Morpheus GTX100, prvá konvertibilná skrinka, je už hotová vec

Unikát s možnosťou prispôsobenia veľkosti

Jedna z najatypickejších PC skriniek súčasnosti nedávno prešla z fázy prototypu do ostrého predaja. Netradičná nie je len vzhľadovo, ale hlavne funkčne. Umožňuje totiž jedinečnú transformáciu rozmerov podľa potreby. Jej výrobca pri tejto príležitosti hovorí o zastaraných základoch, ktoré v drvivej väčšine skriniek prežívajú. A Riotoro sa náprave tohoto stavu už nejaký čas venuje, s čím plne sympatizujeme.

Od firmy Riotoro som si v poslednom čase ošahal dve skrinky. Model CR1088, čo je naozaj najmenší tower pre dosku ATX, dlhú dvoj slotovú grafiku a 240mm vodníka. A potom CR280, ktorá je ešte menšia a zo skriniek Mini-ITX by ste len márne hľadali menšiu, ktorá pri zachovaní podpory výkonných grafických kariet umožňuje okrem vodníka (opäť 240mm) voliteľne aj inštaláciu vysokých vežovitých chladičov, súčasne aspoň jedného 3,5″ HDD a stále slušného systémového chladenia.

Nejde o dokonalé skrinky, chybičky sa v rôznych detailoch nájdu. To sa ale časom doladí: predsa len, mladý tím okolo Riotoro nemá nejaké bohaté predchádzajúce skúsenosti. Dôležité je, že cítiť z ich práce nadšenie, ktoré sa pretavuje v praktických inováciách. Inými slovami je tu konečne niekto, kto sa nebojí ísť proti prúdu a prichádza s novými nápadmi, ktoré majú najbližšie k požiadavkám aktuálnych mainstreamových PC zostáv. A tieto skrinky sú vždy i za veľmi priaznivú cenu.

Za predslov, netýkajúci sa úplne titulku, sa ospravedlňujem, no mal som potrebu poznamenať, že Morpheus GTX100 rozhodne nepatrí medzi pilotnú skrinku, ktorá sa od konkurenčných odlišuje. Unikátne návrhy sú filozofiou Riotoro. A zdá sa, že to tento ambiciózny výrobca myslí naozaj vážne – v tomto prípade popustil uzdu ešte ďalej. Modulárnych, prispôsobiteľných a rôzne modifikovateľných skriniek tu už síce niekoľko bolo, no ak sa nemýlim, doposiaľ historicky neexistuje žiadna s používateľsky prispôsobiteľným formátovaním vonkajších rozmerov.

Interiér je vertikálne rozdelený na dve časti. Tá väčšia je na montáž dosky a grafickej karty s tým, že tento priestor nijako neobmedzuje ani montáž vysokých chladičov CPU (tie môžu siahať až do 180 mm). Menšia časť slúži potom ako úschovňa zdroja a diskov. Priečku, ktorá skrinku rozdeľuje na tieto dva segmenty, je možné zvrchu nadstaviť. Tým získate chýbajúci priestor na dosku E-ATX a štvrtú grafickú kartu.

Na možné zmeny výšky (z 385 mm na 445 mm) pekne reaguje i „zasúvací“ čelný panel. Ten je navyše rovnako ako bočnice i strop po celej ploche perforovaný. Riotoro týmto vyzdvihuje zlepšené možnosti chladenia, ale  zároveň nezabúda na (magnetické) veľké prachové filtre. Ako to celé funguje z pohľadu efektivity, montážnej stability alebo účinnosti chladenia, je už otázkou do testov.

V rámci správy sa ešte hodí spomenúť prítomnosť ventilátorov s RGB LED s hardvérovým ovládaním na prednom paneli. So štvorpinovým konektor RGB na pripojenie na základnú dosku sa nepočíta, no pomocou troch tlačidiel môžete prepínať tak medzi jednotlivými farbami, efektmi či intenzitou jasu osvetlenia ventilátorov i bíčieho loga na maske. O zadanie presného odtieňu ste už však ochudobnení. Zato sú ale k dispozícii až dva porty USB-C, ktoré vo dvojici nebýbavú nebýva štandardom.

Odporúčana cena (MSRP) za skrinku je 190 eur vrátane dane. Dostupná by mala byť čoskoro, na Amazone.

Skrinka Riotoro Morpheus GTX100 po zväčšení, respektíve zmenšení

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MonsterLabo First: Komínová skříň pro 100% tichý herní počítač

Pasivní skříně se většinou vyrábějí pro minipočítače typu NUC a podobný hardware s nižší spotřebou. Skříň „The First“, což je skutečně první počin od firmy MonsterLabo, proti tomu má ambice vyšší. Má uchladit i standardní desktopové procesory a zároveň i hodně výkonné grafické karty. Bude se s ní tedy dát zrealizovat i kompletně pasivní herní sestava. Celý článok „MonsterLabo First: Komínová skříň pro 100% tichý herní počítač“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Impactics DMono 1, pasívna mini skrinka, je už v predaji

Inžinieri z Impactics síce nechrlia jeden produkt za druhým, no keď už niečo pustia na svetlo sveta, je za tým poriadne premyslená konštrukcia. To platí aj pre nový prírastok – DMono s prozaickým prívlastkom. Dizajn je však už nevšedný a s dôrazom na maximalizáciu funkčnosti, ktorá je pri celopasívnych zostavách kľúčová. V tomto prípade to nezostalo iba pri absorpcii tepla z procesora. Celý článok „Impactics DMono 1, pasívna mini skrinka, je už v predaji“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

HDPLEX H3 V3: malá Mini-ITX skříň, která pasivně uchladí 80W CPU

Skříně HDPLEX si vypracovaly docela dobrou pověst mezi příznivci zcela nehlučných pasivních PC. Už několik let tato firma vyrábí různé skříně z masivního hliníku, ve kterých je chlazení kompletně obstaráno jen a pouze převodem tepla z procesoru či GPU na vnější plášť, který ho vyzařuje do okolí. Nyní HDPLEX vypustil zajímavou novinku: skříň H3 V2 pro Mini-ITX počítače – třeba pro HTPC, ale nejen pro ně. Celý článok „HDPLEX H3 V3: malá Mini-ITX skříň, která pasivně uchladí 80W CPU“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *