I Zen 4 má termální boost. 5,85 GHz jen při teplotě pod 50 °C

Ryzen 9 7950X prý opravdu má maximální takt 5,85 GHz, ale...

U procesorů Intel (nejnověji u ještě nevydaného Raptor Lake) se často komentuje, že mají spoustu různých verzí boostu najednou s všelijakými podmínkami, například na základě teploty (Thermal Velocity Boost). Ukazuje se ale, že podobně na tom budou také Ryzeny 7000. Podle zatím neoficiálních informací například top model Ryzen 9 7950X na svou maximální frekvenci bude také dosahovat jen při nízkých teplotách – až neprakticky nízkých.

Tuto informaci přinesl web WCCFtech. Údajně přímo od AMD získal potvrzení toho, že Ryzen 9 7950X bude mít opět reálně vyšší maximální frekvenci než 5,7 GHz, které jsou uvedené ve specifikacích. Opět to bude jako v generaci 5000, kde mají Ryzeny 9 5950X reálné maximum o 150 MHz vyšší než svůj oficiální boost. U Ryzenu 9 7950X to znamená, že zatímco je oficiální maximální boost 5,70 GHz, ve skutečnosti procesor může jít frekvencí oportunisticky výš, až na 5850 MHz.

Toto není přetaktování, ale přímo standardní chování boostu přímo ve výchozím stavu. WCCFtech tedy potvrzuje, že model 7950X opravdu dosáhl na onu hodnotu 5,85 GHz, která už dříve prosákla neoficiálně. Jenže tato frekvence navíc není zaručená, procesor jí může dosahovat jen někdy, případně jen po krátký čas. Háček je, že u Ryzenu 7000 patrně bude o dost výjimečnější nebo těžší na tento vyšší takt běžně dosáhnout. Na Ryzenu 9 5950X to přitom až taková vzácnost není.

Podle WCCFtechu procesor 5,85 GHz dosáhne vždy jen na jednom jádru současně, jde tedy opravdu o „jednovláknové turbo“ v pravém slova smyslu. Musí přirozeně být použito preferované jádro, tedy stejný princip jako u Intel Turbo Boost Max 3.0 (AMD preferovaná jádra používá od Ryzenů 3000 Matisse).

Větší a nejdůležitější překážkou ale bude, že bonusových 150 MHz bude teplotně podmíněno, což je zase obdoba Intelova Thermal Velocity Boostu. AMD teplotní podmínku zřejmě mělo u boostu Ryzenů 3000, ale popravdě nevíme o tom, že by existovala také u Ryzenů 5000. Ryzeny 7000 ale tento boost na teplotě závislý mají – podle WCCFtech smí Ryzen 9 7950X jít na 5,85 GHz jen tehdy, pokud bude teplota křemíku nižší než 50 °C. Jde prý o informaci přímo od AMD.

Specifikace procesoru AMD Ryzen 9 7950X (zdroj: AMD, via: AnandTech)

Toto je velmi nízká teplota, zvlášť protože malé 5nm čiplety Ryzenů 7000 se budou obtížně chladit. I pokud začnete s CPU vychlazeným po delší nečinnosti, i jednojádrová zátěž nejspíš teplotu vystřelí nad 50 °C během okamžiku. Tudíž 5,85GHz boost bude v praxi jen hodně krátkodobý. Pokud bude procesor mít teplotu 50 °C nebo vyšší, údajně bude boostovat „jen“ na svých nominálních 5,70 GHz, které jsou oficiálně ve specifikacích. To není tak špatné, horší by bylo, kdyby při vyšších teplotách byl takt pod touto specifikacemi slibovanou úrovní.

Pro srovnání: procesory Raptor Lake a další Intely mají jako kritérium teplotně podmíněného boostu hodnotu 70 °C, což dává mnohem více prostoru a potenciál pro praktický užitek je přirozeně vyšší (také ovšem Intel tento teplotní bonus zahrnuje do oficiálně deklarovaných specifikací). Držet Ryzen 9 7950X pod 50 °C asi bude jen obtížně dosažitelné, snad jen s velmi výkonnými vodními chladicími systémy, případně s nějakou technologií podchlazování média (jako jsou termoelektrické články, viz někdejší technologii Intel Cryo Cooling).

Procesory AMD Ryzen 7000 pro socket AM5 (zdroj: AnandTech)

4,9–5,1 GHz all-core boost?

WCCFtech také píše, že boost pro zátěž všech jader je maximálně 5,1 GHz, ale opět to asi bude záležet na teplotě. Při vyšším zahřátí (s „horším“ chlazením, ať už to znamená cokoliv) by to mohlo asi být spíš jen 4,90–5,05 GHz. Zde ale možná nepůjde o úplně nepropustnou podmínku. AMD doteď nestanovovalo oficiální stropy all-core boostu a nechávalo prostě CPU jet na takových taktech, jaké dovolily limity proudu, příkonu a možná další fyzikální faktory. Takže toto uváděné maximum pro mnohovláknové zátěže je možná spíš typická empiricky pozorovaná hodnota než přímo specifikace.

Tip: AMD Ryzen 7000 oficiálně: čtyři modely a specifikace. Ceny jsou lepší, než se čekalo

Vypadá to tedy, že nakonec 5nm proces TSMC a architektura AMD v praxi nedosáhnou vyšších taktů než proces Intel 7 a jádro Raptor Cove / Raptor Lake. Core i9-13900K sice má v papírech jen 5,80 GHz místo 5,85 GHz u Ryzenu 9 7950X, ale v praxi toho asi bude běžně dosahovat. A Intel posléze vydá ještě 6,0GHz model Core i9-13900KS, čímž tato debata asi bude uzavřená definitivně.

Více: Intel: procesory Raptor Lake dosáhnou frekvence 6 GHz. Core i9-13900KS potvrzeno?

Nakonec ale u procesorů tak úplně nezáleží na tom, na jaké přesně frekvenci poběží, ale na tom, jaký při tom bude výkon. Snad bude výkon dostatečný i tehdy, pokud použijete nějaké „běžné“ chlazení (jako „jen“ špičkový vzduchový chladič, silného AIO vodníka, a ne průmyslový chiller) a podmínku méně než 50 stupňů splňovat nebudete. To bychom se měli dozvědět v přespříštím týdnu – Ryzeny 7000 se začnou prodávat 27. 9. a recenze patrně také vyjdou v této době.

Zdroj: WCCFtech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6

Pomalu se blíží vydání procesorů AMD s jádry Zen 5. Měli bychom se začít dozvídat o plánech AMD po Zenu 5 a nyní se ven dostala zajímavá věc. Na LinkedIn se objevily informace o asi mobilním procesoru Ryzen s architekturou Zen 6. Protože zde sdílí informace jako součást svého CV přímo inženýři, je to dost zajímavý zdroj informací. Vypadá to z něj, že AMD nasadí čiplety i do notebooků a může to nastat už u APU „Strix Point“ se Zenem 5. Celý článok „Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6“ »

  •  
  •  
  •  

Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely

Do nabídky grafik Radeon se zařadí další model stojící mezi Radeonem RX 7800 XT a Radeonem RX 7900 XT. Do této mezery AMD loni ještě před vydáním samotného Radeonu RX 7800 XT pustilo Radeon RX 7900 GRE, který zpočátku vypadaly jako speciální model pro Čínu. Poté se ale stejně jako Ryzen 5 7500F začaly objevovat na běžném trhu. Teď to AMD celé zoficializovalo – Radeon RX 7900 GRE vychází globálně a s větším výběrem modelů. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely“ »

  •  
  •  
  •  

Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie

Tento týden Nvidia vydala GeForce RTX 4070 Super a v následujících dvou týdnech ji budou následovat další dva modely „Super“ refreshe generace Ada Lovelace. Zatím nevíme o tom, že by podobný refresh chystalo také AMD (které teď ovšem vydává Radeon RX 7600 XT 16GB), ale firma na modely Super od Nvidie zareagovala slevami existujících grafik Radeon RX 7000, takže i konkurenční grafické karty teď budou výhodnější. Celý článok „Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *