Chladenie verzus teplo v minimalistickom Shuttle XH110G

Sto wattov v 3,5 litroch

Shuttle sa obvykle vo svojich počítačoch nedrží štandardizovaných formátov a komponenty si ohýba podľa vlastných predstáv. Nedávno sa firme podarilo zostrojiť pozoruhodný barebone, ktorý pri doteraz nevídaných, malých rozmeroch pojme i GTX 1050 Ti so slotom PCI Express. V teste nájdete, ako hlučný (alebo tichý?) tento dizajn môže byť a kedy už dochádza k strate výkonu zapríčinenej prehrievaním.

Sto wattov v 3,5 litroch

Orientácia skrinky je horizontálna. Na šírku má 198 mm a hlboká je 244 mm. Touto najdlhšou časťou sa vodorovne tiahne grafická karta. Medzi ňou a základnou doskou sa už priestor na bežný chladič nenašiel a keby sa tam i násilne nejaký nízkoprofilový zmestil, zrejme by nedosahoval účinnosti riešenia, s ktorým výrobca v tejto skrinke prišiel. Na procesore je iba blok, z ktorého sú vyvedené dve heatpipe vedúce do radiátora na pravej stene. Teplo z neho je potom odsávané dvojicou 60mm ventilátorov (PWM). To sú pri všetkej stručnosti charakteristické črty Shuttle XH110G.

Atypické rozmery má i doska, na ktorej je ale pätica LGA 1151, takže vo výbere procesora máte voľnú ruku. Kvôli staršiemu čipsetu Intel H110 sú však podporované iba staršie generácie procesorov procesory Intel Skylake/Kaby Lake. Okrem modelov (K) s otvoreným násobičom osadíte všetky, vrátane Ci7-7700. Aj ten sa zmestí do maximálneho únosného TDP 65 W. My sme na testovanie použili Pentium G4560 (TDP 54 W). Tento procesor je v rámci nízkorozpočtovej zostavy k samostatnej grafickej karte najvhodnejší. Oproti G4600 robí totiž najvýraznejší rozdiel v cene slabšie iGPU.

Shuttle vymeriaval vnútorné priestory podľa grafiky Inno3D GTX 1050 Ti. Tá je obsiahnutá i v našej testovacej konfigurácii. Vy si však môžete vybrať hociakú inú, ktorá nemá prídavné napájanie (čiže je živená rýdzo zo slotu), je jednoslotová a dĺžkou nepresahuje 21 cm. Týmto požiadavkám zodpovedajú niektoré AMD Radeon RX 560 a z profi kariet napríklad Fire Pro W600, Quadro M2000 a podobne. Mnohé majú možno i lepšie chladenie než to, ktorým vybavil GTX 1050 Ti Inno3D. Posúďte sami, či by nestálo za úvahu v tomto návrhu vymeniť osadený axiálneho ventilátor za radiálny alebo celý dizajn chladiča upraviť.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Oficiálne: Shuttle predstavil maličké barebony s Jasper Lake

Už v septembri sa v katalógu na tento Shuttle objavili modernizované zostavy z radu XPC slim. Vydanie prebehlo ale až teraz. Low-endový barebone DL10J (s Celeron J4005 Gemini Lake) nahrádza DL20N (s Celeron N4505) a komu by bol Celeron málo, je k dispozícii aj výkonnejšia konfigurácia s DL20N6 s Pentiom. Chladenie obidvoch je pasívne a medzigeneračne sa okrem procesorov zrýchľovali aj porty USB. Celý článok „Oficiálne: Shuttle predstavil maličké barebony s Jasper Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Barebone Shuttle DS20U bude exkluzívne pre ázijský trh

Shuttle už má naśtupcu pre barebony DS10U. Namiesto Whiskey Lake-U modernizovaná séria DS20U stavia na procesoroch Comet Lake-U. Koncepcia sa inak drží v zabehnutých koľajach, teda v minimalistickom tele prepchatom portami všetkého druhu a chladenie zostáva taksito pasívne. Tentokrát si však barebone Shuttle v našich e-shopoch a ani v e-shopoch okolitých krajín najskôr nekúpite. Celý článok „Barebone Shuttle DS20U bude exkluzívne pre ázijský trh“ »

  •  
  •  
  •  

Nové profesionální pracovní řešení s MSI all-in-one

Společnost MSI představuje zcela nové 23,8″ a menší 15,6″ počítače typu All-in-One, Je nezbytné mít stabilní datovou a informační platformu pro vaše rostoucí E-komerce/M-komerce. Novinkou je také první efektivní mini-PC na světě vybavené procesorem 10. generace Intel Comet Lake: Cubi 5. Tento PC lze namontovat na zadní stranu nového monitoru Pro MP221 a vytvořit tak dobře organizované pracovní prostředí. Celý článok „Nové profesionální pracovní řešení s MSI all-in-one“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Úprimne nechápem túto snahu o prehnanú miniaturizáciu. Ako „technické cvičenie“ fajn, ale ak chceme aby sa formát malých počítačov popularizoval, tak toto je presne cesta ktorou ísť netreba. Obrovské reštrikcie pri výbere komponentnov a veľké kompromisy v chladení. Pritom s takýmto HW sa to dalo úplne elegantne vyriešiť inak… osadiť grafiku cez riser nie nad dosku, ale vedľa, čo by znamenalo, že sa tam vojde bežný 2-slotový model s neporovnateľne lepším chladičom a ľubovoľná mITX doska s niečím ako Noctua NH-L12S navrchu. Pritom sa mohol pôdorys skrinky viac-menej zachovať tak ako je, len by to vyliezlo do výšky. Ale vadilo by to? U týchto skriniek je málokedy priestorové obmedzenie dané výškou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *