Noctua NH-D15: dve veže na rakúsky spôsob

Hodnotenie

Databázku procesorových chladičov rozširujeme o notorický známy NH-D15. Pre ďalší priebeh testov je tento model kľúčový, predsa len predstavuje akýsi etalón špičky vzdušných chladičov, od ktorého sa budete môcť v neskorších porovnaniach dobre odraziť. V tomto článku si rozoberieme funkčné vlastnosti najpopulárnejšieho produktu vo svojej kategórii. Na čom to vlastne celé Noctua stavia?

Hodnotenie

NH-D15 je i tri a pol roka po svojom vydaní zrejme najúčinnejším (tzn. s najlepším pomerom výkon/hlučnosť) chladičom, aký sa v súčasnosti bežne predáva. To znie síce ako odvážne tvrdenie, opieram sa v ňom o veľké porovnanie, ktoré sa mi podarilo vytvoriť v minulosti na zosnulom ExtraHardware.cz. Sú v ňom prakticky všetci konkurenti, ktorí majú ambície ohroziť pozíciu Noctuy, vrátane Raijinteku Thisis či Cryorig R1 Ultimate.

Chladiaci výkon si tak drží veľmi vysoký aj pri nízkej hlučnosti. A hoci sa vedia ventilátory poriadne rozčertiť, chladič je optimalizovaný na mimoriadne tichý chod. Svedčí o tom fakt, že teplotný rozptyl medzi maximálnymi hlučnými 48 dBA a už tichými 33 dBA je pri cca 180 W iba 4 stupne Celzia. Chladiaci výkon pritom klesá lineárne, rovnako ako je priamočiary aj priebeh hlučnosti v závislosti na otáčkach/prietoku. Z porovnania s lacnejšími chladičmi (napríklad so SilentiumPC Fera 3) je vidieť, ako sa D15 vzďaľuje práve s nižším prietokom, kedy chladič podrží veľký pasív. Daňou za to sú však rôzne eventuálne kolízie, s ktorými treba počítať.

Hodnotiť Noctuu z pohľadu pomeru cena/výkon je pomerne zložité. V rôznych detailoch dostávate nadštandardnú pridanú hodnotu. Ventilátormi pri hotových chladičoch konkuruje iba BeQuiet! (ale to sme furt v rovnakej cenovej triede), no taký Dark Rock Pro 3 sa vyznačuje jednou z najkomplikovanejších inštalácií. O Noctue platí opak. Špičkový montážny systém SecuFirm síce už kdekto skopíroval, ak ide o podporu nových pätíc, Noctua v nej hrá prvé husle, a to už od začiatku.

Na záver treba poznamenať však i to, že napriek svojej momentálnej výhodnosti NH-D15 rozhodne nie je prototypom dokonalého chladiča a takisto má v istých smeroch rezervy. To už je ale nad rámec štandardných testov, týmto veciam sa budeme venovať v bonusovom článku začiatkom budúceho týždňa.





Napíšte nám, prosím, do komentárov,
aké chladiče by ste radi videli v teste nabudúce. Za každý tip ďakujeme!

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Vďaka za test. Mať premeranú najvyššiu modelovú radu Noctua je proste povinnosť a bez toho sa zdá databáza každého testlabu nekompletná. Teším sa na ďalšie prírastky. NH-D15 určite nie je dokonalý chladič, ale je otázne či existuje konkurencia ktorú možno ako celok označiť za lepší produkt, ak vezmeme do úvahy všetky aspekty od výkonu, cez kvalitu až po servis. A to vravím ako spokojný majiteľ Cryorig R1 Ultimate, ktorý by som za D15 nemenil. Noctua ale dlho bola a stále je etalón s ktorým sa porovnávajú všetci ostatní a zatiaľ čo tí majú občas svojich 15 minút slávy, Noctua si drží úroveň a renomé dlhodobo. Možno by sa čosi podobné dalo povedať o Scythe, ten sa ale zameriava na inú cieľovú skupinu zákazníkov (čo ma osobne trochu mrzí).

  2. excelentný test, všetka česť!
    drobná pripomienka – 1. strana, text
    „Ich úlohou je zase vytvárať laminárne prúdenie v miestach, kde sú na hrane rebier trojuholníkové výseky znižujúce odpor pretekajúceho vzduchu. Spoločnou úlohou je teda súčasne usmerniť a čo najintenzívnejšie obtekať miesta s najväčšou tepelnou výmenou pri čo najnižšej hlučnosti.“
    by som opravil nejako takto:
    „Ich úlohou je zase vytvárať turbulentné prúdenie v miestach, kde sú na hrane rebier trojuholníkové výseky. Spoločnou úlohou je teda súčasne usmerniť a čo najintenzívnejšie obtekať miesta s najväčšou tepelnou výmenou pri čo najnižšej hlučnosti.“
    Turbulentné prúdenie tvoria drobné lokálne víry, ktoré dobre odoberajú teplo z rebier, pretože turbulentný víriaci vzduch pôsobí na plochu rebra na dlhšej dráhe. Sekundárnym efektom turbulentných vírov je spomínaná znížená hlučnosť – nevznikajú tu rôzne parazitné rezonancie a kmitne vlnenia. Laminárne prúdenie sa na lopatke ventilátora vyskytuje len tesne okolo nábežnej hrany, možno.

    1. Ďakujeme za dôležitú pripomienku. Upravené ešte trochu inak…
      Pri tom nočnom dopisovaní som to trochu doplietol, no 🙂 …každopádne najväčší vplyv na turbulentné prúdenie majú podľa Noctuy schodíky na vnútornej ploche rámčeka.

  3. ako tak pozerám na tie 14 cm ventilátory prečnievajúce nad aj pod pasívy, nevyskúšal by ste ich vymeniť za nejaké adekvátne slušné „dvanástky“, ako a či vôbec by sa zmenil chladiaci účinok pri ekvivalentných otáčkach? zospodu by menej vadili pamätiam a zvrchu zasa bočnici ledaktorej bedne…

    1. 140mm NF-A15 zvrchu prečnievajú 5 mm, keď zoberieme do úvahy tú špecifikovanú výšku 165 mm. Ale takisto nemusia vôbec. Vďaka tým zrezaným hranám (hore/dole) sa dajú pohodlne posunúť pod úroveň zakončení heatpipe. Samozrejme iba v prípade, že zrovna krajný ventilátor nekoliduje s pamäťami (čo v drvivej väčšine prípadov bude).

      Mimochodom super prihrávka, s 12cm ventilátormi sme samozrejme testovali. Bonusový článok aj s mnohými zaujímavosťami vyjde zajtra 🙂

      1. Keď on ten pasív je taký nijaký… kvôli tým výrezom pre RAM, aj 12-ka ak sa zarovná hore s posledným rebrom, tak dole fúka dosť „do prázdna“. Podľa mňa veľmi nešťastné riešenie s tými výrezmi na úkor plochy chladiča, hlavne keď ľudí čo to využijú je minimum.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *