Hlbšie pod kožu elitnému chladiču. Aj na D15 je čo zlepšovať

Ako testujeme

Ideálny chladič CPU by nemusel byť väčší než zápalková škatuľka a pritom by mohol bezhlučne zvládať aj pol kilowattové procesory. To je však ťažké sci-fi a pri súčasných možnostiach nezostáva nič iné, ako sa pohrať s fyzikou na konvenčných konštrukciách. Aj keď, twin-tower Noctuy je v mnohých ohľadoch netradičný a je pozoruhodné sledovať, aký majú jeho originálne prvky vplyv na účinnosť.

Bonusové testy chladičov sú pravidelnou nadstavbou štandardných recenzií. Okrem efektivity chladenia v okolí pätice obsahujú testovanie a porovnanie pasívov s použitím rovnakých ventilátorov a takisto pri pasívnej prevádzke bez aktívneho ochladzovania. Priestor tu dostanú aj rôzne iné nepravidelné merania, ktoré sa zdajú byť pre konkrétny chladič zaujímavé.

Ako testujeme

Počas testov pri 33 a 39 dBA meriame aj zahrievanie sa pasívu MOSFET-ov CPU. Snímač je vnorený do hradbovitého pasívu. Tieto testy začínajú vždy z rovnakej východiskovej teploty (35 °C) a hoci chladenie napájania má Gigabyte vyriešené ukážkovo a teploty vždy veľmi priaznivé, z nameraných rozdielov je stále dobre vidieť, ktorý z chladičov viac alebo menej dbá aj na ochladzovanie často kritických súčiastok.

Ventilátory sú vždy zarovnané tak, aby nad vrchným rebrom príliš neprečnievali, tam to nemá zmysel. Dôležitejšie je vírenie vzduchu v spodných partiách. Toto ešte meriame s ventilátormi, ktoré sa dodávajú spolu s chladičom.

V ďalšej várke testov pôvodné ventilátory nahradzujeme referenčnými. To preto, aby sme zistili, aké je výkonnostné porovnanie pasívov pri aktívnom ochladzovaní s rovnakými ventilátormi. Toto poznanie sa zíde vtedy, ak vám dodávaný ventilátor z nejakých dôvodov nevyhovuje a chcete ho vymeniť za iný. Obvykle preto, že je príliš rýchly či naopak pomalý (a nevýkonný), alebo z motorčeka či ložísk vydáva rušivé zvuky (píska, šuští, vrčí a pod.), alebo vám len skrátka píli uši jeho frekvenčná charakteristika.

Optimálnym adeptom na takéto testy sú „priemyselné“ ventilátory Noctua NF-F12 iPPC. Vďaka širokému rozsahu môžeme s nimi testovať tak pri veľmi vysokom prietoku, ako i pri veľmi nízkej hlučnosti. Pri 24 V (bez prekážky ~ 2000 ot./min) zvyšujeme ako v jedinom z režimov na maximum aj prietok systémových ventilátorov (4× ~ 1200 ot./min). Na porovnanie nevynechávame tieto testy ani pri štandardných 4× 550 ot./min. Po znížení napätia na 15 V sú už ventilátory pomerne tiché (~ 1290 ot./min) a pri 9 V sa otáčajú už iba pri ~ 765 ot./min, čo je výzva najmä pre veľké dvoj-vežové pasívy a väčších vodníkov. Referenčné ventilátory nahrádzame v počte zodpovedajúcom pôvodnému osadeniu. Obvykle teda jeden alebo dva. Zaznačené je to na lepšiu orientáciu vždy v grafe v popisku pri chladiči (1/2×). 

   

Nakoniec chladiče medzi sebou súperia bez ventilátora. Ochladzovaný procesor Core i7-5930K (TDP 140 W) je vtedy podvoltovaný (0,9 V) a spotrebu má oproti tej východiskovej nižšiu o 25 W. Tieto testy trvajú dlhšie než ostatné, a síce 900 sekúnd. Väčšina chladičov záťaž neustojí. Po dosiahnutí 95 ºC testy prerušujeme a vyhodnocujeme ako neúspešné (a od 90 ºC stupňov už ide takisto o kritické hodnoty sprevádzané throttlingom, minimálne na niektorom z jadier…). Na lepšiu predstavu sú preto zaujímavé aj teploty mimo záťaž, resp. po 15-minútovom chladnutí. Systémové chladenie je v tradičnej zostave a so zaužívaným prietokom.

Extra test: Tento raz nad rámec bežných testov zistíte, aký má po odobratí jedného ventilátora vplyv na ochladzovanie (resp. zahrievanie) nadštandardne rozšírený priestor medzi vežami pri použití jedného ventilátora (čo je štandardná výbava lacnejšieho modelu NH-D15S). V 4. kapitole to ilustrujú i termovízne fotografie.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?

Tak jsme se letos konečně dočkali, protože před pár týdny představila společnost Noctua dlouho očekávaný chladič NH-D15 G2, který má za sebou roky vývoje, optimalizací, ale také odkladů. Očekávání jsou tak extrémně vysoká a jsem sám zvědavý, zda se dočkáme nového krále mezi chladiči. Čeká na nás skutečně zajímavý souboj, protože na trhu se mezitím objevilo hned několik špičkových chladičů, které bude muset NH-D15 G2 porazit. Celý článok „Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?“ »

 •  
 •  
 •  

Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?

Tak predsa! Chladič NH-D15 G2 sa už v roadmapách Noctuy posúvať nebude. Rovnako tak ani samostatné balenie 140-milimetrových ventilátorov NF-A14x25r G2 PWM, ktoré používa. Tak nový vlajkový chladič Noctuy ako aj prvé ventilátory z novej generácie idú do predaja. To po rokoch vývoja a detailných ladení. My sa teraz môžeme pozrieť na kľúčové prvky, ktoré sa týchto chladiacich komponentov týkajú. Celý článok „Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?“ »

 •  
 •  
 •  

DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem

Za dobu, co zde testuji chladiče, mi prošlo rukama hned několik vodníků od společnosti DeepCool. Dnes k nim přidám Mystique 360 což je nový prémiový vodník, který se pyšní velkým TFT displejem na chladicím bloku a vylepšenými ventilátory, které by měly nabízet vysoký statický tlak. Cenou je tento chladič na poměry své třídy také zajímavý, takže už zbývá jen zjistit, jak si povede proti rozpálenému procesoru v testovací sestavě. Celý článok „DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (8) Pridať komentár

 1. Mňa z termosnímkov zaujalo, že po odobratí ventilátora sa celý chladič zahrial relatívne rovnomerne, čakal by som väčší skok hore na prednej veži a menší na zadnej. Zjavne aj pri tých 9V ešte ventilátor zvláda „odsávať“ vzduch relatívne dobre aj z predného pasívu, hoci samozrejme celková účinnosť pasívu sa zníži. Potvrdzuje to vlastne aj fakt, že napriek chýbajúcemu fanu na prednej veži je zadná stále o čosi teplejšia /de facto pracuje s ohriatym vzduchom/.

  Len malá poznámka… k dokonalosti mi chýbajú ešte termosnímky celého pasívu. Ide mi o to či sa po celej výške zahrieva rovnomerne, alebo sa dá pozorovať výrazne chladnejšia vrchná časť /čo by mohlo nastať hlavne pri max. otáčkach tých IPC ventilátorov/. Z toho by sa dalo dedukovať aké otáčky sú pre ten ktorý pasív ideálne, resp. v akom pomere záťaž-otáčky je chladič najefektívnejší a kde už sa „fúka zbytočne“. Inými slovami pri akom ofuku sú ešte základňa a heatpipes schopné „nakŕmiť“ celú plochu pasívu. Niečo sa dá vydedukovať z porovnania teplôt rôznych režimov dBA v klasickej recenzii, ale bolo by zaujímavé mať to zdokladované aj obrazovo.

 2. Bude někdy brzy test systémových ventilátorů? Za několik měsíců plánuju výměnu case, a pravděpodobně to vezmu rovnou i s ventilátory.

  1. Plánujeme. Ale podobne ako milion ďalších vecí, takže nič konkrétne nejdem radšej sľubovať.

   V každom prípade sa budeme snažiť o čo najpestrejšie obsadenie a mix najrôznejších konštrukcií rotorov. A všetky otestujeme s ohľadom na statický tlak i systémové chladenie.

   Prípadne môžete napísať, aké konkrétne modely vás zaujímajú, aby sme na ne určite nezabudli 🙂

   1. Chápu, máte toho v plánu hodně.
    Máte v plánu testovat ve skříni nebo v tunelu?
    Jako zajímavé mi příjdou Reduxy od Noctuy, řada AF a SP od Corsair (zajímavě vypadá i řada ML, ale 600Kč za ventilátor je na mě moc), ventilátory od Phanteksu (u Phanteksu se naprosto ztrácím ve značení, mají tolik řad a nemají pořádně napsáno, která je na airflow a která na statický tlak), Arctic F14 (jakožto zastánce low endu). Z dražších pak BeQuiet Silent Wings 3, Noctua A14 a zmiňovaný Corsair ML.

    1. Vďaká za pekné za tipy. Myslím, že by sme sa mohli dostať ku všetkým ventilátorom, ktoré uvádzate.

     Testovať budeme vo veternom tuneli. Z neho mimochodom čoskoro ASAP spravíme referenčný bod do pripravovenej metodiky na testy skriniek.

     1. Super, testování airflow ve skříních je dnes vzácnost, a navíc Vaše metodiky jsou vždy skvostné.
      Gamers Nexus mají dost velký repertoár otestovaných skříní, ale všechny testují pouze se stock konfigurací ventilátorů – a pak řeknou, že skříň s čtyřmi ventilátory má překvapivě lepší „airflow“ než skříň s dvěmi ventilátory. Takže ve výsledku neporovnávají kvalitu airflow skříně, ale to, kolik výrobce investoval do ventilátorů….nechápu, jak pak může tak zkušený recenzent jako Steve říct o skříni, že má dobrý airflow, když každou skříň otestovali s jiným typem a dokonce i jiným počtem ventilátorů.
      Máte už nějakou představu, s jakými ventilátory budete testovat?

      1. V metodike na PC skrinky máme pomerne jasno. Každopádne ku koncu budúceho týždňa vydáme do správ nejaký jej nástrel a spoločne doládíme detaily. Predsa len pôjde o metodiku na dlhý čas a nemalo by v nej chýbať nič, čo záujíma našich čitateľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *