Odroid-H2: parádní mini deska s čtyřjádrem Intel Gemini Lake

Čtyřjádro Gemini Lake, dvě SATA i M.2 a dva Ethernety v pidi desce

Korejská firma Hardkernel vyrábí celkem známé jednodeskové počítače Odroid s různými procesory ARM. Teď ale spojila nízkou spotřebu a malé rozměry těchto hraček s plnohodnotným PC a vydává miniaturní desku s procesorem Intel Celeron J4105, čtyřjádrem s poslední „atomovou“ architekturou Goldmont+. Deska je to pasivně chlazená a navíc pozoruhodně vybavená, takže pro bezhlučné počítače vypadá hodně atraktivně.

Deska Hardkernel Odroid-H má větší rozměry než typické klony Raspberry Pi, PCB zabírá plochu 11 × 11 cm, takže rozměr je podobný minipočítačům NUC. Nejde také úplně o jednodeskový počítač. Procesor je sice napevno připájený na desku, ale osazení pamětí a úložišti už je řešeno klasicky jako u PC. Deska má dva sloty SO-DIMM pro dvoukanálové paměti DDR4 (podporována je rychlost 2400 MHz a kapacita maximálně 8 GB) a také slot M.2 pro NVMe SSD. Ten má konektivitu PCI Express 2.0 ×4. Tyto rozšiřující sloty jsou všechny tři ze spodní strany PCB.

Procesor Celeron J4105, který na desce je osazen, má čtyři jádra Goldmont+ (jde o čip generace Gemini Lake) s frekvencí až 2,3 GHz a 4 MB L2 cache. Základní frekvence by měla být podle Intelu 1,5 GHz a TDP 10 W. Ale u Odroidu-H2 výrobce uvádí o něco nižší maximální turbo (podle Intelu jde až na 2,5 GHz), takže je možné, že v této konkrétní desce je TDP sníženo. Chlazení je řešeno pasivně větším žebrovaným pasivem z hliníku (hmotnost celé desky i s ním je 330 gramů a profil 4,3 cm). Procesor má integrovanou grafiku UHD Graphics 600 s 12 jednotkami EU na taktu až 700 MHz. Ta podporuje 4K monitory s 60 snímky za vteřinu a k desce lze takovou obrazovku připojit hned ke dvěma výstupům – HDMI 2.0 a DisplayPortu 1.2.

Čím je Odroid-H2 atraktivní, je konektivita, kterou v malém rozměru nabízí. Kromě oněch video výstupů umožňujících 4K rozlišení je z SoC vyvedena čtveřice portů USB, z nichž dva jsou typu USB 3.0. Deska má dva porty SATA 3.0 i s konektory pro napájení. Zřejmě jsou na nich podporovány i velké 3,5″ disky, takže se s touto deskou dá vytvořit jednoduchý NAS i se zrcadlením. Kromě toho lze mít úložiště typu NVMe také ve slotu M.2 (SATA SSD zde podporováno není) a ještě ve speciálním slotu pro čip eMMC, který Hardkernel prodává jako příslušenství.

Deska má zároveň hned dva síťové adaptéry Ethernet (gigabitové Realteky RTL8111G), což je v tomto rozměru asi skoro unikátní. Realtek je použitý i pro integrovanou zvukovku – čip ALC662, který dodává dva porty jack (sluchátka/vstup) a optický S/PDIF. Celý počítač se napájí přes DC kolík externím adaptérem podobně jako NUCy, v tomto případě potřebujete nějaký s napětím 12 V. Díky tomu dokáže asi také Hardkernel-H2 napájet 3,5″ HDD a také ventilátory (pro ty je na PCB zdá se také konektor). Snad jediná slabina je, že deska nemá Wi-Fi a Bluetooth, který by se musel připojit k USB.

Schéma konektivity desky Hardkernel Odroid-H2

Podle výrobce by Odroid-H2 měl být schopný udržet všechna čtyři jádra pod zátěží na 2,3 GHz bez throttlingu a s teplotou pod 70°C (to je ale asi na vzduchu bez skříně). Spotřeba má být při zátěži CPU 14 W a při souběžném vytížení GPU 22 W – to je ovšem měřeno s úložištěm eMMC, při SSD v slotu M.2 nebo na portu SATA by to asi mohlo být víc. Na svém fóru má firma také benchmarky propustnosti pro různá úložiště (eMMC, SATA, PCI Express) a výkonu procesoru.

Hardkernel uvádí, že se desky Odroid-H2 začne prodávat v listopadu. Cena má být údajně přes 100 dolarů, ovšem vzhledem k bohaté výbavě to nezní zle. Zájemcům budou k dispozici plány pro šasi vyrobitelná z akrylátových desek, mimo jiné i pro použití jako NAS s dvěma pozicemi pro pevné disky, ale i pro VESA montáž za monitor.


  •  
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *