Chladič Noctua NH-D15 G2 nestojí za nič. A teraz vážne...
Dlho očakávaný chladič Noctua NH-D15 G2 prakticky hneď po vydaní získal nálepku hrkálky, ktorá je trochu pritiahnutá za vlasy. Zaznamenali sme aj vyeskalované názory, že snáď ide o „odpad“ a tu už musíme do toho vstúpiť. Takéto prívlastky si Noctua za svoju prácu stopercentne nezaslúži. Za firmu, ktorá obetovala vývoju naozaj veľa, sa musíme postaviť. Ignorovať takéto skreslovanie verejnej mienky nemôžeme.
Niektoré správy a komentáre na adresu chladiča Noctua NH-D15 G2 prekračujú niečo, čo, máme pocit, realitu výrazne deformuje. Pokiaľ nemáte vlastnú skúsenosť, tak ľahko môžete nadobudnúť dojem, že jeden z technicky najdokonalejších chladičov CPU súčasnosti trpí nejakými zásadnými nedostatkami. Tak to ale nie je.
O čo ide…
Chladič Noctua NH-D15 G2 (vrátane jeho variantov HBC a LBC) sa má vyznačovať vibrovaním vrchného rebra, v dôsledku čoho má akustický profil charakterizovať hrkajúci zvuk. Toto popierať nechceme a nebudeme. Určite by to bolo nezodpovedné, pretože v niektorých prípadoch sa to diať asi môže. Rozhodne však nie vo všetkých. Je pravdepodobné, že sa s takýmto správaním u chladiča NH-D15 G2 nestretnete.
Prípady, ako je tento, prezentovaný vo videu, by vás asi síce nemali prekvapiť, ale ani by ste si nemali vytvárať predstavu o tom, že podobne budú fungovať všetky chladiče Noctua NH-D15 G2. Nebudú.
… čo zatiaľ vieme …
Pavel v štandardných testoch chladiča NH-D15 G2 kritický zvuk, ktorý by mal pripomínať hrkanie, nezaznamenal. Iba jedna vzorka, náhoda… v poriadku, dobrý argument. Teraz sme sa dostali k ďalším dvom vzorkám a tie sú v tomto smere tiež bezchybné. V tomto bode považujeme za vhodné spustiť nejaký malý výskum so snahou o hlbšie prešetrenie. Isteže, iba tri kusy sú slabá vzorka a preto nebudeme hotoví „hneď“. Dokonca by sa dalo poznamenať, že tomuto výskumu ani nedávame vysokú prioritu a skôr bude v kategórii „keď zostane čas“. Chladič Noctua NH-D15 G2 tu bude s nami dlho, takže sa v zásade nikam neponáhľame. Ranné vzorky máme a neskoršie určite pribudnú.
Dvoch vzoriek (NH-D15 G2 a NH-D15 G2 HBC), ktoré k nám prišli v piatok (26. 7. 2024) sa hrkanie netýka v žiadnej z možných situácií. Plynulo sme prešli od najnižších rýchlostí ventilátorov k najvyšším, a to v kombináciach s uchytením zadného aj predného ventilátora vo všetkých možných pozíciách, medzi všetkými rebrami. A so sponou sa išlo aj naozaj vysoko.
V tomto videoteste PC Gamer Hardware autor demonštruje to, ako sa líši zvuk medzi prednou a zadnou vežou, keď na rebrá poklepe prstom. Zadná veža na rozdiel od prednej drnčí, ale to neindikuje žiadnu hrozbu, robia to aj naše vzorky. A vlastne sa jedná o očakávané správanie, pri ktorom za behu (s aktívnym ventilátorom) nemusí dochádzať k nadmernej hlučnosti vibrovaním pasívu. Je to podobná situácia, ako keď kopnete do lopty. V momente úderu vzniká silná rezonančná frekvencia, ktorá sa však počas letu nijako neprejaví. Analogicky je to technicky rovnaký prípad ako pri úderoch prstom na rebrá pasívu v porovnaní s pôsobením prúdiaceho vzduchu ventilátorov. A tiež je dobré vedieť to, že charakter zvuku pri poklepaním na vrchné rebrá sa mení v závislosti od presnej polohy ventilátora. Nasimulovať sa dá aj opačná situácia. Teda, že „drnčiaca“ nebude zadná, ale predná veža pasívu.
… a ako budeme postupovať
Na získanie relevantných dát je nevyhnutných viac vzoriek z rôznych distribučných kanálov (vrátane obchodov). Vtedy budú tvrdenia, že priamo z Noctuy nám chodia „výberové kusy“, neopodstatnené (a možno sa mýlime a naozaj si tentokrát dali v Rascome záležať viac než obvykle, ktovie… uvidíme). Veľmi radi by sme narazili aj na chladič, u ktorého je ono hrkanie preukázateľné. Máte? Dajte vedieť, určite by sme ho mohli vymeniť za kus, ktorý nehrká. Určite tu stoja za pozornosť drobné dielenské rozdiely, ktoré môžu rozhodovať o akustickom profile chladiča. Ani v takýchto, hrkajúcich prípadoch však asi k hrkaniu nemusí dochádzať vždy, v každej polohe ventilátorov, ale iba v niektorých. Polohami teraz myslíme miesto medzi konkrétnymi rebrami, medzi ktorými je ventilátor prichytený. Vrchná poloha, kde spona začína pod prvým rebrom, bude zrejme viesť k trochu inému výsledku/akustickému profilu, ako keď bude uchytenie odspodu na najnižšej možnej pozícii.
Aby sme mohli hovoriť o exaktných výsledkoch, bude nevyhnutné siahnuť po trojosom vibrometri (používanom aj na analýzu ventilátorov) a vytvoriť akúsi „mapu vibrácií“. To znamená lokálne sledovať, kde a s akou intenzitou môžu vibrácie pasívu byť. Spracovať túto tému objektívne a celé to rozumne vyhodnotiť bude samozrejme beh na dlhú trať a v tejto chvíli nechceme sľubovať nič viac než to, že na analýze budeme priebežne pracovať. Už teraz sme si však istí, že dištancovaním sa od tohto chladiča si zbytočne zužujete výber medzi špičkovými modelmi, kde Noctua NH-D15 G2 (HBC/LBC) rozhodne patrí.
Primárne sme chladič NH-D15 HBC objednávali na testy na platforme Intel LGA 1700 (s procesorom Core i9-13900K) a neskôr aj na platforme Intel LGA 1851 (so zrejme Ultra 9 285K) a v rámci modernizácie testovacej zostavy na chladiče CPU pribudne aj platforma AMD AM5 (s niektorým z Ryzenov 9 9000), nech je prehľad kompletný. Výhľadovo teda bude čo študovať, vrátane podrobného pitvania kauzy okolo eventuálnych vibrácií rebier pasívu „najvýkonnejšieho“ chladiča Noctua. Zatiaľ môžete napísať, ako veľmi hrkoce váš kus a aké boli potrebné opatrenia na to, aby ste z toho (zvuku) neprišli o sluch. 🙂
„Takéto prívlastky si Noctua za svoju prácu stopercentne nezaslúži“
🙂 Noctua si naopak zasluzi 25 po holej, ze po x rokoch sa zmohli na chladic, ktory ma o 2,5 stupna menej ako ten stary, vacsinu toho robi vrtula a predavaju ho o 50% drahsie.
Rozumiem a chápem, tiež som asi očakával viac. Otázka je, ako ďaleko má od maxima, ktoré je možné pri použití obvyklých surovín dosiahnuť. Sú nejaké fyzikálne limity… dôležité je vždy vedieť ukázať na to, čo je na tom či onom chladiči zlepšiť s cieľom dosiahnutia vyššieho chladiaceho výkonu.
Kedysi dávno Noctua koketovala aj s výraze teplovodivejším materiálom (aj keď možno by to mohla byť aj lacnejšia prímes, ako vtedy použitý diamant) pre základňu, ale to iba v rámci štúdií? alebo s podtitulom projektu „dokážeme vyrobiť“? Určite by sa dalo ísť aj výrazne ďalej, ale nie s nákladmi, ktoré by boli prijaté. Už teraz je cena NH-D15 G2 terčom kritiky a hovorí sa o tom, ako má nejaký chladič Thermalright za tretinové peniaze porovnateľnú efektivitu. Áno, môže mať. 🙂
To drnčení žebra se objevilo i na dolním žebru. Za ty prachy si něco podkládat, či ohýbat, ani náhodou.
Drobnost, byť protivná, ale lehce řešitelná technologem výroby.
S tím, že je tento typ věže na konstrukčních limitech souhlasím. Na tom konci se už nedají nahrabat desítky stupňů.
— „To drnčení žebra se objevilo i na dolním žebru.“
Osobná skúsenosť?
Závislé to je aj od polohy ventilátora. Keď sú vibrácie na nejakom rebre pri nejako nastavenej polohe ventilátora, tak po jeho posunutí o stupeň vyššie alebo nižšie, sa situácia môže zmeniť (a už to nemusí chytať tie rezonančné frekvencie, ktoré vyústia o toho nepríjemného, hrkajúceho zvuku).
A samozrejme by bolo dobré, keby sa o týchto veciach hovorilo aj pri iných chladičoch. Aj na ne pripravujeme novú testovaciu metodiku (postavenú na nových procesoroch AMD a Intel) a zaoberať sa týmto aspektom, kde aké rebro drnčí, by ma teda nenapadlo. Ale… akurát k tomu bude treba vymyslieť pokiaľ možno čo najrelevantnejšiu testovaciu metodiku, no.
osobní ne, kupující na Alza, LBC varianta. popsal to tam i s fotkou co a kde. Všechny to samozřejmě dělat nebudou, nicméně prostor zde technolog má 🙂 je to totiž z hlediska výroby prkotina, jen projev je humus
Jasné, my sa v rámci pokusu o vytvorenie nejakej štatistiky „chybovosti“ pokúsime v tejto veci nadviazať komunikáciu s TichéPC, ktoré je oficiálnym distribútorom Noctuy. Diať sa to, samozrejme, v nejakom množstve prípadov deje, ale ako písal Miňo – bolo by vhodné takýto drobnohľad držať aj nad chladičmi iných značiek, aby nevznikala spoločenská ilúzia, že má Noctua snáď najhorších technológov, pretože to je absurdné. 🙂
Jejich technologa v místě výroby G2 chladičů neznám, jen se to on musí dovědět. To je jaksi základ řešení neduhů výroby. U ostatních značek chladičů by mi to bylo tak nějak osobně jedno. A že jim fandím, tak to zase jó 🙂
Za seba môžem povedať, že kus ktorý mne prešiel cez ruky nehrkal. 🙂 Ako som už spomínal v inom článku, viem si predstaviť, že predná rohová časť vrchného rebra na prednej veži (teda tá vzdialenejšia od radu heatpipes), môže na niektorých kusoch trpieť na menej pevné uchytenie, lebo je tam dosť dlhý presah kde rebro nemá žiadnu fyzickú oporu, okrem zámku na bočnej strane. Ak náhodou v procese výroby dôjde na to, že ten zámok nedrží úplne dobre môže k tomu dochádzať. Či je toto príčinou alebo ako často sa to môže vyskytnúť nejdem špekulovať.
Treba sa na celé toto pozerať triezvo. Od nástupcu D15 sa čakalo veľa a dupľom po ohlásení cenovky. Takže sa každý detail a nedostatok bude dopodrobna rozoberať. Na druhej strane napr. vlajková loď BeQuiet tiež nestojí 80 € a nejak mi chýba takýto drobnohľad u nej.
— „… vlajková loď BeQuiet tiež nestojí 80 € a nejak mi chýba takýto drobnohľad u nej.“
Presne. Verím, že sa mi často darí držať celkom dobrý nadhľad nad vecami, ale ten dvojaký meter má dokáže vytočiť, haha. Prijde mi totiž, že čím niekto viac maká na technických detailoch, tak tým viac sa dostáva na mušku médií prahnúcich po senzáciách. Som rozhodne za, nech sa analyzuje akustický profil chladičov do posledného detailu, ale u všetkých chladičov. Nech sa vie aj o pískaní cievky u ventilátorov BeQuiet! Silent Wing Pro (BL099), pokiaľ sa použije PWM regulácia a podobne. Chápem, že na Noctue sa dá získať viac zhliadnutí (a z nich následne peňazí za reklamu), ale potom sa netreba štítiť správneho pomenovania – bulvár. A už radšej mlčím. Ono to potom môže vyzerať, že snáď Noctue fandím viac než ostatným, ale je to len o tej antipatii k nespravodlivosti. 🙂
Můj názor na G2 se nemění a pochybuju, že někoho s relevantním zájmem o něj vůbec zajímá. Chápu, že vy se na tom těžko můžete svézt a snažíte se zachovat objektivitu, Ľubo, ale pro nás je to dobrá příležitost dělat si legraci.
Umím se lidsky vcítit do lidí z Noctuy, které teď možná svědí neexistující vyrážka. Ale perfekcionismus je koneckonců součástí jejich obchodní značky a patří to k tomu, na rovinu, včetně obětí poháněných entusiasmem a nasazením, které jsou toho součástí. Zní to hnusně, ale pokoušet se zavděčit lidem může jenom vůl, no ne? Je snad historická zkušenost jiná?
Si myslím, že v Noctue si z toho vlasy netrhajú. Ich spôsob komunikácie poznám už roky a vždy bol maximálne profesionálny. A ani na tento môj blog s pokusom o akúsi „neutralizáciu“ prehnanej veci, sa nepozerajú s nadšením. Skôr to bude tak, že to zoberú až príliš vážne a v rámci nejakých novších revízií chladiča sa dočkáme nejakého výrazného zosilnenia tých spojov. A predpokladám, že to celé prebehne v tichosti, pretože niečo ako bezchybný fungovanie vždy a za každých okolností je pre Rascom/Noctuu samozrejmosť.
To by bylo, aby někdo projevoval emoce, že jo. Kvůli tomu s lidmi přece nejednáme 😅
Nebude to s emóciami podobné ako s ohňom? Dobrý sluha, ale zlý pán.
Dá se říct, ale působí to docela bezobsažně. Lidé nejsou racionální. Přeci jen se necháte unést a napíšete, že vám vadí bulvarizace (jmenovitě GN), namísto toho, abyste trpělivě počkal až jejich přístup stejným způsobem obrátí publikum proti nim. I k sepsání této bleskovky vás vedl pocit křivdy a pocit zadostineučinění 🙂 (svědí to) a nevyslyšel jste názor Noctua, která nechce věc takto držet v povědomí.
Uznávam, pokušenie je niekedy veľké, ale zrovna v tomto prípade treba zistiť, aký veľký problém to je, koľko tak chladičov môže byť postihnutých a nakoniec aj to, v čom sú iné tie vibrujúce od nevibrújúcich kusov. Skrátka dostať sa k dátam, ktoré bude možné rozumne uchopiť. 🙂
Ano, pojďme v sobě chovat naději, že zákazníci Noctua se zpravidla nerozhodují pod vlivem emocí 🙂
To by bolo asi dosť naivné. Zákazníci málokoho si v nákupnom rozhodovaní veci idealizujú spôsobom „máme tu nejaký etalón, hnedo-béžove ventilátory“ a všetky ostatné, konkurenčné, sú horšie ako Noctua. 🙂
Ľubo…no asi by si sa divil 🙂
Aj osoba, ktorá má na starosti nákup IKT na nemenovanej fakulte, kde robím má informácie asi z doby buldozéru… „Intel CPU sú výkonnejšie, menej žerú a nemajú také vysoké teploty“… Tak nám do učební dali radšej nové „lepšie“ a drahšie Intel procesory najnovšej generácie ( vtedy to bola tuším 12.) namiesto nejakých lacných AMD-čok, ktoré som mal v požiadavkách 😉
A myslím si, že keby došlo na chladiče, tak tá najnovšia Noctua je najlepšia, bez toho aby musel niečo pozerať…hoci tu by sa aj trafil 🙂
…
Asi väčšina ľudí nakupuje bez nejakého hlbšieho prieskumu…na rozdiel od nás…aj keď určite sú oblasti, (ktoré nás nezaujímajú) kde nakupujeme rovnakým spôsobom 😛
Nedivil. Tiež mám skúsenosť s verejným obstarávaním nejakých vecí na strednej škole a viem, že sa človek len horko-ťažko dostane k tomu, čo spĺňa jeho požiadavky. „Inými slovami, verejné obstarávanie má za cieľ zabraňovať nadmernému a netransparentnému využívaniu verejných prostriedkov a zabezpečiť nákup tovarov, služieb a stavebných prác hospodárnym a efektívnym spôsobom.“ 🙂
A Ľubo dostáva 10 z 10
😀 😀 😀
To o tom obstarávaní si môžem dať na nástenku?
Jasné, je to citácia odtiaľto: https://www.pwc.com/sk/sk/slovnik/verejne-obstaravanie.html
@ Ľubo
to bolo jasné už z toho ako (v úvodzovkách) a akým fontom (italic) to bolo napísané 🙂
Chcel som (nástenkou) vyzdvihnúť vhodné citovanie týchto kvetnatých manuálových definícií 🙂
Ta antipatie k nespravedlnosti je vůbec taky zajímavý fenomén, Ľubo. I když je to docela jiná diskuze. Člověk by furt něco napravoval. Slůňátku umřela maminka, musíme to napravit. Jeden bacil druhého, musíme to napravit. Naše nová společnost už bude opravdu spravedlivá, no fakt, nekecáme, tentokrát napravíme všechny omyly přírody 🙂 Není to osobní, jen malé zamyšlení.
Jasné, naozaj relevantný bude asi až posledný súd. Snáď na ňom nebude veľa „prekvapených“.
A už dosť! Až má to štúdium stoicizmu nejaký merateľný výsledok. 🙂
No to je taky rovnák na vohejbák, že jo, celý onen svět, Nový, novější a nejnovější zákon 🙂
minuly tyzden som montoval prvy krat deepcool AK620 a ten chladic je krivy. Som sa az smial 🙂 Na druhu stranu rovnaky procesor ako mam ja snim ma 74 stupnov, ja mam s D15L 78,, hmm.. zial ine dosky, tak to je neporovnatelne.
https://ctrlv.sk/GesV
Pri dvojvežových chladičoch DeepCool ma takéto kozmetické detialy tiež niekedy prekvapia. Možno by bola riešením vyššia ochrana chladiča v balení, napríklad aj oddeleným prednej veže od stredného ventilátora nejakou vložkou. Pri modeloch „Digital“ tieto prvky čiastočne zastupuje ten vrchný panel (s displejom), ktorý deformáciu veží vplyvom otrasov do určitej miery kompenzuje. Ale ktovie, možno je to vec výstupnej kontroly, drobné nepresnosti vznikajú už v továrňach a vyhodnocuje sa to ako „ok“ – nemá vplyv na funkčnosť.
-Zaznamenali hrkanie: STS, HWB, Welshytech (v nahrávke ho jasné počuť, hoci neviem, či sa oň k tomu nejako vyjadril)
-Nezaznamenali hrkanie: HWC, GN, TPU
——
Čo majú tieto recenzie spoločné:
NH-D15 G2 je najvýkonnejší vzduchový chladič.
——
To, že sú v tomto prípade viac vyberaví-„picky“ a hľadajú nedokonalosti je prirodzené. Je to chladič, ktorý je minimálne o 40% drahší ako jeho najdrahšia konkurencia.
Keď človek kupuje práčku Miele alebo auto Ferrari, tak chce aby bolo všetko tip-top
——
No a to, že to niekto nazval „rattlegate“…Aris priznal, že to nemá z vlastnej hlavy, ale použil to lebo -gate https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_-gate_scandals_and_controversies
No a všetci vieme, čo ľudí najviac zaujíma…a keďže ide o prachy/sledovanosť…preto sa často používajú clickbait https://en.m.wikipedia.org/wiki/Clickbait
—–
Inak, Michał Chojnowski, s ktorým si si písal ohľadom testovania NH-D14 ( v Eng verzii), tiež riešil hrkanie (dôvod) na svojej bezproblémovej verzii (viď komentár)
https://hwbusters.com/news/noctuas-response-to-the-nh-d15-g2-noise-issues/
— „a keďže ide o prachy/sledovanosť…“
Jasné, vždy je to o voľbe a o tom, z čoho pozostáva motivácia autora.
Titulok článku asi môže byť ostrejší, ale pokiaľ má ísť o odbornú publikáciu, tak by podľa môjho názoru musí odzrkadľovať väčšinový stav. Na to, že nejaký počet vzoriek vykazuje nejaký iný model správania s anomáliami, je samozrejme vhodné upozorniť, ale tak, aby forma odzrkadľovala „veľkosť problému“. Nie, aby sa vytváral klamlivý pocit, ktorý bude ľudí neopodstatnene odrádzať.
Testovanie (poctivé) je v tomto prípade viac ako potrebné, hlavne keď žijeme v dobe kde sa bez overenia / vlastného pretestovania a skúšania šíria „bomba správy“ pre kliky, zaujatie a tak podobne (viď. aktuálne olympiáda atď atď). Noctua ako taká je totálne profesionálna spoločnosť / firma a Ľubo potvrdí, že si dávajú záležať vo všetkom na 150 percent a to nehovorím len o samotnom produkte / och, ale aj o komunikácii, podpore, alebo napr. aj o tom, že ak niečo vydajú je to dostupné hneď (nie ako je bežné, že na novinku (horúcu) sa čaka po papierovom vydaní 3 mesiace) – rovnako podpora napr. v rámci kompatibility (skrinky, pamäte, CPU) prosím kde toto majú chladiče značiek Thermalright, Scythe a pod., ktoré si poriadne nevedia zabezpečiť ani bežné, tovarom dobre zabezpečené zastúpenie v EU? S Noctua ako takou sme začali spolupracovať defacto od vzniku (ak si niekto pamätá ešte značku Coolink) spoločnosti a teda máme relevantné dáta napr. v rámci predajnosti vs. reklamácie, držíme 6 ročnú záruku (výmena kus za kus / dobropis) a tie výsledky by isto mnohých šokovali (v dobrom zmysle). Poďme ale k chladiču ako takému – osobne som inštaloval do pracovných staníc zatiaľ 4ks chladičov a nič podobného som si nevšimol (a to ladíme stroje často na úroveň nehlučnosti aj výberom ost. komponentov – semi-pasívne zdroje, GPUčka a pod). Držíme teda palce k testu.
Vďaka za zdieľanie doterajších skúseností, Gabo! 🙂
— „a to ladíme stroje často na úroveň nehlučnosti“
To eventuálne hrkotanie sa ale asi prejavuje práve iba pri vyšších rýchlostiach, pri ktorých je potenciál intenzívnejších vibrácií? Pri nízkych otáčkach by k takémuto javu nemalo snáď dochádzať nikdy, ani na tých pri „dotknutých“ kusoch.
Bez problémov – asi som mal trošku rozviesť tu vetu – že zvyšné komponenty defacto semi-pasív (pasív stav) a pri tomto chode sa počúval chladič na vyšších RPM. Predpokladám, že aj samotný výrobca sa tomuto venuje nakoľko už sa to celkom hore / dole spomína.
V rámci výkonu ako takého (pasív) ako si už spomínal nie je sa kde ťahať aby tu boli rozdiely povedzme v XX stupňoch. Na veľký rozdiel ako príklad uvediem povedzme CPU AMD 7950X s IHS a povedzme U12A Noctua vs CPU AMD 7950X delidované / očistené a chladené direct-die vodným blokom od Thermal Grizzly kde v prvom prípade v R23 bez problémov sa časom dosiahne 95C (limit boostu) a v druhom si ideme na cca 72C….toto proste v rámci vzduchu nedosiahneme….a ten Delid na 7950X robíme dosť často (aj dnes tu je jeden na stole).
Za mňa osobne by som vytvoril jeden univerzálny model G2 (samozrejme s možnosťami offsetu v rámci AMD, prípadne pribalený rámček od TG pre 1700 Socket) a potom jeden špeci model pre AMD a Intel kde by sa chladilo direct-die priamo z obalu. Pribaliť k tomu aktuálne najlepšie tekuté kovy / podložky a príslušenstvo. Tam by ten rozdiel už bolo cítiť – a zákazníkov by si to isto našlo. Zas na druhú stranu podľa infos – nové AMD 9XXX sú na tom o dosť lepšie s „transferom“ teplôt ako 7XXX a zas by sa aj v tomto prípade čo spomínam rozdiel v teplotách znížil. Samozrejme toto sa pekne rozpráva a brutálne tažko realizuje a vzhľadom na to ako si Noctua zakladá na podpore tak Direct-Die + nešikovné ruky a poslanie takto nešikovného zákazníka domov bez podpory, že si zničil CPU a preberá zodpovednosť sám…toto nebola a nie je ich cesta .
Ano, u neslyšné sestavy se to samozřejmě neprojeví. To ale neznamená, že by to náročný jedinec chtěl u sebe mít. Občas se nějaký ten benchmark/power virus pustí a jediné co pak akceptuji je foukání větru. A i to naladili, jak již bylo řečeno ‚uchometricky‘ příjemně, ale bez pazvuků prosím.
Jacob z Noctuy říkal, že jsou si vědomi náročnosti svých klientů a podle toho pracují. Je fakt, že na sebe mají vysoce nadstandardní nároky, což je pro nás dobře. Osobně věřím, že tohle vymizí.
Teď už jen ty čtvercové 140mm, uchometrika čeká 🙂
Vůči rattlegate podle mě lidi vůbec zachovávají docela odstup, nijak zvlášť to nerozmazávají. Nemám pocit, že by tomu bylo naopak. Přetřásá se spíše cena, objem a rezervy v efektivitě.
— „Přetřásá se spíše cena…“
Ale možno zase viac než u vodníkov, ktoré sú drahšie, a to často pri nižšej chladiacej efektivite? Jasné, NH-D15 G2 nemá displej, pretože Noctua považovala za dôležitejšie investovať do chladiacich vecí. Na to, s koľkými inováciami ventilátory NF-A14x25r prišli, mi neprídu zase až také drahé (napríklad v porovnaní s Corsair RS Max). Všeobecne je, samozrejme, ich cena vysoká, ale dokáže niekto uspokojivo obhájiť, že neadekvátne?
— „… objem a rezervy v efektivitě.“
Tie rezervy v efektivite pasívu, respektíve v pomere chladiaceho výkonu na jednotku hmotnosti tu asi nejaké budú… stále mám pred očami štíhlu konštrukciu TR Silver Arrow SB-E, ktorá v porovnaní s NH-D15 G1 nebola slabšia. A to ani s generickými 120-milimetrovými ventilátormi pri nižších rýchlostiach. Hmm… sakra, kde sa vytráca Cryorig? V ostatnom čase o nich skoro nepočuť a ten ich chladič R1 Ultimate je parádny. Snáď nekráčajú po ceste Prolimatechu. :/
V relativním srovnání s vodníky, samozřejmě, ty Noctua docela správně vzala na zřetel v otázce rozpočtu, těžko vyčítat. Ale po stránce té efektivity už cena ospravedlnění hledá hůř. Moje soudy tady ale nehrají žádnou roli, jak s oblibou říkám, nejsem cílovka, ta možná ocení, že za své peníze dostane pořádné závaží.
— „… po stránce té efektivity už cena ospravedlnění hledá hůř.“
Efektivita v zmysle chladiaci výkon k hmotnosti? Chladiaci výkon k hlučnosti má NH-D15 G2 nad tými výrazne drahšími vodníkmi. Taký Ryujin II 360 je úplne mimo. O sto eur drahší a pritom výrazne slabší (aj pri vyšších rýchlostiach).
Po spomalení do nízkej hladiny hluku nebude veľa kvapalinových chladičov AIO, ktoré budú NH-D15 G2 pri nízkej hladine hluku (t.j. v najsilnejšej disciplíne tohto chladiča Noctua) porážať pri porovnateĺnej cene. EK-Nucleus CR360 sa to darí až po výmene továrenských ventilátorov za NF-12×25 a potom je tu úkaz ako Endorfy Navis 360, to je fakt, ale na iných platformách, ako je naša testovacia Intel LGA 1200, by sa mohlo relatívne poradie trochu zmeniť. Pavel Testoval štandardný variant a potom sú tu ešte varianty HCB a LBC, ktoré reagujú, čo sa týka kvality kontaktu, na špecifické požiadavky konkrétnych platforiem. To u coldplatov vodníkov nebýva…
— „… jak s oblibou říkám, nejsem cílovka, ta možná ocení, že za své peníze dostane pořádné závaží.“
Myslím, že čo sa týka osobných preferencií, tak na tom budeme podobne. Nejaká Fera 5 či Arctic 36 na nižšie otáčky úplne stačia, keď sa do dostupného chladiaceho výkonu u procesora vhodne upraví správa napájania. 🙂
Ano a ne. Arctic 36 je sympaťák, ale snažil bych se hledat něco ve 140 mm formátu. Minule jsme probírali U14, jak si asi povede ta s novým ventilátorem…
— „… něco ve 140 mm formátu“
Možno by pripadal do úvahy Fortis 5 (s Fluctus 140 PWM)? 🙂
Jsou mi sympatické ty štíhlé věže, jako je právě U12. Nezlobil bych se například, kdyby se BQ opřel do aktualizace Shadow Rock Slim 2.
Pardon, U14, snad se chápeme.
Ventilátory vlastně v danou chvíli moc neřeším. Rád se v tom porýpu a najdu si vlastní řešení. Aktuálně mám k maximální spokojenosti DIY mod MasterAir G100M v kombinaci s původní s NF-A14. To je vlastně taky důvod, proč mě dost zajímají výsledky nových A14.
Noctua ako spolocnost/firma moze mat vsetko v ramci svojej linky na 150%. Ale, to nemusi platit o subdodavatelovi materialu, dodavatelovi opracovania a montaze. Pracujem v automotive na segmente brzd a keby ste vedeli kolkokrat pridu rozdielne sorty odliatkov aj v ramci jednej vyrobnej zmeny/sarze od subdodavatela, tak by ste sa cudovali. Takze je to nemile, ale ak chcu niekde usetrit, tak by som isiel od zaciatku retazca vyroby komponentu ( materialovo, nie vykresovo) a tam hladal chybu.
A kolkokrat sa vyraba v ramci noriem ( vravim o toleranciach max +-0,2mm) ale v ramci chyb/poruch strojov,nastrojov, odliatkov sa pustaju aj vacsie odchylky. Mozno to nesedi podla vykresu, ale na funkcnost to vplyv nema a je to pouzitelne. Mozno aj toto je seria, kde bol pliesok o 0,05 tensi, poskodil sa vrtacik/frezka ( robil vacsiu dieru) , bol nejaky iny nastroj jemne poskodeny/chyteny a vyrobne to bolo mimo toleranciu, ale zmontovat to vedeli a na funkcnost ako taku to vplyv nema. Ze je to za den 10 kusov z 1000. Ano stane sa. Ale dodrzovat vyssiu kvalitu a normy = vyssie ceny
Ďakujem za cenný komentár. Podobné skúsenosti prichádzajú aj od ľudí pracujúcich vo výrobe ložísk a, samozrejme, takisto na vstrekolisoch. Tolerancie sú rôzne a niektoré výrobky od subdodávateľov sa do nich niekedy ani nezmestia, keď má firma vyššie požiadavky. Ale to len tak kecám, haha. Musím sa do takej fabriky na výrobu komponentov pre chladiče niekedy ísť konečne pozrieť a získať aspoń základný prehľad o tom, ako sa k čomu pristupuje. 🙂
Hodí se připomenout tu obdivuhodnou 0,7 mm mezeru lopatka-rámeček u nových A14 a 0,5 mm u nadcházejících A12.
—„…Musím sa do takej fabriky na výrobu komponentov pre chladiče niekedy ísť konečne pozrieť…
Takže budúci rok ťa uvidíme na Computexe a jediný vrzom pozrieš aj Kolink (rovnaká krajina … ostáva len dúfať, že sa Čína nerozhodne čosi rozdúchať v tých končinách)
https://noctua.at/en/rascom-kolink
Skôr ma lákajú nejakí väčší OEM výrobci. Niečo vymyslíme… v rebríčku priorít je to ale dosť nízko, takže budúci rok to asi nebude. Na Computex možno vyšleme Tomáša, on ma cestovateľskejšiu náturu. Z môjho pohľadu je to strata času. 🙂
Jaaaj, keď spomínaš Tomáša, tak už viem, kde som ten FD Mood videl 😀
https://www.hwcooling.net/test-philips-oled-807-s-externym-reproduktorom-play-fi/
Haha, podoba toho reproduktora je teda poriadna. Chýba mu len stropný ventilátor. 🙂
Co takhle reportáž z nedalekého Aseteku, přitom přivézt a vyzkoušet nějaký prototyp 3D printed cold plate fabric8labs? 🙂
Na Asetek nemáme žiadny kontakt, ale možno vhodná príležitosť sa oň aspoň pokúsiť. 🙂
Ja by som chcel ešte spomenúť niečo v rámci kontextu, a to prístup Noctua k zákazníkovi. Lebo problém sa môže objaviť u každého, ale rozdiel je v tom ako sa k tomu výrobca postaví. A tu vôbec nepochybujem, že ak niekto kontaktuje support s týmto problémom, tak bude rýchlo vybavený. Zrovna teraz s D15 G2 v rámci komunity sme mali prípad, že na jednom kuse bola kozmetická vada – malá tmavošedá bodka na vrchnom rebre chladiča. Bavíme sa ozaj o škvrne priemeru možno 1 mm, vyslovene OCD úchylka. 🙂 Kontakt na support a daný človek dostal bez reptania nový kus chladiča.
— „… dostal bez reptania nový kus chladiča.“
Ten kus so škvrnkou vracal, či mu zostal? Aj by som tipoval, že to mohla byť druhá možnosť, ale takto veľkoryso by to snaď nemali robiť už len z dôvodu, aby sa to Noctue nnevypomstilo (zneužívaním situácie).
Overil som si, jasné, ten pôvodný chceli poslať, chceli sa na to sami pozrieť. Prišiel mu nový, na ňom tiež našiel bodku, ale menšiu. 😀 Aby sme mali jasno v tom o čom sa bavíme, toto je pôvodná vada https://i.imgur.com/VN3wSfs.png
V podstate chceli dodatocne fotky a potom povedali, ze sa na to chcu pozriet nazivo. Cize poslali kuriera a po obdrzani ‚chybneho‘ chladica poslali dalsi kus (na ktorom je tiez mensia bodka ale tak to uz…).
povodny – https://ibb.co/SmbX9zt
novy (ale tu je to mensie, cize zoomovana fotka /ciarky su smuhy po pokuse to vycistit/) – https://ibb.co/DMx8rpS
Ja som stale nazoru, ze ak predavam produkt za premiovu cenu tak ma tak aj vyzerat a nie mat co i len vizualne chyby z vyroby.
Tohle je ale docela extrém, i když se dá zohlednit, že jde o pohledovou stranu. Takové nároky mi osobně už přijdou docela přehnané. Výše jsme se bavili, že těch 200€ není s ohledem na konkurenci vodních chladičů přehnaně moc. Nedá se říci, že by šlo o kdovíjak „prémiovou cenu“. Ale potvrzuješ, co jsem psal, kolem ceny lidé ohledně D15 G2 hodně (iracionálně) brblají.
Ta tečka by mě taky vadila, ale do reklamace bych nešel. Drnčení ovšem ihned, i kdybych na max rpm nejel. Což normálně tak 320 až 600rpm v případě 140mm.
Tyhle viditelné bugy zvládne vyřadit robot. Krajní žebra můžou mít přísnější limity na vizuál, uvnitř to vidět nebude.
I na tu pohledovou stranu bude uplatňována nějaká tolerance (maximální celková plocha možného kazu). Absolutně bez kazu, to je mimo kontakt s realitou. Výrobní režie Noctua je i tak z úplně jiného světa. Roob tu výše postoval vyobrazení DC Assasin IV, křivé a vyosené. A na konkurenčních ventilátorech je tolerance vzdálenosti lopatka-rámeček běžně i 2 mm.
I to EIZO má u nejvyšších modelů toleranci na vadné pixely, a to pak teprv může mít někdo tik… Že prémiová cena 😅 (bez urážky)
Tady má Alphacool skvělý příklad prémiové ceny 😅
Ja som im to iba zo srandy odfotil. Opytal sa ci je to problem/moze sa rozsirovat.
Odpisali, ze to je iba kozmeticky problem a nema vplyv na funkcnost a ci im mozem poslat viac fotiek.
Poslal som viac fotiek a nasledne mi povedali, ze to chcu vidiet nazivo a vymenia mi ho.
Ak by ho nemenili tak ho vratim do obchodu a kupim nieco ine.
Proti tomu lze těžko něco namítat. Vstřícný přístup od obou stran 🙂
On je to asi pomerne dobrý výskumný materiál aj pre Noctuu/Rascom. Aby vedeli, k akým výrobným nedostatkom môže na Taiwane dochádzať.
Ale preco sa bavime o konkurencii vodnych chladicov? Bavme sa o konkurencii v ramci pasivov nech sa aspon bavime o rovnakom produkte.
> Takové nároky mi osobně už přijdou docela přehnané.
Kludne, pre mna je ten povodny pasiv druhotriedny vyrobok. Taketo naroky mam v podstate na vsetko co kupujem. Rovnako by som si nenechal napr. premiovy noz ak by bol oskrety aj ked to nema vplyv na funkciu.
— „Ale preco sa bavime o konkurencii vodnych chladicov?“
Z dôvodu použitia na rovnaký účel (chladenie CPU) a porovnateľného kľúčového parametra, ktorým je chladiaci výkon.
Samozrejme ale ak by som chcel chladit vodou tak nepozeram po vzduchovych chladicoch. Je to take trosku z mojho pohladu irelevantne porovnanie. Lebo potom sa mozeme pozerat na rozne AIO a performance/eur a tam to na konci skonci este horsie.
Ak si clovek vybera vzduchovy chladic tak potom je D15 G2 premiovy vyrobok za premiovu cenu.
Obtížné soudit, když člověk nemá jasné srovnání životnosti. Dá se říct že G2 je drahá, ale taky se dá říct, že má s ohledy na životnost a délku podpory stále dobrý poměr cena/výkon a je dobře dostupná jak absolutně, tak relativně vůči AIO. Hmotnost a objem G2 mi vedle U14 prémiové ani náhodou nepřijdou. Silnější holky mi nevadí, ale hardware mám rád štíhlý 🙂
Jasne, mozeme sa na to pozerat z roznych pohladov. Nerozporujem.
Niekomu moze byt jedno ci dostane o 10 rokov mounting kit lebo si radsej kupi novy chladic aj ked ho nepotrebuje alebo cely pc dozije ako komplet.
Zalezi od zakaznika a od toho na co sa pozera a preco si nieco kupuje.
Súhlas.
Nedávno sme v diskusii na EN webe riešili, ako asi obstojí chladič NH-D14 na súčasných platformách. A prianie o toto poznanie bude vyslyšané. je to stále relevantné, dokým sa ten chladič dá nainštalovať. To sa AIO vodníkov vydaných 15 rokov dozadu príliš netýka. NH-D14 pritom bude mať asi dosť dobrý chladiaci výkon aj na tichšiu prevádzku na výkonnejších procesoroch. Schválne, koľko súčasných vodníkov s aspoň 240 mm radiátorom bude v efektivite chladenia pod týmto skoro už muzeálnym exponátom? 🙂
— „Obtížné soudit, když člověk nemá jasné srovnání životnosti.“
Toto je dobrý bod, nad ktorého váhou je pri porovnávaní ceny s vodníkmi určite vhodné sa zamyslieť. Jedna vec je „komplikácia“ v podobe obmedzenej životnosti čerpadla, ktoré veživoté chladiče nemajú, galvanickej korózie mnohých kvapalinových chladičov (po xy rokoch to už asi bude téma aj u tých s poriadnym inhibítorom) a potom ma pri vodníkoch trápi ešte jedna vec. A síce mechanická odolnosť backplate, ktoré sa používajú.
Nemyslím teraz ani až tak materiálové vyhotovenie backplate (a to, že sú všetky z platu, ohybné… o je, samozrejme, tiež nevýhoda), ale že nevydržia toľko montáží ako backplaty s vonkajšími závitmi. Tie matky s vnútornými (typická konštrukcia u vodníkov) sa vplyvom opakovaných montáží z rozpadávajú. Koncového spotrebiteľa to asi trápiť nemusí, ale pri testovaní základných dosiek s používaním rovnakého chladiča to radosť nerobí. Montážnych systémov vežovitých chladičov sa takéto veci obvykle netýkajú, ale zase sa pri nich nedá robiť termovízia VRM, sú príliš veľké… pri cenovom porovnaní ale treba zohľadňovať veľa vecí a, samozrejme, nemusí každý „vidieť“ všetky.
Pri nadávaní na príliš vysokú cenu vecí Noctuy ma trochu trápi aj to, že tí, čo negatívne kritizujú, prakticky neberú vôbec ohľad na to, že Noctua sa ako jedna z mála zaoberá vývojom, ktorý tiež niečo stojí. je potom jednoduché podliezť cenu (a dosahovať atraktívnejší pomer cena/chladiacim výkon), keď sa konkurenčná firma týmito vecami príliš nezaoberá. Súhlasím, že koncového spotrebiteľa to nemusí príliš zaujímať, ale zároveň si myslím, že nevážiť si vývoj spojený s technologickými inováciami, tiež nebude správna cesta. Hmm…
Bohuzial s vysokou cenou prichadzaju vysoke poziadavky na uplne vsetko. A nema to nic s „nadavanim na cenu“ alebo „nevazenim si vyvoja“.
Ja som na cenu nikde nenadaval.
Jasné, ale existujú nejaké výrobné tolerancie… úplne bezbchybné nemôže byť nič. A napríklad aj pri drahých monitoroch musí niekedy zákazník stráviť chybné pixely, ako písal the patient. A to bude teda ešte o dosť otravnejšie. Nie je bodka ako bodka. 🙂