Morpheus GPX-100, prvá konvertibilná skrinka, je už hotová vec

Unikát s možnosťou prispôsobenia veľkosti

Jedna z najatypickejších PC skriniek súčasnosti nedávno prešla z fázy prototypu do ostrého predaja. Netradičná nie je len vzhľadovo, ale hlavne funkčne. Umožňuje totiž jedinečnú transformáciu rozmerov podľa potreby. Jej výrobca pri tejto príležitosti hovorí o zastaraných základoch, ktoré v drvivej väčšine skriniek prežívajú. A Riotoro sa náprave tohoto stavu už nejaký čas venuje, s čím plne sympatizujeme.

Od firmy Riotoro som si v poslednom čase ošahal dve skrinky. Model CR1088, čo je naozaj najmenší tower pre dosku ATX, dlhú dvoj slotovú grafiku a 240mm vodníka. A potom CR280, ktorá je ešte menšia a zo skriniek Mini-ITX by ste len márne hľadali menšiu, ktorá pri zachovaní podpory výkonných grafických kariet umožňuje okrem vodníka (opäť 240mm) voliteľne aj inštaláciu vysokých vežovitých chladičov, súčasne aspoň jedného 3,5″ HDD a stále slušného systémového chladenia.

Nejde o dokonalé skrinky, chybičky sa v rôznych detailoch nájdu. To sa ale časom doladí: predsa len, mladý tím okolo Riotoro nemá nejaké bohaté predchádzajúce skúsenosti. Dôležité je, že cítiť z ich práce nadšenie, ktoré sa pretavuje v praktických inováciách. Inými slovami je tu konečne niekto, kto sa nebojí ísť proti prúdu a prichádza s novými nápadmi, ktoré majú najbližšie k požiadavkám aktuálnych mainstreamových PC zostáv. A tieto skrinky sú vždy i za veľmi priaznivú cenu.

Za predslov, netýkajúci sa úplne titulku, sa ospravedlňujem, no mal som potrebu poznamenať, že Morpheus GPX-100 rozhodne nepatrí medzi pilotnú skrinku, ktorá sa od konkurenčných odlišuje. Unikátne návrhy sú filozofiou Riotoro. A zdá sa, že to tento ambiciózny výrobca myslí naozaj vážne – v tomto prípade popustil uzdu ešte ďalej. Modulárnych, prispôsobiteľných a rôzne modifikovateľných skriniek tu už síce niekoľko bolo, no ak sa nemýlim, doposiaľ historicky neexistuje žiadna s používateľsky prispôsobiteľným formátovaním vonkajších rozmerov.

Interiér je vertikálne rozdelený na dve časti. Tá väčšia je na montáž dosky a grafickej karty s tým, že tento priestor nijako neobmedzuje ani montáž vysokých chladičov CPU (tie môžu siahať až do 180 mm). Menšia časť slúži potom ako úschovňa zdroja a diskov. Priečku, ktorá skrinku rozdeľuje na tieto dva segmenty, je možné zvrchu nadstaviť. Tým získate chýbajúci priestor na dosku E-ATX a štvrtú grafickú kartu.

Na možné zmeny výšky (z 385 mm na 445 mm) pekne reaguje i „zasúvací“ čelný panel. Ten je navyše rovnako ako bočnice i strop po celej ploche perforovaný. Riotoro týmto vyzdvihuje zlepšené možnosti chladenia, ale  zároveň nezabúda na (magnetické) veľké prachové filtre. Ako to celé funguje z pohľadu efektivity, montážnej stability alebo účinnosti chladenia, je už otázkou do testov.

V rámci správy sa ešte hodí spomenúť prítomnosť ventilátorov s RGB LED s hardvérovým ovládaním na prednom paneli. So štvorpinovým konektor RGB na pripojenie na základnú dosku sa nepočíta, no pomocou troch tlačidiel môžete prepínať tak medzi jednotlivými farbami, efektmi či intenzitou jasu osvetlenia ventilátorov i bíčieho loga na maske. O zadanie presného odtieňu ste už však ochudobnení. Zato sú ale k dispozícii až dva porty USB-C, ktoré vo dvojici nebýbavú nebýva štandardom.

Odporúčana cena (MSRP) za skrinku je 190 eur vrátane dane. Dostupná by mala byť čoskoro, na Amazone.

Skrinka Riotoro Morpheus GPX-100 po zväčšení, respektíve zmenšení

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MSI Forge 100M: Za málo peňazí veľa muziky

Do segmentu lacných skriniek nedávno prispel aj gigant z Taiwanu, MSI. Nový rad Forge ponúka zaujímavý vzhľad, preto som sa rozhodol preskúmať ju bližšie než len z videí na YouTube. A síce testovaný je model Forge 100M s cenou 55 €. Má šancu urobiť prievan a osviežiť ponuku skriniek v tejto kategórii? Čo všetko ponúka za prívetivú cenu nová herná skrinka si ukážeme v detailnejšej recenzii. Celý článok „MSI Forge 100M: Za málo peňazí veľa muziky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Thermaltake rozširuje celkovo úzky výber skriniek MicroATX

Ponuka mini towerov dlhodobo zíva prázdnotou. Platí to aj pre nižšiu triedu, čo je pomerne paradoxné, keďže lacných základných dosiek vo formáte mATX je veľa. Aj preto firma Thermaltake teraz vydáva S100, aby malá doska nemusela končiť v skrinke s neprimerane veľkými rozmermi. A veruže táto novinka je i celkom vzdušná. Tlačiť sa nebudete s výkonnejšími chladičmi ani s dlhými grafikami. Celý článok „Thermaltake rozširuje celkovo úzky výber skriniek MicroATX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Fractal uvádí skříňku Era ITX: kompaktní design, dřevěný panel

Před nedávnem Fractal uvedl nové skříně Define, ale teď přidává pro nás možná zajímavější novinku: úplně novou Mini-ITX skříň Fractal Era ITX, přinášející čerstvý design a rozměry o dost menší, než jeho skříň Define Nano S. Přitom novinka normálně podporuje ATX zdroje, což mnoho kompaktnějších ITX skříní už opouští. A některé z barevných variant budou mít také pěkně vypadající dřevěný horní panel. Celý článok „Fractal uvádí skříňku Era ITX: kompaktní design, dřevěný panel“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *