Morpheus GPX-100, prvá konvertibilná skrinka, je už hotová vec

Unikát s možnosťou prispôsobenia veľkosti

Jedna z najatypickejších PC skriniek súčasnosti nedávno prešla z fázy prototypu do ostrého predaja. Netradičná nie je len vzhľadovo, ale hlavne funkčne. Umožňuje totiž jedinečnú transformáciu rozmerov podľa potreby. Jej výrobca pri tejto príležitosti hovorí o zastaraných základoch, ktoré v drvivej väčšine skriniek prežívajú. A Riotoro sa náprave tohoto stavu už nejaký čas venuje, s čím plne sympatizujeme.

Od firmy Riotoro som si v poslednom čase ošahal dve skrinky. Model CR1088, čo je naozaj najmenší tower pre dosku ATX, dlhú dvoj slotovú grafiku a 240mm vodníka. A potom CR280, ktorá je ešte menšia a zo skriniek Mini-ITX by ste len márne hľadali menšiu, ktorá pri zachovaní podpory výkonných grafických kariet umožňuje okrem vodníka (opäť 240mm) voliteľne aj inštaláciu vysokých vežovitých chladičov, súčasne aspoň jedného 3,5″ HDD a stále slušného systémového chladenia.

Nejde o dokonalé skrinky, chybičky sa v rôznych detailoch nájdu. To sa ale časom doladí: predsa len, mladý tím okolo Riotoro nemá nejaké bohaté predchádzajúce skúsenosti. Dôležité je, že cítiť z ich práce nadšenie, ktoré sa pretavuje v praktických inováciách. Inými slovami je tu konečne niekto, kto sa nebojí ísť proti prúdu a prichádza s novými nápadmi, ktoré majú najbližšie k požiadavkám aktuálnych mainstreamových PC zostáv. A tieto skrinky sú vždy i za veľmi priaznivú cenu.

Za predslov, netýkajúci sa úplne titulku, sa ospravedlňujem, no mal som potrebu poznamenať, že Morpheus GPX-100 rozhodne nepatrí medzi pilotnú skrinku, ktorá sa od konkurenčných odlišuje. Unikátne návrhy sú filozofiou Riotoro. A zdá sa, že to tento ambiciózny výrobca myslí naozaj vážne – v tomto prípade popustil uzdu ešte ďalej. Modulárnych, prispôsobiteľných a rôzne modifikovateľných skriniek tu už síce niekoľko bolo, no ak sa nemýlim, doposiaľ historicky neexistuje žiadna s používateľsky prispôsobiteľným formátovaním vonkajších rozmerov.

Interiér je vertikálne rozdelený na dve časti. Tá väčšia je na montáž dosky a grafickej karty s tým, že tento priestor nijako neobmedzuje ani montáž vysokých chladičov CPU (tie môžu siahať až do 180 mm). Menšia časť slúži potom ako úschovňa zdroja a diskov. Priečku, ktorá skrinku rozdeľuje na tieto dva segmenty, je možné zvrchu nadstaviť. Tým získate chýbajúci priestor na dosku E-ATX a štvrtú grafickú kartu.

Na možné zmeny výšky (z 385 mm na 445 mm) pekne reaguje i „zasúvací“ čelný panel. Ten je navyše rovnako ako bočnice i strop po celej ploche perforovaný. Riotoro týmto vyzdvihuje zlepšené možnosti chladenia, ale  zároveň nezabúda na (magnetické) veľké prachové filtre. Ako to celé funguje z pohľadu efektivity, montážnej stability alebo účinnosti chladenia, je už otázkou do testov.

V rámci správy sa ešte hodí spomenúť prítomnosť ventilátorov s RGB LED s hardvérovým ovládaním na prednom paneli. So štvorpinovým konektor RGB na pripojenie na základnú dosku sa nepočíta, no pomocou troch tlačidiel môžete prepínať tak medzi jednotlivými farbami, efektmi či intenzitou jasu osvetlenia ventilátorov i bíčieho loga na maske. O zadanie presného odtieňu ste už však ochudobnení. Zato sú ale k dispozícii až dva porty USB-C, ktoré vo dvojici nebýbavú nebýva štandardom.

Odporúčana cena (MSRP) za skrinku je 190 eur vrátane dane. Dostupná by mala byť čoskoro, na Amazone.

Skrinka Riotoro Morpheus GPX-100 po zväčšení, respektíve zmenšení

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Grafika na odiv: Antec má skříň, kde se GPU montuje za čelní sklo

Měli jsme tu minulý týden skříň, jejíž specialitou byla možnost otočit všechny karty PCIe vertikálně a je také hodně skříní, které umožňují osadit grafiku v riseru třeba za desku nebo naplocho vedle ní. Ovšem teď se objevila skříň firmy Antec nazvaná Striker, která má nestandardní osazení GPU, jenž je teď asi unikátní. Grafickou kartu s ní totiž montujete za čelní panel, což jí dovoluje vystavit při čelním pohledu. Celý článok „Grafika na odiv: Antec má skříň, kde se GPU montuje za čelní sklo“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test skrinky Riotoro CR500. Alebo keď je v pekle chladno

Riotoro je síce mladá firma, no jej produkty patria pod tie kvalitatívne lepšie v daných cenových kategóriach. Naprieč sortimentom majú herné periférie, vzduchové a vodné chladenie, zdroje a skrinky. Pri skrinkách aj zostaneme. Na podrobnejšie preskúmanie mi prišiel midi-tower s označením CR500. Okrem veľmi slušného vyhotovenia za 80 eur ponúka napríklad i vysokú efektivitu chladenia. Celý článok „Test skrinky Riotoro CR500. Alebo keď je v pekle chladno“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Antec DP501: Prelud z Ameriky. Miestami vskutku podivný

Kalifornský Antec začiatkom roka odštartoval novú sériu PC skriniek. Táto firma v našich končinách už síce tak nerezonuje, funguje už cez tridsať rokov. A nakoľko LED RGB preniká aj do nižšej cenovej kategórie, vytipoval som skrinku v cene drahšieho low-endu a detailnejšie preskúmal, ako do nej výrobca pretavil dlhoročné skúsenosti. Aký je midi-tower s označením DP501 s krycím názvom „Dark Phantom“? Celý článok „Antec DP501: Prelud z Ameriky. Miestami vskutku podivný“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *