SilentiumPC Fluctus 120 PWM „zmejnstrímieva“, dostal RGB LED

Osvetlený ventilátor z chladiča Fera 5 ARGB sa začína predávať aj samostatne

Za novotvar v nadpise sa ospravedlňujem, ale formulácia, že Poliaci naladili na pestrofarebné vlny hlavného prúdu svoj najprepracovanejší ventilátor, bola cez rozsah. Ak sa účinné aerodynamické vlastnosti potvrdia aj v testoch, tak by sa každopádne mohlo jednať o jedny z najatraktívnejších osvetlených ventilátorov na trhu. A to súčasne ešte, povedzme, ešte ako-tak rozumnej cene.

Najnovší a pravdepodobne najvyspelejší ventilátor SilentiumPC sa prvýkrát objavil v rámci chladiča Fera 5. Chladiaca efektivita tohto komba (ventilátor plus pasív) je pritom veľmi pôsobivá. Neskôr sa ventilátor Fluctus 120 PWM začal predávať aj samostatne, ale to ešte bez osvetlenia. S tým prichádza SilentiumPC až teraz. Je to tak alternatíva pre tých používateľov, ktorý majú RGB LED radi.

Rotor ventilátora sa oproti neosvetlenému variantu nijako neodlišuje, nebežné hrany sú zubaté, a rovnaký je aj motorček. Použité sú ložiská FDB (fluidné) a rýchlosť je i naďalej v rozsahu 300–1800 ot./min. Viac podrobnejších parametrov SilentiumPC neuvádza. K hodnotám statického tlaku a prietoku sa však už čoskoro dostanete z našich testov.

Jedno podrobné meranie sa tu však predsa len ponúka. A to merania hladín hluku na rôznych frekvenciách zvuku. Na vertikálnej osi grafu síce chýbajú konkrétne hodnoty, tak na všetky frekvenciách byť Fluctus 120 PWM tichší než starší Sigma Pro 120, a to súčasne pri dosahovaní vyššieho statického tlaku. Tieto merania však zrejme zodpovedajú pri osadených ventilátoroch na rebrovaní chladičov Fera 5 (Fluctus 120 PWM), respektíve Fera 3 (Sigma Pro 120).

Aj keď ktovie, ako je to merané, keďže rovnaký graf je aj pri dvojventilátorovej Fera 5, čo je predsa len o trochu hlučnejší chladič. Je asi lepšie toto porovnanie brať len pre zaujímavosť a v prípade nového ventilátora Fluctus 120 PWM ARGB ani nemusí platiť. V materiáloch pri Fera 5 ARGB sa už totiž tento spektrograf neobjavuje. To môže byť dané aj tým, že osvetlený ventilátor generuje iné výsledky. A to i napriek tomu, že bola na rotor použitá rovnaká „formička“ – materiál je už iný, keďže bola požiadavka na jeho lepšiu schopnosť viesť svetlo.

Zo základných parametrov je dobré uviesť ešte formát (120 mm), pripojenie rotora (4-pin) a (A)RGB LED (3-pin, 5 V). Odporúčaná koncová cena Fluctus 120 PWM ARGB je 15,99 eur. Svetielka navyše vás tak vyjdú na zhruba 5 eur. O toľko je tento nový ventilátor drahší oproti „obyčajnému“, temnému Fluctusu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika

„Modifikácia“ chladiča výmenou ventilátora za relatívne efektívnejší model nemusí viesť vždy k požadovanému výsledku. Niekedy si polepšíte podstatne menej, ako by ste očakávali, inokedy môže dôjsť dokonca k zhoršeniu. To znamená, že pri rovnakej hlučnosti bude dosahovaný nižší chladiaci výkon a je úplne jedno, aký ventilátor použijete. Niekedy má skrátka hlavné slovo konštrukcia pasívu. Celý článok „Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika“ »

  •  
  •  
  •  

Testy SilentiumPC Spartan 5 Max pod vyššou záťažou (125 W)

Procesorový chladič SilentiumPC Spartan 5 Max sme už síce testovali, ale s pomerne úsporným procesorom. Jeho výsledky tak splývali s jednoduchším modelom (Spartan 5) bez „Max“ v názve. Na výkonnejších procesorom s väčším výdajom tepla, sa však situácia trochu mení. Aký je v porovnaní s inými chladičmi Spartan 5 Max na procesore so 125 W, teda na úrovni TDP „K“ modelov Intel? Celý článok „Testy SilentiumPC Spartan 5 Max pod vyššou záťažou (125 W)“ »

  •  
  •  
  •  

Rozhovor: Prečo Endorfy muselo zabiť SilentiumPC

Zmena značky SilentiumPC na Endorfy prebehla len pomerne nedávno. Informovali sme o tom aj v teste kvapalinového chladiča Endorfy Navis 240, aj keď len náznakom. Teraz si však okolnosti tohto rozhodnutia rozoberieme podrobnejšie. So súborom otázok, ktoré do celej situácie vnášajú viac svetla, sme oslovili zastúpenie firmy Cooling, teda vlastníkov licenčných známok SilentiumPC a po novom aj Endorfy. Celý článok „Rozhovor: Prečo Endorfy muselo zabiť SilentiumPC“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *