Intel Core i3-12100F: No. 1 pre svižný počítač za bagateľ

Metodika: ako meriame spotrebu

Nedávno sme sa tu tešili z príjemných výsledkov Core i3-10105F a tento procesor má už svojho nástupcu – 12100F. Ten v rodine Alder Lake predstavuje možnosť pre používateľov s obmedzeným rozpočtom. To ale neznamená, že vás bude výkonnostne obmedzovať. V cieľovom prostredí (najmä jednoduchších herných PC zostáv) je najnovšia Core i3 navyše pekne úsporná a zároveň vám ani nezruinuje bankový účet.

Metodika: ako meriame spotrebu

Odmerať spotrebu procesora je pomerne jednoduché, podstatne jednoduchšie než pri grafických kartách. Všetko napájanie ide cez jeden alebo dva káble EPS. Dva na zväčšenie prierezu používame i my, čo sa hodí pri výkonných procesoroch AMD do sTR(X)4 či pre Intel HEDT a vlastne skoro už i pre mainstreamové procesory. Na meranie prúdu priamo na vodičoch máme kliešte Prova 15. To je podstatne presnejší a spoľahlivejší spôsob merania ako sa spoliehať na interné snímače.

Jediné obmedzenie našich prúdových klieští môže byť pri testoch najvýkonnejších procesorov. Tie totiž maximálny rozsah našich klieští 30 A, pri ktorom je garantovaná vysoká presnosť, už prekračujú. Na väčšinu procesorov je rozsah optimálny (dokonca aj pre meranie nižšej záťaže, kedy sa dajú kliešte prepnúť na menší a presnejší rozsah 4 A), ale modely so spotrebou nad 360 W budeme testovať až na vlastnom prípravku, ktorého prototyp už máme zostrojený. Jeho merací rozsah obmedzujúci už nebude, ale zatiaľ výhľadovo budeme pracovať s prúdovými kliešťami Prova.

Kliešte sú pred každým meraním riadne vynulované a pripojené k multimetru Keysight U1231A. Ten vzorky z hodnotami prúdov počas testov zaznamenáva cez rozhranie IR-USB a v jednosekundových intervaloch ich zapisuje do tabuľky. Z nej potom môžeme vytvárať čiarové grafy s priebehmi spotreby. Do pruhových grafov však vždy zapisujeme priemerné hodnoty. Merania prebiehajú v rôznych režimoch záťaže. Najnižšiu predstavujú nečinné Windows 10 na pracovnej ploche. Toto meranie prebieha na dobre „odstátom“ systéme.

   

Vyššiu záťaž predstavuje kódovanie audia (FLACu), kde procesor ale využíva iba jedno jadro, respektíve jedno vlákno. Vyššia záťaž, kde sa zapája viac jadier, sú hry. Spotrebu testujeme v F1 2020, Shadow of the Tomb Raider a Total War Saga: Troy v 1920 × 1080 px. V tomto rozlíšení je spotreba obvykle najvyššia alebo minimálne podobná ako v nižších alebo vyšších rozlíšeniach, kde väčšinou spotreba CPU skôr pre jeho nižšie využívanie skôr klesá.

Limity spotrieb sú u procesorov Intel aj AMD vypnuté, odomknuté na úroveň PL4/PPT. Tak, ako je to väčšine prípadov u základných dosiek nastavené aj vo východiskových nastaveniach. To znamená, že časový limit „Tau“ po 56 sekundách neznižuje spotrebu a frekvencie ani vo vyššej záťaži a výkon je stabilný. Zvažovali sme, či úspornejšie nastavenia alebo nebudeme akceptovať. Nakoniec teda nebudeme z dôvodu, že to nerobí ani drvivá väčšina používateľov a tým pádom by boli výsledky a porovnania pomerne nezaujímavé. Riešenie by síce bolo testovať s limitom napájania i bez neho, ale to je už z časového hľadiska v rámci testov procesorov nemožné. Ignorovať túto problematiku však nebudeme a dostane priestor v testoch základných dosiek, kde nám to dáva väčší zmysel.

Základné dosky používame vždy s mimoriadne robustným efektívnym VRM, aby vznikajúce straty na MOSFEToch skresľovali namerané výsledky čo najmenej a testovacie zostavy sú napájané špičkovým zdrojom BeQuiet! Dark Power Pro 12 s výkonom 1200 W. Ten je dostatočne dimenzovaný na to, aby stačil na každý procesor i popri zaťaženej GeForce RTX 3080 a zároveň dosahuje nadštandardnú účinnosť aj pri nižšej záťaži. Kompletný prehľad komponentov testovacej zostavy nájdete v piatej kapitole tohto článku.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?

Od února se začaly veřejně ventilovat problémy s nestabilními procesory Intel Core 13. a 14. generace (přičemž panují i obavy, zda u nich nedochází k degradaci). Intel dlouho k věci nepodával informace a zdá se, že si s reakcí ještě chce dát chvíli na čas. Nicméně teď poskytl podrobnější předběžné vyjádření, které budí spíš otázky než odpovědi. Všechnu vinu totiž připisuje přetaktování a výrobcům desek, což je poněkud alibismus. Celý článok „Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?“ »

  •  
  •  
  •  

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Vďaka za recenziu. Nadšenie z nej pokazili posledné kapitoly. Dovtedy super procesor, oproti 10100 o +- 50% výkonu najviac, pre mňa podstatný ten webový. Pri úvode, aha, tak všetky jadra boost len 4,1 namiesto 4,3 GHz, hm, tak to G7400 s 3.7GHz bude tak o cca 10% pomalšie…
    a nakoniec spotrba. V záťaži super, stačí 120W zdroj, ale čo tá nečinnosť? 17W ?!
    Nakoniec na NAS kúpim i3-10100 s lacnejšou dosou so 6SATA portami a LGA 1700 asi Pentium G7400 a ako bolo nedávno písané, o polroka má byť nová generácia, uvidím. Ale 17W v nečinnosti? Síce to bude trápiť maximálne tých ktorí majú nonstop zapnutý komp, komenzovať to bude neF verzia úsporou na grafickej karte +-10W, ročne ušetrených len približne 12-13Eur, ale tešil som sa, že sa dostanem so spotrebou celého kompu pod 35W, ktorú mávam posledných 10 rokov, a nie nad 35W.
    Inak super recenzia, z výsledkov ten procesor by ma nijak nelimitovať, aj v QHD nad 60Hz, viac nepotrebujem. Na UHD nemám aj tak grafickú kartu. Fór bude, ak aj Pentium G7400 bude mať idle 17W. Super, dík za recenziu!

    Gigabyte má aj peknú mITX dosku, žiaľ dostupnosť je do 7 dní, bez dátumu. Za niečo málo cez 100 Eur, neviem prečo má 2x sériový port a nie radšej o USB viac, ale inak má všetko čo potrebujem. H610I DDR4. Mám chuť ísť do ITX.
    Ideálne kedy bol nejaký NUC s tým.

    1. To správanie sa jednojadrového boostu je zvláštne. 4,3 GHz dosahované sú, ale tak zriedka, že to z toho priemeru ani nevidno. Pravda, že tých 17 W v nečinnosti je dvakrát vyššia ako u Core i3-10105F, ale je to furt je to výrazne pod Ci5-12400 stepping C0. Stepping H1 u Core i5 je výrazne úspornejší, to už viem (a vyjdu k tomu aj testy). Ale furt je to pre tie dva aktívne jadrá nvyše o chlp viac než v prípade Core i3-12100(F). Predpokladám, že Pentium G7400 bude spotrebou v nečinnosti kúsok pod Core i3, ale furt bude asi dvojciferná…

      Core i3-10100 je stále atraktívny proceosor. Okrem toho, že má o 100 MHz pomalší single aj all-core boost (to určite viete), sa s ním ale dodáva aj slabším, celohliníkový box chladič. S Ci3-10105 je model s medeným jadrom. To asi tiež viete, ale pre istotu upozorňujem. Tá malá úspora zhruba 5? eur je tak asi pomerne diskutabilná.

      „Gigabyte má aj peknú mITX dosku, žiaľ dostupnosť je do 7 dní, bez dátumu. Za niečo málo cez 100 Eur, neviem prečo má 2x sériový port a nie radšej o USB viac…“ zrejme má ambície uplatnenia aj v podnikovom prostredí.

      1. „To asi tiež viete“ to o tých chladičoch. To by som si nevšimol. Tá informácia mi unikla, v podstate som ignoroval túto generáciu, i keď recenziu som čítal. Vďaka za túto informáciu.

        Super recenzia, bezkonkurenčná. Aspoň si budem mať z čoho vybrať, na základe vašich testov i3-12100F aj i3-10105F. Ako som pozrel cenu dosiek, 4xDIMM, rozdiel cenový do 20Eur. Na procesore ušetrených niečo pod 40 Eur.
        Nešpekuloval by som vôbec, keby nebolo tej idle spotreby.
        Na základe vašich recenzií, asi pôjdem do G7400. Doska zostane, RAM zostane, Raptor Lake dúfajme pôjde tiež s DDR4, potom kúpim buď poriadny nový procesor pre novú generáciu grafík (začína sa mi páčiť UHD, QHD je mi už málo) a/alebo budem spokojný s novým notebookom, ktorý by som už mal, keby nezačali ako novinky dávať Tiger Lake, ale dali i3/i5 alder lake.

        1. Jasné. Nakoniec otestujeme asi aj to Pentium, ale reálne to vidím až tak na koniec marca. Celkom ma zaujíma, na čo dvojjadro Alder Lake stačí a čo je už pre takúto skromnejšiu konfiguráciu (2C/T4), hoci s vysokým IPC, príliš.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *