Metodika: merania zahrievania a frekvencií
Nedávno sme sa tu tešili z príjemných výsledkov Core i3-10105F a tento procesor má už svojho nástupcu – 12100F. Ten v rodine Alder Lake predstavuje možnosť pre používateľov s obmedzeným rozpočtom. To ale neznamená, že vás bude výkonnostne obmedzovať. V cieľovom prostredí (najmä jednoduchších herných PC zostáv) je najnovšia Core i3 navyše pekne úsporná a zároveň vám ani nezruinuje bankový účet.
Metodika: testy zahrievania a frekvencií
Pri výbere chladiča sme sa nakoniec uchýlili k Noctua NH-U14S. Ten má vysoký výkon a zároveň k nemu existuje i variant TR4-SP3 určený pre procesory Threadripper. Odlišuje sa len základňou a radiátor je inak rovnaký, takže bude možné za rovnakých podmienok testovať a porovnávať všetky procesory. Ventilátor na chladiči NH-U14S je počas všetkých testovaní nastavený na maximálnu rýchlosť – 1500 ot./min.
Merania prebiehajú vždy na bench-walle vo veternom tuneli. Ten simuluje počítačovú skrinku s tým rozdielom, že máme nad ním väčšiu kontrolu.
Systémové chladenie pozostáva zo štyroch ventilátorov Noctua NF-S12A PWM, ktoré sú v rovnovážnom pomere dvoch na vstupe a dvoch na výstupe. Ich rýchlosť nastavená na fixných 550 ot./min, čo je i pomerne praktická rýchlosť, ktorú nemá význam prevyšovať. Skrátka by malo ísť o optimálnu konfiguráciu, ktorá sa opiera o naše testy rôznych nastavení systémového chladenia.
Aj okolo procesorov je dôležité udržovať rovnakú teplotu vzduchu. Tá sa, samozrejme, mení i s ohľadom na to, koľko tepla konkrétny procesor produkuje, ale na vstupe tunela musí byť pre presné porovnania vždy rovnaká. V našom klimatizovanom testlabe sa v tomto bode pohybuje v rozmedzí 21–21,3 °C.
Udržiavať konštantnú teplotu na vstupe je treba nielen pre poriadne porovnanie zahrievania procesorov, ale hlavne pre objektívne výkonnostné porovnania. Vývoj frekvencií, a špeciálne jednojadrového boostu, sa odvíja práve od teploty. Typicky v lete, pri vyšších teplotách než je bežne v obytných priestoroch v zime, môžu byť procesory pomalšie.
Pri procesoroch Intel pre každý test odčítavame maximálnu teplotu jadier, obvykle všetkých. Tieto maximá sú potom spriemerované a výsledok predstavuje výslednú hodnotu v grafe. Z výstupov jednovláknovej záťaže vyberáme iba zaznamenané hodnoty z aktívnych jadier (tie sú obvykle dve a počas testu sa medzi sebou striedajú). U procesorov AMD je to trochu iné. Tie teplotné snímače pre každé jadro nemajú. Aby sa postup metodicky čo najviac podobal tomu, ktorý uplatňujeme na procesoroch Intel, tak priemerné zahrievanie všetkých jadier definujeme najvyššou hodnotou, ktorú hlási snímač CPU Tdie (average). Pre jednovláknovú záťaž už ale používame snímač CPU (Tctl/Tdie), ktorý obvykle hlási o trochu vyššiu hodnotu, ktorá lepšie zodpovedá hotspotom jedného, respektíve dvoch jadier. Tieto hodnoty rovnako ako hodnoty zo všetkých interných snímačov však treba brať s rezervou, presnosť snímačov naprieč procesormi je rôzna.
Vyhodnocovanie frekvencií je presnejšie, každé jadro má vlastný snímač aj na procesoroch AMD. Na rozdiel od teplôt ale do grafov zapisujeme priemerné hodnoty frekvencií počas testov. Zahrievanie a frekvencie jadier procesora monitorujeme v rovnakých testoch, v ktorých meriame aj spotrebu. Teda postupne od najnižšej záťaže na ploche nečinných Windows 10, cez kódovanie audia (záťaž v jednom vlákne), hernú záťaž v troch hrách (F1 2020, Shadow of the Tomb Raider a Total War Saga: Troy), až po desaťminutovú záťaž v Cinebench R23 a najviac vyťažujúce kódovanie videa kodérom x264 v HandBraku.
Na záznam teplôt a frekvencií jadier procesora používame aplikáciu HWiNFO, v ktorej je vzorkovanie nastavené na dve sekundy. S výnimkou kódovania audia sú v grafoch uvádzané vždy priemery všetkých procesorových jadier, čo sa týka teplôt i frekvencií. Pri kódovaní audia sú uvádzané hodnoty z jadra, na ktorom záťaž prebieha.
- Contents
- Intel Core i3-12100F v detailoch
- Metodika: výkonnostné testy
- Metodika: ako meriame spotrebu
- Metodika: merania zahrievania a frekvencií
- Testovacia zostava
- 3DMark
- Assassin’s Creed: Valhalla
- Borderlands 3
- Counter-Strike: GO
- Cyberpunk 2077
- DOOM Eternal
- F1 2020
- Metro Exodus
- Microsoft Flight Simulator
- Shadow of the Tomb Raider
- Total War Saga: Troy
- Súhrnný herný výkon
- Herný výkon za euro
- PCMark a Geekbench
- Výkon na webe
- 3D rendering: Cinebench, Blender, ...
- Video 1/2: Adobe Premiere Pro
- Video 1/2: DaVinci Resolve Studio
- Grafické efekty: Adobe After Effects
- Kódovanie videa
- Kódovanie audia
- Broadcasting (OBS a Xsplit)
- Fotky 1/2: Adobe Photoshop a Lightroom
- Fotky 2/2: Affinity Photo, AI aplikácie Topaz Labs, ZPS X, ...
- (De)kompresia
- (De)šifrovanie
- Numerické výpočty
- Simulácie
- Testy pamätí a cache
- Vývoj spotreby procesorov
- Priemerná spotreba procesorov
- Výkon na jednotku wattu
- Dosahované frekvencie CPU
- Zahrievanie CPU
- Záver
Vďaka za recenziu. Nadšenie z nej pokazili posledné kapitoly. Dovtedy super procesor, oproti 10100 o +- 50% výkonu najviac, pre mňa podstatný ten webový. Pri úvode, aha, tak všetky jadra boost len 4,1 namiesto 4,3 GHz, hm, tak to G7400 s 3.7GHz bude tak o cca 10% pomalšie…
a nakoniec spotrba. V záťaži super, stačí 120W zdroj, ale čo tá nečinnosť? 17W ?!
Nakoniec na NAS kúpim i3-10100 s lacnejšou dosou so 6SATA portami a LGA 1700 asi Pentium G7400 a ako bolo nedávno písané, o polroka má byť nová generácia, uvidím. Ale 17W v nečinnosti? Síce to bude trápiť maximálne tých ktorí majú nonstop zapnutý komp, komenzovať to bude neF verzia úsporou na grafickej karte +-10W, ročne ušetrených len približne 12-13Eur, ale tešil som sa, že sa dostanem so spotrebou celého kompu pod 35W, ktorú mávam posledných 10 rokov, a nie nad 35W.
Inak super recenzia, z výsledkov ten procesor by ma nijak nelimitovať, aj v QHD nad 60Hz, viac nepotrebujem. Na UHD nemám aj tak grafickú kartu. Fór bude, ak aj Pentium G7400 bude mať idle 17W. Super, dík za recenziu!
Gigabyte má aj peknú mITX dosku, žiaľ dostupnosť je do 7 dní, bez dátumu. Za niečo málo cez 100 Eur, neviem prečo má 2x sériový port a nie radšej o USB viac, ale inak má všetko čo potrebujem. H610I DDR4. Mám chuť ísť do ITX.
Ideálne kedy bol nejaký NUC s tým.
To správanie sa jednojadrového boostu je zvláštne. 4,3 GHz dosahované sú, ale tak zriedka, že to z toho priemeru ani nevidno. Pravda, že tých 17 W v nečinnosti je dvakrát vyššia ako u Core i3-10105F, ale je to furt je to výrazne pod Ci5-12400 stepping C0. Stepping H1 u Core i5 je výrazne úspornejší, to už viem (a vyjdu k tomu aj testy). Ale furt je to pre tie dva aktívne jadrá nvyše o chlp viac než v prípade Core i3-12100(F). Predpokladám, že Pentium G7400 bude spotrebou v nečinnosti kúsok pod Core i3, ale furt bude asi dvojciferná…
Core i3-10100 je stále atraktívny proceosor. Okrem toho, že má o 100 MHz pomalší single aj all-core boost (to určite viete), sa s ním ale dodáva aj slabším, celohliníkový box chladič. S Ci3-10105 je model s medeným jadrom. To asi tiež viete, ale pre istotu upozorňujem. Tá malá úspora zhruba 5? eur je tak asi pomerne diskutabilná.
„Gigabyte má aj peknú mITX dosku, žiaľ dostupnosť je do 7 dní, bez dátumu. Za niečo málo cez 100 Eur, neviem prečo má 2x sériový port a nie radšej o USB viac…“ zrejme má ambície uplatnenia aj v podnikovom prostredí.
„To asi tiež viete“ to o tých chladičoch. To by som si nevšimol. Tá informácia mi unikla, v podstate som ignoroval túto generáciu, i keď recenziu som čítal. Vďaka za túto informáciu.
Super recenzia, bezkonkurenčná. Aspoň si budem mať z čoho vybrať, na základe vašich testov i3-12100F aj i3-10105F. Ako som pozrel cenu dosiek, 4xDIMM, rozdiel cenový do 20Eur. Na procesore ušetrených niečo pod 40 Eur.
Nešpekuloval by som vôbec, keby nebolo tej idle spotreby.
Na základe vašich recenzií, asi pôjdem do G7400. Doska zostane, RAM zostane, Raptor Lake dúfajme pôjde tiež s DDR4, potom kúpim buď poriadny nový procesor pre novú generáciu grafík (začína sa mi páčiť UHD, QHD je mi už málo) a/alebo budem spokojný s novým notebookom, ktorý by som už mal, keby nezačali ako novinky dávať Tiger Lake, ale dali i3/i5 alder lake.
Jasné. Nakoniec otestujeme asi aj to Pentium, ale reálne to vidím až tak na koniec marca. Celkom ma zaujíma, na čo dvojjadro Alder Lake stačí a čo je už pre takúto skromnejšiu konfiguráciu (2C/T4), hoci s vysokým IPC, príliš.
Neviem, či je to novinka (a možno už takýto stav trvá dlhšie), ale zrovna som si všimol, že tých Pentií už skladom celkom dosť. Ceny v osvedčených obchodoch od 80 eur. Najlacnejší je G7400 na compy.sk: https://www.compy.sk/kategoria/procesory/desktopove-intel-pentium-dual-core/cpu-intel-pentium-g7400-box-3-7ghz-lga1700-vga/