Nvidia Video Super Resolution už je i pro lokální přehrávání video souborů
V únoru vydala Nvidia funkci RTX Video Super Resolution, což je upscaling videa používající tensorová jádra GPU GeForce RTX 3000 a novějších. Jde o cosi jako obdobu DLSS 1.0 (chybí temporální filtrování s pohybovými vektory) pro webové video s nízkým rozlišením. Za začátku se toto RTX Video dalo používat jen v prohlížečích Google Chrome a Microsoft Edge, ale teď přichází také do oblíbeného VLC Media Playeru pro lokální přehrávání.
Tato novinka byla oznámena spolu s včerejším vydáním GeForce RTX 4070. V oficiálním blogpostu Nvidie je o tom krátký odstavec, dle nějž je teď možno tento upscaling používat pro lokální soubory ve vašem počítači přehrávané ve VLC. Použitý algoritmus a efekt na obraz budou zřejmě stejné jako u prohlížečové verze (kvalita se bude asi řídit stejným nastavením v Control Panelu ovladačů Nvidia).
Nvidia ve svém blogpostu píše, že vydání přehrávače VLC s podporou RTX Video je už nyní k dispozici na webu projektu v obvyklé sekci ke stažení – údajně by tam prý měl být speciální build označený „VLC with RTX Video Super Resolution“. Nicméně v době psaní článku tam byla jak v české, tak anglické verzi webu jen verze 3.18 vydaná v listopadu. V jejím changelogu se o RTX Video Super Resolution ovšem nikde nic nepíše. Zdá se, že tiskové oddělení v tom má zmatek, anebo Nvidia trošku předběhla, protože projekt VideoLan teprve oficiální vydání s touto funkcí chystá.
RTX Video Super Resolution is now enabled on VLC media player (@videolan). 🎬
This means that 30 & 40 series RTX GPU owners can easily AI upscale 1080p videos to 4K. 🙌
Learn more 👉 https://t.co/9WIHBafKdG pic.twitter.com/MnGJyzxDWk
— NVIDIA Studio (@NVIDIAStudio) April 12, 2023
Funkce by totiž měla patrně být pro testovací účely ve verzi 3.19, přesněji jen ve zvláštním sestavení, které se dá najít zde (na webu Nvidie je chybně odkaz na stránku pro stažení stabilního vydání 3.18, kde odkaz na toto speciální sestavení ale není). Zda se funkce RTX Video Super Resolution plánuje k začlenění již do standardního vydání verze 3.19, nebo až do nějakého pozdějšího, nevíme. Podle všeho je zatím tato technologie dostupná jen na platformě Windows, Linux a další alternativy mají smůlu.
Pokud chcete zkoušet, můžete si toto testovací sestavení asi více méně bez obav nainstalovat. Nějak nebezpečné by to být nemělo – závažné chyby, který by rozbíjely systém, v multimediálním přehrávači, který nesahá na systémové kodeky a moduly (jako DirectShow, Media Foundation), moc nenastávají.
Pak si můžete upscaling od Nvidie zapnout v pokročilých nastaveních VLC. Dělá se to v sekci nastavení výstupního modulu, kdy je třeba zvolit výstup Direct3D11 a poté volbu Video Upscaling Mode nastavit na „Super Resolution“. Na grafikách Nvidia by to snad mělo být nastavené ve výchozím stavu (v tomto speciálním sestavení), ale pro jistotu se můžete podívat, jestli vám detekce správně proběhla.
Tento upscaling asi bude mít smysl u videí horší kvality, kde RTX Video může vedle ostření a zvýrazňování linií a hran zahlazovat různé chyby a artefakty. Obecně ale post-processing tohoto typu bývá dvojsečná zbraň, protože oním vyhlazováním často také poškozuje zbývající detaily. Výsledné video pak také může nabrat „plastikový“ či „olejomalbový“ vzhled (což je menší problém u záznamů her, na kterých Nvidia funkci předvádí, ale větší u reálných záznamů a filmů). I u videa s nízkou kvalitou je někdy dilema, jestli je vylepšování těmito filtry opravdu zlepšení.
Pokud hledáte řešení spíše pro video s lepšími detaily než pro nekvalitní klipy (nebo nemáte grafiku Nvidia…), mohl by být alternativou upscaling MadVR, také akcelerovaný na GPU. Je už staršího data, ale byl hodně pečlivě testován a laděn právě s ohledem na věrnost a kvalitu. Tento škálovací filtr se dá používat v přehrávačích MPC-HC, respektive MPC-BE, a dalších používajících infrastrukturu DirectShow.
Zdroje: Nvidia (1, 2), VideoLAN (1, 2)
Jan Olšan, redaktor Cnews.cz
⠀