Morpheus GTX100, prvá konvertibilná skrinka, je už hotová vec

Unikát s možnosťou prispôsobenia veľkosti

Jedna z najatypickejších PC skriniek súčasnosti nedávno prešla z fázy prototypu do ostrého predaja. Netradičná nie je len vzhľadovo, ale hlavne funkčne. Umožňuje totiž jedinečnú transformáciu rozmerov podľa potreby. Jej výrobca pri tejto príležitosti hovorí o zastaraných základoch, ktoré v drvivej väčšine skriniek prežívajú. A Riotoro sa náprave tohoto stavu už nejaký čas venuje, s čím plne sympatizujeme.

Od firmy Riotoro som si v poslednom čase ošahal dve skrinky. Model CR1088, čo je naozaj najmenší tower pre dosku ATX, dlhú dvoj slotovú grafiku a 240mm vodníka. A potom CR280, ktorá je ešte menšia a zo skriniek Mini-ITX by ste len márne hľadali menšiu, ktorá pri zachovaní podpory výkonných grafických kariet umožňuje okrem vodníka (opäť 240mm) voliteľne aj inštaláciu vysokých vežovitých chladičov, súčasne aspoň jedného 3,5″ HDD a stále slušného systémového chladenia.

Nejde o dokonalé skrinky, chybičky sa v rôznych detailoch nájdu. To sa ale časom doladí: predsa len, mladý tím okolo Riotoro nemá nejaké bohaté predchádzajúce skúsenosti. Dôležité je, že cítiť z ich práce nadšenie, ktoré sa pretavuje v praktických inováciách. Inými slovami je tu konečne niekto, kto sa nebojí ísť proti prúdu a prichádza s novými nápadmi, ktoré majú najbližšie k požiadavkám aktuálnych mainstreamových PC zostáv. A tieto skrinky sú vždy i za veľmi priaznivú cenu.

Za predslov, netýkajúci sa úplne titulku, sa ospravedlňujem, no mal som potrebu poznamenať, že Morpheus GTX100 rozhodne nepatrí medzi pilotnú skrinku, ktorá sa od konkurenčných odlišuje. Unikátne návrhy sú filozofiou Riotoro. A zdá sa, že to tento ambiciózny výrobca myslí naozaj vážne – v tomto prípade popustil uzdu ešte ďalej. Modulárnych, prispôsobiteľných a rôzne modifikovateľných skriniek tu už síce niekoľko bolo, no ak sa nemýlim, doposiaľ historicky neexistuje žiadna s používateľsky prispôsobiteľným formátovaním vonkajších rozmerov.

Interiér je vertikálne rozdelený na dve časti. Tá väčšia je na montáž dosky a grafickej karty s tým, že tento priestor nijako neobmedzuje ani montáž vysokých chladičov CPU (tie môžu siahať až do 180 mm). Menšia časť slúži potom ako úschovňa zdroja a diskov. Priečku, ktorá skrinku rozdeľuje na tieto dva segmenty, je možné zvrchu nadstaviť. Tým získate chýbajúci priestor na dosku E-ATX a štvrtú grafickú kartu.

Na možné zmeny výšky (z 385 mm na 445 mm) pekne reaguje i „zasúvací“ čelný panel. Ten je navyše rovnako ako bočnice i strop po celej ploche perforovaný. Riotoro týmto vyzdvihuje zlepšené možnosti chladenia, ale  zároveň nezabúda na (magnetické) veľké prachové filtre. Ako to celé funguje z pohľadu efektivity, montážnej stability alebo účinnosti chladenia, je už otázkou do testov.

V rámci správy sa ešte hodí spomenúť prítomnosť ventilátorov s RGB LED s hardvérovým ovládaním na prednom paneli. So štvorpinovým konektor RGB na pripojenie na základnú dosku sa nepočíta, no pomocou troch tlačidiel môžete prepínať tak medzi jednotlivými farbami, efektmi či intenzitou jasu osvetlenia ventilátorov i bíčieho loga na maske. O zadanie presného odtieňu ste už však ochudobnení. Zato sú ale k dispozícii až dva porty USB-C, ktoré vo dvojici nebýbavú nebýva štandardom.

Odporúčana cena (MSRP) za skrinku je 190 eur vrátane dane. Dostupná by mala byť čoskoro, na Amazone.

Skrinka Riotoro Morpheus GTX100 po zväčšení, respektíve zmenšení

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

SilentiumPC to sype! Signum sú nové low-endové skrinky

Len minulý týždeň sa objavila zaujímavá skrinka AR5X TG RGB dopĺňajúca už existujúci modelový rad Armis. V SilentiumPC sa ale evidentne nespí a medzitým už táto expandujúca poľská firma vyrukovala s novou sériou, s ktorou tak trochu pichá do vlastného hniezda. Skrinky Signum, ktoré sa začali predávať hneď na štyri spôsoby, sa cenovo i zacielením prekrývajú s populárnymi Regnumami. Celý článok „SilentiumPC to sype! Signum sú nové low-endové skrinky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nový midi-tower SPC. Rozumná veľkosť i kvalita pre drahšie PC?

Že SilentiumPC robí skvelo vybalansované a cenovo dostupné skrinky nie je žiadna novinka. Tou je až Armis AR5X TG RGB, ktorá má vyplniť medzeru medzi sériou Regnum (vhodnou skôr na stavbu lacnejších zostáv) a najväčšou Armiskou (AR7X TG RGB), čo je už pre mainstreamové počítače dosť veľká skrinka. Hoci stále končí na podpore dosiek ATX, na jednu grafiku, bežné chladenie a nejaké to SSD jej 60+ litrov netreba. Celý článok „Nový midi-tower SPC. Rozumná veľkosť i kvalita pre drahšie PC?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Skrinka Raidmaxx s optickou ilúziou. Efektná, ale neefektívna

Aké je pre vás kľúčové kritérium pri výbere PC skrinky? Pre veľa používateľov je na prvom mieste vzhľad a hneď za ním pokiaľ možno čo najnižšia cena. Funkčné vlastnosti nehrajú významnú rolu. Preto vznikajú rôzne krasavice s dosť nepraktickými návrhmi. To sa týka aj novej skrinky Galaxy od Raidmaxxu. A zdá sa, že tak, ako je vizuálne pekná, v iných smeroch pokryvkáva. Celý článok „Skrinka Raidmaxx s optickou ilúziou. Efektná, ale neefektívna“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *