AMD vydalo levný 35W procesor s jádry Zen a integrovaným GPU

Levné dvoujádro pro pasivně chlazené počítače

Před časem AMD vydalo 35W verze čtyřjádrových APU Ryzenů do socketu AM4 (modely 2200GE a 2400GE). Díky sníženému TDP vypadaly jako ideální procesory do malých počítačů, ale na škodu se nikdy neobjevily v běžném prodeji. AMD ale tento měsíc vydalo jiný úsporný procesor: Athlon 200GE, což je zároveň první lowendové APU s architekturou Zen. Je o dost pomalejší než nedostupná čtyřjádra, ale zase bude hodně levné.

Athlon 200GE sice nemá označení Ryzen, ale stále jde o čip vyráběný 14nm procesem s tranzistory FinFET a s CPU jádry Zen. Označení Athlon tedy neznamená, že by šlo o starší architekturu. AMD ale chce svoji starší tradiční značku udržovat v provozu tím, že ji bude používat pro nejlevnější procesory (v této roli už přežila Phenomy, procesory FX i APU řady „A“).

Athlon 200GE má dvě jádra Zen, které běží na poměrně nízkém taktu 3,2 GHz. U obou je aktivní SMT, takže procesor zpracovává čtyři vlákna. Procesor má 4 MB L3 cache a dvoukanálový řadič pamětí DDR4, provedení je klasické desktopové do socketu AM4. Bohužel se ukázalo, že toto CPU nemá aktivní turbo a nedá se ani přetaktovat, takže frekvence 3,2 GHz je i maximální. Procesor je tak velmi podobný čipům Pentium od Intelu, jimž má také cenou konkurovat.

Na rozdíl od většiny starších Athlonů má Athlon 200GE také integrovanou grafiku. Stejně jako u výkonnějších APU Raven Ridge jde o GPU s architekturou Vega, zde je ale hodně ořezané. Obsahuje jenom 192 stream procesorů a jeho maximální takt by měl být 1000 MHz. Označení grafiky je Radeon Vega 3 (podle třech bloků CU, tedy 192 shaderů).

Specifikace AMD pro Athlon 200GE

Jak už jsme nadhodili na začátku, pro nás je Athlon 200GE zajímavý hlavně svou spotřebou. Jeho TDP je 35 W, což je signalizováno už písmeny GE v názvu. Tato hodnota je významná, protože s 35 W by procesor mělo jít chladit povedeným levným pasivním chladičem Alpine AM4. To umožňuje postavit počítač skoro nebo úplně bez pohyblivých částí, aniž by bylo třeba investovat větší peníze do exotického chlazení.

Protože výkonnější 35W APU se čtyřmi jádry se pro tyto účely nedají běžně setkat, je za ně Athlon 200GE jedinou náhradou. Tedy zatím. Podle AMD se k němu za pár měsíců (někdy během čtvrtého kvartálu tohoto roku) přidají další modely Athlon 220GE a Athlon 240GE. Jejich parametry zatím nejsou známé, ale podle označení by měly být rychlejší a stále se stejným 35W TDP. AMD jinak také vydalo Pro verzi Athlonu 200GE pro OEM sestavy určené velkým firmám, ale tato varianta se nebude dát koupit samostatně, stejně jako ostatní Ryzeny Pro.

Athlon 200GE se má v obchodech objevit 18. září/septembra za doporučenou cenu 55 dolarů, což s DPH dělá asi 58 eur nebo 1500 Kč. Cena je teda skoro poloviční proti tomu, co stojí čtyřjádrové APU Ryzen 3 2200G, které bylo dosud nejlevnější možností, jak dostat procesor s jádry Zen a integrovaným GPU. Připravované modely Athlon 220GE a 240GE se asi eventuálně zařadí někam mezi.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Vydání Ryzenů 9000 odloženo. Na poslední chvíli se našly problémy

V těchto dnech to mělo být jen několik dní do příchodu očekávaných procesorů AMD s architekturou Zen 5. Jejich desktopová verze měla vyjít na konci aktuálního měsíce (31. 7.), ale překvapivě se teď dozvídáme, že zcela na poslední chvíli bylo vydání odloženo. Naštěstí to nevypadá na velké zpoždění, ale trošku znepokojí, že to údajně má být kvůli nějakým pozdě odchyceným problémům, nalezeným teď při testování. Celý článok „Vydání Ryzenů 9000 odloženo. Na poslední chvíli se našly problémy“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 5: Nejinovativnější jádro AMD od původního Zenu [rozbor]

Jsou to zhruba dva týdny do vydání procesorů AMD s novou architekturou Zen 5. Tento týden jsme se k těmto CPU dozvěděli konečně pořádné podrobnosti o jejich samotné architektuře, které AMD zveřejnilo na akci Tech Day. Už tedy můžeme rozebrat změny, které firma udělala v jádru oproti Zenu 4 – a že jsou hodně rozsáhlé, asi více, než se v červnu zdálo. A firma také zopakovala příslib 16% zvýšení IPC u těchto procesorů. Celý článok „Zen 5: Nejinovativnější jádro AMD od původního Zenu [rozbor]“ »

  •  
  •  
  •  

Ryzeny 9000 mají vyšší maximální takt, než je oficiální boost

AMD už na Computexu 2024 začátkem června oznámilo parametry procesorů Ryzen 9000, což jsou desktopové procesory s novou architekturou Zen 5 pro socket AM5 včetně frekvencí. Maximální takty u nejvýkonnějšího modelu jsou nakonec přesně stejné jako u Zenu 4 (5,7 GHz u Ryzenu 7950X), ale to ještě nebyla úplně konečná odpověď. Jako v předchozích generacích je totiž maximální takt ve skutečnosti vyšší než oficiální číslo. Celý článok „Ryzeny 9000 mají vyšší maximální takt, než je oficiální boost“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *