Úvod: Desktopový Zen 5 se vejde do stejné plochy jako Zen 4
Jsou to zhruba dva týdny do vydání procesorů AMD s novou architekturou Zen 5. Tento týden jsme se k těmto CPU dozvěděli konečně pořádné podrobnosti o jejich samotné architektuře, které AMD zveřejnilo na akci Tech Day. Už tedy můžeme rozebrat změny, které firma udělala v jádru oproti Zenu 4 – a že jsou hodně rozsáhlé, asi více, než se v červnu zdálo. A firma také zopakovala příslib 16% zvýšení IPC u těchto procesorů.
Rozbor architektury AMD Zen 5 jsme původně vydali již 19. 7. Ale AMD tentokrát netypicky odhalilo detaily architektury ve dvou vlnách, nejprve omezeně na tzv. Tech Day a poté důkladněji na dalším brífinku minulý týden, kterého jsme měli možnost se zúčastnit. Nyní jsme článek o Zenu 5 proto doplnili o všechny nové informace. Závěr se tím nemění, ale ukazuje se, že změn a novinek je v jádru oproti Zenu 3 a 4 provedeno ještě víc.
Velký upgrade jádra bez změny plochy čip(let)u?
AMD potvrdilo, že Zen 5 používá 4nm proces N4P od TSMC jak pro desktopový Ryzen 9000 (přesněji pro jeho CPU čiplety), tak pro mobilní Ryzen AI 300 neboli APU „Strix Point“. Strix Point je poměrně velký čip s plochou 232,5 mm² (předchůdci Phoenix a Hawk Point s architekturou Zen 4 mají plochu 178 mm²), což implikuje zvýšené výrobní náklady.
Toto ale překvapivě neplatí pro desktopovou verzi: CPU čiplet s osmi jádry Zen 5 pro Ryzeny 9000 se nezvětšil proti čipletu Ryzenů 7000. Má údajně plochu 70,6 mm², zatímco u 5nm čipletu Zenu 4 se uvádí 71 mm². IO čiplet je stále stejný, tedy 6nm čip s plochou 122 mm². Zdá se tedy, že jádro Zen 5 samo se o moc nezvětšilo, nebo ho AMD nechalo ztloustnout jen o tolik, kolik se podařilo optimalizací designu a použitím mírně lepšího 4nm procesu ušetřit jinde. Patrně se tak ještě víc rozevřou nůžky mezi velikostí jader od AMD a od Intelu, jehož P-Core (výkonná jádra) mají o dost větší plochu než jádra linie AMD Zen.
Jeden z hlavních inženýrů (či nyní manažerů inženýrských týmů) Mike Clark potvrdil v rozhovorech na Tech Day, že Zen 5 je v linii architektur Zen nové jádro, které z velké části staví nový základ. To byl i Zen 3, ale v tomto případě se asi jedná o hlubší změnu, protože byl opuštěn dlouho udržovaný základ postavený kolem jádra se čtyřmi dekodéry a ALU, který se držel od Zenu 1 až po Zen 4. Zen 5 místo toho přináší nový širší základ, na kterém se bude do budoucna zase dál stavět (i když to tentokrát nemusí nutně být na tak dlouho).
Některé investice do této reorganizace jádra se dost možná budou vracet až v dalších generacích. V některých ohledech asi Zen 5 může hlavně připravovat půdu, protože prostředky firmy se soustředily na to vytvořit úspěšně tento základ a první funkční generaci, ne na to, aby hned obsahovala všechna potenciální vylepšení, která by se dala přidat. Mike Clark jako příklad prozradil, že Zen 5 nemá aktuálně schopnost fúzování instrukcí NOP, kterou předchozí jádra obsahují (až čtyři NOPy v pipeline procesoru a v RoB zabíraly jen jedno „místo“) – proto, že by měla o něco menší přínos než ve starších užších jádrech, a proto bylo rozhodnuto nechat její znovuzačlenění na později.
Článek pokračuje na další straně.
⠀
⠀
- Contents
- Úvod: Desktopový Zen 5 se vejde do stejné plochy jako Zen 4
- Frontend: Největší novinka jádra
- Upgrade vykonávacích jednotek I: 6× ALU
- Upgrade vykonávacích jednotek II: AVX-512 naplno
- Výkonnější a konečně větší L1 cache, SMT
- Největší architektonický počin od samotného přechodu na architekturu Zen (Závěr)
Mne se libi skutecnost ze AMD vpodstate vyvxji dve vetve procesoru. Jeden klasicky pro desktopy a servery kde zlepsuje stavajici a miri na zrychlovani stavajicich alikaci. Druha rada jsou AI cipy s vice druhy CPU jader a s pridanym AI blokem.
To je velmi rozumny pristup. Citelny pro zakaznika. Take nehozi prekvapeni ze si poridite novy stroj za furu penez a ono vam to pobezi stejne. Nebo i pomaleji.
Intel vsadil vse na jednu kartu. AI. Cpe veskere technologie do vsech segmentu trhu. Snad nezkrachuje.
AI hype je ted na spici, uvidime za rok az prijde vystrizliveni. Napadne mi soucasna situce pripomina bublinu .com
Pak to prasklo a vsici cumeli jak suvy z nudli.
Že AI není až zase tak AI „artificial intelligence“ to víme. Dalo by se říct, že umělé to je, ale inteligence tam není žádná. Všechno to jsou jen algoritmy, které zdokonalují strojové učení. AI tak díky pokročilému výkonu počítačů umí mimořádně rychle vyhledávat a pokud najde podobný vzor, aplikuje ho na dotaz. Tím je to dané, bez trénovacích dat to neumí nic. Já jsem měl možnost se strojovým učením pracovat už před více než 20 lety (OCR) a od té doby to hodně pokročilo, ale v principu jde pořád o to samé. Žádné AI tam nehledej.
Na druhou stranu do AI bubliny cpe peníze i EU a to nemálo. Proto si myslím, že za rok vystřízlivění nepřijde a pyramida se bude stavět dál, možná jednou skončí, ale nikdo nevíme kdy, klidně je možné, že to pojede dalších 10 let a pak to vymizí do ztracena. Kdo do toho včas naskočí, vydělá peníze, krach se konat nebude.
Ohledně procesorů Zen 5, vypadá to skvěle, AMD fandím, aby prodeje byly vysoké, ale rovnou říkám, že pokud nebude někdo ode mě chtít postavit PC, tak se s ním asi nesetkám. V práci pořád Intel, na to vliv nemám a doma vůbec nevím, na co bych přidaný výkon od Zenu 3, který používám, využil.
Bojím se spíše toho, že se podstata věci podcení. Říkám to kudy chodím. Všichni tlačí na efektivitu provádění prkotin, přitom málokdo se chce zabývat zefektivnění procesů řízení a přehlíží podstatné věci. Tam může přijít podobný skok a v podstatě vymazání drobného podnikatele. Spěje to k tomu, že bude člověk čověku vlkem ještě nesrovnatelně více.
Fuj, takové svinstvo jako je drobný podnikatel samozřejmě EU vymaže, má na ně pifku. Buď máš být velká korporace, která si podnikání může dovolit nebo máš být její zaměstnanec, ale rozhodně si tedy EU nepřeje, aby lidi jen tak mýrnix týrnix drze podnikali! 😀
Jak ohromné rezervy máme, dokládají snahy AI brzdit a regulovat. Ono to bez ohledu na podobné snahy nastane v důsledku tlaku trhu, např. vlivem nedostatku lidí s příslušnou kvalifikací. Tady o tom před časem třeba hezky psal Čermák. Bublinu tady tvoří salámismus, a až ta splaskne…
Jo, pragmatismus v tom byl, ale vykládat jej lze i jinak. AI na desktopech a serverech většinou řeší přídavné GPU a akcelerátory, proto lze integraci NPU ještě dlouho odkládat. V noteboocích je větší tlak na efektivitu a zároveň menší pravděpodobnost, že AI bude moci akcelerovat jiná komponenta, proto tam NPU nasadili v předvoji.
Ale jaký smysl už dnes třeba má plýtvat zdroji na cpu bez V-Cache?
Veľká súťaž… …o nič
Ja som mal AI pred cca 25 rokmi v krabičkovej kalkulačke od Casio.
Bola niekde položená na intráku a potom som ju po cca 2 rokoch otvoril…skoro mi spadla na zem 😀
Otázka: O akú AI sa jednalo?
…
Pomôcka: links, zwei, drei, vier
Žádný hype nevidím. Například mezi překladači a strojovým přepisem dnes a před pěti lety zeje propast. Bílé límečky mají orosená čela z dobrého důvodu.
Neviem presne na čo reaguješ 😛 … Ja som len vyhlásil súťaž (ktorej výhra je „nič“)
Ide o to, čo za AI som mal v krabičkovej kalkulačke (keď som krabičku po 2 rokoch otvoril)
… celé to malo byť na odľahčenie 😀 …dal som aj jasnú pomôcku 😛
(vcelku dôležité je aj to, že to bolo na intráku 🙂 )
Proč nic? Úspěšnému řešiteli sezónní odměna na kostku cukru napochoduje sama, stačí setřít, nasušit a jemně osolit. Na intráku přijde teprve k chuti!
A víťazom sa stáva the patient… ešte nech sa páči sľúbená odmena = {}, …ale aj veľké významné +
V tomto prípade AI = Ant intelligence
Ma to vtedy dobre vyľakalo alebo skôr šokovalo… keď sa mi z kalkulačky vysypalo mravenisko
Ale aj tak by som rád vedieť, čo tam počítali 😀 😀
To je přeci jasné, jak vyhladit rudé.
Keby radšej počítali ako sa zbaviť komentárov, kliešťov, ôs a pod., tak by som im tam sám ten cukor prisypával 😀
Aj keď… Austrálčania by sa takejto pliage asi len smiali.
…
Sa hovorí, že 9 z 10 najjedovatejších tvorov žije v Austrálii.
Otázka: Ktorý je ten 10.? 😉
(pozn. u mňa to tak neplatí) 🙂
Zasa…. Android spravil z komárov komentáre 😀 aspoň, že je tentokrát vtipný
Velbloudi si můžou pro jednou oddechnout 🙂
inak my (SK) máme v tomto porekadle somára namiesto ťavy 🙂
zeby niektore z tychto? Korovec (Heloderma), Outloň (Nycetibus), Rejsek krátkoocasý (Blarina brevicauda), Chřestýš diamantový (Crotalus adamanteus) a zevraj aj krtek obecny
ee… jedná sa o zviera najjedovatejšie s celosvetovým výskytom 😀
(pozn. musím podotknúť, že v mojom prípade to nie je pravda … no musím no) 😀
pomôcka: latinský názov je homo sapiens sapiens, ale nie tak hociktorý 😀
Tak nejspíš Svokra Priestoreká, že jo.
nj, zase správne… ako vravíš… je to tchýně reptající (lat. socrus murmurat) 😀
Co blbnete, mravenci tam mají být, bez nich to nefunguje. https://youtu.be/42Nz8Dw2_yU?feature=shared&t=6717
Akorát jestli se vysypali ven, tak nevím, jestli nebude třeba doplnit v servisu.
No moja kalkulačka funguje čiste na anorganický pohon 😛
Aj keď je pravda, že tá baterka funguje podozrivo dlho, možno som všetky mravce nevysypal, a nejaké ostali v baterke a makajú a makajú…ako som zlikvidoval veliteľský štáb, tak im nemá kto povedať, že už je „po vojne“. 😀
(ako zabudnutým Japoncom na ostrovčekoch po skončení 2. sv. v.)
Bude po nejakom čase, keď nikto neuhádne, aj odtajnenie odpovede? 🙂
Relatívne nedávno som zháňal vzácnu HP-35, ale nezohnal a nakoniec musela byť dobrá aj HP 35s, to sú ale stále slabé prepdoklady na to byť úspešným riešiteľom, haha.
Á-ha, tak nakoniec the patient možno nebude až taký „suchár“, ako písal. Respektíve, budem to mať horšie. 🙂
Jak se říká, nedělej z komára komentář 🙂
😀 😀 😀
toto keď budem používať a nebodaj mi dotyčný porozumie, tak budem vedieť, že je čitateľ HWC 🙂
Ha, našiel som ju, otvoril (teraz žiadne mravce), zapol … a ide.
Pôvodná baterka, kalkulačka z 2. polovice 90 rokov minulého storočia … to by sa teraz nemohlo stať
https://imgur.com/8Jt3SGE
Ktovie, aký to tak môže mať odber, tá kalukulačka… asi bude výrazne nižší ako u jednoduchších meracích prístrojov (s podobne monochromatickým segmentovým displejom), v ktorých batérie treba meniť každú chvíľu? 🙂
kopa z nich dokazala bezat aj na malilinky predpotopny solarny panelicek takze asi dost miniaturny odber
Úplná pravda… ale aj tak som očakával, že baterka to nemôže 30 rokov prežiť … no a žije a funguje
… je pravda, že od mravcového incidentu som s ňou už nikdy nič nepočítal (nahradil ju excel, matlab… kalkulačku akosi nepotrebujem)
… ale uvidíme možno bude ešte fungovať, keď dcérka pôjde do školy a bude potrebovať kalkulačku 🙂
Verím, že sa ešte vráti do služby. Kalkulačka je zbavená všetkých tých lákadiel dnešnej doby, je bez sociálnych distraktorov. Len teda treba mať pred sebou tú kalkulačku. Mne príde skvelá na veci, pri ktorých nemusí bežať počítač, napríklad na počítanie spotreby ventilátorov dosadením premenných odčítaných z multimetrov, haha. Niekto môže namietať, že sa to už robí efektívnejšie, ale systém papier a pero má spoľahlivejší autosave. 🙂
Takže máš dceru, no jo, já se umím trefit, když je zvláště třeba 😅
Do takových lepších značek dávají baterky, které něco vydrží. Baterka v běžném číňanovi, co mám bokem, se odezvou poroučela už za dva roky. Ale má ta holka jiné přednosti, je robustní a věřím, že by přežila i ránu kladivem (výborný předpoklad také pro počítání daní).
Tak mě napadá. Každá tchýně přece nakupuje pouze supervýhodně, mimo jiného i kalkulačky. Je to taková „masovka“, jak se říká, že jo. To budí soucit, no ne?
Tomu se říká stará panna. Měl bys ji už konečně vytáhnout mezi kluky na dílně.