Hlbšie pod kožu elitnému chladiču. Aj na D15 je čo zlepšovať

S rovnakými ventilátormi

Ideálny chladič CPU by nemusel byť väčší než zápalková škatuľka a pritom by mohol bezhlučne zvládať aj pol kilowattové procesory. To je však ťažké sci-fi a pri súčasných možnostiach nezostáva nič iné, ako sa pohrať s fyzikou na konvenčných konštrukciách. Aj keď, twin-tower Noctuy je v mnohých ohľadoch netradičný a je pozoruhodné sledovať, aký majú jeho originálne prvky vplyv na účinnosť.

S rovnakými ventilátormi








  •  
  •  
  •  
Flattr this!

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (8) Pridať komentár

  1. Mňa z termosnímkov zaujalo, že po odobratí ventilátora sa celý chladič zahrial relatívne rovnomerne, čakal by som väčší skok hore na prednej veži a menší na zadnej. Zjavne aj pri tých 9V ešte ventilátor zvláda „odsávať“ vzduch relatívne dobre aj z predného pasívu, hoci samozrejme celková účinnosť pasívu sa zníži. Potvrdzuje to vlastne aj fakt, že napriek chýbajúcemu fanu na prednej veži je zadná stále o čosi teplejšia /de facto pracuje s ohriatym vzduchom/.

    Len malá poznámka… k dokonalosti mi chýbajú ešte termosnímky celého pasívu. Ide mi o to či sa po celej výške zahrieva rovnomerne, alebo sa dá pozorovať výrazne chladnejšia vrchná časť /čo by mohlo nastať hlavne pri max. otáčkach tých IPC ventilátorov/. Z toho by sa dalo dedukovať aké otáčky sú pre ten ktorý pasív ideálne, resp. v akom pomere záťaž-otáčky je chladič najefektívnejší a kde už sa „fúka zbytočne“. Inými slovami pri akom ofuku sú ešte základňa a heatpipes schopné „nakŕmiť“ celú plochu pasívu. Niečo sa dá vydedukovať z porovnania teplôt rôznych režimov dBA v klasickej recenzii, ale bolo by zaujímavé mať to zdokladované aj obrazovo.

  2. Bude někdy brzy test systémových ventilátorů? Za několik měsíců plánuju výměnu case, a pravděpodobně to vezmu rovnou i s ventilátory.

    1. Plánujeme. Ale podobne ako milion ďalších vecí, takže nič konkrétne nejdem radšej sľubovať.

      V každom prípade sa budeme snažiť o čo najpestrejšie obsadenie a mix najrôznejších konštrukcií rotorov. A všetky otestujeme s ohľadom na statický tlak i systémové chladenie.

      Prípadne môžete napísať, aké konkrétne modely vás zaujímajú, aby sme na ne určite nezabudli 🙂

      1. Chápu, máte toho v plánu hodně.
        Máte v plánu testovat ve skříni nebo v tunelu?
        Jako zajímavé mi příjdou Reduxy od Noctuy, řada AF a SP od Corsair (zajímavě vypadá i řada ML, ale 600Kč za ventilátor je na mě moc), ventilátory od Phanteksu (u Phanteksu se naprosto ztrácím ve značení, mají tolik řad a nemají pořádně napsáno, která je na airflow a která na statický tlak), Arctic F14 (jakožto zastánce low endu). Z dražších pak BeQuiet Silent Wings 3, Noctua A14 a zmiňovaný Corsair ML.

        1. Vďaká za pekné za tipy. Myslím, že by sme sa mohli dostať ku všetkým ventilátorom, ktoré uvádzate.

          Testovať budeme vo veternom tuneli. Z neho mimochodom čoskoro ASAP spravíme referenčný bod do pripravovenej metodiky na testy skriniek.

          1. Super, testování airflow ve skříních je dnes vzácnost, a navíc Vaše metodiky jsou vždy skvostné.
            Gamers Nexus mají dost velký repertoár otestovaných skříní, ale všechny testují pouze se stock konfigurací ventilátorů – a pak řeknou, že skříň s čtyřmi ventilátory má překvapivě lepší „airflow“ než skříň s dvěmi ventilátory. Takže ve výsledku neporovnávají kvalitu airflow skříně, ale to, kolik výrobce investoval do ventilátorů….nechápu, jak pak může tak zkušený recenzent jako Steve říct o skříni, že má dobrý airflow, když každou skříň otestovali s jiným typem a dokonce i jiným počtem ventilátorů.
            Máte už nějakou představu, s jakými ventilátory budete testovat?

            1. V metodike na PC skrinky máme pomerne jasno. Každopádne ku koncu budúceho týždňa vydáme do správ nejaký jej nástrel a spoločne doládíme detaily. Predsa len pôjde o metodiku na dlhý čas a nemalo by v nej chýbať nič, čo záujíma našich čitateľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *