Asus ROG Strix X470-F Gaming: Evolúcia skvelej predchodkyne

Parametre a detaily

Procesory Ryzen sa po dvoch rokoch existencie etablovali na hernom trhu a čím ďalej viac hráčov prechádza na platformu AMD. Základné dosky s čipsetom X470 síce predstavujú high end aktuálnej ponuky AM4 platformy, no nie všetky dosky stoja 250 eur a viac. Nájdeme aj lacnejšie modely a ROG Strix X470-F Gaming je jedným z nich. Aká je aktuálne druhá najlepšie vybavená doska od Asusu?

Rodina ROG Strix sa snaží priniesť kvalitu, dizajn a výkon high-endu väčšiemu publiku. Nižšia cena produktov Strix tak automaticky znamená menej funkcií či horšiu výbavu, no nemusí to vždy byť na škodu. Crosshair VII Hero je pripravená na extrémny OC a preto má výbavu, ktorú bežný hráč nevyužije. Má zmysel platiť za niečo, čo vám je zbytočné? Logická odpoveď je nie a X470-F Gaming tak rozhodne má čo povedať. Podobne, ako mala svojho času takmer bezchybná X370-F.

Základné parametre


Balenie

Napriek príslušnosti k lacnejšej odnoži sa nedá povedať, že by bolo balenie chudobné, práve naopak. Štvorica káblov SATA, skrutky an M.2, HB mostík SLI, predlžovacie káble pre RGB a adresovatelné RGB či pásky na káble a nálepky, to všetko nájdete v balení. Nechýba samozrejme ani návod či CD s ovládačmi. No, úprimne, kto v dnešnej dobe ešte používa optickú mechaniku… fanúšikov značky zase poteší visačka na dvere.


Detaily

ROG Strix X470-F Gaming je doska zameraná na dizajn, o tom niet pochýb. Je jednou z prvých dosiek na ktorej môžeme vidieť nový motív ROG a nápisov Strix v rôznych jazykoch. Takto popísaný je nielen heatsink čipsetu, ale aj samotné PCB. Čierne nápisy na PCB nájdeme dokonca aj na zadnej strane, čo dokazuje zmysel pre detail pri návrhu tejto základnej dosky.

Chladič čipsetu je netradičný nakoľko nie je podsvietený, ale samotné písmo odráža a láme svetlo. Hrá dúhovými farbami a na propagačných materiáloch sa preto môže zdať, že je podsvietený, ale nie je. Naopak podsvietenie krytu I/O je väčšie a nápadnejšie ako v prípade Crosshair VII Hero. Pre mňa osobne je tak X470-F Gaming krajšou doskou ako Crosshair VII Hero, no názor si spravte sami.

Doska má už tradičnú výbavu ako dvojicu vystužených portov PCIe či dva M.2 sloty. Horné dva porty PCIe Asus SafeSlot sú typu PCIe 3.0 ×16. Pri použití oboch však fungujú len v ×8 režime. Ak do dosky osadíte procesory s grafikou, napriklad Ryzen 5 2400g alebo niektorý zo starších procesorov série A, využiť môžete len jeden z dvojice a v režime ×8. Posledný tretí slot nie je vystužený a funguje len v konfigurácii PCIe 2.0. Krátke ×1 sloty sú všetky typu PCIe 2.0.

Sloty M.2 sú riešené netradične. Spodný osadíte maximálne SSD s formátom 2280 a fungovať bude v režime SATA alebo PCIe 3.0 ×2. Horný pojme aj 22110 a funguje v plnom režime PCIe 3.0 x4 ako aj v SATA. Ideálne je tak M.2 vložiť do horného slotu, aby ste ho nebrzdili. Dostat sa k nemu je však trochu komplikovanejšie. Je potrebné odmontovať dve kovové časti, ktoré do seba zapadajú. Najskôr ide dole časť z čipsetu a až potom heatsink pre disk M.2. Tu to inžinieri v Asus trochu pretechnizovali.

Konektorov na venitlátory a pumpy je na doske viac než dosť. Nachádza sa tu samozrejme konektor CPU_fan, ktorý dopĺňa druhý CPU_opt. Ďalej je tu trojica kontektorov pre ventilátory na skrini, port pre AIO pumpu aj vodnú pumpu. Celkovo je tu tak sedem konektorov, ktoré sú rozmiestnené na všetkých stranách dosky – hore, dole, vpravo aj vľavo. Nemal byť tak byť problém do dosky zapojiť všetko, čo budete potrebovať pri vzdušnom aj vodnom chladení.

Zadné vstupné a výstupné porty sú dostatočne bohaté. K dispozícii je päť USB 3.1 gen 1 , dva červené porty USB 3.1 gen 2 (10 Gb/s) a jeden USB typu C. Z Crosshairky bol prebraný aj port PS2, ktorý má význam pri extrémnom OC. Silno pochybujem, že niekto doma ešte používa myš alebo klávesnicu s týmto konektorom. Bežný je tiež eternetový port RJ-45 s priepustnosťou 1 Gb/s a audio konektory spolu s optickým výstupom. Na rozdiel od špičkovej Crosshair VII Hero tu nájdeme aj video výstupy v podobe HDMI 1.4b aj DisplayPort 1.2. Toto je presne ten prípad, kedy Crosshair určená na extrémny OC nemá funkciu, ktorú na lacnejšej doske nájdete. X470-F Gaming tak môžete použiť aj s procesormi Ryzen APU s grafikou Vega a nemusíte už inštalovať dedikovanú grafickú kartu. A aby som nezabudol, kryt konektorov je už na doske predinštalovaný. Nestane sa tak, že by ste pri skladaní počítača na neho zabudli.

Prítomnosť video výstupu má však vplyv na rozdelenie fáz napájania. Tých je celkovo 10, fungujú však v konfigurácii  6+4 (všetky sú obdarené špičkovými 60A MOSFETmi IR3555). Procesor tak napája šesť fáz, SOC štyri. Na porovnanie, X470 Aorus Gaming 7 WiFi má delenie 10+2. Na napájanie procesora zo zdroja slúži jeden 8-pin. Opäť tak vidieť, rozdiel oproti úplnému high-end s X470, kde je kombinácia 8 a 4-pinu bežná. V praxi to však žiaden význam nemá, toto je opäť vec pre extrémny OC.

   

O chladenie sa stará dvojica heatsinkov v podobe celistvých hrúd hliníka, ktoré na rozdiel od drahších dosiek X470 nie sú nijako prepojené. Heatsink na napájanie procesora je väčší ako ten pre SoC, čo je vzhľadom na spomínanú konfiguráciu 6+4 logické.

Na doske nájdete aj trojicu headerov RGB, z toho jeden je adresovateľný. Asus Aura je aktuálne asi najrozšírenejší a najpodporovanejší štandard synchronizácie RGB. Vďaka doske tak budete môcť zladiť komponenty –  ramky, grafiku, ventilátory či rôzne periférie. Doska je tiež pripravená pre nové skrinky s predným portom USB 3.1 gen 2. O zvuk sa potom stará SupremeFX 8-kanálový kodek S1220A, o ktorom výrobca tvrdí, že je lepši ako často používaný ALC1220.

   

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nové AM4 procesory: Herní Ryzen 7 5700X3D s V-Cache a „GT“ APU

Už jsme psali o prvních „APU“ procesorech pro socket AM5, Ryzenech 8000G, které AMD odhalilo na CES 2024, a Radeonu RX 7600 XT. Spolu s nimi ale firma vydává i nové procesory pro platformu AM4, takže té se dostává nějaká péče i nyní v roce 2024. Nejsou to nějaké nové procesory, které by posouvaly dál výkon, jen nové modely zvětšující výběr. Ovšem jsou mezi nimi nová APU a procesor s 3D V-Cache, jenž bude zajímavý pro hráče. Celý článok „Nové AM4 procesory: Herní Ryzen 7 5700X3D s V-Cache a „GT“ APU“ »

  •  
  •  
  •  

Parametry Ryzenů 8000G unikly. Chystá se i Ryzen 5000GT pro AM4

Vypadá to, že po novém roce by mohlo AMD vypustit na trh docela dost nových procesorů pro desktopové počítače. Minulý týden prosákly údajné specifikace Ryzenů 8000G, což bude desktopová verze 4nm SoC Phoenix s architekturou Zen 4. Současně se s tím objevily zprávy o dalších chystaných procesorech pro starou platformu AM4, pro kterou se opět asi objeví nové modely, snad také s integrovanou grafikou. Celý článok „Parametry Ryzenů 8000G unikly. Chystá se i Ryzen 5000GT pro AM4“ »

  •  
  •  
  •  

Ryzen 5 5600X3D vyjde tento týden, ale bude exkluzivně v USA

Před nedávnem se objevila informace, že AMD vydá po více než roce přece jenom nový procesor pro socket AM4, přesněji levnější derivát Ryzenu 7 5800X3D – model Ryzen 5 5600X3D, který by nesl 3D V-Cache užitečnou pro hráče, ale byl jen šestijádrový. Zpočátku se objevily pochybnosti o tom, zda opravdu vyjde, ale podle všeho je skutečný. Jeho vydání by mělo být už tento týden a potvrzená je dostupnost v USA. Méně jasné je to ve zbytku světa. Celý článok „Ryzen 5 5600X3D vyjde tento týden, ale bude exkluzivně v USA“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *