Intel předvedl Raptor Lake. 16 E-Core, ST výkon vyšší o víc než 10 %

Na akci Investor Meeting 2022 předvedl příští generaci procesorů, která má ještě letos navázat na úspěšné Alder Lake z listopadu a ledna. Tyto procesory jsme už tak trochu znali z různých neoficiálních úniků, teď už ale jsou veřejně potvrzené a lze říct, že „drby“ v tomto případě měly pravdu. Velká jádra by podle informací od Intelu měla mít zvýšené IPC, zároveň přibude efektivních jader E-Core.

Raptor Lake bude pokračováním procesorů Alder Lake, které převezme jejich hybridní koncepci a dál ji rozvine. Intel potvrdil, že tyto procesory budou mít 24 jader a 32 vláken – to znamená, že počet velkých jader P-Core (které díky HT poskytují dvě vlákna) zůstane na osmi, ale počet úsporných jader E-Core bude zvýšen na dvojnásobek – rovnou šestnáct.

Intel také oficiálně řekl, že tyto procesory budou fungovat s dnešními deskami pro procesory Alder Lake se socketem LGA1700, měl by tedy asi stačit nový firmware a bude možno upgradovat. Ne že bychom čekali něco jiného, ale je hezké to mít potvrzené. Striktně vzato Intel neřekl, že fungovat budou třeba i desky používající paměti DDR4 (řečeno je jen, že je zde kompatibilita se socketem LGA 1700). Ale i zde spíše čekáme, že procesor pořád bude fungovat i s DDR4 – pokud v budoucnu budou problémy, pak spíše třeba až u následníka Meteor Lake, máme-li spekulovat.

Procesory Raptor Lake mají mít nějaké nové schopnosti přetaktování, Intel uvádí, že v tomto nás/vás čekají nějaká zlepšení, zatím ale nespecifikovaná.

Během Investor Meetingu byl předveden počítač s 24 jádrovým procesorem Raptor Lake – ve správci úloh je jasně vidět 32 vláken. Předvedeno bylo, jak v aplikacích jako Blender nebo Adobe Premiere systém selektivně využívá jádra. Například to, jak Windows používá malá jádra pro aplikace běžící na pozadí nebo minimalizované (můžete to vidět na části prezentace, kterou vystřihl web Hardwareluxx).

Vylepšené jádro s vyšším IPC potvrzeno

Zatímco při demu nebyly ukázány benchmarky, Intel už se dopustil i nějakých slibů o výkonu procesorů: uvádí, že výkon bude zlepšený „až o dvouciferná procenta“. Na mnohovláknový nárůst je to málo, zvlášť když přibude osm jader/vláken E-Core, takže tímto se pravděpodobně myslí jednovláknový výkon. A u toho by nárůst o víc jak 10 % byl signifikantní. Na takovéto zlepšení nebude stačit jen zvednout takt o 200–300 MHz (což by ani nemuselo být moc snadné – Intel potvrdil, že Raptor Lake je stále vyráběno 7nm procesem Intel 7 jako Alder Lake).

Z tohoto tedy asi plyne závěr, že Raptor Lake by mělo mít vylepšená jádra, minimálně výkonná P-Core, na nichž se jednovláknový výkon uplatňuje a měří. Nepůjde tedy asi jen o Golden Cove, ale o něco alespoň trošku inovovaného. Podle leakerů by to snad mohla být architektura „Raptor Cove“, ale jestli je toto označení pravdivé, nevíme. Každopádně jádro bude mít vyšší výkon na 1 MHz (tzv. IPC). Jednou ze změn, které by to mohly udělat, je zvětšení L2 cache. Už serverová verze Golden Cove (v procesorech Sapphire Rapids) má mít místo 1,25MB L2 cache s 10cestnou asociativitou větší 2MB L2 cache s 16cestnou asociativitou (a možná latencí zvýšenou z 15 na 16 cyklů). Je docela pravděpodobné, že Raptor Lake převezme tento návrh cache a použije ho také.

Více: Procesory Intel Raptor Lake zvětší L2 cache. Lepší herní výkon?

Zatím nevíme, zda toto bude jediná změna jádra, nebo dojde i na nějaké další zlepšováky IPC. Pokud už Intel do architektury sáhne, mohlo by toto upravené jádro například dostat podporu nějakých nových instrukcí nebo funkcí. Celkově by 10% navýšení výkonu v jednom vlákně mohlo znamenat, že i po vydání Zenu 4 Intel zase získá prvenství v jednovláknovém výkonu, protože ten je už teď u Alder Lake hodně vysoko. A když se ještě o desetinu a něco vylepší, nemusí AMD tento náskok Intelu se Zenem 4 dohnat.

Demo procesoru Intel Raptor Lake (Zdroj: Intel, via VideoCardz)

Přídavné akcelerátory pro AI?

Při předvádění Raptor Lake také ukázaný slajd mluví o jedné novince, o níž jsme dosud neslyšeli. Intel chystá něco označeného „AI M.2 modul“. Patrně by mohlo jít o rozšíření do slotu M.2, které by přes PCI Express přidávalo do systému nějaký čip poskytující akceleraci neuronových sítí neboli umělé inteligence.

Mohlo by jít o něco založeného na ASICích Intel Movidius nebo Habana Labs, případně úplně nové architektuře nebo dokonce FPGA Altera. Sloty M.2 sice používáme převážně jen pro instalaci SSD, ale protože používají standardní konektivitu PCI Express 3.0 ×4 nebo 4.0 ×4, mohla by v nich běžet i další zařízení, která byste normálně instalovali do slotů pro karty PCI Express. Tedy třeba i nový akcelerátor pro aplikace umělé inteligence, který by nabízel vyšší výkon ne integrované GPU nebo SIMD instrukce jader CPU.

Zde tedy budeme napnutí, co se z onoho AI M.2 modulu vyklube. Vydání Raptor Lake má být ještě letos. Intel přesně nepotvrdil, zda ve čtvrtém nebo třetím kvartále, ale podle neoficiálních zvěstí by Raptor Lake mohlo být vypuštěno dříve, než uplyne rok od vydání Alder Lake (listopad 2021), je tedy asi šance, že by se dalo koupit třeba už v září/septembri.

Zdroj: Intel, via VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


Contents

CPU, které nemáte chtít: Intel vydal čipy Bartlett Lake bez E-core

Už dva roky se objevují informace o tom, že Intel paralelně s novou desktopovou platformou Arrow Lake (procesory Core Ultra 200 „Arrow Lake“) pracuje také na dalším pokračování procesorů Raptor Lake pro socket LGA 1700, pod označením Bartlett Lake. Jsou zajímavé tím, že mají samá velká jádra – až 12 P-Core s 24 jádry. Intel je nyní oficiálně vydal jako řadu Core 200, bohužel se ale také potvrzuje, že běžným uživatelům je prodávat nechce. Celý článok „CPU, které nemáte chtít: Intel vydal čipy Bartlett Lake bez E-core“ »

Bude Bartlett Lake fungovat v běžných LGA 1700 deskách? Zatím ne

Tento týden jsme psali o modelech a specifikacích procesorů Bartlett Lake, které se překvapivě objevily jako alternativa k hybridním procesorů s jádry E-Core. Bartlett Lake je v podstatě verze procesoru Raptor Lake, která místo E-Core další velká jádra (P-Core). Dnes by mohla být zajímavá tím, že používá LGA 1700 desky a podporuje paměti DDR4. Bohužel teď máme další potvrzení, že Intel je neplánuje prodávat běžným uživatelům. Celý článok „Bude Bartlett Lake fungovat v běžných LGA 1700 deskách? Zatím ne“ »

Bartlett Lake, procesory Intel jen s P-Core: Modely a parametry

Už jsme psali o procesorech Bartlett Lake, což je pozoruhodná paralelní generace CPU firmy Intel, připomínající cosi jako plán B. Zatímco se prodává nová generace procesorů Arrow Lake pro desktopový socket LGA 1954, Bartlett Lake stále používá socket LGA 1700, je vyráběný na 7nm technologii a podporuje paměti DDR4. A zejména opouští jádra E-Core a obsahuje samá „velká jádra“. Teď jsme se k těmto čipům dozvěděli kompletní parametry. Celý článok „Bartlett Lake, procesory Intel jen s P-Core: Modely a parametry“ »

One comment Pridať komentár

  1. Pozerám, už je aj na Slovensku naskladnená Intel Core i3-12100. Ešte čakám na dosku. Po týchto správach, asi kúpim Pentium G7400, ktorý ešte nie je na skladoch, ale bola by to bomba keby Raptor Lake nepodporovali DDR4.
    Vcelku nepríjemné, teraz investovať do drahšieho procesora, keď sú správy, že o polroka bude ešte o minimálne 10-15% rýchlejší v jednojadre. Pri notebooku bude fajn Alder Lake, len nech sú tu konečne už i3. Ale pre desktop, nakoniec možno kúpim i3-12100F.
    Normálne neviem, začínajú sa mi hromadiť doma počítače. Neubehnú ani 2 roky, kupujem nový :/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *