Odemčené 28jádro Intel Xeon W-3175X má pod IHS obyčejnou pastu

Nejvýkonnější procesor pro nadšence bude paradoxně jen s pastou

Téma pájky nebo teplovodivé pasty pod krytem procesorů tu v poslední době bylo několikrát, ale ještě stále není vyčerpané. Nedávno se zjistilo, že nové procesory Intelu pro platformu LGA 1151 mají rozvaděč tepla pájený a stejně tak nová CPU do socketu LGA 2066. Máme ale špatnou zprávu ohledně Xeonu W-3175X, superextrémního odemčeného CPU s 28 jádry, které teď Intel oznámil. Tam totiž bohužel pasta bude.

Intel Xeon W-3175X je jméno extrémního 28jádrového procesoru, který Intel poprvé předvedl letos na Computexu. Prodávat se začne letos v prosinci a bude to po delší době poprvé, co Intel bude nabízet pro highendový desktop CPU s maximálním počtem jader. Takové konfigurace do teď dostávaly pouze servery, kde se ale samozřejmě nedalo přetaktovávat. Xeon W-3175X má při 28 jádrech (56 vláknech) základní takt 3,1 GHz a turbo až 4,3 GHz. Navíc má šestikanálový řadič pamětí DDR4. TDP čipu je pak plných 255 W.

Parametry procesoru Xeon W-3175X, extrémního odemčeného 28jádra Intelu. V specifikacích ale schází, že pod IHS je obyčejná pasta

Xeon W-3175X sice bude napůl stále určen k použití v pracovních stanicích, ale zároveň se bude dát přetaktovat. Trochu se asi proto čekalo, že také bude mít připájený rozvaděč tepla neboli IHS. Jenže Anand Srivatsa, který má v Intelu na starosti procesory pro stolní počítače jako vice prezident, teď v interview s PCWorldem potvrdil, že tento procesor naopak pájený nebude. Mezi novými highendovými čipy tak bude výjimkou, pod rozvaděčem má mít to, čemu Intel říká „Polymer TIM“. To je ona klasická šedá pasta, kterou naleznete i v současných procesorech.

To znamená, že pro optimální chlazení a nízké teploty bude asi tento speciální procesor nutné zase delidovat. Protože ale má šestikanálový řadič pamětí, používá také odlišné pouzdro proti procesorům platformy X299. Provedení je LGA 3647 jako u Xeonů Bronze/Silver/Gold a Platinum. Nebude proto možné používat dosavadní delidovací nástroje, ovšem nějaké se možná do uvedení na trh objeví. Kromě toho také asi bude slušný adrenalin tato CPU rozebírat, vzhledem k ceně, pravděpodobně hodně vysoké – mohla by možná dosahovat 3000 $ i víc.

Demo sestava s Xeonem W-3175X, kterou Intel ukazoval 8. října

To, že úplně nejvýkonnější (a také na spotřebu nejdrsnější) procesor, který Intel bude nadšencům nabízet, má stále levnou pastu místo pájky, může zprvi znít nelogicky. Důvod by velmi pravděpodobně mohl vězet právě v tom, že je použité pouzdro a socket LGA 3647. Xeony v tomto provedení se vyrábějí pro servery a počet extrémních odemčených Xeonů W-3175X bude asi hodně malý. Proto se Intelu nejspíš nevyplatí spustit linku na přiletovávání rozvaděče jak to učinil pro procesory do socketů LGA 1151 a LGA 2066. Oproti nim je asi předpokládaný objem výroby odemčené verze příliš malý.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nadšenec upravil chladenie Radeon VII. Ten po OC „ničí“ RTX 2080

Ako už viete, Radeon VII sa potýka s vyššou hlučnosťou, respektíve má krivú základňu. S tým sa nezmieril hardvérový nadšenec, ktorý sa rozhodol pôvodný vzdušný chladič prerobiť na bezúdržbový kvapalinový variant. V súčasnosti je to jediný spôsob, ako si takéto chladenie zaobstarať a veruže, takýto zlepšovák má zmysel. Pozrite sa, čo môžete urobiť a o koľko to pomôže. Celý článok „Nadšenec upravil chladenie Radeon VII. Ten po OC „ničí“ RTX 2080“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Delid Intel Core i5-9400F: Zamčená CPU pořád používají pastu

Když Intel loni vydal desktopové procesory generace 9000 neboli Coffee Lake Refresh, byla jejich velká novinka (kromě až osmi jader) to, že po letech opět mají připájený rozvaděč tepla místo pasty, kterou Intel používal od roku 2012. Díky tomu se o dost lépe chladí. Pájka se ale týká jen odemčených modelů řady K, ne všech CPU. Delid nejnovějšího modelu Core i5-9400F potvrdil, že levnější procesory budou mít uvnitř pořád pastu. Celý článok „Delid Intel Core i5-9400F: Zamčená CPU pořád používají pastu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Radeony VII mají problém s chladičem. Špatný kontakt základny?

AMD tento týden vydalo grafiku Radeon VII, což je jeho nový highendový model a také první karta se 7nm GPU. Vypadá to ale, že má celkem zásadní problémy s chladičem. Ten vypadal slibně, jelikož používá velký pasiv s třemi axiálními ventilátory. V testech má ale podobnou (vysokou) hlučnost jako obyčejný referenční chladič Radeonu RX Vega 64. Něco se asi nepovedlo – dost možná přenos tepla, o kterém jsme tu už psali. Celý článok „Radeony VII mají problém s chladičem. Špatný kontakt základny?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *