Noctua NH-D15: dve veže na rakúsky spôsob

Parametre a detaily

Databázku procesorových chladičov rozširujeme o notorický známy NH-D15. Pre ďalší priebeh testov je tento model kľúčový, predsa len predstavuje akýsi etalón špičky vzdušných chladičov, od ktorého sa budete môcť v neskorších porovnaniach dobre odraziť. V tomto článku si rozoberieme funkčné vlastnosti najpopulárnejšieho produktu vo svojej kategórii. Na čom to vlastne celé Noctua stavia?

Základné parametre

*Tieto vzdialenosti hovoria o miere priblížení sa chladiča k slotom RAM, resp. k najbližšiemu slotu PCIe ×16.
**Údaje zohľadňujú situáciu na doskách Mini-ITX, ktoré majú od stredu pätice k prvému slotu obvykle 50 mm. Ten môže byť pri formáte ATX ďalej až o 7 mm, čo znamená o jeden slot širšiu kompatibilitu, než uvádzame v tabuľke. Výškové obmedzenie meriame s ventilátormi zrovnanými v súlade s maximálnou špecifikovanou výškou chladičov.

Detaily

Bezmála kilový pasív patrí do „ťažkej váhy“, mnoho väčších chladičov nenájdete. Jeho dielenské spracovanie je vynikajúce. Či už ide o pevnosť, kompletne poniklovanú povrchovú úpravu alebo presnosť. Všetky časti k sebe bezchybne zapadajú a sú dotiahnuté do posledného detailu, vrátane opracovania hrán či precízneho spájkovania. Medzi rebrami a trubicami je pevný spoj zreteľne viditeľný kolom dookola po celej ploche, to ale bez defektov. Stopy sú dokonalo zahladené i na základni.

Styčná plocha základne je mierne konvexná (na lepší kontakt s IHS) a jej štruktúra má jemné vlásočnicové drážky. Tie zabezpečujú lepšiu symbiózu s pastami s vyššou viskozitou pri, povedzme, horšej aplikácii. Oproti hladkým povrchom je tým potlačený vznik vzduchových bublín. Iste, za ideálnych podmienok sú efektívnejšie zrkadlovo vyleštené plochy.

   

S chladičom sa dodávajú dva ventilátory NF-A15 obdarené rôznymi zlepšujúcimi prvkami. Tých je naozaj neúrekom a teoretizovaním o každom by sme vás unudili (niekedy ich otestujeme v praxi, to bude zaujímavejšie…), spomenieme len to základné. Prenos chvenia ventilátora na radiátor eliminujú podložky z mäkšej gumy. A na každej z lopatiek je trojica výbežkov. Ich úlohou je usmerniť prúdenie vzduchu v miestach, kde sú na hrane rebier trojuholníkové výseky znižujúce odpor pretekajúceho vzduchu. Spoločnými silami majú tak maximalizovať intenzitu obtekania plôch s najvýraznejšou tepelnou výmenou pri súčasne čo najnižšej hlučnosti.

Naozaj dôležité sú špičkové ložiská s magnetickou stabilizáciou osky rotora. Čas už ukázal, že sú nadštandardne trvanlivé a i po rokoch si zachovávajú svoje pôvodné vlastnosti bez rušivých zvukov. Ventilátor je inak optimalizovaný s ohľadom na fungovanie cez PWM, kedy po manuálnom vyladení krivky ide rýchlosť až na úroveň pomerne stabilných iba 180 ot./min. Cez reguláciu pomocou pevného napätia štartuje až od cca 667 ot./min. To si už náročnejší používatelia pohundrávajú, že je chod hlučnejší než veľmi tichý.

   

Rotor je celkom ťažký a svojpomocne je schopný sa roztočiť až pri 4,8 V. Keď sa už ale rozbehne, po spomalení sa ventilátory otáčajú ešte aj pri 4,35 V (s toleranciou +/- 50 otáčok zodpovedá 450 ot./min). V takomto nastavení je však rýchlosť nadmieru kolísavá a ventilátor evidentne trpí.


Pri dvojvežových chladičoch je kompatibilita RAM takmer vždy o kompromisoch. Výnimkou je v prípade D15 iba použitie na doskách Mini-ITX, kde oba sloty DIMM pekne zakrýva výrez v rebrovaní. Ten je až do výšky 7 cm, ktoré nepresiahnu snáď žiadne bežne dostupné moduly. Horšie je to na doskách ATX. Sloty na nich bývajú od pätice viac posunuté a kolidovať už môže aj druhý (a každý ďalší) slot.

Útechou je aspoň to, že sa pri zachovaní špecifikovanej výšky chladiča (165 mm) s 32-milimetrovými modulmi zmestíte do všetkých slotov. Na osadenie vyšších modulov môžete, samozrejme, pripnúť ventilátor o trochu vyššie, to už bude pomaly ale isto vznikať iná kolízia – s bočnicou skrinky.

   

Natesno je to zo všetkých strán, i smerom ku grafickej karte. Na našej základnej doske (Gigabyte X99-UD4) je prvý slot zablokovaný. Je ale pravda, že je od stredu pätice pomerne na krátko, 75 mm, a vo väčšine prípadov je o dva centimetre ďalej. Ale aj tak je prístup k istiacemu jazýčku slotu veľmi obťažný. Krkolomnú (de)montáž grafickej karty rieši až D15 s prívlastkom „S“, ktorého základňa je od prvého PCIe ×16 vyosená (a rebrovanie tak oddialené). Ale zase sa dodáva iba s jedným ventilátorom.

Stret záujmov na doske so šesnástkovým PCIe príliš blízko pätice CPU


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Deň nadšencov do chladenia má svoj dátum. Vyšla Ninja 5!

Séria chladičov Ninja nemá obdobu. Od uvedenia toho pilotného je to už dvanásť rokov. Aj po tak dlhej dobe japonská firma pôvodný dizajn neustále zveľaďuje a zvyšuje jeho efektivitu. Po úspešnej štvorke oznamuje a zároveň uvádza do predaja nasledovateľa. V tichosti, bez fanfár a predchádzajúceho proma, tak, ako to je vo firemných zvyklostiach. O to viac prekvapení však máme pekne naraz. Celý článok „Deň nadšencov do chladenia má svoj dátum. Vyšla Ninja 5!“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Od hurikánu po fanless. S chladičom Scythe Fuma rev. B

Čo sedí Fume najviac? To je otázka do doplnkových testov, kde tradične skúšame pasívy s referenčnými ventilátormi. Tentokrát v dvoch konfiguráciách, s dvoma i s jedným. Od výkonných hlučných nastavení sme prešli plynulo cez tiché až ku kompletne bezhlučnému režimu. Vývoj teplôt nájdete zachytený minútu po minúte. Zistite, ako je na tom tento twin-tower pasívne v porovnaní so špičkou. Celý článok „Od hurikánu po fanless. S chladičom Scythe Fuma rev. B“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Scythe Fuma rev. B: prekvapenie s veľkým otáznikom

Zefektívňovanie výroby jej zlacňovaním sa často deje bez ohľadu na to, či sa konkrétnemu produktu na trhu darí viac alebo menej. Chladič Fuma sa radí skôr do tej horšej skupiny, o čom svedčí i jeho nízka dostupnosť. Zdá sa, že na ustátie i slabšej, nevýhodnejšej sériovej produkcie, musel Scythe začať nenápadne šetriť. To nás nikdy nemrzelo viac než v tomto prípade, pôvodná Fuma totiž nepoznala konkurenciu. Celý článok „Scythe Fuma rev. B: prekvapenie s veľkým otáznikom“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

 1. Vďaka za test. Mať premeranú najvyššiu modelovú radu Noctua je proste povinnosť a bez toho sa zdá databáza každého testlabu nekompletná. Teším sa na ďalšie prírastky. NH-D15 určite nie je dokonalý chladič, ale je otázne či existuje konkurencia ktorú možno ako celok označiť za lepší produkt, ak vezmeme do úvahy všetky aspekty od výkonu, cez kvalitu až po servis. A to vravím ako spokojný majiteľ Cryorig R1 Ultimate, ktorý by som za D15 nemenil. Noctua ale dlho bola a stále je etalón s ktorým sa porovnávajú všetci ostatní a zatiaľ čo tí majú občas svojich 15 minút slávy, Noctua si drží úroveň a renomé dlhodobo. Možno by sa čosi podobné dalo povedať o Scythe, ten sa ale zameriava na inú cieľovú skupinu zákazníkov (čo ma osobne trochu mrzí).

 2. excelentný test, všetka česť!
  drobná pripomienka – 1. strana, text
  „Ich úlohou je zase vytvárať laminárne prúdenie v miestach, kde sú na hrane rebier trojuholníkové výseky znižujúce odpor pretekajúceho vzduchu. Spoločnou úlohou je teda súčasne usmerniť a čo najintenzívnejšie obtekať miesta s najväčšou tepelnou výmenou pri čo najnižšej hlučnosti.“
  by som opravil nejako takto:
  „Ich úlohou je zase vytvárať turbulentné prúdenie v miestach, kde sú na hrane rebier trojuholníkové výseky. Spoločnou úlohou je teda súčasne usmerniť a čo najintenzívnejšie obtekať miesta s najväčšou tepelnou výmenou pri čo najnižšej hlučnosti.“
  Turbulentné prúdenie tvoria drobné lokálne víry, ktoré dobre odoberajú teplo z rebier, pretože turbulentný víriaci vzduch pôsobí na plochu rebra na dlhšej dráhe. Sekundárnym efektom turbulentných vírov je spomínaná znížená hlučnosť – nevznikajú tu rôzne parazitné rezonancie a kmitne vlnenia. Laminárne prúdenie sa na lopatke ventilátora vyskytuje len tesne okolo nábežnej hrany, možno.

  1. Ďakujeme za dôležitú pripomienku. Upravené ešte trochu inak…
   Pri tom nočnom dopisovaní som to trochu doplietol, no 🙂 …každopádne najväčší vplyv na turbulentné prúdenie majú podľa Noctuy schodíky na vnútornej ploche rámčeka.

 3. ako tak pozerám na tie 14 cm ventilátory prečnievajúce nad aj pod pasívy, nevyskúšal by ste ich vymeniť za nejaké adekvátne slušné „dvanástky“, ako a či vôbec by sa zmenil chladiaci účinok pri ekvivalentných otáčkach? zospodu by menej vadili pamätiam a zvrchu zasa bočnici ledaktorej bedne…

  1. 140mm NF-A15 zvrchu prečnievajú 5 mm, keď zoberieme do úvahy tú špecifikovanú výšku 165 mm. Ale takisto nemusia vôbec. Vďaka tým zrezaným hranám (hore/dole) sa dajú pohodlne posunúť pod úroveň zakončení heatpipe. Samozrejme iba v prípade, že zrovna krajný ventilátor nekoliduje s pamäťami (čo v drvivej väčšine prípadov bude).

   Mimochodom super prihrávka, s 12cm ventilátormi sme samozrejme testovali. Bonusový článok aj s mnohými zaujímavosťami vyjde zajtra 🙂

   1. Keď on ten pasív je taký nijaký… kvôli tým výrezom pre RAM, aj 12-ka ak sa zarovná hore s posledným rebrom, tak dole fúka dosť „do prázdna“. Podľa mňa veľmi nešťastné riešenie s tými výrezmi na úkor plochy chladiča, hlavne keď ľudí čo to využijú je minimum.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *