ROG Strix SCAR 18 alebo test komba RTX 4090/Core i9-13980HX

Parametre a detaily

Procesory a grafické karty najnovších generácií sú už dostupné v notebookoch pekne spolu, vedľa seba, čo sa týka aj modelového radu Asus – SCAR 18. Reč je o výkonnom hardvéri, respektíve najvýkonnejšom, pokiaľ sa jedná o konfiguráciu, ktorú sme testovali. Tá obsahuje špičkové CPU (Raptor Lake, Core i9-13980HX) i GPU (Ada Lovelace, GeForce RTX 4090). Scar 18 pritom vzhľadom na vysoký výkon predstavuje pomerne kompaktný notebook.

Základné parametre


Detaily

Na produktoch ROG mám rád, že sa v Taiwane neboja experimentovať. Prvýkrát som sa tak stretol s vertikálnou orientáciu škatule, navyše s prepracovanou grafikou na prednej, ale predovšetkým zadnej strane. Komixové univerzum ROG sa tak okrem pozadí dostalo už aj na balenie.

Na rozdiel od high-endových modelov ako napríklad GT77 Titan je žiaľ SCAR neponúka takmer žiadne príslušenstvo v balení, ak teda nepočítame napájací adaptér a dva vymeniteľné kryty. Myslím, že aspoň myš v balení by neuškodila a na rozdiel od predchodcov tu už nenájdeme Keystone a prívesok k nemu. Zjavne sa tak tento nápad u používateľov neujal.

Veľký medzigeneračný skok môžeme vidieť už pri dizajne, kde dve predchádzajúce generácie SCAR 17 G733 2021 a 2022 ponúkali prakticky totožné telo, len s miernymi farebnými úpravami. Novinka SCAR 18, ako už názov napovedá, prináša väčší displej a úplne nové telo. Azda najradikálnejšia zmena je vidieť práve na displeji, kde výrobca prešiel z klasického formátu 16:9 na vyšší panel s pomerom strán 16:10. Vďaka tomu eliminoval pomerne širokú spodnú bradu, ktorá hyzdila predchodcov. Navyše ide o tzv Nebula displej, čo je nový marketingový názov pre kvalitnejšie panely, ktoré musia spĺňať isté parametre, ale o tom neskôr.

   

Ďalšie výrazné zmeny sa udiali „pod kapotou“ kde najnovšie sídlia procesory Intel 13. generácie a grafiky RTX 4000 série. G733 pri tom začínali ako AMD Ryzen 5000 a RTX 3080, no minuloročný refresh už dostal 12. generáciu Intel a RTX 3080 Ti. Výrazne sa zvýšil aj výkon grafík a to zo 130 W pri 3080 cez 150 W pri 3080 Ti, až na aktuálnych 175 W pri RTX 4090. To je mimochodom rovnaká hodnota s akou sa stretávame aj pri iných top modeloch notebookov. Všetky čísla pri tom počítajú aj s Dynamic Boost. Celkový výkon vrátane CPU je 230 W. Všetky modely nového SCAR 18 ponúkajú Core i9-13980HX s 24 jadrami (8P + 16E). Okrem vrcholnej RTX 4090 s 16 GB VRAM je v ponuke aj RTX 4080 s 12 GB a rovnakým 175 W výkonom. Čo sa týka operačnej pamäte, existujú dve konfigurácie s 32 alebo 64 GB DDR5 o rýchlosti 4800 MHz. 64 GB je potom aj maximálna podporovaná kapacita. Úložiská ponúkajú od 1 do 4 TB pričom sa spoliehajú buď na jedno 1 TB M.2 alebo dvojicu 1/2 TB M.2 v Raid 0. Testovaná konfigurácia s i9, 4090, 32 GB RAM a 2 TB SSD (1+1) sa cenovo pohybuje okolo 3800 eur.

   

Ako som už spomenul, výraznou zmenou prešla dizajnová stránka notebooku. Prepracované bolo celé telo, ktoré teraz ponúka ešte viac podsvietenia. K LED pruhu na prednej strane pribudol teraz aj jeden vzadu, podsvietené logo na veku displeja bolo zachované. Väčšia uhlopriečka sa odrazila na vyššej hmotnosti, ktorá teraz predstavuje 3073 gramov. To je o približne 300 gramov viac, ako mal 17-palcový predchodca. Pre porovnanie je ale 17-palcový GE77 Raider s 3049 gramami len o chlp ľahší. Daň za väčší displej teda nie je až taká veľká, ako by sa mohlo zdať.

Dizajnová zmena sa odrazila aj na portovej výbave, konkrétne na jej rozmiestnení. Predchodca ponúkal porty na zadnej strane, čo sa mne osobne veľmi páči. Žiaľ vzhľadom na nové chladenie a pás LED na zadnej strane tu už žiadne porty nenájdeme. Výrobca sa tak vrátil k štandardnému umiestneniu na pravej a ľavej strane. Naľavo je dvojica 10 Gb USB A. Vpravo zvyšok výbavy vrátane napájacieho konektora, 3,5 mm audio konektora, RJ-45 2.5 Gb Ethernet, HDMI 2.1 FRL (48 Gb) a dvojicou USB-C. Jeden z nich je potom 10 Gb USB s DP a napájaním, druhý je Thunderbolt 4. Zmena rozmiestnenia zamrzí, nakoľko porty vzadu vám nebudú pri používaní zavadzať, čo oceníte najmä pri dokovaní. Portová výbava je dobrá, no už spomínaný Raider GE77 ponúka viac portov a aj čítačku SD kariet. Takže isté zlepšenie je v prípade SCAR 18 možné, preto mu za konektivitu udeľujem známku jedna mínus.

Zmena zadnej strany už bola spomínaná. Teraz ju tvorí len rovnomerné rebrovanie chladiča. Vyzerá to naozaj pekne a uvidíme, aký chladiaci výkon táto zmena poskytne v praxi. Predná strana tiež ponúka pás LED podobne ako predchodca. Poteší tiež výstupok pre lepšie otváranie.

Jednou z už ikonických vlastností ROG Strix modelov SCAR je vymeniteľné Armor Cap, ktoré si opäť môžete sami vytlačiť na 3D tlačiarni.

   

Je vždy zaujímavé vidieť, ako si výrobca dáva záležať aj na spodnej strane, ktorá opäť ponúka unikátny dizajn, ktorý je nie len efektný ale aj efektívny. Napríklad biele „O“ na pravej strane slúži aj na vytvorenie medzier od podložky pre otvory po stranách. Opäť chválim aj to, že si výrobca dáva záležať, aby bol notebook ľahko prístupný a servisovateľný.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Tu nás v prvom rade zaujme nové ROG Intelligent cooling. Prvou očividnou zmenou je pridanie trietieho ventilátora, ktorý má pomáhať ochladzovať grafiku. Všetky tri ventilátory podporujú aj 0dB režim, teda notebook vie v istých scenároch operovať v úplnej tichosti. Ďalšou zaujímavosťou sú prachové filtre na otvoroch spodného krytu, ktoré majú zabrániť zaneseniu ventilátorov a základnej dosky prachom.

Ako som už spomínal, novinkou je medený chladič po celej šírke zadnej strany. Ponúka až 414 rebier s hrúbkou len 0,1 mm a celkovou plochou 195 509 mm², čo je o 82,5 % viac ako pri modeli SCAR 17 z roku 2022. K zadnému a bočným heatsinkom smeruje až 7 heatpipe, ktoré odvádzajú teplo z CPU, GPU, VRAM aj VRM. No a aby sme nezabudli, Asus už dlhšiu dobu používa tekutý kov Thermal Grizzly Conductonaut Extreme, takže už žiadne rozoberanie a prepastovanie notebooku nebude potrebné. 

Chladiaci systém preverí Turbo režim z celkovým výkonom 230 W, či dokonca manuálne pretaktovanie, kde CPU dokáže dostať ešte o 10 W viac na celkových 240 W. Ide o veľmi dobré hodnoty, no na úplnú špičku v top modeli Titan GT77 s 250 W to nemá. Na rozdiel od Titana je však SCAR mainstreamovo orientovaný model a takáto výbava takmer na úrovni úplnej špičky si zaslúži len chválu.

Ďalším zaujímavým detailom sú dištančné peny okolo ventilátora, ktoré nasmerujú vzduch z otvorov v kryte priamo do ventilátora a zabraňujú unikaniu do strán.

   

Prejdime k možnostiam rozšírenia. Uprostred vidíme čiernu fóliu prekrývajúcu dvojicu slotov SO-DIMM. V našom prípade sú obsadené dvojicou 16 GB DDR5-4800 modulov, teda k dispozícii je 32 GB operačnej pamäte. Vyššia konfigurácia ponúka aj 64 GB, prípade upgrade si viete spraviť aj sami.

M.2 sloty sú obsadené dvojicou 1 TB Samsung PM9A1 MZVL21T0HCLR-00B00 v RAID 0 konfigurácii. Výrobca nikde nespomína podporu PCIe 5.0, je tak pravdepodobné, že si budete musieť vystačiť „len“ s PCIe 4.0 SSD. Pod ľavým diskom sa ukrýva aj WiFi Karta, konkrétne Intel WiFi AX211NGW, ktorá podporuje aj WiFi 6E.

   

Otvorenie veka je možné len do tupého uhla, priamy nie je možný vzhľadom na konštrukciu chladenia.

Klávesnica ponúka podobné rozloženie ako predchodca, zmenená bola numerická časť, ktorá je teraz oddelená. Nechýba Aura podsvietenie s množstvom efektov ani dedikované klávesy pre herné funkcie a skratky. O niečo väčší je aj sklenený touchpad, ktorý fungoval veľmi dobre. Okolie klávesnice je z mäkkého plastu, ktorý je v hornej časti priehľadný, čo je tiež už pomerne tradičný prvok modelov SCAR.

Predchádzajúci model trpel zvláštnou anomáliou a tou bola absencia webkamery, teda aspoň tej integrovanej. V balení sa totiž nachádzala USB kamera, ktorú ste si museli uchytiť na okraj displeja a po použití opäť zbaliť. Tentokrát je už kamera súčasťou horného rámika, čo je rozhodne zlepšenie použiteľnosti, no daňou za to je horšia kvalita len 720p kamery. Notebook žiaľ neponúka žiadnu formu biometrického zabezpečenia, čo by v dnešnej dobe malo byť už samozrejmosťou.

Podsvietenie sme si už viackrát spomenuli, no ešte raz sa pri ňom na chvíľu zastavíme, a ukážeme ho v tamvšom prostredí pre lešpí efekt.

Novinkou je predovšetkým zadná strana, ktorá nielen že dopĺňa ale aj prekonáva podsvietenie prednej strany.

Notebook je vybavený 90 Wh batériou, čo je o 10 % menej ako je legálny limit pre prítomnosť na palube lietadla. Vnútro notebooku by znieslo aj väčšiu batériu, vidíme voľné miesto nad, pod aj naľavo. Vyzerá to tak, že SCAR 18 zdieľa rovnakú batériu s menším súrodencom SCAR 16 a to je aj dôvod, prečo je tu voľné miesto a nižšia kapacita.

K notebooku dostanete 330 W nabíjačku s úctyhodnou hmotnosťou 1132 gramov. Reálne tak na cestách budete nosiť v batohu vyše 4 kg. Alternatívou je nabíjanie cez konektor USB-C, ktoré je možné, ale len do 100 W. V praxi tak nedostanete z notebooku plný výkon, no na premiestnenie by to malo postačovať. Nabíjanie trvalo niečo vyše hodiny a pol, čo vôbec nie je zlé. Výdrž v našom náročnom YouTube teste je prekvapivo dobrá, SCAR 18 dosiahol 6 a pol hodiny pri automatickom výbere GPU (teda použití integrovanej grafiky). Ide takmer o 100 minút lepší výsledok, ako mal predchodca SCAR 17, a to aj napriek väčšiemu displeju.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus ROG Strix 850G Aura: Najväčší zdroj na zozname

Vzbudzuje veľmi dobrý prvý dojem. Vyhotovenie skrinky je niečo, čím sa tento zdroj Asus ROG Strix 850G Aura od ostatných odlišuje. Okrem nadštandardných rozmerov, ktoré naznačujú, že „bohaté“ by to mohli byť i vo vnútri, je tu aj pomerne sofistikovaný kryt, respektíve mriežka a v súlade s estetickými trendmi je aj prítomnosť ARGB LED. Už len v akej podobe bude to hlavné – elektrické vlastnosti. Celý článok „Asus ROG Strix 850G Aura: Najväčší zdroj na zozname“ »

 •  
 •  
 •  

Asus odhalil OLED herní monitory řady ROG Swift, bez ventilátorů

Během německého herního veletrhu Gamescom se zdá se spustila menší lavina herních monitorů používajících už technologii OLED. Nejdřív odhalil Samsung širokoúhlý prohnutý model s rozlišením 7680 × 2160 bodů, zřejmě první monitor využívající DisplayPort 2.1. Také Asus ale přinesl hráčské OLED, a to rovnou dva modely. Oba patří do řady ROG Swift, jeden ale bude pro příznivce prohnutých 21:9 a druhý pro 16:9 tradicionalisty žádající 4K. Celý článok „Asus odhalil OLED herní monitory řady ROG Swift, bez ventilátorů“ »

 •  
 •  
 •  

Nekupujte si 4G/5G router, kupte si místo toho rozšířitelný router

Routery značky Asus jsou vybaveny technologiemi, které uspokojí potřeby i těch nejnáročnějších uživatelů, tzn. Asus routery jsou nabité možnostmi nezbytnými pro konfiguraci a přizpůsobení zařízení, která používají kabelové a především bezdrátové sítě. V článku uvedeme jeden z příkladů. Celý článok „Nekupujte si 4G/5G router, kupte si místo toho rozšířitelný router“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *