Test Philips OLED 807 s externým reproduktorom Play-Fi

Detaily

Philips ponúka až štyri rôzne OLED modely a po druhom najvyššom (907) sa k nám dostal aj lacnejší model s číslom 807. Aby sme však neopakovali ten istý test dokolečka, tentokrát sa zameriame aj na technológiu DTS Play-Fi, pri ktorej použijeme bezdrôtový reproduktor TAW6205. Vďaka pripojeniu cez WiFi má oproti bežným reproduktorom niekoľko výhod. Aj o nich bude nasledujúci rozbor.

Základné parametre


Balenie a výbava

Dizajnový jazyk balení televízorov Philips zostáva zachovaný aj pri modeli 807. Na rozdiel od vyššie postaveného súrodenca tu dostal prednosť Ambilight pred OLED+ a Bowers & Wilkins. 807 je tak dostupnejší modelom OLED bez prémiových funkcií, ktoré prirodzene navyšujú cenu televízora.

Diaľkový ovládač je zhodný s 907, opäť tak poteší prémiovým spracovaním s kožou Muirhead na zadnej strane či podsvietenými tlačidlami. Stále je však pomerne veľký, čo výrobca plánuje inovovať pri novom modeli 908 pre rok 2023, ktorý dostane už nový, menší ovládač s USB-C.

OLED 807 je prvým z trojice top-modelov výrobcu, pričom druhým je už testovaný 907 a na vrchole stojí 937 so samostatným soundbarom. Hoci 807 nie je označená ako OLED+, stále ponúka kvalitný panel OLED EX od LG Display (teda okrem 48″ modelu). Nejde však o „Royal panel“ z vyšších modelov a 807 tak nedostala heatsink, ktorý umožňuje vyšší jas.  Stále sa však môžete tešiť na úzke rámčeky, ktoré panely zmenšili EX zo 6 na 4 mm. OLED 807 je ponúkaný v štyroch rozmeroch, konkrétne 48, 55, 65 a 77 palcov. Zaujímavý je predovšetkým 77″ model, keďže tento rozmer v prípade 907 v ponuke chýba.

Každý z doteraz testovaných modelov ponúkal iný stojan a ani tentokrát tomu nie je inak. 807 ponúka leštený strieborný stojan v tvare T, pričom veľká časť z neho vystupuje pred televízor. Stojan ponúka možnosť otáčania do strán, na čo sa pozrieme trochu neskôr.

Portová výbava na zadnej strane je takmer na nerozoznanie od OLED+907, no zopár rozdielov v umiestnení portov sme našli. Zospodu máme stále k dispozícii dvojicu HDMI 2.1 s podporou 120 Hz pre pripojenie herných konzol či počítača, ktoré dopĺňa ethernet, USB 2.0, audio výstup a vstupy pre anténu a satelit. Z bočnej strany sú ďalšie dva HDMI, no už len 60 Hz, dve USB z toho jedno je 3.0 a nechýba ani slot pre CI modul a výstup pre slúchadlá. Portová výbava je takmer zhodná s OLED+907, chýba len konektor pre subwoofer, ktorý vyšší model ponúkal.

    

OLED 807 zdieľa s vyšším modelom 907 prakticky všetky „vnútornosti“, teda obrazový procesor P5 AI aj SoC Mediatek MT5895. Môžete tak očakávať veľmi podobný, ak nie zhodný zážitok z používania čo sa týka kvality obrazu a rýchlosti systému. Je potom na vašom uvážení, či použitie rovnakého čipsetu naprieč všetkými modelmi je výhodou alebo nevýhodou. Pre majiteľov nižších modelov pôjde rozhodne o výhodu, nakoľko dostávajú rovnaké funkcie ako top modely, no pre zmenu v prípade OLED+ televízorov by zákazník asi čakal lepšiu hardvérovú výbavu. To je z časti pravda pri 937, ktorý ako jediný ponúka P5 AI Dual, teda dva obrazové procesory, žiaľ táto kombinácia nie je vhodná pre hráčov, nakoľko znižuje vertikálne rozlíšenie na polovicu. Späť ale k 807.

Štvorica Cortex A73 jadier s frekvenciou až 1,8 GHz sa vyznačuje pomerne svižnými reakciami pri navigácii v prostredí Android TV. Z predchádzajúcich skúseností už ale vieme, že čipset nemá zrovna najrýchlejší ethernet ani WiFi a rovnako je príčinou, prečo len dva HDMI porty podporujú 120 Hz.

Azda najväčšia slabina je ale malé vnútorné úložisko, ktoré už po pár nainštalovaných aplikáciách začne hlásiť nedostatok priestoru. Podľa papierov by malo mať 16 GB, no v praxi systém ukazuje len 5 GB a aj z toho je už nejaká časť použitá. Je naozaj nelogické, ako Philips šetrí na pamäti eMMC a prakticky dehonestuje zážitok z používania. Veď aj výrazne lacnejšie modely od TCL ponúkajú 24 GB úložisko, kde som sa s podobnými problémami nestretol. Toto pokladám za najväčší nedostatok tejto generácie televízorov Philips.

Panel je extrémne tenký, ako sme už pri modleoch s panelom OLED zvyknutí. Pri manipulácii je tak potrebné byť opatrný, nakoľko televízor v hornej časti nie je veľmi za čo chytiť, dá sa len pridržiavať. Bočný pohľad nám pekne ukazuje, že displej má naozaj len pár milimetrov a komponenty sú tak umiestnené vo vystupujúcej plastovej časti.

Jedným z najzaujímavejších prvkov výbavy televízorov Philips je rozhodne Ambilight, teda podsvietenie za televízorom, ktoré sa prispôsobuje prehrávanému obsahu. V čom ale 807 vyniká oproti doteraz testovaným modelom je to, že Ambilight ponúka na všetkých štyroch stranách televízora a nielen na troch, ako tomu bolo u 907 alebo The One 65PUS8807. Na to, ako to vyzerá v praxi, sa pozrieme neskôr.

OLED+907 zaujal soundbarom Bower & Wilkins, ktorý pri 807 nenájdete. Napriek tomu je tu 70 W audiosústava v konfigurácii 2.1, ktorá sa skladá zo 4 stedno-výškových reproduktorov s výkonom 10 W a jedným 30 W basovým reproduktorom. Zvukový prejav je dobrý a rozhodne na lepšej úrovni ako v prípade The One 65PUS8807. Pre ešte lepší zážitok je však vhodné pripojiť externé reproduktory, čo bude aj témou druhej časti testu.

Zaujímavosť na zadnej strane je joystick na ovládanie televízora bez použitia diaľkového ovládača. Na podobný systém sme zvyknutí z monitorov a aj tu dáva takéto ovládanie zmysel.

Ďalším detailom je uchytenie nohy na zadnej časti televízora. Samotný stojan sa skladá z dvoch častí, ktoré sa následne pripoja k telu televízora a spoj sa zakryje plastovou krytkou. Tá poslúži aj na upratanie kabeláže, ktorú je pomerne náročné schovať, keďže televízor „stojí“ vo vzduchu a visiace káble je tak veľmi vidieť.

Už sme si spomínali, že stojan umožňuje otáčanie do strán. Ide pomerne o netradičnú funkciu, no v istých situáciách môže byť užitočná. Nemusíte zdvíhať celý televízor, len ho otočíte v kĺbe.

Leštený stojan má ale jednu nevýhodu a to, že je možné ho poškriabať, čo bol prípad aj testovaného kusu. Samozrejme tento televízor už prešiel niekoľkými redakciami a rôznymi prezentáciami, takže sa s ním manipulovalo viac ako je bežné, no napriek tomu by bola škoda mať takto pekný stojan so škrabancami. Treba tak dávať pozor, aby ste stojanom nikde nenarazili či prípadne nejakým predmetom o stojan nezavadili.

Jednou z výhod OLED panelov od LG Display je kompatibilita s G-Sync, ktorá určite poteší všetkých hráčov. V našom prípade sme televízor otestovali za použitia ROG Strix SCAR 18 s novou RTX 4090.

Pre správne fungovanie je potrebné prepnúť televízor z herného režimu do režimu Monitor a tiež mať povolené Ultra HD na porte HDMI.

Následne si môžeme overiť kompatibilitu v teste G-Sync Pendulum.

Rovnako aj nastavenia Nvidia Control panel nám umožňujú zvoliť 4K rozlíšenie pri 120 Hz frekvencii a povoliť G-Sync. Pre PC hráčov pôjde rozhodne o veľký výhodu v porovnaní s inými televízormi, napríklad od TCL, ktoré G-Sync nepodporujú.

Samozrejme nesmieme zabudnúť ani na kompatibilitu s novými konzolami, v našom prípade s PS5.

Aj v tomto prípade funguje všetko bez problémov za predpokladu aktivovaného herného režimu, VRR aj HDR fungovali bez najmenších ťažkostí.

Philips televízory ponúkajú aj rýchle herné nastavenia v podobe Herného panelu, kde si viete pozrieť aktuálne parametre obrazu či rýchlo aktivovať či zmeniť rôzne funkcie.

Jednou z nich je aj rýchle ovládanie podsvietenia Ambilight.

Druhým je potom kurzor, ktorý žiaľ nemá žiadne možnosti prispôsobenia, ako sme mohli vidieť pri TCL.

OLED 807 je vhodným spoločníkom pre počítače aj herné konzoly novej generácie, o čom sme sa už presvedčili pri teste OLED+907. Herný panel by mohol byť o niečo rozsiahlejší a ponúkať viac možností prispôsobenia, napríklad aj kurzora. V tejto oblasti má Philips priestor na zlepšenie, TCL to má zvládnuté lepšie.

V ďalšej časti sa pozrieme na možnosti bezdrôtového pripojenie reproduktorov pomocou DTS Play-Fi.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný

Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte. Celý článok „Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný“ »

  •  
  •  
  •  

Philips 27B1U5601: Cenovo dostupný monitor na pracovný stôl

Biznisový monitor s portom USB-C, s kamerou Windows Hello, prepínačom KVM či so senzormi svetla a prítomnosti používateľa. Ak ste už toto niekde počuli, bol to pravdepodobne Philips 34B1U5600, ktorý sme nedávno testovali. Tentokrát zaostríme na menší, 27-palcový variant, ktorý sa azda do pracovného prostredia hodí ešte viac ako zahnutý širokáč. V čom je model 27B1U5601 okrem menšej uhlopriečky iný? Celý článok „Philips 27B1U5601: Cenovo dostupný monitor na pracovný stôl“ »

  •  
  •  
  •  

Televízor Philips OLED+907: Pôsobivý panel OLED i ozvučenie

Zatiaľ čo prvé testy televízorov u nás boli zamerané predovšetkým na cenovo dostupné modely, tentokrát sa pozrieme na opačný koniec pomyselného rebríčka. Nový OLED+907 od Philips je druhým najvyšším modelom výrobcu, ktorý prináša špičkový panel v kombinácií s prepracovaným Bowers & Wilkins soundbarom pre čo najlepší filmový zážitok. Hráčov poteší zase podporou adaptívneho obnovovania obrazu. Celý článok „Televízor Philips OLED+907: Pôsobivý panel OLED i ozvučenie“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *