Noctua NH-D15: dve veže na rakúsky spôsob

Parametre a detaily

Databázku procesorových chladičov rozširujeme o notorický známy NH-D15. Pre ďalší priebeh testov je tento model kľúčový, predsa len predstavuje akýsi etalón špičky vzdušných chladičov, od ktorého sa budete môcť v neskorších porovnaniach dobre odraziť. V tomto článku si rozoberieme funkčné vlastnosti najpopulárnejšieho produktu vo svojej kategórii. Na čom to vlastne celé Noctua stavia?

Základné parametre

*Tieto vzdialenosti hovoria o miere priblížení sa chladiča k slotom RAM, resp. k najbližšiemu slotu PCIe ×16.
**Údaje zohľadňujú situáciu na doskách Mini-ITX, ktoré majú od stredu pätice k prvému slotu obvykle 50 mm. Ten môže byť pri formáte ATX ďalej až o 7 mm, čo znamená o jeden slot širšiu kompatibilitu, než uvádzame v tabuľke. Výškové obmedzenie meriame s ventilátormi zrovnanými v súlade s maximálnou špecifikovanou výškou chladičov.

Detaily

Bezmála kilový pasív patrí do „ťažkej váhy“, mnoho väčších chladičov nenájdete. Jeho dielenské spracovanie je vynikajúce. Či už ide o pevnosť, kompletne poniklovanú povrchovú úpravu alebo presnosť. Všetky časti k sebe bezchybne zapadajú a sú dotiahnuté do posledného detailu, vrátane opracovania hrán či precízneho spájkovania. Medzi rebrami a trubicami je pevný spoj zreteľne viditeľný kolom dookola po celej ploche, to ale bez defektov. Stopy sú dokonalo zahladené i na základni.

Styčná plocha základne je mierne konvexná (na lepší kontakt s IHS) a jej štruktúra má jemné vlásočnicové drážky. Tie zabezpečujú lepšiu symbiózu s pastami s vyššou viskozitou pri, povedzme, horšej aplikácii. Oproti hladkým povrchom je tým potlačený vznik vzduchových bublín. Iste, za ideálnych podmienok sú efektívnejšie zrkadlovo vyleštené plochy.

   

S chladičom sa dodávajú dva ventilátory NF-A15 obdarené rôznymi zlepšujúcimi prvkami. Tých je naozaj neúrekom a teoretizovaním o každom by sme vás unudili (niekedy ich otestujeme v praxi, to bude zaujímavejšie…), spomenieme len to základné. Prenos chvenia ventilátora na radiátor eliminujú podložky z mäkšej gumy. A na každej z lopatiek je trojica výbežkov. Ich úlohou je usmerniť prúdenie vzduchu v miestach, kde sú na hrane rebier trojuholníkové výseky znižujúce odpor pretekajúceho vzduchu. Spoločnými silami majú tak maximalizovať intenzitu obtekania plôch s najvýraznejšou tepelnou výmenou pri súčasne čo najnižšej hlučnosti.

Naozaj dôležité sú špičkové ložiská s magnetickou stabilizáciou osky rotora. Čas už ukázal, že sú nadštandardne trvanlivé a i po rokoch si zachovávajú svoje pôvodné vlastnosti bez rušivých zvukov. Ventilátor je inak optimalizovaný s ohľadom na fungovanie cez PWM, kedy po manuálnom vyladení krivky ide rýchlosť až na úroveň pomerne stabilných iba 180 ot./min. Cez reguláciu pomocou pevného napätia štartuje až od cca 667 ot./min. To si už náročnejší používatelia pohundrávajú, že je chod hlučnejší než veľmi tichý.

   

Rotor je celkom ťažký a svojpomocne je schopný sa roztočiť až pri 4,8 V. Keď sa už ale rozbehne, po spomalení sa ventilátory otáčajú ešte aj pri 4,35 V (s toleranciou +/- 50 otáčok zodpovedá 450 ot./min). V takomto nastavení je však rýchlosť nadmieru kolísavá a ventilátor evidentne trpí.


Pri dvojvežových chladičoch je kompatibilita RAM takmer vždy o kompromisoch. Výnimkou je v prípade D15 iba použitie na doskách Mini-ITX, kde oba sloty DIMM pekne zakrýva výrez v rebrovaní. Ten je až do výšky 7 cm, ktoré nepresiahnu snáď žiadne bežne dostupné moduly. Horšie je to na doskách ATX. Sloty na nich bývajú od pätice viac posunuté a kolidovať už môže aj druhý (a každý ďalší) slot.

Útechou je aspoň to, že sa pri zachovaní špecifikovanej výšky chladiča (165 mm) s 32-milimetrovými modulmi zmestíte do všetkých slotov. Na osadenie vyšších modulov môžete, samozrejme, pripnúť ventilátor o trochu vyššie, to už bude pomaly ale isto vznikať iná kolízia – s bočnicou skrinky.

   

Natesno je to zo všetkých strán, i smerom ku grafickej karte. Na našej základnej doske (Gigabyte X99-UD4) je prvý slot zablokovaný. Je ale pravda, že je od stredu pätice pomerne na krátko, 75 mm, a vo väčšine prípadov je o dva centimetre ďalej. Ale aj tak je prístup k istiacemu jazýčku slotu veľmi obťažný. Krkolomnú (de)montáž grafickej karty rieši až D15 s prívlastkom „S“, ktorého základňa je od prvého PCIe ×16 vyosená (a rebrovanie tak oddialené). Ale zase sa dodáva iba s jedným ventilátorom.

Stret záujmov na doske so šesnástkovým PCIe príliš blízko pätice CPU


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Arctic Alpine AM4 Passive: Na AMD Athlon 200GE i s rezervou

Svoj najväčší pasívny chladič Arctic pôvodne pripravoval na úsporné APU R3 (2200GE) a R5 (2400GE). Tie sa však na retailovom trhu neobjavili a vôbec o nich ani vidu ani slychu. Alpine AM4 passive je zaujímavý až teraz – po vydaní Athlona 200GE, čo je jediný oficiálne podporovaný procesor postavený na architektúre AMD Zen. Otestovali sme, ako funguje s chladičom na mieru bez aktívneho ochladzovania. Celý článok „Arctic Alpine AM4 Passive: Na AMD Athlon 200GE i s rezervou“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Přichází desktopová CPU s 28, 32 jádry. Spotřeba vyletí nahoru

Chlazení počítačů asi zase čekají větší výzvy. Už loňské highendové procesory Intel Skylake-X a Ryzen Threadripper zvýšily spotřebu proti minulosti, ale to byl jen začátek. Na letošní rok plánují výrobci procesorů posunout počty jader až tam, kde jsou dnes nejrychlejší serverová CPU. A vypadá to, že vyšší takty a možnost přetaktování u téhle nové třídy desktopových procesorů hodně drsně zvednou spotřebu a TDP. Celý článok „Přichází desktopová CPU s 28, 32 jádry. Spotřeba vyletí nahoru“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Testy citlivosti pasívu Scythe Ninja 5 na prietok vzduchu

Originálne ventilátory majú nízke maximálne otáčky, a práve preto je obzvlášť fascinujúce sledovať, ako sa chladič správa v situácii, ku ktorej ho výrobca nepredurčil – s poriadnym prievanom na rebrách. Nielen s dvoma, ale i s jedným ventilátorom. Niektoré výsledky sú celkom prekvapujúce. A nenechajte si ujsť ani výstupy z pasívneho režimu, aj vďaka nemu si chladiče Ninja získali silné renomé. Celý článok „Testy citlivosti pasívu Scythe Ninja 5 na prietok vzduchu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

 1. Vďaka za test. Mať premeranú najvyššiu modelovú radu Noctua je proste povinnosť a bez toho sa zdá databáza každého testlabu nekompletná. Teším sa na ďalšie prírastky. NH-D15 určite nie je dokonalý chladič, ale je otázne či existuje konkurencia ktorú možno ako celok označiť za lepší produkt, ak vezmeme do úvahy všetky aspekty od výkonu, cez kvalitu až po servis. A to vravím ako spokojný majiteľ Cryorig R1 Ultimate, ktorý by som za D15 nemenil. Noctua ale dlho bola a stále je etalón s ktorým sa porovnávajú všetci ostatní a zatiaľ čo tí majú občas svojich 15 minút slávy, Noctua si drží úroveň a renomé dlhodobo. Možno by sa čosi podobné dalo povedať o Scythe, ten sa ale zameriava na inú cieľovú skupinu zákazníkov (čo ma osobne trochu mrzí).

 2. excelentný test, všetka česť!
  drobná pripomienka – 1. strana, text
  „Ich úlohou je zase vytvárať laminárne prúdenie v miestach, kde sú na hrane rebier trojuholníkové výseky znižujúce odpor pretekajúceho vzduchu. Spoločnou úlohou je teda súčasne usmerniť a čo najintenzívnejšie obtekať miesta s najväčšou tepelnou výmenou pri čo najnižšej hlučnosti.“
  by som opravil nejako takto:
  „Ich úlohou je zase vytvárať turbulentné prúdenie v miestach, kde sú na hrane rebier trojuholníkové výseky. Spoločnou úlohou je teda súčasne usmerniť a čo najintenzívnejšie obtekať miesta s najväčšou tepelnou výmenou pri čo najnižšej hlučnosti.“
  Turbulentné prúdenie tvoria drobné lokálne víry, ktoré dobre odoberajú teplo z rebier, pretože turbulentný víriaci vzduch pôsobí na plochu rebra na dlhšej dráhe. Sekundárnym efektom turbulentných vírov je spomínaná znížená hlučnosť – nevznikajú tu rôzne parazitné rezonancie a kmitne vlnenia. Laminárne prúdenie sa na lopatke ventilátora vyskytuje len tesne okolo nábežnej hrany, možno.

  1. Ďakujeme za dôležitú pripomienku. Upravené ešte trochu inak…
   Pri tom nočnom dopisovaní som to trochu doplietol, no 🙂 …každopádne najväčší vplyv na turbulentné prúdenie majú podľa Noctuy schodíky na vnútornej ploche rámčeka.

 3. ako tak pozerám na tie 14 cm ventilátory prečnievajúce nad aj pod pasívy, nevyskúšal by ste ich vymeniť za nejaké adekvátne slušné „dvanástky“, ako a či vôbec by sa zmenil chladiaci účinok pri ekvivalentných otáčkach? zospodu by menej vadili pamätiam a zvrchu zasa bočnici ledaktorej bedne…

  1. 140mm NF-A15 zvrchu prečnievajú 5 mm, keď zoberieme do úvahy tú špecifikovanú výšku 165 mm. Ale takisto nemusia vôbec. Vďaka tým zrezaným hranám (hore/dole) sa dajú pohodlne posunúť pod úroveň zakončení heatpipe. Samozrejme iba v prípade, že zrovna krajný ventilátor nekoliduje s pamäťami (čo v drvivej väčšine prípadov bude).

   Mimochodom super prihrávka, s 12cm ventilátormi sme samozrejme testovali. Bonusový článok aj s mnohými zaujímavosťami vyjde zajtra 🙂

   1. Keď on ten pasív je taký nijaký… kvôli tým výrezom pre RAM, aj 12-ka ak sa zarovná hore s posledným rebrom, tak dole fúka dosť „do prázdna“. Podľa mňa veľmi nešťastné riešenie s tými výrezmi na úkor plochy chladiča, hlavne keď ľudí čo to využijú je minimum.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *