Arctic Alpine AM4 Passive: Na AMD Athlon 200GE i s rezervou

Detaily a metodika

Svoj najväčší pasívny chladič Arctic pôvodne pripravoval na úsporné APU R3 (2200GE) a R5 (2400GE). Tie sa však na retailovom trhu neobjavili a vôbec o nich ani vidu ani slychu. Alpine AM4 passive je zaujímavý až teraz – po vydaní Athlona 200GE, čo je jediný oficiálne podporovaný procesor postavený na architektúre AMD Zen. Otestovali sme, ako funguje s chladičom na mieru bez aktívneho ochladzovania.

Detaily

Výrobca vsadil na oldschoolový dizajn populárny z dôb, kedy sa heatpipe v počítačoch ešte bežne nepoužívali. Dočinenia tak máme s monolitickou konštrukciou z (eloxovaného) hliníku, ktorej tvar je charakteristickými vysokými, 55-milimetrovými rebrami.

   

Jednotlivé lamely sú pomerne hrubé, majú 0,75 – 1 mm (zospodu k vrchu sa trochu zužujú) s výraznými vzájomnými rozstupmi (3,7 – 4,2 mm). Pri rozmeroch 99 × 99 (hĺbka × šírka) × 70 mm (výška), hmotnosť vo finále vypálila na 570 g. To je poriadna porcia, ktorá materiálom prekonáva i mnohé konvenčné chladiče so 120mm ventilátormi. Akurát Alpine AM4 sa zmestí i do užších skriniek.

Ako testujeme

Zahrievacie teleso je jasné – Athlon 200GE ponechaný vo východiskových nastaveniach. Napájanie je tak automaticky riadené použitú základnou doskou (ASRock B450 Gaming ITX/ac), pričom príkon je približne 62 W (záleží samozrejme od konkrétneho režimu, resp. zahrievania v ňom, rozptyl však nie je väčší ako ± 2 W). HWinfo inak hlási CPU a SOC power spolu okolo 50 W. V tejto hodnote však nie sú zohľadnené teplotné straty, ale zase ju nenavršuje ani nedokonalosť zdroja. Ten je použitý mimochodom 650W Seasonic Prime Titanium a pamäte sú G.Skill Flare-X (2666 MHz/CL12), 2× 8 GB.

Testujeme celkom osem režimov. Z pohľadu základného rozdelenia (vo výsledkových grafoch odlíšeného i farebne) štyri sú na bench-table, bez systémového chladenia. Druhá polovica meraní už potom prebieha v redakčnom veternom tuneli s rovnovážnym prúdením. Dva ventilátory NF-A12 sú na vstupe (vpredu) a dva na výstupe (vzadu/hore). Rýchlosť rotorov je spomalená na bezhlučných 300 ot./min. tak v režime so systémovým chladením ako i bez neho meriame s doskou vo vertikálnej i horizontálnej polohe a do ešte kombinujeme orientáciu rebier. Možnosti, ako chladič nainštalovať, sú totiž dve – s rebrami pozdĺž pamätí (toto voláme rebrá vertikálne) a i kolmo na ne (horizontálne). Záťaž je simulovaná súčasným behom Prime95 (In-place large FFTs) a FurMarku (stress testu vo FHD) po dobu 900 sekúnd. Rovnaký čas trvá i chladnutie, ktorého výsledok je prezentovaný ako zahrievanie mimo záťaž (~ 15 W). Na úplnosť treba dodať, že kontrolovaná a regulovaná teplota vzduchu okolia sa pohybuje v rozmedzí 21 – 21,3 °C.

Namerané výsledky berte, samozrejme, s rezervou. Obzvlášť pri pasívnom chladení je veľa modelových situácií, ktoré ovplyvňujú konečné správanie. Rolu hrá smer fúkania, poloha i vzdialenosť ventilátorov. Hodnoty zachytené mimo tunel, bez airflow, budú zase v praxi bezventilátorových systémov vždy vyššie. O koľko, to je už zase podmienené konkrétnou konštrukciou použitej skrinky. Jej objemom, tvarmi či rozsiahlosťou perforácií.

Obrázok nižšie ešte ilustruje montáž. Tá vyžaduje odstránenie predinštalovaných plastových držiakov na doske a takisto backplatu. Po takomto odstrojení sa zo zadnej strany na montážne otvory nalepujú podložky a ne potom prichádzajú dlhé skrutky s pružinkou, smerujúce do závitov pasívu. Inštalácia je to pomerne nepohodlná – triafate naslepo. Montáž v skrinke je tam prakticky nemožná. Vzhľadom na minimalizáciu výrobných nákladov (a i adekvátnej koncovej ceny) sa však pri tomto riešení dajú prižmúriť oči.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Na trh jde první full-cover vodní blok pro Radeon VII, od Bykski

Když vyšel Radeon VII, ukázal se být slabinou jeho chladič. Sice má tři ventilátory jako výkonná nereferenční řešení, ale nakonec je hodně hlučný. Není jasné, jestli výrobci karet někdy vydají vlastní účinnější a tišší nereferenční chladiče, a tak se jako řešení zatím jeví nahrazení originálního chlazení vodním blokem. A to teď bude možné: První full-cover blok pro Radeon VII oznámila firma Bykski. Celý článok „Na trh jde první full-cover vodní blok pro Radeon VII, od Bykski“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Arctic chystá vzduchový chladič pro Threadripper s 0dB režimem

Jednou z dobrých inovací v grafických kartách za posledních několik let jsou polopasivní chladiče, jejichž ventilátory se při nízké zátěži (a teplotě čipu) úplně vypnout. V chlazení procesorů to tak časté není, ale firma Arctic teď tento nápad přenese to nového vzduchového chladiče, který chystá pro náročné highendové procesory AMD Ryzen Threadripper. I u nich tak při nízké zátěži bude možné mít „0dB režim“. Celý článok „Arctic chystá vzduchový chladič pro Threadripper s 0dB režimem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nadšenec upravil chladenie Radeon VII. Ten po OC „ničí“ RTX 2080

Ako už viete, Radeon VII sa potýka s vyššou hlučnosťou, respektíve má krivú základňu. S tým sa nezmieril hardvérový nadšenec, ktorý sa rozhodol pôvodný vzdušný chladič prerobiť na bezúdržbový kvapalinový variant. V súčasnosti je to jediný spôsob, ako si takéto chladenie zaobstarať a veruže, takýto zlepšovák má zmysel. Pozrite sa, čo môžete urobiť a o koľko to pomôže. Celý článok „Nadšenec upravil chladenie Radeon VII. Ten po OC „ničí“ RTX 2080“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Jednoduché, bezhlučné, lacné a účinné, môže byť. Do HTPC kde max. záťaž je prehrávanie videa jak stvorené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *