Hlbšie pod kožu elitnému chladiču. Aj na D15 je čo zlepšovať

Termovízia pasívu

Ideálny chladič CPU by nemusel byť väčší než zápalková škatuľka a pritom by mohol bezhlučne zvládať aj pol kilowattové procesory. To je však ťažké sci-fi a pri súčasných možnostiach nezostáva nič iné, ako sa pohrať s fyzikou na konvenčných konštrukciách. Aj keď, twin-tower Noctuy je v mnohých ohľadoch netradičný a je pozoruhodné sledovať, aký majú jeho originálne prvky vplyv na účinnosť.

Termovízia pasívu

Heatmapy vytvárame pred koncom záťažových testov s použitím rovnakých ventilátorov (NF-F12 iPPC) pri rôznej rýchlosti a rôznom počte. Merania prebiehajú štandardne vo veternom tuneli (cez vrchný priezor). Teploty odčítavame z časti rebrovania, ktoré je v jednej osi s heatpipe. Kvôli ťažkostiam s reflexným niklom (ani po úprave emisivitného čísla podľa tabuľkových hodnôt nie je odpočet teplôt presný) je na tomto povrchu matný prúžok čiernej izolačnej pásky.

▽ s 2× NF-F12 iPPC. Vľavo 24 V (~ 2000 ot./min) a vpravo 9 V (~ 765 ot./min) ▽

   

▽ s 1× NF-F12 iPPC. Vľavo 24 V (~ 2000 ot./min) a vpravo 9 V (~ 765 ot./min) ▽

   

Všimnite si vyššieho zahrievania pasívu po odobratí krajného ventilátora. A to najmä pri nízkych otáčkach. Pri vysokom prietoku je rozdiel menší a je tak vidieť efektivitu veľmi intenzívneho odsávania. O tom svedčí menší kontrast (a teda vyššie zahrievanie) ventilátorového rámčeka než inokedy.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?

Tak jsme se letos konečně dočkali, protože před pár týdny představila společnost Noctua dlouho očekávaný chladič NH-D15 G2, který má za sebou roky vývoje, optimalizací, ale také odkladů. Očekávání jsou tak extrémně vysoká a jsem sám zvědavý, zda se dočkáme nového krále mezi chladiči. Čeká na nás skutečně zajímavý souboj, protože na trhu se mezitím objevilo hned několik špičkových chladičů, které bude muset NH-D15 G2 porazit. Celý článok „Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?“ »

 •  
 •  
 •  

Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?

Tak predsa! Chladič NH-D15 G2 sa už v roadmapách Noctuy posúvať nebude. Rovnako tak ani samostatné balenie 140-milimetrových ventilátorov NF-A14x25r G2 PWM, ktoré používa. Tak nový vlajkový chladič Noctuy ako aj prvé ventilátory z novej generácie idú do predaja. To po rokoch vývoja a detailných ladení. My sa teraz môžeme pozrieť na kľúčové prvky, ktoré sa týchto chladiacich komponentov týkajú. Celý článok „Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?“ »

 •  
 •  
 •  

DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem

Za dobu, co zde testuji chladiče, mi prošlo rukama hned několik vodníků od společnosti DeepCool. Dnes k nim přidám Mystique 360 což je nový prémiový vodník, který se pyšní velkým TFT displejem na chladicím bloku a vylepšenými ventilátory, které by měly nabízet vysoký statický tlak. Cenou je tento chladič na poměry své třídy také zajímavý, takže už zbývá jen zjistit, jak si povede proti rozpálenému procesoru v testovací sestavě. Celý článok „DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (8) Pridať komentár

 1. Mňa z termosnímkov zaujalo, že po odobratí ventilátora sa celý chladič zahrial relatívne rovnomerne, čakal by som väčší skok hore na prednej veži a menší na zadnej. Zjavne aj pri tých 9V ešte ventilátor zvláda „odsávať“ vzduch relatívne dobre aj z predného pasívu, hoci samozrejme celková účinnosť pasívu sa zníži. Potvrdzuje to vlastne aj fakt, že napriek chýbajúcemu fanu na prednej veži je zadná stále o čosi teplejšia /de facto pracuje s ohriatym vzduchom/.

  Len malá poznámka… k dokonalosti mi chýbajú ešte termosnímky celého pasívu. Ide mi o to či sa po celej výške zahrieva rovnomerne, alebo sa dá pozorovať výrazne chladnejšia vrchná časť /čo by mohlo nastať hlavne pri max. otáčkach tých IPC ventilátorov/. Z toho by sa dalo dedukovať aké otáčky sú pre ten ktorý pasív ideálne, resp. v akom pomere záťaž-otáčky je chladič najefektívnejší a kde už sa „fúka zbytočne“. Inými slovami pri akom ofuku sú ešte základňa a heatpipes schopné „nakŕmiť“ celú plochu pasívu. Niečo sa dá vydedukovať z porovnania teplôt rôznych režimov dBA v klasickej recenzii, ale bolo by zaujímavé mať to zdokladované aj obrazovo.

 2. Bude někdy brzy test systémových ventilátorů? Za několik měsíců plánuju výměnu case, a pravděpodobně to vezmu rovnou i s ventilátory.

  1. Plánujeme. Ale podobne ako milion ďalších vecí, takže nič konkrétne nejdem radšej sľubovať.

   V každom prípade sa budeme snažiť o čo najpestrejšie obsadenie a mix najrôznejších konštrukcií rotorov. A všetky otestujeme s ohľadom na statický tlak i systémové chladenie.

   Prípadne môžete napísať, aké konkrétne modely vás zaujímajú, aby sme na ne určite nezabudli 🙂

   1. Chápu, máte toho v plánu hodně.
    Máte v plánu testovat ve skříni nebo v tunelu?
    Jako zajímavé mi příjdou Reduxy od Noctuy, řada AF a SP od Corsair (zajímavě vypadá i řada ML, ale 600Kč za ventilátor je na mě moc), ventilátory od Phanteksu (u Phanteksu se naprosto ztrácím ve značení, mají tolik řad a nemají pořádně napsáno, která je na airflow a která na statický tlak), Arctic F14 (jakožto zastánce low endu). Z dražších pak BeQuiet Silent Wings 3, Noctua A14 a zmiňovaný Corsair ML.

    1. Vďaká za pekné za tipy. Myslím, že by sme sa mohli dostať ku všetkým ventilátorom, ktoré uvádzate.

     Testovať budeme vo veternom tuneli. Z neho mimochodom čoskoro ASAP spravíme referenčný bod do pripravovenej metodiky na testy skriniek.

     1. Super, testování airflow ve skříních je dnes vzácnost, a navíc Vaše metodiky jsou vždy skvostné.
      Gamers Nexus mají dost velký repertoár otestovaných skříní, ale všechny testují pouze se stock konfigurací ventilátorů – a pak řeknou, že skříň s čtyřmi ventilátory má překvapivě lepší „airflow“ než skříň s dvěmi ventilátory. Takže ve výsledku neporovnávají kvalitu airflow skříně, ale to, kolik výrobce investoval do ventilátorů….nechápu, jak pak může tak zkušený recenzent jako Steve říct o skříni, že má dobrý airflow, když každou skříň otestovali s jiným typem a dokonce i jiným počtem ventilátorů.
      Máte už nějakou představu, s jakými ventilátory budete testovat?

      1. V metodike na PC skrinky máme pomerne jasno. Každopádne ku koncu budúceho týždňa vydáme do správ nejaký jej nástrel a spoločne doládíme detaily. Predsa len pôjde o metodiku na dlhý čas a nemalo by v nej chýbať nič, čo záujíma našich čitateľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *