Noctua NH-D15: dve veže na rakúsky spôsob

Metodika testovania

Databázku procesorových chladičov rozširujeme o notorický známy NH-D15. Pre ďalší priebeh testov je tento model kľúčový, predsa len predstavuje akýsi etalón špičky vzdušných chladičov, od ktorého sa budete môcť v neskorších porovnaniach dobre odraziť. V tomto článku si rozoberieme funkčné vlastnosti najpopulárnejšieho produktu vo svojej kategórii. Na čom to vlastne celé Noctua stavia?

Metodika testovania

Testovanie začíname analýzou ventilátora. Najprv pomocou laboratórneho zdroja Gophert CPS-3205 II a laserového otáčkomeru UNI-T UT372 zisťujeme, aká je jeho štartovacia rýchlosť. To znamená, pri akom minimálnom napätí sa rotor roztočí z pokojového stavu. Následne regulujeme otáčky po stovkách (od 400 ot./min po okrúhle maximum), čím získavame prvú časť údajov na vytvorenie krivky s priebehom hlučnosti v závislosti od otáčok. Aby boli výsledky čo najpresnejšie, vždy vychádzame z priemeru 30-sekundových meracích sekvencií a ventilátory regulujme po stotinách voltu dovtedy, kým od momentu nastavenia po pol minúte priemerovania tachometer neskončí na presných hodnotách, napríklad na 800 ot./min. Nakoniec odčítavame (a do tabuľky parametrov zapisujeme) maximálne otáčky.

   

Na priradenie konkrétnej hlučnosti ku konkrétnym otáčkam prenášame zodpovedajúce napätia spolu s chladičom do odhlučneného boxu, v ktorom meriame hlučnosť. To pomocou hlukomeru Reed R8080, ktorý pred každou sadou meraní rekalibrujeme. Vzájomná poloha polyetylénovej podložky, na ktorej sú chladiče upevnené, a snímaču hlukomeru je vždy rovnaká a snímač je od ventilátora, pre čo najjemnejšie rozlíšenie aj pri nízkom prietoku, vzdialený približne 25 cm. Každé z meraní prebieha v reálnom čase, kedy hlukomer do počítača posiela 30 vzoriek meraní, z ktorých do grafov zapisujeme priemernú hodnotu. Najdôležitejšou časťou je hľadanie a zarovnávanie nastavení ventilátora na fixné hladiny hluku. V tomto prípade je zvolená postupnosť 45, 42, 39, 36, 33 a 31 dBA, kde je s výnimkou posledného a predposledného režimu s každým ďalším znížením otáčok hladina hluku o polovicu nižšia. Na jednej strane je hlučných 45 dBA a na strane druhej takmer bezhlučných 31 dBA.

Ak v grafoch niektorý z režimov chýba, je to buď z dôvodu nedostatočného chladiaceho výkonu alebo preto, že nebolo možné ventilátor k požadovanej hlučnosti zregulovať. Každý z testov trvá 600 sekúnd. Záťaž simulujeme v IntelBurnTeste (7500 MB) a výsledkom je priemer maximálnych teplôt jadier procesora odčítaných z Core Tempu. V momente, ako niektoré z jadier dosiahne 95 °C, testy sú prerušené a vyhodnocujeme ich ako neúspešné.

Merania chladiaceho výkonu prebiehajú vo veternom tuneli z plexiskla so základnou doskou vo vertikálnej polohe, rovnako ako v bežnej skrinke typu tower. Schéma systémového chladenia je tradičná, rovnovážne prúdenie zabezpečuje štvorica ventilátorov Noctua NF-A12S PWM. Dva sú na vstupe a dva na výstupe, zregulované na 550 ot./min.

Priestory testlabu sú klimatizované a vstupná teplota vzduchu sa vždy pohybuje medzi 21 – 21,3 °C, takže môžeme veľmi presne merať takisto automatickú reguláciu PWM. Počas nej ako v jedinom prípade vraciame procesor s TDP 140 W do továrenských nastavení. Krivka profilu impulznej modulácie je s ohľadom na nízku hlučnosť nastavená na 20 % ≤ 20 °C – 30 % ≤ 40 °C – 40 % ≤ 60 °C – 100 % ≤ 90 °C.

*Bez pretaktovania je spotreba zostavy v záťaži IntelBurnTest okolo 170 W, po pretaktovaní 225 W (na procesor pripadá približne 180 W).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

  •  
  •  
  •  

Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu

Do nadpisu sa už nezmestil dovetok „aj napriek komplikáciám s rámčekom“. Hoci v pokročilejšej fáze prototypov Noctua prišla na to, že lopatky ventilátorov môžu za nepriaznivých okolností vplyvom deformácie rámčeka kolidovať, zdá sa, že opravy tejto nepríjemnosti neboli na dlho. Znovu sme v bode, keď to vyzerá, že 140-milimetrové LCP ventilátory Noctua sú za dverami maloobchodného trhu. Celý článok „Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Vďaka za test. Mať premeranú najvyššiu modelovú radu Noctua je proste povinnosť a bez toho sa zdá databáza každého testlabu nekompletná. Teším sa na ďalšie prírastky. NH-D15 určite nie je dokonalý chladič, ale je otázne či existuje konkurencia ktorú možno ako celok označiť za lepší produkt, ak vezmeme do úvahy všetky aspekty od výkonu, cez kvalitu až po servis. A to vravím ako spokojný majiteľ Cryorig R1 Ultimate, ktorý by som za D15 nemenil. Noctua ale dlho bola a stále je etalón s ktorým sa porovnávajú všetci ostatní a zatiaľ čo tí majú občas svojich 15 minút slávy, Noctua si drží úroveň a renomé dlhodobo. Možno by sa čosi podobné dalo povedať o Scythe, ten sa ale zameriava na inú cieľovú skupinu zákazníkov (čo ma osobne trochu mrzí).

  2. excelentný test, všetka česť!
    drobná pripomienka – 1. strana, text
    „Ich úlohou je zase vytvárať laminárne prúdenie v miestach, kde sú na hrane rebier trojuholníkové výseky znižujúce odpor pretekajúceho vzduchu. Spoločnou úlohou je teda súčasne usmerniť a čo najintenzívnejšie obtekať miesta s najväčšou tepelnou výmenou pri čo najnižšej hlučnosti.“
    by som opravil nejako takto:
    „Ich úlohou je zase vytvárať turbulentné prúdenie v miestach, kde sú na hrane rebier trojuholníkové výseky. Spoločnou úlohou je teda súčasne usmerniť a čo najintenzívnejšie obtekať miesta s najväčšou tepelnou výmenou pri čo najnižšej hlučnosti.“
    Turbulentné prúdenie tvoria drobné lokálne víry, ktoré dobre odoberajú teplo z rebier, pretože turbulentný víriaci vzduch pôsobí na plochu rebra na dlhšej dráhe. Sekundárnym efektom turbulentných vírov je spomínaná znížená hlučnosť – nevznikajú tu rôzne parazitné rezonancie a kmitne vlnenia. Laminárne prúdenie sa na lopatke ventilátora vyskytuje len tesne okolo nábežnej hrany, možno.

    1. Ďakujeme za dôležitú pripomienku. Upravené ešte trochu inak…
      Pri tom nočnom dopisovaní som to trochu doplietol, no 🙂 …každopádne najväčší vplyv na turbulentné prúdenie majú podľa Noctuy schodíky na vnútornej ploche rámčeka.

  3. ako tak pozerám na tie 14 cm ventilátory prečnievajúce nad aj pod pasívy, nevyskúšal by ste ich vymeniť za nejaké adekvátne slušné „dvanástky“, ako a či vôbec by sa zmenil chladiaci účinok pri ekvivalentných otáčkach? zospodu by menej vadili pamätiam a zvrchu zasa bočnici ledaktorej bedne…

    1. 140mm NF-A15 zvrchu prečnievajú 5 mm, keď zoberieme do úvahy tú špecifikovanú výšku 165 mm. Ale takisto nemusia vôbec. Vďaka tým zrezaným hranám (hore/dole) sa dajú pohodlne posunúť pod úroveň zakončení heatpipe. Samozrejme iba v prípade, že zrovna krajný ventilátor nekoliduje s pamäťami (čo v drvivej väčšine prípadov bude).

      Mimochodom super prihrávka, s 12cm ventilátormi sme samozrejme testovali. Bonusový článok aj s mnohými zaujímavosťami vyjde zajtra 🙂

      1. Keď on ten pasív je taký nijaký… kvôli tým výrezom pre RAM, aj 12-ka ak sa zarovná hore s posledným rebrom, tak dole fúka dosť „do prázdna“. Podľa mňa veľmi nešťastné riešenie s tými výrezmi na úkor plochy chladiča, hlavne keď ľudí čo to využijú je minimum.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *