálne 22110 disk. Len tento slot je označený ako Ultra M.2, čo znamená, že funguje v plnej PCIe 3.0 ×4 rýchlosti (32 Gb/s). Druhý, spodný, už toto označenie nemá, funguje teda len v gen 2 ×4 režime (20 Gb/s). Operačný systém a najdôležitejšie aplikácie preto odporúčame mať na M.2 SSD v hornom slote.

Mierne sklamanie možno nastane, keď zistíte, že doska je vybavená len piatimi PWM konektormi pre ventilátory aj pumpy. Veď výrazne lacnejšia Asus X470-F Gaming ich má 7 a špičková Crosshair VII Hero až 8. Pravdou však je, že vo väčšine prípadov by vám malo 5 konektorov stačiť a ak nie, spoľahnúť sa budete musieť na nejaký hub v skrinke. Dôležitejšie je preto umiestnenie konektorov. Preto poteší že na vrchu dosky vedľa a nad päticou sú až tri konektory. Ďalší je vpravo pod 24-pinom a posledný na spodku uprostred. Pri plánovaní zostavy tak odporúčam dobre zvážiť počet a umiestnenie ventilátorov, aby sa vám nestalo, že ich už nemáte kam zapojiť.

Čím však doska poteší je počet a rôznorodosť zadných vstupných a výstupných portov. Poďme po poriadku. Je tu 6 portov USB 3.1 gen 1 s rýchlosťou 5 Gb/s, 2 porty USB 3.1 Gen 2 s rýchlosťou 10 Gb/s, pričom jeden je typu A a druhý C. Nájdeme tu tiež port PS/2 pre myš alebo klávesnicu, konektory pre antény WiFi a konektory audia i s optickým výstupom. Prekvapením je HDMI, ktoré na iných high-endových X470 doskách nenájdeme. Do dosky tak môžete osadiť aj Ryzen APU a využívať video výstup priamo z dosky. Poteší tiež tlačidlo pre zresetovanie CMOS, nemusíte tak otvárať skrinku.

Hviezdnou šou je ale RJ-45 konektor červenej farby. Ide o 10 GbE Aquantia LAN port, ktorý robí túto dosku jedinečnou. Na žiadnej inej X470 doske totiž 10 Gbit LAN nenájdete. Samostatná PCIe 10 GbE karta by vás vyšla na zhruba 90 eur, tu to už máte v cene dosky. Je to práve táto funkcia, ktorá Taichi Ultimate odlišuje od konkurencie a odôvodňuje vysokú cenu dosky. Aby to však nebolo málo nájdete tu aj druhý klasický 1 GbE LAN od Intelu.

VRM využíva MOSFETy IR35201 v konfigurácii 6+2, ktoré sú zdvojnásobené na 12+4 ôsmimi násobičmi IR3598. Každá fáza pritom obsahuje 60A induktory a 25A NexFETy Texas Instruments CSD87350. O chladenie sa stará dvojica hliníkových chladičov, ktoré sú spojené heatpipe.

Medzi ďalšie funkcie dosky patrí až 8 portov SATA, Realtek ALC1220 audio kodek či podsvietenie (RGB) čipsetu, audia aj krytu I/O. Na doske nájdete tiež ďalšie konektory RGB pre 12 V a taktiež aj adresovateľný 5V konektor. Pravdou však je, že ASRock Polychrome patrí medzi najmenej rozšírené štandardy RGB a synchronizácia s inými komponentmi môže byť komplikovaná či dokonca nemožná. Pozitívne je však vidieť snahu výrobcu zmeniť túto situáciu. Ak však RGB a synchronizácia sú vašou prioritou, Asus Aura, MSI Mystic Light či Gigabyte RGB Fusion budú aktuálne lepšou voľbou.

Na záver sme si pre vás pripravili malú galériu porovnaní jednotlivých modelov Taichi a Taichi Ultimate. Menovite sú to testovaná X470 Taichi Ultime a X399 Taichi ako prvá dvojica a Z370 Taichi a Z390 Taichi Ultimate ako druhá dvojica.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Všechny chladiče Noctua už podporují socket AM4 „out of the box“

Když AMD vydalo procesory Ryzen, přišly do nového socketu AM4 s jinými montážními otvory v desce, posunutými proti původní rozteči. Většina chladičů potřebovala úpravy nebo konverzní sady. To se týkalo i chladičů Noctua, z nichž některé dosud neměly podporu pro AM4 desky rovnou. Teď se to ale konečně mění. Noctua hlásí, že teď už všechny modely mají komponenty pro osazení na socket AM4 přímo v balení. Celý článok „Všechny chladiče Noctua už podporují socket AM4 „out of the box““ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD uvádí další levné 35W APU s jádry Zen, Athlon 220GE a 240GE

Tento podzim vydalo AMD první procesor Ryzen s 35W TDP vhodným pro pasivní chlazení, byť pod označením Athlon a jenom jako dvoujádro. Athlon 200GE má ale docela nízkou frekvenci jen 3,2 GHz, takže výkon CPU je pod konkurenčními Pentii. AMD teď ale vydává ještě Athlon 220GE a Athlon 240GE, které tuto slabinu doženou. Jejich frekvence je vyšší, ale přitom stále zachovávají nízké 35W TDP. Celý článok „AMD uvádí další levné 35W APU s jádry Zen, Athlon 220GE a 240GE“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock ukázal Mini-STX AM4 desku a DeskMini pro APU Ryzeny

Mnoha příznivcům malých počítačů se teď asi plní sen: na trh se totiž dostanou Mini-STX desky a PC pro APU, tedy procesory AMD s integrovanou grafikou. Protože formát Mini-STX v kanonické podobě nepodporuje samostatné karty, jsou APU jako Ryzeny Raven Ridge nejlepší volbou, pokud chcete lepší GPU. A jejich použití bude umožněno v počítači DeskMini A300 od ASRocku a jejich desce A300M-STX se socketem AM4. Celý článok „ASRock ukázal Mini-STX AM4 desku a DeskMini pro APU Ryzeny“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *