Chladenie verzus teplo v minimalistickom Shuttle XH110G

Sto wattov v 3,5 litroch

Shuttle sa obvykle vo svojich počítačoch nedrží štandardizovaných formátov a komponenty si ohýba podľa vlastných predstáv. Nedávno sa firme podarilo zostrojiť pozoruhodný barebone, ktorý pri doteraz nevídaných, malých rozmeroch pojme i GTX 1050 Ti so slotom PCI Express. V teste nájdete, ako hlučný (alebo tichý?) tento dizajn môže byť a kedy už dochádza k strate výkonu zapríčinenej prehrievaním.

Sto wattov v 3,5 litroch

Orientácia skrinky je horizontálna. Na šírku má 198 mm a hlboká je 244 mm. Touto najdlhšou časťou sa vodorovne tiahne grafická karta. Medzi ňou a základnou doskou sa už priestor na bežný chladič nenašiel a keby sa tam i násilne nejaký nízkoprofilový zmestil, zrejme by nedosahoval účinnosti riešenia, s ktorým výrobca v tejto skrinke prišiel. Na procesore je iba blok, z ktorého sú vyvedené dve heatpipe vedúce do radiátora na pravej stene. Teplo z neho je potom odsávané dvojicou 60mm ventilátorov (PWM). To sú pri všetkej stručnosti charakteristické črty Shuttle XH110G.

Atypické rozmery má i doska, na ktorej je ale pätica LGA 1151, takže vo výbere procesora máte voľnú ruku. Kvôli staršiemu čipsetu Intel H110 sú však podporované iba staršie generácie procesorov procesory Intel Skylake/Kaby Lake. Okrem modelov (K) s otvoreným násobičom osadíte všetky, vrátane Ci7-7700. Aj ten sa zmestí do maximálneho únosného TDP 65 W. My sme na testovanie použili Pentium G4560 (TDP 54 W). Tento procesor je v rámci nízkorozpočtovej zostavy k samostatnej grafickej karte najvhodnejší. Oproti G4600 robí totiž najvýraznejší rozdiel v cene slabšie iGPU.

Shuttle vymeriaval vnútorné priestory podľa grafiky Inno3D GTX 1050 Ti. Tá je obsiahnutá i v našej testovacej konfigurácii. Vy si však môžete vybrať hociakú inú, ktorá nemá prídavné napájanie (čiže je živená rýdzo zo slotu), je jednoslotová a dĺžkou nepresahuje 21 cm. Týmto požiadavkám zodpovedajú niektoré AMD Radeon RX 560 a z profi kariet napríklad Fire Pro W600, Quadro M2000 a podobne. Mnohé majú možno i lepšie chladenie než to, ktorým vybavil GTX 1050 Ti Inno3D. Posúďte sami, či by nestálo za úvahu v tomto návrhu vymeniť osadený axiálneho ventilátor za radiálny alebo celý dizajn chladiča upraviť.

   


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ASRock ukázal Mini-STX AM4 desku a DeskMini pro APU Ryzeny

Mnoha příznivcům malých počítačů se teď asi plní sen: na trh se totiž dostanou Mini-STX desky a PC pro APU, tedy procesory AMD s integrovanou grafikou. Protože formát Mini-STX v kanonické podobě nepodporuje samostatné karty, jsou APU jako Ryzeny Raven Ridge nejlepší volbou, pokud chcete lepší GPU. A jejich použití bude umožněno v počítači DeskMini A300 od ASRocku a jejich desce A300M-STX se socketem AM4. Celý článok „ASRock ukázal Mini-STX AM4 desku a DeskMini pro APU Ryzeny“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Najmenší počítač s GTX 1050 kúpite už v lete

Zmysluplné veci vždy radi podporíme. Jednou takou je aj barebone Shuttle DH02U. Pozoruhodný je tým, že v škatuľke s objemom menším než 1,35 litra koexistuje s procesorom aj samostatná grafika. Výrobca sa tak nebojí experimentovať a pracuje s vnútorným priestorom na hranici súčasných možností, čo je obdivuhodné a praktické zároveň. A takéto železo môžete čoskoro vlastniť. Celý článok „Najmenší počítač s GTX 1050 kúpite už v lete“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Shuttle XPC X50V6: bezhlučný AIO barebone pod 400 eur

Lacných a súčasne kvalitne navrhnutých počítačov je nedostatok. O to viac teší premyslený dizajn all-in-onu XPC X50, ktorý sa prehupol už do 6. generácie. Ponúka mnohé: displej, robustné mobilné telo, odolnosť proti prachu a kvapalinám, pasívny chod a stredobodom je nový úsporný Kaby Lake. Skĺbiť toto všetko v zmysluplný celok sa podarilo nadmieru elegantne. Nakoniec, presvedčte sa sami. Celý článok „Shuttle XPC X50V6: bezhlučný AIO barebone pod 400 eur“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Úprimne nechápem túto snahu o prehnanú miniaturizáciu. Ako „technické cvičenie“ fajn, ale ak chceme aby sa formát malých počítačov popularizoval, tak toto je presne cesta ktorou ísť netreba. Obrovské reštrikcie pri výbere komponentnov a veľké kompromisy v chladení. Pritom s takýmto HW sa to dalo úplne elegantne vyriešiť inak… osadiť grafiku cez riser nie nad dosku, ale vedľa, čo by znamenalo, že sa tam vojde bežný 2-slotový model s neporovnateľne lepším chladičom a ľubovoľná mITX doska s niečím ako Noctua NH-L12S navrchu. Pritom sa mohol pôdorys skrinky viac-menej zachovať tak ako je, len by to vyliezlo do výšky. Ale vadilo by to? U týchto skriniek je málokedy priestorové obmedzenie dané výškou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *