Raptor Lake je tu: hodně výkonu, proces 7 Ultra, ceny překvapily

Procesory Intel Raptor Lake odhalené: modely, parametry, ceny

Dnes se začaly prodávat procesory AMD Ryzen 7000 s novou architekturou Zen 4 a na nové desktopové platformě AM5 (model 7900X už jsme stihli otestovat). Intel proti nim příští měsíc nasadí vlastní novou generaci: Core 13. generace „Raptor Lake“. A tyto procesory byly odhalené dnes ve stejný den, byť zatím bez fyzické dostupnosti. Máme již jejich definitivní parametry a také ceny. Potěší vás, že většina modelů nezdražila, byť se o tom mluvilo.

Specifikace procesorů Raptor Lake už z velké části poprosakovaly předběžně neoficiálními kanály, nyní ovšem jsou už oficiálně potvrzené přímo výrobcem a máme k nim také ceny. Intel v této první vlně uvádí na trh jen část procesorů – 125W modely pro nadšence, které jsou odemčené pro přetaktování, a s nimi také Z790 desky. Procesory Raptor Lake jsou ale kompatibilní i s předchozí generací desek s čipsety Z690, B660, H670 a H610, jen se jim musí aktualizovat BIOS.

Raptor Lake do značné míry představuje evoluční vývoj procesorů Alder Lake – má určité úpravy v jádrech, ale většina ingrediencí je přímo převzatá z Alder Lake. Také je použitý stále 7nm proces („Intel 7“, ovšem údajně je teď vylepšený, neoficiálně se mu prý říká Intel 7 Ultra), zatímco konkurence přechází na 5nm proces TSMC. Podařilo se ale dosáhnout výrazně vyšších taktů, což je jeden z hlavních zdrojů zvýšeného výkonu u Raptor Lake. Druhým je pak navýšení počtu jader – ale jen u těch malých efektivních („E-Core“), nikoliv u velkých jader.

Raptor Lake přidává další jádra E-Core pro vyšší mnohovláknový výkon (zdroj: Intel)

Raptor Lake přináší zpět Thermal Velocity Boost a Adaptive Boost

Procesory Intel mají poněkud komplikované režimy boostu s různými hladinami a u Raptor Lake Intel využije všechny technologie, které dosud v rámci boostování vyvinul. Vedle základního boostu (ten se jmenuje Turbo Boost 2.0) je to za prvé technologie Turbo Boost Max 3.0. Pokud je zapnutá, je možné dosáhnout vyšší frekvence, než dá běžný Turbo Boost 2.0. Toto je ale možné jen na těch jádrech, která jsou preferovaná (dvě jádra s nejlepšími parametry, která Intel najde a označí při výrobě). Turbo Boost Max 3.0 je dostupné jen u modelů Core i7 a Core i9.

Dále pak některé procesory mají Adaptive Boost, který Intel zavedl u Rocket Lake (ale Alder Lake ho pak nemělo). Normálně se totiž u procesorů Intelu maximální boost liší podle počtu zatížených jader, s Adaptive Boostem je ale toto omezení odebráno a procesor může v mnohovláknové zátěži oportunisticky boostovat i na vyšší takty, dokud tím nepřekročí limity spotřeby a teplot (tento režim boostu je tak bližší tomu, jak se řídí Precision Boost 2 u procesorů AMD).

Více: Procesory Intel Core i9 „Rocket Lake“ přinášejí nový druh turba: Adaptive Boost Technology

A ještě navíc je tu poslední technologie Thermal Velocity Boost. Ta přidává 100 MHz navíc k frekvencím dosažitelným bez ní, pokud je teplota procesoru pod hranicí 70 °C. Těchto bonusových 100 MHz bývá uplatněno jak pro jednovláknový (a tedy absolutně maximální) boost, tak pro all-core boost v zátěžích všech vláken. Jak Adaptive Boost, tak Thermal Velocity Boost by měl podle Intelu být přítomný už jen u modelů Core i9.

Core i9-13900K

A teď už k jednotlivým modelům (jejich parametry najdete také níže v tabulce). Nejvýkonnějším členem řady bude prozatím Core i9-13900K. Tento procesor má plnou konfiguraci se vším zapnutým – má osm velkých a 16 malých jader a k tomu 36 MB L3 cache. Celkově je to tedy 32 vláken, lze ho tedy brát jako ekvivalent nehybridního CPU s 16 velkými jádry, za předpokladu, že hybridní architektura zafunguje, jak má.

Na velkých jádrech je základní takt 3,0 GHz a maximální boost pro jednovláknové aplikace je 5,8 GHz (toto je včetně Thermal Velocity Boostu a Turbo Boost Max 3.0, bez TVB je maximum 5,7 GHz). Intel uvádí, že vylepšený 7nm proces použitý v Raptor Lake dosahuje při stejném napětí asi o 200 MHz vyššího taktu, nebo alternativně zvládne stejný takt při napětí asi o 50 mV nižším. Nicméně pro dosažení 5,8 GHz je třeba vyšší napětí, než bylo použité pro maximální boost v generaci Alder Lake. Spotřeba v jednovláknové zátěži by mohla stoupnout, uvidíme v recenzích.

Raptor Lake navyšuje maximální turbo frekvenci, ale za cenu vyššího napětí (zdroj: Intel)

5,8 GHz je zcela bezprecedentní frekvence a značný 600MHz nárůst proti předchozí generaci (Core i9-12900K: „jen“ 5,2 GHz). Nebo by byla bezprecedentní, podobný skok ale teď udělalo AMD a jeho Ryzen 9 7950X dosahuje také 5,7 GHz, a dokonce 5,85 GHz neoficiálně za určitých podmínek (jenže v praxi to bude málo časté, takže berme do úvahy spíše oficiálních 5,7 GHz). U obou těchto soupeřů to znamená jedno: nastává čas výrazně vyšších jednovláknových výkonů.

Malá jádra E-Core mají základní frekvenci 2,2 GHz a maximální boost 4,3 GHz. Intel ve svých specifikacích teď neuvádí všechny podrobnosti jako all-core boosty a frekvence pro jednotlivé režimy boostu, ale dříve tyto údaje neoficiálně unikly, takže je můžete najít v tabulkách v tomto článku.

Výkon Core i9-13900K ve hrách proti dnešnímu Core i9-12900K podle Intelu (zdroj: Intel)

Core i9-13900K má oficiálně cenu 589 $. Alternativně si můžete pořídit verzi Core i9-13900KF, která má vypnuté GPU a jinak je prakticky ve všech parametrech stejná (nepodporuje ale nejspíš ECC paměti a v Pro). Tou se dá ušetřit 25 $, její cena je 564 $. U nás tyto ceny odpovídají 18 400 Kč / 744 € a za verzi KF „jen“ 17 600 Kč / 712 €.

Core i7-13700K

Model Core i7-13700K se liší tím, že má sice stále osm velkých jader, ale již jen 8 malých, celkem tedy 24 vláken, zhruba by to tedy ideálně měl být takový ekvivalent 12 velkých jader. Plus 30MB L3 cache (toto je stejná konfigurace, jakou měla Core i9 12. generace). Základní takt velkých jader 3,4 GHz a maximální boost na preferovaných jádrech (Turbo Boost Max 3.0) je 5,4 GHz. Na jádrech E-Core je základní frekvence 2,5 GHz a maximální takt boostu 4,2 GHz.

U tohoto procesoru je TDP 125 W a Maximum Turbo Power stejně vysoká jako u modelů i9 – také 253 W.

Procesor Intel Core 13. generace Raptor Lake pro desktop (zdroj: Intel)

Intel tento model nacenil na 409 $ a ještě se bude dát ušetřit na verzi Core i7-13700KF, která bude jen za 384 $. Tento model asi bude nejatraktivnější pro hráče, tedy ty, kterým nebude stačit ještě levnější Core i5 s šesti velkými jádry. Evropské ceny vycházejí s DPH při dnešním kurzu na 12 750 Kč517 € a pro model KF na 12 000 Kč485 €.

Core i5-13600K

Model Core i5-13600K (a jeho verze Core i5-13600KF, která je totéž s vypnutým GPU) je 14jádrem s 6 P-Core a 8 E-Core. Má tedy celkem 20 vláken, výkon by tak měl být podobný jako u CPU s deseti velkými jádry. Nemá ani Thermal Velocity Boost, ani Turbo Boost Max 3.0 neboli preferovaná jádra. Na velkých jádrech boostuje maximálně na 5,1 GHz a jeho základní frekvence je 3,5 GHz. Na malých jádrech E-Core pak má základní takt 2,6 GHz a maximální boost 3,9 GHz.

TDP je také 125 W, u tohoto modelu už ale o něco klesla Maximum Turbo Power. Ta je „jen“ 181 W.

Ceny jsou 319 $ (u nás 9950 Kč / 403 €) za Core i5-13600K a za model i5-13600KF bez grafiky dáte 9200 Kč či 372 €.

Parametry procesorů Intel Core 13. generace Raptor Lake, 125W třída (zdroj: Intel)

Zdražily jen nižší modely, špička stojí stejně

Pokud se tyto ceny srovnají s loňskou 12. generací Alder Lake, jsou levnější modely Core i5 oba dražší o dvacet dolarů, což není zrovna katastrofa, ale pozor – dražší modely Core i7 a stejně tak Core i9 zůstaly na stejných cenách jako před rokem. Vzdor varování Intelu o plánovaném zdražování.

Větší L2 cache a rychlejší DDR5, ale bez PCIe 5.0 pro SSD

Všechny 125W modely sdílejí nové funkce a vlastnosti generace Raptor Lake – což jsou hlavně (pouze?) zvětšené L2 cache. Ta se u velkých jader P-Core zvětšila z 1,25 MB na 2 MB pro jedno jádro. U malých jader E-Core také došlo ke zvětšení z 2 MB na 4 MB, ale zde jde o sdílenou cache, která je společná vždy pro čtyři jádra E-Core (ta jsou v procesoru přítomná v integrovaných klastrech po čtyřech a privátní mají jen L1 cache).

Novinky platformy Intel Raptor Lake (zdroj: Intel)

Architektura malých jader je stále Gracemont, u velkých jader je snad označená nově Raptor Cove, ale čím dál víc to vypadá, že jde prakticky o totéž, jako je Golden Cove, jen s tou větší L2 cache (kterou již Golden Cove používá v serverové verzi). Díky větším L2 cache (a také celkově větší L3 cache) by procesory dle Intelu měly dodávat lepší výkon ve hrách.

Druhou novinkou je podpora rychlejších pamětí DDR5. Zatímco Alder Lake podporovalo oficiálně jen DDR5-4800 (ale pomocí profilů XMP je možné jít i výš), u Raptor Lake Intel povýšil oficiální podporu na DDR5-5600 u všech 125W modelů (má zde tedy výhodu proti Ryzenům 7000, ty oficiálně slibují jen DDR5-5200, byť s OC moduly je opět možné jít výš a v recenzích byly paměti DDR5-6000).

Procesory na rozdíl od těch od AMD nadále podporují také levnější DDR4 (jakou paměť budete moci použít, to záleží na základní desce, do které je procesor nainstalován). U DDR4 se ale podporovaná rychlost nezměnila, zůstává oficiálně na DDR4-3200.

Raptor Lake podporuje vyšší frekvence DDR5, údajně má být také rychlejší prstencová sběrnice propojující jádra (zdroj: Intel)

Naopak konektivita se, zdá se, nezměnila. Procesory mají v sobě řadič PCI Express 5.0 ×16, který je určený pro připojení GPU. Tyto linky se dají rozdělit na ×8/×8 pro dva sloty. Je možné, že některé desky Z790 jednu z těchto osmi linek vezmou a udělají z ní slot M.2 s konektivitou PCIe 5.0 ×4 pro SSD. Není jisté, zda by šly udělat dva – toto rozhraní ×8 podle některých neoficiálních zdrojů neumí bifurkaci, to by znamenalo, že osazení SSD se čtyřmi linkami znemožní použít zbytek. Přímo procesor Raptor Lake neposkytuje zvlášť PCIe 5.0 pro NVMe SSD, pro jejich připojení vyvádí jen stejné rozhraní PCIe 4.0 ×4 s poloviční rychlostí, jaké měly procesory Alder Lake.

Integrovaná grafika se označuje UHD 770 a má stejný počet jednotek jako v desktopovém Alder Lake, tedy 256 shaderů (32 EU). Podle předchozího úniku je její klidový úsporný takt 300 MHz a maximální takt při grafické zátěži je pak 1550 MHz (pro Core i5), 1600 MHz (Core i7) nebo až 1650 MHz (u procesorů nejvyšší třídy Core i9). GPU není zapnuté u modelů KF.

V obchodech za tři týdny

Dnes Intel tyto procesory jen formálně odhalil či oznámil, ale prodej začne později. Čas už Intel oficiálně potvrdil – v obchodech se těchto šest modelů (tři modely K plus jejich odvozené KF) objeví 20. 10., pravděpodobně okolo obvyklého času 15:00 ve středoevropské časové zóně.

125W modely Raptor Lake v porovnání s předchozí 12. generací Alder Lake (zdroj: Intel)

Pokud čekáte na levnější modely s 65W TDP (oficiálně, jejich Maximum Turbo Power je reálně mnohem vyšší), budete ještě muset vydržet. Tyto procesory Intel vydá až po novém roce, snad v Q1 2023. Existují ale známky toho, že jen 65W Core i7 a i9 budou opravdu „Raptor Lake“. Model Core i5 a i3 v této 65W třídě Intel bude vyrábět ze staršího křemíku generace Alder Lake (což znamená, že nebudou přítomné ony větší L2 cache).

Stejně tak po novém roce vyjde nejvýkonnější model Raptor Lake, který Intel ještě chystá nad rámec nynějšího nejrychlejšího čipu i9-13900K. Tímto absolutním králem raptorů bude speciální edice Core i9-13900KS, která má dosáhnout frekvence 6 GHz (nebo minimálně pro jednovláknové zátěže). Tento model Intel také vydá až příští rok.

Tip: Intel: procesory Raptor Lake dosáhnou frekvence 6 GHz. Core i9-13900KS potvrzeno

Zdroj: Intel

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


⠀⠀

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vychází Ryzeny 5000XT pro AM4. I socket AM5 vydrží do roku 2027

Ve stejný moment, kdy AMD na Computexu 2024 odhalilo nejnovější procesory Ryzen 9000, firma paradoxně přichází i s dalšími procesory pro předchozí socket AM4 a desky s pamětí DDR4, byť ho už od roku 2022 nový AM5 nahrazuje. Sice nebyly ukázány během prezentace, ale AMD teď oficiálně vydává Ryzen 7 5800XT a Ryzen 9 5900XT pro tuto starší platformu. A potvrdilo, že i socket AM5 by v budoucnu měl být podporován podobně dlouho. Celý článok „Vychází Ryzeny 5000XT pro AM4. I socket AM5 vydrží do roku 2027“ »

 •  
 •  
 •  

Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?

Od února se začaly veřejně ventilovat problémy s nestabilními procesory Intel Core 13. a 14. generace (přičemž panují i obavy, zda u nich nedochází k degradaci). Intel dlouho k věci nepodával informace a zdá se, že si s reakcí ještě chce dát chvíli na čas. Nicméně teď poskytl podrobnější předběžné vyjádření, které budí spíš otázky než odpovědi. Všechnu vinu totiž připisuje přetaktování a výrobcům desek, což je poněkud alibismus. Celý článok „Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?“ »

 •  
 •  
 •  

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *