Arctic Alpine AM4 Passive: Na AMD Athlon 200GE i s rezervou

Detaily a metodika

Svoj najväčší pasívny chladič Arctic pôvodne pripravoval na úsporné APU R3 (2200GE) a R5 (2400GE). Tie sa však na retailovom trhu neobjavili a vôbec o nich ani vidu ani slychu. Alpine AM4 passive je zaujímavý až teraz – po vydaní Athlona 200GE, čo je jediný oficiálne podporovaný procesor postavený na architektúre AMD Zen. Otestovali sme, ako funguje s chladičom na mieru bez aktívneho ochladzovania.

Detaily

Výrobca vsadil na oldschoolový dizajn populárny z dôb, kedy sa heatpipe v počítačoch ešte bežne nepoužívali. Dočinenia tak máme s monolitickou konštrukciou z (eloxovaného) hliníku, ktorej tvar je charakteristickými vysokými, 55-milimetrovými rebrami.

   

Jednotlivé lamely sú pomerne hrubé, majú 0,75 – 1 mm (zospodu k vrchu sa trochu zužujú) s výraznými vzájomnými rozstupmi (3,7 – 4,2 mm). Pri rozmeroch 99 × 99 (hĺbka × šírka) × 70 mm (výška), hmotnosť vo finále vypálila na 570 g. To je poriadna porcia, ktorá materiálom prekonáva i mnohé konvenčné chladiče so 120mm ventilátormi. Akurát Alpine AM4 sa zmestí i do užších skriniek.

Ako testujeme

Zahrievacie teleso je jasné – Athlon 200GE ponechaný vo východiskových nastaveniach. Napájanie je tak automaticky riadené použitú základnou doskou (ASRock B450 Gaming ITX/ac), pričom príkon je približne 62 W (záleží samozrejme od konkrétneho režimu, resp. zahrievania v ňom, rozptyl však nie je väčší ako ± 2 W). HWinfo inak hlási CPU a SOC power spolu okolo 50 W. V tejto hodnote však nie sú zohľadnené teplotné straty, ale zase ju nenavršuje ani nedokonalosť zdroja. Ten je použitý mimochodom 650W Seasonic Prime Titanium a pamäte sú G.Skill Flare-X (2666 MHz/CL12), 2× 8 GB.

Testujeme celkom osem režimov. Z pohľadu základného rozdelenia (vo výsledkových grafoch odlíšeného i farebne) štyri sú na bench-table, bez systémového chladenia. Druhá polovica meraní už potom prebieha v redakčnom veternom tuneli s rovnovážnym prúdením. Dva ventilátory NF-A12 sú na vstupe (vpredu) a dva na výstupe (vzadu/hore). Rýchlosť rotorov je spomalená na bezhlučných 300 ot./min. tak v režime so systémovým chladením ako i bez neho meriame s doskou vo vertikálnej i horizontálnej polohe a do ešte kombinujeme orientáciu rebier. Možnosti, ako chladič nainštalovať, sú totiž dve – s rebrami pozdĺž pamätí (toto voláme rebrá vertikálne) a i kolmo na ne (horizontálne). Záťaž je simulovaná súčasným behom Prime95 (In-place large FFTs) a FurMarku (stress testu vo FHD) po dobu 900 sekúnd. Rovnaký čas trvá i chladnutie, ktorého výsledok je prezentovaný ako zahrievanie mimo záťaž (~ 15 W). Na úplnosť treba dodať, že kontrolovaná a regulovaná teplota vzduchu okolia sa pohybuje v rozmedzí 21 – 21,3 °C.

Namerané výsledky berte, samozrejme, s rezervou. Obzvlášť pri pasívnom chladení je veľa modelových situácií, ktoré ovplyvňujú konečné správanie. Rolu hrá smer fúkania, poloha i vzdialenosť ventilátorov. Hodnoty zachytené mimo tunel, bez airflow, budú zase v praxi bezventilátorových systémov vždy vyššie. O koľko, to je už zase podmienené konkrétnou konštrukciou použitej skrinky. Jej objemom, tvarmi či rozsiahlosťou perforácií.

Obrázok nižšie ešte ilustruje montáž. Tá vyžaduje odstránenie predinštalovaných plastových držiakov na doske a takisto backplatu. Po takomto odstrojení sa zo zadnej strany na montážne otvory nalepujú podložky a ne potom prichádzajú dlhé skrutky s pružinkou, smerujúce do závitov pasívu. Inštalácia je to pomerne nepohodlná – triafate naslepo. Montáž v skrinke je tam prakticky nemožná. Vzhľadom na minimalizáciu výrobných nákladov (a i adekvátnej koncovej ceny) sa však pri tomto riešení dajú prižmúriť oči.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Vydání Ryzenů 9000 odloženo. Na poslední chvíli se našly problémy

V těchto dnech to mělo být jen několik dní do příchodu očekávaných procesorů AMD s architekturou Zen 5. Jejich desktopová verze měla vyjít na konci aktuálního měsíce (31. 7.), ale překvapivě se teď dozvídáme, že zcela na poslední chvíli bylo vydání odloženo. Naštěstí to nevypadá na velké zpoždění, ale trošku znepokojí, že to údajně má být kvůli nějakým pozdě odchyceným problémům, nalezeným teď při testování. Celý článok „Vydání Ryzenů 9000 odloženo. Na poslední chvíli se našly problémy“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 5: Nejinovativnější jádro AMD od původního Zenu [rozbor]

Jsou to zhruba dva týdny do vydání procesorů AMD s novou architekturou Zen 5. Tento týden jsme se k těmto CPU dozvěděli konečně pořádné podrobnosti o jejich samotné architektuře, které AMD zveřejnilo na akci Tech Day. Už tedy můžeme rozebrat změny, které firma udělala v jádru oproti Zenu 4 – a že jsou hodně rozsáhlé, asi více, než se v červnu zdálo. A firma také zopakovala příslib 16% zvýšení IPC u těchto procesorů. Celý článok „Zen 5: Nejinovativnější jádro AMD od původního Zenu [rozbor]“ »

  •  
  •  
  •  

Ryzeny 9000 mají vyšší maximální takt, než je oficiální boost

AMD už na Computexu 2024 začátkem června oznámilo parametry procesorů Ryzen 9000, což jsou desktopové procesory s novou architekturou Zen 5 pro socket AM5 včetně frekvencí. Maximální takty u nejvýkonnějšího modelu jsou nakonec přesně stejné jako u Zenu 4 (5,7 GHz u Ryzenu 7950X), ale to ještě nebyla úplně konečná odpověď. Jako v předchozích generacích je totiž maximální takt ve skutečnosti vyšší než oficiální číslo. Celý článok „Ryzeny 9000 mají vyšší maximální takt, než je oficiální boost“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Jednoduché, bezhlučné, lacné a účinné, môže byť. Do HTPC kde max. záťaž je prehrávanie videa jak stvorené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *