Vyzerať nestačí, Endorfy Fluctus 140 PWM ARGB hlavne funguje

Detaily Endorfy Fluctus 140 PWM ARGB

Prvé ventilátory Fluctus 120 PWM znamenali v produkcii SilentiumPC (teraz, po premenovaní, už Endorfy) veľký kvalitatívny progres. Aj napriek tomu však mali svoje muchy, ktoré vývojári postupne úspešne odstraňujú a na základe výsledkov meraní možno pri novších 140-milimetrových Fluctusoch hovoriť o jasných zlepšeniach. Fluctus 140 PWM ARGB vo svojej cenovej kategórii medzi ostatnými ventilátormi pekne vyčnieva.

Endorfy Fluctus 140 PWM ARGB jeden z dvoch variantov 140 mm ventilátorov Fluctus – osvetlený. Zostava RGB LED je umiestnená tradične na PCB, okolo motorčeka, v strede, odkiaľ je svetlo vedené celým rotorom. Ten má „mliečnu“ štruktúru, takže je to na vhodný. K špičkám lopatiek osvit trochu slabne, ale celková svietivosť je aj tak nadštandardne vysoká.

Nábežné hrany lopatiek sú charakteristické ozubením podobne ako aj u menšieho modelu Fluctus 120 PWM ARGB. Rozdiel je v tom, že zúbky na tomto 140 mm ventilátorov sú výrazne menšia, hoci samotné lopatky sú dlhšie. Po uvedení 120 mm modelov tak vývoj firmy Cooling (vlastník značky Endorfy) v spolupráci so Synergy Cooling na tejto úrovni ladil akustické vlastnosti.

V čom presne sú menšie zúbky oproti väčším prínosom nevieme. Technické podklady k týmto úpravám výrobca príliš zverovať nechce, čomu sa samozrejme dá rozumieť (je to výsledkom ich vlastného vývoja, do ktorého investovali nejaké peniaze…) toto konštrukčné riešenie je i predmetom vlastných patentov.

Niečo sme sa ale predsa len dozvedeli. A síce, že veľkosť zúbkov (vĺn) je lepšie optimalizovaná vzhľadom na dlhšie lopatky a nižšie rýchlosti. Určite má dočinenia s potláčaním rezonančných frekvencií zvuku, ktoré vznikajú v dôsledku obtekania vzduchu, a to aj medzi prekážkami, napríklad. Spomeňte si na analýzu, v ktorej sme rozoberali, že odstránenie zúbkov na 120 mm ventilátoroch Fractal Design Aspect môže (v porovnaní s konštrukčne podobnými ventilátormi Dynamic X2, ktoré zúbky majú) viesť k zhoršeniam v dôsledku dosahovania intenzívnejších rezonančných frekvencií. Štruktúra lopatiek je v tomto smere dôležitá a môže ventilátorom výrazne pomôcť. Obzvlášť, keď je hlavné hodnotiace kritérium, aby bol ventilátor pri stanovenom prietoku čo najtichší.

Upozornenie: S nylonovými prachovými filtrami, ktoré nemajú nejakým spôsobom spevnenú sieťku, sa môže tento ventilátor dostať do kolízie. Výškový rozdiel medzi rámčekom a konštrukciou rotora je príliš malý a hrozí vzájomný kontakt, v ktorého dôsledku vzniká nadmerný, mimoriadne nepríjemný hluk.

   

Lopatky sú inak pomerne pružné a minimálne pri vyšších rýchlostiach sa pri vibráciám určite nevyhnú. Oproti vysokorýchlostným ventilátorom BeQuiet! Light Wings v 140 mm formáte sú však lopatky o trochu kratšie pri súčasne širšom profile. Jeho zakrivením sa konštruktéri Fluctus 140 evidentne tiež chvíľu zaoberali. „Bruško“ lopatiek je väčšie, než býva obvyklé, a i od neho závisí miera vibrácií ventilátora. Špeciálne, keď sa používa menšia hrúbka materiálu.

Na odtokových hranách lopatiek sme narazili na nedostatky, respektíve malé zádery, ktoré na hranách rozhodne nie sú zámerne. Tie vznikli nedokonalosťami vstrekovacích foriem, v ktorých ventilátory vznikajú. Prirodzene sa to nemusí tykať všetkých kusov a niektoré (z precíznejších foriem) môžu mať perfektne hladké hrany. Tak či onak nejde o výrazný defekt a jeho vplyv na vlastnosti ventilátora bude veľmi malý až žiadny.

Z hľadiska geometrie rotora, ktorá má vplyv na aerodynamickú efektivitu, treba poznamenať, že zakrivenie nábežných hrán je pomerne výrazné, čo znamená že trajektória prúdnic vzduchu bude skôr valcová (než kužeľovitá), takže bude dochádzať k menšej interakcii v oblasti rámčeka, vďaka čomu môže byť prúdenie vzduchu tichšie. Medzi 140 mm ventilátormi má Fluctus 140 PWM ARGB navyše aj predpoklady na dosahovanie nadpriemerného statického tlaku. Medzery medzi lopatkami sú totiž pomerne malé, takže aj vplyvom väčšieho odporu prekážky nedovolia úniky nadmerného množstva vzduchu.

Káble: Pokiaľ ide o kábel na napájanie rotora, tak ten má napevno 27 cm, ale s možnosťou napojenia predlžovačkou, ktorá je súčasťou balenia. Tá má na dĺžku 40 cm a po tomto súčte už dočiahnete pohodlne odkiaľkoľvek kamkoľvek aj vo full towery. Výhoda tohto riešenia je i v tom, že predlžovací kábel môžete pripojiť aj k druhému konektoru, k samčekovi na sériové zapojenie ďalšieho ventilátora.

Dva konektory (okrem samičky aj samčeka) má aj osvetlenie ARGB LED. To je teda adresovateľné, digitálne a napája sa 5 V cez 3-pinový konektor, ktoré je na 58 cm dlhom kábli.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Endorfy Stratus 120 PWM: Efektívne s malým rozpočtom

Prečo utrácať za jeden ventilátor toľko peňazí ako za štyri či päť kusov Endorfy Stratus 120 PWM? Existuje na to jasná odpoveď, ale nemusí byť zaujímavá pre každého. A to najmä vtedy, kde majú ventilátory dobre zapadnúť do zostáv koncipovaných s ohľadom na čo najlepší pomer cena/výkon. Vtedy nízkorozpočtové ventilátory dávajú zmysel a aj nad „nedokonalosťami“ Stratus 120 (PWM) koncový používateľ často mávne rukou. Celý článok „Endorfy Stratus 120 PWM: Efektívne s malým rozpočtom“ »

 •  
 •  
 •  

15× ventilátor Endorfy Stratus 120 PWM v testoch vibrácií

Rovnaký model, rôzne kusy. Rozdiely vo vibráciách môžu byť dramatické. Najmä, ak ide o lacné ventilátory s vysokými výrobnými toleranciami. Zatiaľ, čo väčšina ventilátorov Endorfy Stratus 120 PWM sa nejakými vibráciami vyznačuje, tak môžete natrafiť aj na „zlaté“ vzorky, ktoré nevibrujú vôbec. To je síce veľmi vzácna, ale existujúca situácia. Rozptyl vibrácií je oveľa väčší, než ste si mysleli. Celý článok „15× ventilátor Endorfy Stratus 120 PWM v testoch vibrácií“ »

 •  
 •  
 •  

Traf rozptyl vibrácií ventilátora a vyber si čokoľvek Endorfy

Dokážete si tipnúť, aký veľký môže byť rozdiel vo vibráciách medzi „najlepším“ a „najhorším“ kusom lacného ventilátora Endorfy Stratus 120 PWM? Tým sa budeme výhľadovo zaoberať a vašou úlohou bude odhadnúť čo najpresnejší výsledok. Za odmenu ten z vás, ktorý bude najbližšie správnemu výsledku, získa od Endorfy ľubovoľný „chladiaci“ produkt. V prípade drobnejších vecí môže byť výhra poskladaná aj z viacerých položiek. Celý článok „Traf rozptyl vibrácií ventilátora a vyber si čokoľvek Endorfy“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (16) Pridať komentár

 1. Výborne, vyzerá že sa fakt oplatí ak chce človek ARGB. Zaujímavé bude ešte porovnanie s Arctic ARGB. Inak dosť zaujímavé že občas sú výkonnejšie najlepšie menšie 120mm ventilátory, najmä Noctua A12.

  1. On ten rozdiel prierezu medzi týmito formátmi je pomerne malý. Respektíve je príliš malý na to, aby mohli hocijaké 140 mm ventilátory porážať najefektívnejšie 120 mm. Pokiaľ by sa nebral ohľad na hlučnosť a zarovnávalo by sa podľa rovnakých otáčok, tak vtedy by to mali 140 mm ventilátory jednoduchšie.

   V normalizovaných hladinách hluku to majú väčšie ventilátory zložitejšie aj z dôvodu, že sa výrobcovia musia lepšie vysporiadať s dlhšími lopatkami, ktoré môžu častejšie zvyšovať hlučnosť agresívnejšími rezonančnými frekvenciami. Najefektívnejšie 140 mm ventilátory ale samozrejme majú potenciál na to, aby pri rovnakej hladine hluku dosahovali výrazne vyšší prietok. Tak trochu to ukazuje napríklad Silent Wings Pro 4 a ten má od najefektívnejšieho 140 mm pomerne ďaleko, špeciálne v reštriktívnejšom prostredí na prekážkach. Thermaltake Toughfan 14 ho rozseká a nové 140 mm ventilátory Noctua koncom pravdepodobne tiež. 🙂

  2. S nárůstem rozměrů logicky klesne tuhost. Detailnější pohled na A12 odhalí mimořádně robustní a tuhou konstrukci, která je holt lepším předpokladem pro kultivovaný chod než „hrubá síla“.

 2. „V čom presne sú menšie zúbky oproti väčším prínosom nevieme.“
  no skrátka mali poruke ozubené koleso s menšími zubami, ktorého profil vyskúšali skopírovať na lopatku a ono to fungovalo 😉

  1. Keď v testoch normalizovaných podľa hlučnosti vidím postavenie chladičov Fera 5 a Fortis 5, tak celkom i verím tomu, že sa hĺbavejšie zaoberali tým, ako potlačiť tónové špičky z prúdenia vzduchu. Vzhladom na konštrukcie pasívov vychádzajú tie chladiče podľa až príliš dobre na to, aby šlo o náhodu. A povedal by som, že sa zaoberlai aj vzájomným vyrušovaním ventilátora pasívom. Kolega Pavel totiž skúšal nejaké merania ventilátorov Fera 5 (Fluctus 120 PWM) tusím na pasíve NH-U12A a opačne, ventilátory z NH-U12A (NF-A12x25 PWM) na pasíve a po vyladení na rovnakú hlučnosť jeden aj druhý chladič vychádzal horšie ako s pôvodnými ventilátormi.

   Endorfy/SilentiumPC má vo vývoji človeka, ktorého téma rezonančných frekvencií a ich eliminácie úprimne zaujíma, čo viem zo vzájomnej diskusie. Vo výsledku sú síce ešte nejaké rezervy, ale merateľný progres (z Fluctus 120 na Fluctus 140) tam je.

 3. ono vyzerá to tak, že základom eliminácie stojatých vlnení a rezonancií je nepravidelnosť tvarov, čo je zas nepriateľom vyváženia, ktoré je pre chod ventilátora kľúčové… navrhnúť a vyrobiť dobrý rotor s každou lopatkou (v nepárnom počte) trochu iného tvaru, trochu iným prierezom, nepravidelnosťami na povrchu typu golfovej loptičky, rámček/spojené lopatky podobne tvarované z vnútornej strany, otestovať v tuneli či predsa pri nejakých otáčkach „nehučí“ a tradáááá, Noctua sa môže pásť 😀 samozrejme výkon môže byť otázny, ale cena výroby by ho aj tak asi „zabila“ nadobro…
  Plus pasív chladiča tiež plný drobných aerodynamických nepravidelností hlavne na nábežnej hrane prúdenia vzduchu, ktoré pomáhajú odvodu tepla zväčšenou plochou a spomalením prúdenia predlžujú čas na prenos tepla. samozrejme všetky hrany pekne zaoblené.
  nakoniec doplníme hi-tech ledkami pre frikulínov, okecáme náplňou heatpipes z 99,999999% grafénových nanočastíc a tradáááá, Noctua sa môže pásť opäť!

  1. spravte niečo s tými diskusiami, písal som to pod Ľubove „Keď v testoch normalizovaných podľa hlučnosti …) z 12:13 a hodilo to mimo…

   1. Sakra, to, že sa komentár nemusí priradiť pod správnu vetvu teda čítam prvýkrát. Tak snáď to bola iba nejaká náhodná chyba. :/

  2. Jasné, ale to píšeš podľa mňa o trochu inom „probléme“… o tom, ktorým sa zaoberal SilverStone u ventilátora AP123 (a ďalších, podobných modeloch s trojicou rôznych lopatiek v rotore), čo malo úspech iba čiastočne – akusticky. Prietok vzduchu v rovnakej hladine hluku je už oproti „tradičným“ ventilátorom slabý. To aj pre tú, povedzme zvláštnu výstupnú mriežku, ale to už je na inú debatu.

   Zúbky na nábežných a odtokových hranách často na potlačenie tónových špiček stačia. Pozri na spektrografy ventilátorov Dynamic X2 GP-12 a Aspect 12. Hlavný rozdiel tých rotorov je v zúbkoch, Dynamic X2 GP-12 ich má, Aspect 12 nemá a vidíš, aký veľký je s mriežkou rozdiel hlučnosti na 340 Hz. Jasné, materiál použitý na Aspect 12 má trochu iné zloženie, ale to pri takto krátkych lopatkách nebude kameň úrazu.

   Sekanie vzduchu na vstupe, kde sú prúdnice podstatne menej turbulentné ako na výstupe, bude, čo sa týka hlučnosti, od tvare čepele pomerne závislé. A to je to, o čo tu asi ide. Fluctusási s odstupom času zrejme prišli na to, že s menšími zúbkami je dosahovaná pri väčšine rýchlostí naprieč aplikaćiami dosahovaná nižšia hlučnosť. Uvidíme, ako bude vyzerať druhá generácia Fluctus 120, či už náhodou tiež nebude mať zmenšené zúbky.

   Mal som k týmto témam už x školení od rôznych ľudí s vysokým vzdelaním z odboru, aby sme na teoretickej báze písali pokiaľ možno čo najmenšie kraviny, a sú to teda neváčné témy. Malo vecí sa tvrdiť s úplou istotou a smerodajné je skôr pozorovanie, dávanie si vecí do súvislostí a tak. 🙂

  3. No vidíš, ale 3D tisk už má dnes k dispozici kde kdo, přitom se žádný průlom neodehrál. Zdá se to jednoduché, ale podle mého Noctua může být úplně v klidu.

    1. Major Hardware na experimentovaní sa výtlačkami ventilátorov odvádza peknú prácu. Samozrejme technologia výroby je to vhodná iba na prototypy kvôli menšej rýchlosti, horšej presnosti, potrebe dodatočného čistenia…

     Predpokladám, že v prototypovej fáze 3D tlač využívajú aj výrobcovia ventilátorov a až potom, keď majú istotu správnych tvarov, sa zaháji výroba vstrekolisových foriem.

     1. Tak ono záleží na použité technologii tisku. Výtisky z pryskyřice budou dostatečně přesné a hladké.

      1. Jasné, SLA technológia je presnejšia a hladšia, ale zase vyžaduje nejaké extra čistenie? Kamárata vídavam okolo SLA tlačiarne v rúške a s isopropyl alkoholom. 🙂

       Na prototypy, ktoré stačia v jednotkách kusov, je 3D tlač prirodzene vhodná, ale sériovú výrobu si teda predstaviť neviem. Tam je ten vstrekolis neporovnateľne rýchlejší, pri vyššom počte aj lacnejší a nevyžaduje ani takú post-produkčnú starostlivosť.

       1. V roušce ho vidíš proto, že dýchat výpary vzniklé tiskem (při vytvrzování pryskyřice) nejsou zrovna zdraví prospěšné. Alkoholem je vyzbrojený, aby vše včetně výtisku zbavil zbytků nevytvrzené pryskyřice, to je docela pěkný voser, bez debat. Samozřejmě se bavíme o prototypech.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *