Chladenie verzus teplo v minimalistickom Shuttle XH110G

Sto wattov v 3,5 litroch

Shuttle sa obvykle vo svojich počítačoch nedrží štandardizovaných formátov a komponenty si ohýba podľa vlastných predstáv. Nedávno sa firme podarilo zostrojiť pozoruhodný barebone, ktorý pri doteraz nevídaných, malých rozmeroch pojme i GTX 1050 Ti so slotom PCI Express. V teste nájdete, ako hlučný (alebo tichý?) tento dizajn môže byť a kedy už dochádza k strate výkonu zapríčinenej prehrievaním.

Sto wattov v 3,5 litroch

Orientácia skrinky je horizontálna. Na šírku má 198 mm a hlboká je 244 mm. Touto najdlhšou časťou sa vodorovne tiahne grafická karta. Medzi ňou a základnou doskou sa už priestor na bežný chladič nenašiel a keby sa tam i násilne nejaký nízkoprofilový zmestil, zrejme by nedosahoval účinnosti riešenia, s ktorým výrobca v tejto skrinke prišiel. Na procesore je iba blok, z ktorého sú vyvedené dve heatpipe vedúce do radiátora na pravej stene. Teplo z neho je potom odsávané dvojicou 60mm ventilátorov (PWM). To sú pri všetkej stručnosti charakteristické črty Shuttle XH110G.

Atypické rozmery má i doska, na ktorej je ale pätica LGA 1151, takže vo výbere procesora máte voľnú ruku. Kvôli staršiemu čipsetu Intel H110 sú však podporované iba staršie generácie procesorov procesory Intel Skylake/Kaby Lake. Okrem modelov (K) s otvoreným násobičom osadíte všetky, vrátane Ci7-7700. Aj ten sa zmestí do maximálneho únosného TDP 65 W. My sme na testovanie použili Pentium G4560 (TDP 54 W). Tento procesor je v rámci nízkorozpočtovej zostavy k samostatnej grafickej karte najvhodnejší. Oproti G4600 robí totiž najvýraznejší rozdiel v cene slabšie iGPU.

Shuttle vymeriaval vnútorné priestory podľa grafiky Inno3D GTX 1050 Ti. Tá je obsiahnutá i v našej testovacej konfigurácii. Vy si však môžete vybrať hociakú inú, ktorá nemá prídavné napájanie (čiže je živená rýdzo zo slotu), je jednoslotová a dĺžkou nepresahuje 21 cm. Týmto požiadavkám zodpovedajú niektoré AMD Radeon RX 560 a z profi kariet napríklad Fire Pro W600, Quadro M2000 a podobne. Mnohé majú možno i lepšie chladenie než to, ktorým vybavil GTX 1050 Ti Inno3D. Posúďte sami, či by nestálo za úvahu v tomto návrhu vymeniť osadený axiálneho ventilátor za radiálny alebo celý dizajn chladiča upraviť.

   


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Najmenší počítač s GTX 1050 kúpite už v lete

Zmysluplné veci vždy radi podporíme. Jednou takou je aj barebone Shuttle DH02U. Pozoruhodný je tým, že v škatuľke s objemom menším než 1,35 litra koexistuje s procesorom aj samostatná grafika. Výrobca sa tak nebojí experimentovať a pracuje s vnútorným priestorom na hranici súčasných možností, čo je obdivuhodné a praktické zároveň. A takéto železo môžete čoskoro vlastniť. Celý článok „Najmenší počítač s GTX 1050 kúpite už v lete“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Shuttle XPC X50V6: bezhlučný AIO barebone pod 400 eur

Lacných a súčasne kvalitne navrhnutých počítačov je nedostatok. O to viac teší premyslený dizajn all-in-onu XPC X50, ktorý sa prehupol už do 6. generácie. Ponúka mnohé: displej, robustné mobilné telo, odolnosť proti prachu a kvapalinám, pasívny chod a stredobodom je nový úsporný Kaby Lake. Skĺbiť toto všetko v zmysluplný celok sa podarilo nadmieru elegantne. Nakoniec, presvedčte sa sami. Celý článok „Shuttle XPC X50V6: bezhlučný AIO barebone pod 400 eur“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Shuttle NC03U5: Core i5 v šasi menšom než liter

Výkonný úsporný procesor predurčuje tento barebone do náročnejších kancelárií alebo na multimediálne použitie. Zvolený formát je minimalistický, čo inými slovami vždy znamená výzvu často sprevádzanú rôznymi kompromismi. Ako sa taiwanský výrobca popasoval s dizajnom v tomto konkrétnom prípade, sa dozviete z takmer stovky meraní. Na záver sa dostalo aj na pokusy chladenia bez ventilátora. Celý článok „Shuttle NC03U5: Core i5 v šasi menšom než liter“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Úprimne nechápem túto snahu o prehnanú miniaturizáciu. Ako „technické cvičenie“ fajn, ale ak chceme aby sa formát malých počítačov popularizoval, tak toto je presne cesta ktorou ísť netreba. Obrovské reštrikcie pri výbere komponentnov a veľké kompromisy v chladení. Pritom s takýmto HW sa to dalo úplne elegantne vyriešiť inak… osadiť grafiku cez riser nie nad dosku, ale vedľa, čo by znamenalo, že sa tam vojde bežný 2-slotový model s neporovnateľne lepším chladičom a ľubovoľná mITX doska s niečím ako Noctua NH-L12S navrchu. Pritom sa mohol pôdorys skrinky viac-menej zachovať tak ako je, len by to vyliezlo do výšky. Ale vadilo by to? U týchto skriniek je málokedy priestorové obmedzenie dané výškou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *