I Zen 4 má termální boost. 5,85 GHz jen při teplotě pod 50 °C

Ryzen 9 7950X prý opravdu má maximální takt 5,85 GHz, ale...

U procesorů Intel (nejnověji u ještě nevydaného Raptor Lake) se často komentuje, že mají spoustu různých verzí boostu najednou s všelijakými podmínkami, například na základě teploty (Thermal Velocity Boost). Ukazuje se ale, že podobně na tom budou také Ryzeny 7000. Podle zatím neoficiálních informací například top model Ryzen 9 7950X na svou maximální frekvenci bude také dosahovat jen při nízkých teplotách – až neprakticky nízkých.

Tuto informaci přinesl web WCCFtech. Údajně přímo od AMD získal potvrzení toho, že Ryzen 9 7950X bude mít opět reálně vyšší maximální frekvenci než 5,7 GHz, které jsou uvedené ve specifikacích. Opět to bude jako v generaci 5000, kde mají Ryzeny 9 5950X reálné maximum o 150 MHz vyšší než svůj oficiální boost. U Ryzenu 9 7950X to znamená, že zatímco je oficiální maximální boost 5,70 GHz, ve skutečnosti procesor může jít frekvencí oportunisticky výš, až na 5850 MHz.

Toto není přetaktování, ale přímo standardní chování boostu přímo ve výchozím stavu. WCCFtech tedy potvrzuje, že model 7950X opravdu dosáhl na onu hodnotu 5,85 GHz, která už dříve prosákla neoficiálně. Jenže tato frekvence navíc není zaručená, procesor jí může dosahovat jen někdy, případně jen po krátký čas. Háček je, že u Ryzenu 7000 patrně bude o dost výjimečnější nebo těžší na tento vyšší takt běžně dosáhnout. Na Ryzenu 9 5950X to přitom až taková vzácnost není.

Podle WCCFtechu procesor 5,85 GHz dosáhne vždy jen na jednom jádru současně, jde tedy opravdu o „jednovláknové turbo“ v pravém slova smyslu. Musí přirozeně být použito preferované jádro, tedy stejný princip jako u Intel Turbo Boost Max 3.0 (AMD preferovaná jádra používá od Ryzenů 3000 Matisse).

Větší a nejdůležitější překážkou ale bude, že bonusových 150 MHz bude teplotně podmíněno, což je zase obdoba Intelova Thermal Velocity Boostu. AMD teplotní podmínku zřejmě mělo u boostu Ryzenů 3000, ale popravdě nevíme o tom, že by existovala také u Ryzenů 5000. Ryzeny 7000 ale tento boost na teplotě závislý mají – podle WCCFtech smí Ryzen 9 7950X jít na 5,85 GHz jen tehdy, pokud bude teplota křemíku nižší než 50 °C. Jde prý o informaci přímo od AMD.

Specifikace procesoru AMD Ryzen 9 7950X (zdroj: AMD, via: AnandTech)

Toto je velmi nízká teplota, zvlášť protože malé 5nm čiplety Ryzenů 7000 se budou obtížně chladit. I pokud začnete s CPU vychlazeným po delší nečinnosti, i jednojádrová zátěž nejspíš teplotu vystřelí nad 50 °C během okamžiku. Tudíž 5,85GHz boost bude v praxi jen hodně krátkodobý. Pokud bude procesor mít teplotu 50 °C nebo vyšší, údajně bude boostovat „jen“ na svých nominálních 5,70 GHz, které jsou oficiálně ve specifikacích. To není tak špatné, horší by bylo, kdyby při vyšších teplotách byl takt pod touto specifikacemi slibovanou úrovní.

Pro srovnání: procesory Raptor Lake a další Intely mají jako kritérium teplotně podmíněného boostu hodnotu 70 °C, což dává mnohem více prostoru a potenciál pro praktický užitek je přirozeně vyšší (také ovšem Intel tento teplotní bonus zahrnuje do oficiálně deklarovaných specifikací). Držet Ryzen 9 7950X pod 50 °C asi bude jen obtížně dosažitelné, snad jen s velmi výkonnými vodními chladicími systémy, případně s nějakou technologií podchlazování média (jako jsou termoelektrické články, viz někdejší technologii Intel Cryo Cooling).

Procesory AMD Ryzen 7000 pro socket AM5 (zdroj: AnandTech)

4,9–5,1 GHz all-core boost?

WCCFtech také píše, že boost pro zátěž všech jader je maximálně 5,1 GHz, ale opět to asi bude záležet na teplotě. Při vyšším zahřátí (s „horším“ chlazením, ať už to znamená cokoliv) by to mohlo asi být spíš jen 4,90–5,05 GHz. Zde ale možná nepůjde o úplně nepropustnou podmínku. AMD doteď nestanovovalo oficiální stropy all-core boostu a nechávalo prostě CPU jet na takových taktech, jaké dovolily limity proudu, příkonu a možná další fyzikální faktory. Takže toto uváděné maximum pro mnohovláknové zátěže je možná spíš typická empiricky pozorovaná hodnota než přímo specifikace.

Tip: AMD Ryzen 7000 oficiálně: čtyři modely a specifikace. Ceny jsou lepší, než se čekalo

Vypadá to tedy, že nakonec 5nm proces TSMC a architektura AMD v praxi nedosáhnou vyšších taktů než proces Intel 7 a jádro Raptor Cove / Raptor Lake. Core i9-13900K sice má v papírech jen 5,80 GHz místo 5,85 GHz u Ryzenu 9 7950X, ale v praxi toho asi bude běžně dosahovat. A Intel posléze vydá ještě 6,0GHz model Core i9-13900KS, čímž tato debata asi bude uzavřená definitivně.

Více: Intel: procesory Raptor Lake dosáhnou frekvence 6 GHz. Core i9-13900KS potvrzeno?

Nakonec ale u procesorů tak úplně nezáleží na tom, na jaké přesně frekvenci poběží, ale na tom, jaký při tom bude výkon. Snad bude výkon dostatečný i tehdy, pokud použijete nějaké „běžné“ chlazení (jako „jen“ špičkový vzduchový chladič, silného AIO vodníka, a ne průmyslový chiller) a podmínku méně než 50 stupňů splňovat nebudete. To bychom se měli dozvědět v přespříštím týdnu – Ryzeny 7000 se začnou prodávat 27. 9. a recenze patrně také vyjdou v této době.

Zdroj: WCCFtech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD řeklo, kdy odhalí Radeony RX 7000 s architekturou RDNA 3

V úterý přišel velký den pro fanoušky grafiky Nvidia, neboť po dvou letech odhalila novou architekturu GPU Ada Lovelace a první grafiky GeForce RTX 4000 na ní založené. Zrovna do toho samého dne a téměř té samé hodiny konkurenční AMD načasovalo svou vlastní novinku – firma totiž novou generaci ještě k vydání připravenou nemá, ale sdělila, kdy ji odhalí. Tudíž už víme, jak dlouho se na odpověď Radeonů na 4nm grafiky Nvidie bude čekat. Celý článok „AMD řeklo, kdy odhalí Radeony RX 7000 s architekturou RDNA 3“ »

 •  
 •  
 •  

Architektura Zen 4: parametry čipů a jaké má nové jádro AMD IPC

Včera AMD formálně uvedlo na trh Ryzeny 7000 (ač dostupnost nastane až za čtyři týdny) a potvrdilo specifikace i ceny. Firma také sdělila značné množství technických detailů a některé další teď prosákly z neoficiálních zdrojů. Podíváme se tedy na detaily architektury Zen 4 a 5nm čipů (čipletů), na kterých jsou procesory „Raphael“ postavené. Včetně otázky IPC – to je totiž vyšší než dříve slibovaných +8 až 10 % proti Zenu 3. Celý článok „Architektura Zen 4: parametry čipů a jaké má nové jádro AMD IPC“ »

 •  
 •  
 •  

První ukázka Radeonu RX 7000: demo a pohled na referenční design

Na včerejší prezentaci, kde byly oficiálně oznámeny procesory Ryzen 7000 pro desktop (s cenami, parametry, daty startu prodeje), nakonec nešlo jenom o procesory. Jako bonus také firma vůbec poprvé ukázala krátké demo next-gen grafik, které také vyjdou letos na podzim: Radeonů RX 7000. Dostali jsme s tím první obrázek ukazující podobu chystaných karet, který, zdá se, docela zásadním způsobem potvrzuje předchozí uniklé informace. Celý článok „První ukázka Radeonu RX 7000: demo a pohled na referenční design“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *