SilentiumPC Spartan 5: Výkonnejšie chladiče sú často zbytočné

Detaily chladiča SilentiumPC Spartan 5

Kupovať výkonné chladiče na procesory so spotrebou pod 100 W je vyhadzovanie peňazí von oknom. Dokazujú to výsledky testov lacnej novinky SilentiumPC – Spartan 5. S ohľadom na cenu je tento chladič suverénne najlepšia voľba na väčšinu procesorov AMD Ryzen a Alder Laky Intelu bez otvoreného násobiča. Že bude lepšie priplatiť si za Fera 5? Chybná teória a i tu platí, že menej je niekedy viac.

Správny výber chladiča na procesor je pomerne zložitý. Teda v prípade, keď chcete najlepšie možné riešenie. A tým teraz nemyslíme iba s ohľadom na chladiace vlastnosti, ale i cenu. Nedáva totiž príliš zmysel si kupovať niečo, čo nijako nevyužijete a ani to nič nezlepší.

Uvažovanie spôsobom, „boxovaný chladič je vždy nanič a chladičom SilentiumPC Fera 5 sa nedá nič pokaziť“, je trochu povrchné. Takto veci vníma aj veľa výrobcov hotových zostáv, ktorí by mohli argumentovať, že doteraz nič ako Spartan 5 k dispozícii nebolo. To už ale neplatí.

Detaily chladiča SilentiumPC Spartan 5

Medzigeneračne sa chladiče SilentiumPC Spartan výrazne posunuli. Veľký, 120-milimetrový ventilátor má už totiž aj základný variant. Vyšší a väčší je aj pasív. Spartan 5 oproti Spartan 4 je o 12 mm vyšší, ale aj tak sa so 146 mm radí k najnižším chladičom, ktoré majú 120 mm ventilátorom. To je dobrá správ aj pre lepšiu kompatibilitu s počítačovými skrinkami, a to napríklad aj v porovnaní s vyšším chladičom Fera 5.

Pri prvom dojme sa nenechajte odradiť „iba“ dvoma heatpipe. Nejde o žiadnu nevýhodu, pokiaľ má ísť o náhradu boxovanyćh chladičov Intel Laminar RM1 či Wraith Stealth. Tie sa dodávajú typicky k úspornejším procesorom, ktoré majú pomerne malé nároky na rýchlosť odvodu stratové tepla. Na ich chladenie viac heatpipe nemá prakticky žiadne opodstatnenie, pretože vedenie tepla je dostatočne rýchly. Samozrejme, úplne iná situácia by bola na 200-wattovom procesore, na ktorom by už dve heatpipe boli úzke hrdlo. To sme ale zase pri tom, že je chladič dôležité vyberať s ohľadom na konkrétny procesor.

SilentiumPC pri Spartan 5 uvádza TDP 160 W. Ale tak ako pri spínaných zdrojoch aj tu platí, že smerom k maximálnej záťaži chladiaca efektivita klesá a najlepší pomer chladiaceho výkonu k hlučnosti je dosahovaný zhruba uprostred.

Základňa je jednoduchá a výrobne lacná. Kontaktná plocha heatpipe je zbrúsená a vlisovaná do hliníkového bloku, vďaka ktorému je mimo iné všetko pekne stabilné. Napriek tomu sa môže stať, že z balenia vytiahnete chladič s trochu vykrivenou základňu, ktorá nebude rovnobežná s rebrami. Predsa len robustnosť konštrukcie pasívu sa do značnej miery odvíja od heappipe a čím menej ich je, tým je chladič subtílnejší. Tak či onak sa jedná iba o kozmetiku a žiadneho vážnejšieho poškodenia sa obávať nemusíte. Balenie SilentiumPC je pomerne precízne a chladič je v mäkkom molitane dobre istený zo všetkých strán.

Jeden z dôvodov, prečo Spartan 5 dosahuje vzhľadom na svoje rozmery nadštandardnú efektivitu, nájdete na povrchu každého rebra. Ten je posiaty malými jamkami, ktoré elegantne zväčšujú vyžarovaciu plochu radiátora.

Ventilátor vychádza s Fluctus 120 PWM, ktorý dôverne poznáte z našich testov. Tvar rotora s ozubením je rovnaký, ale na chladiči Spartan 5 má nižšiu maximálnu rýchlosť – do 1500 ot./min. Takéto „obmedzenie“ je dobrá prevencia proti tomu, aby chladič nebol nikdy vložene hlučný – ani na doskách s agresívnejším profilom regulácie PWM na konektore CPU_fan.

Rámček ventilátora je neštandardný. Jedná sa o akýsi plastový monolit, ktorého súčasťou je aj kryt vrchného rebra. Ventilátor síce z pasívu odstránite a eventuálne je možné ho v prípade potreby nahradiť štandardným 120 mm ventilátorom, ale také jednoduché to nebude. Pred uchytením o heatpipe napríklad sťahovacími páskami, sa bude vyžadovať ešte odrezanie spodných rohov. To preto, aby ste sa vyhli kolízii so sponou k procesorovej pätici.

   

Montáž k procesoru je bez backplatu, priamo na retenčný rámček na základných doskách AMD (AM4, AM3/+, AM2/+, FM2/+ a FM1) alebo cez push-piny – Intel LGA 1700, 1200, 115x. Vzhľadom na celkovú hmotnosť chladiča 445 g a jeho vežovitú konštrukciu (s pomerne veľkou pákou na montážny systém) nejde o optimálne riešenie, ale inak by sa SilentiumPC na takto nízku cenu nedostalo. Každopádne je pri preprave počítača vhodné chladič vždy demontovať, aby ste ho potom nevyťahovali z dna skrinky. To obzvlášť na platformách Intel, kde chladič drží iba na plastových materiáloch. Retenčný rámček AMD je aspoň priskrutkovaný ku kovovému backplatu. V tomto prípade sa chladič z pätice pri otrasoch nevytrhne, ale zase hrozí jeho deformácia so skrútením základne.

Inštalácia na pätice AMD je jednoduchá, sponu len zachytíte o pripravený retenčný rámček a dotiahnete fixačnú skrutku na maximum. Na päticiach Intel musíte podstúpiť viac krokov, respektíve je potrebné si pripraviť rámček, ku ktorému sa bude chladič inštalovať. Stále však platí, že je všetko pohodlné a relatívne rýchle. Rámček pre pätice Intel má podľa pätice LGA 1700 alebo LGA 1200/115x dve pozície, do ktorých sa zasúvajú perká na  push-piny. Perkami vybavený rámček posadíte na montážne otvory a tam ho následne zaistíte push-pinmi.

Nakoniec je z druhej strany základnej dosky vždy dobré skontrolovať, či všetky špičky push-pinov prevyšujú nožičky periek. Len vtedy je montážny systém stabilný a pripravený na inštaláciu samotného chladiča. Tá už je rovnaká ako na päticiach AMD – sponu chladiča zachytíte o zub na rámčeku.

   

Na rozdiel od starších systémov tohto typu je to príjemná práca, teda pokiaľ si pred inštaláciou dostatočne povolíte skrutku na spodnej strane háčika. Pomocou nej nakoniec aj regulujete prítlak. Ten odporúčame nastaviť na maximum, pretože od neho sa odvíja aj celkový chladiaci výkon.

Chladič je dostatočne úzky (65 mm) na to, aby sa aj s rezervou (na pohodlnú demontáž vyhol slotom DIMM. Výška chladičov pamäťových modulov môže byť teda vedľa Spartan 5 akákoľvek.

Metodika

Chladiče testujeme pri maximálnom výkone a pri nižších rýchlostiach, ktoré zodpovedajú fixným hladinám hluku 45, 42, 39, 36, 33 a 31 dBA. Hladiny hluku snímame hlukomerom Reed R8080 (s parabolickým golierom na zvýšenie citlivosti) so vzdialenosti 15 centimetrov od zdroja zvuku (ventilátora).

Merania prebiehajú tradične vo veternom tuneli, s dvoma 500-otáčkovými Noctua NF-S12A PWM na vstupe a s rovnakým počtom týchto ventilátorov na výstupe. Teplota vzduchu (21–21,1 °C) na vstupe je stála, riadne kontrolovaná počas celého priebehu testovania. Testy prebiehajú na procesore Intel Core i5-12400 stepping H0 (t.j. variant s menším jadrom, ktoré majú aj Core i3, Pentiá a Celerony). To v režime bez napájacích limitov (priemerná spotreba CPU je vtedy okolo 93 W) a s PL2 obmedzeným na úroveň TDP (65 W). Záťaž simulujeme v Cinebench R23, testovacia základná doska je MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi DDR4. Z logu okrem zahrievania CPU vyťahujeme do grafov aj teploty snímačov MOS a CPU socket. Výsledky teda ukazujú i to, ako ventilátor okrem pasívu ochladzuje aj okolie pätice so súčiastkami, ktoré sa zahrievajú na kritické hodnoty.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (9) Pridať komentár

  1. Veľká vďaka za tento test. Veľmi ťažko sa hľadajú testy protipólu Noctuy D15.
    Za tú cenu super voľba pre všetkých bežných ľudí.
    Jedine vadia už len také drobnosti ako chýbajúci backplate a možnosť dať tam hocijaký ventilátor ale potom je tu Fera ktorá presne toto rieši plus pridáva heatpipe takže ani toto sa vlastne nedá vyčítať.

  2. já bych dnes už chladič na sponu-piny nekupoval, to naposledy u freezer64, když ještě nebyla na světě noctua či ninja
    navíc to uchycení větráku…
    příplatek 250kč na feru se vyplatí, než kupovat takýto bazmek

    1. Jasné, tie push-piny na vysokom chladiči s hmotnosťou pol kila nemajú čo robiť, ale inak sa na tých 15,50 eur asi dostať nedá. Veď len ventilátor Fluctus 120 PWM sa predáva za 12 eur (a tento má iba nižšie maximálne otáčky a iný tvar rámčeka), takže na zvyšok veľa zdrojov holt nezostáva…

  3. Prolisovane puntiky na zvyseni povrchu je dobry napad, ale jen do doby nez se v prohlubnich usadi prach, pak to zacne naopak izolovat.

    Meli byste chut chladic zaprasit a pak otestoovat znovu ? Tipl bych si na meritelne rozdily …

    1. V takto mělkém prolisování žádný běžný prach neulpí, leda by se přimíchala nějaká mastnota, nebo šlo o jemný prach vzniklý při dřevovýrobě a pod.

    2. Díky za tip! Nasimulovať to asi môžeme, ale výhľadovo to príliš reálne nevidím. Každopádne si to píšem na ten dlhý zoznam tém, ktoré by bolo fajn spracovať. 🙂

      1. Idealne po roce od uvedeni, pozadejte ctenare webu HWcooling, idealne kuraky, nebo tam kde maji pocitac na dilne, aby vam poslali chladak obaleny svinstvem. Usetrite cas s vynalezanim jak chladic rychle uspinit.

        1. Neumím si představit, že by někdo hulil tak, aby zanesl žebroví chladiče, ale třeba bych se divil 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *