Asus ROG Strix X470-F Gaming: Evolúcia skvelej predchodkyne

Parametre a detaily

Procesory Ryzen sa po dvoch rokoch existencie etablovali na hernom trhu a čím ďalej viac hráčov prechádza na platformu AMD. Základné dosky s čipsetom X470 síce predstavujú high end aktuálnej ponuky AM4 platformy, no nie všetky dosky stoja 250 eur a viac. Nájdeme aj lacnejšie modely a ROG Strix X470-F Gaming je jedným z nich. Aká je aktuálne druhá najlepšie vybavená doska od Asusu?

Rodina ROG Strix sa snaží priniesť kvalitu, dizajn a výkon high-endu väčšiemu publiku. Nižšia cena produktov Strix tak automaticky znamená menej funkcií či horšiu výbavu, no nemusí to vždy byť na škodu. Crosshair VII Hero je pripravená na extrémny OC a preto má výbavu, ktorú bežný hráč nevyužije. Má zmysel platiť za niečo, čo vám je zbytočné? Logická odpoveď je nie a X470-F Gaming tak rozhodne má čo povedať. Podobne, ako mala svojho času takmer bezchybná X370-F.

Základné parametre


Balenie

Napriek príslušnosti k lacnejšej odnoži sa nedá povedať, že by bolo balenie chudobné, práve naopak. Štvorica káblov SATA, skrutky an M.2, HB mostík SLI, predlžovacie káble pre RGB a adresovatelné RGB či pásky na káble a nálepky, to všetko nájdete v balení. Nechýba samozrejme ani návod či CD s ovládačmi. No, úprimne, kto v dnešnej dobe ešte používa optickú mechaniku… fanúšikov značky zase poteší visačka na dvere.


Detaily

ROG Strix X470-F Gaming je doska zameraná na dizajn, o tom niet pochýb. Je jednou z prvých dosiek na ktorej môžeme vidieť nový motív ROG a nápisov Strix v rôznych jazykoch. Takto popísaný je nielen heatsink čipsetu, ale aj samotné PCB. Čierne nápisy na PCB nájdeme dokonca aj na zadnej strane, čo dokazuje zmysel pre detail pri návrhu tejto základnej dosky.

Chladič čipsetu je netradičný nakoľko nie je podsvietený, ale samotné písmo odráža a láme svetlo. Hrá dúhovými farbami a na propagačných materiáloch sa preto môže zdať, že je podsvietený, ale nie je. Naopak podsvietenie krytu I/O je väčšie a nápadnejšie ako v prípade Crosshair VII Hero. Pre mňa osobne je tak X470-F Gaming krajšou doskou ako Crosshair VII Hero, no názor si spravte sami.

Doska má už tradičnú výbavu ako dvojicu vystužených portov PCIe či dva M.2 sloty. Horné dva porty PCIe Asus SafeSlot sú typu PCIe 3.0 ×16. Pri použití oboch však fungujú len v ×8 režime. Ak do dosky osadíte procesory s grafikou, napriklad Ryzen 5 2400g alebo niektorý zo starších procesorov série A, využiť môžete len jeden z dvojice a v režime ×8. Posledný tretí slot nie je vystužený a funguje len v konfigurácii PCIe 2.0. Krátke ×1 sloty sú všetky typu PCIe 2.0.

Sloty M.2 sú riešené netradične. Spodný osadíte maximálne SSD s formátom 2280 a fungovať bude v režime SATA alebo PCIe 3.0 ×2. Horný pojme aj 22110 a funguje v plnom režime PCIe 3.0 x4 ako aj v SATA. Ideálne je tak M.2 vložiť do horného slotu, aby ste ho nebrzdili. Dostat sa k nemu je však trochu komplikovanejšie. Je potrebné odmontovať dve kovové časti, ktoré do seba zapadajú. Najskôr ide dole časť z čipsetu a až potom heatsink pre disk M.2. Tu to inžinieri v Asus trochu pretechnizovali.

Konektorov na venitlátory a pumpy je na doske viac než dosť. Nachádza sa tu samozrejme konektor CPU_fan, ktorý dopĺňa druhý CPU_opt. Ďalej je tu trojica kontektorov pre ventilátory na skrini, port pre AIO pumpu aj vodnú pumpu. Celkovo je tu tak sedem konektorov, ktoré sú rozmiestnené na všetkých stranách dosky – hore, dole, vpravo aj vľavo. Nemal byť tak byť problém do dosky zapojiť všetko, čo budete potrebovať pri vzdušnom aj vodnom chladení.

Zadné vstupné a výstupné porty sú dostatočne bohaté. K dispozícii je päť USB 3.1 gen 1 , dva červené porty USB 3.1 gen 2 (10 Gb/s) a jeden USB typu C. Z Crosshairky bol prebraný aj port PS2, ktorý má význam pri extrémnom OC. Silno pochybujem, že niekto doma ešte používa myš alebo klávesnicu s týmto konektorom. Bežný je tiež eternetový port RJ-45 s priepustnosťou 1 Gb/s a audio konektory spolu s optickým výstupom. Na rozdiel od špičkovej Crosshair VII Hero tu nájdeme aj video výstupy v podobe HDMI 1.4b aj DisplayPort 1.2. Toto je presne ten prípad, kedy Crosshair určená na extrémny OC nemá funkciu, ktorú na lacnejšej doske nájdete. X470-F Gaming tak môžete použiť aj s procesormi Ryzen APU s grafikou Vega a nemusíte už inštalovať dedikovanú grafickú kartu. A aby som nezabudol, kryt konektorov je už na doske predinštalovaný. Nestane sa tak, že by ste pri skladaní počítača na neho zabudli.

Prítomnosť video výstupu má však vplyv na rozdelenie fáz napájania. Tých je celkovo 10, fungujú však v konfigurácii  6+4 (všetky sú obdarené špičkovými 60A MOSFETmi IR3555). Procesor tak napája šesť fáz, SOC štyri. Na porovnanie, X470 Aorus Gaming 7 WiFi má delenie 10+2. Na napájanie procesora zo zdroja slúži jeden 8-pin. Opäť tak vidieť, rozdiel oproti úplnému high-end s X470, kde je kombinácia 8 a 4-pinu bežná. V praxi to však žiaden význam nemá, toto je opäť vec pre extrémny OC.

   

O chladenie sa stará dvojica heatsinkov v podobe celistvých hrúd hliníka, ktoré na rozdiel od drahších dosiek X470 nie sú nijako prepojené. Heatsink na napájanie procesora je väčší ako ten pre SoC, čo je vzhľadom na spomínanú konfiguráciu 6+4 logické.

Na doske nájdete aj trojicu headerov RGB, z toho jeden je adresovateľný. Asus Aura je aktuálne asi najrozšírenejší a najpodporovanejší štandard synchronizácie RGB. Vďaka doske tak budete môcť zladiť komponenty –  ramky, grafiku, ventilátory či rôzne periférie. Doska je tiež pripravená pre nové skrinky s predným portom USB 3.1 gen 2. O zvuk sa potom stará SupremeFX 8-kanálový kodek S1220A, o ktorom výrobca tvrdí, že je lepši ako často používaný ALC1220.

   

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ASRock má AM4 mini-ITX desku s uchycením chladičů à la Intel

Když vyšly první Ryzeny s novým socketem AM4, objevily se desky, které měly montážní otvory i pro chladiče určené na předchozí platformu AM3+/FM2+ a obcházely tak problém s kompatibilitou. Teď s platformou X570 ale ASRock přišel s ještě o trochu radikálnější věcí: jeho deska X570 Phantom Gaming-ITX/TB3 vůbec nemá mechanismus pro uchyvecení z platformy AM4, ale místo toho montážní otvory na chladiče pro Intel. Celý článok „ASRock má AM4 mini-ITX desku s uchycením chladičů à la Intel“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Levnější desky pro Ryzen 3000 s čispety B550/A520 až příští rok?

Na Computexu se oficiálně vynořilo množství desek pro procesory Ryzen 3000 s čipsetem X570. Potvrdilo se ale, že bude mít vyšší spotřebu, což je spolu s nutností aktivního chlazení dost odrazující – a desky to také budou relativně drahé. Z toho povstává otázka, kdy AMD doplní nějaké úspornější a levnější čipové sady pro „normálnější desky“. Tuto roli mají plnit sady B550 a A520, ale zdá se, že jsou ještě daleko. Celý článok „Levnější desky pro Ryzen 3000 s čispety B550/A520 až příští rok?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nové APU Ryzeny 3000: jeden má pájku a lepší chladič, druhý ne

AMD toto úterý odhalilo šestnáctijádrový Ryzen 9 3950X s takty 3,5–4,7 GHz a 105W TDP, ovšem v jeho stínu také poprvé oficiálně oznámilo nové procesory s integrovaným GPU: Ryzen 3 3200G a Ryzen 5 3400G. Tato APU (kódově označená Picasso) proti svým předchůdcům přinášejí 12nm proces a vyšší takty, ale také některé změny, které se týkají chlazení. Už jsme dřív psali zprávu o jejich pájeném IHS, ale je to trošku složitější. Celý článok „Nové APU Ryzeny 3000: jeden má pájku a lepší chladič, druhý ne“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *