I Zen 4 má termální boost. 5,85 GHz jen při teplotě pod 50 °C

Ryzen 9 7950X prý opravdu má maximální takt 5,85 GHz, ale...

U procesorů Intel (nejnověji u ještě nevydaného Raptor Lake) se často komentuje, že mají spoustu různých verzí boostu najednou s všelijakými podmínkami, například na základě teploty (Thermal Velocity Boost). Ukazuje se ale, že podobně na tom budou také Ryzeny 7000. Podle zatím neoficiálních informací například top model Ryzen 9 7950X na svou maximální frekvenci bude také dosahovat jen při nízkých teplotách – až neprakticky nízkých.

Tuto informaci přinesl web WCCFtech. Údajně přímo od AMD získal potvrzení toho, že Ryzen 9 7950X bude mít opět reálně vyšší maximální frekvenci než 5,7 GHz, které jsou uvedené ve specifikacích. Opět to bude jako v generaci 5000, kde mají Ryzeny 9 5950X reálné maximum o 150 MHz vyšší než svůj oficiální boost. U Ryzenu 9 7950X to znamená, že zatímco je oficiální maximální boost 5,70 GHz, ve skutečnosti procesor může jít frekvencí oportunisticky výš, až na 5850 MHz.

Toto není přetaktování, ale přímo standardní chování boostu přímo ve výchozím stavu. WCCFtech tedy potvrzuje, že model 7950X opravdu dosáhl na onu hodnotu 5,85 GHz, která už dříve prosákla neoficiálně. Jenže tato frekvence navíc není zaručená, procesor jí může dosahovat jen někdy, případně jen po krátký čas. Háček je, že u Ryzenu 7000 patrně bude o dost výjimečnější nebo těžší na tento vyšší takt běžně dosáhnout. Na Ryzenu 9 5950X to přitom až taková vzácnost není.

Podle WCCFtechu procesor 5,85 GHz dosáhne vždy jen na jednom jádru současně, jde tedy opravdu o „jednovláknové turbo“ v pravém slova smyslu. Musí přirozeně být použito preferované jádro, tedy stejný princip jako u Intel Turbo Boost Max 3.0 (AMD preferovaná jádra používá od Ryzenů 3000 Matisse).

Větší a nejdůležitější překážkou ale bude, že bonusových 150 MHz bude teplotně podmíněno, což je zase obdoba Intelova Thermal Velocity Boostu. AMD teplotní podmínku zřejmě mělo u boostu Ryzenů 3000, ale popravdě nevíme o tom, že by existovala také u Ryzenů 5000. Ryzeny 7000 ale tento boost na teplotě závislý mají – podle WCCFtech smí Ryzen 9 7950X jít na 5,85 GHz jen tehdy, pokud bude teplota křemíku nižší než 50 °C. Jde prý o informaci přímo od AMD.

Specifikace procesoru AMD Ryzen 9 7950X (zdroj: AMD, via: AnandTech)

Toto je velmi nízká teplota, zvlášť protože malé 5nm čiplety Ryzenů 7000 se budou obtížně chladit. I pokud začnete s CPU vychlazeným po delší nečinnosti, i jednojádrová zátěž nejspíš teplotu vystřelí nad 50 °C během okamžiku. Tudíž 5,85GHz boost bude v praxi jen hodně krátkodobý. Pokud bude procesor mít teplotu 50 °C nebo vyšší, údajně bude boostovat „jen“ na svých nominálních 5,70 GHz, které jsou oficiálně ve specifikacích. To není tak špatné, horší by bylo, kdyby při vyšších teplotách byl takt pod touto specifikacemi slibovanou úrovní.

Pro srovnání: procesory Raptor Lake a další Intely mají jako kritérium teplotně podmíněného boostu hodnotu 70 °C, což dává mnohem více prostoru a potenciál pro praktický užitek je přirozeně vyšší (také ovšem Intel tento teplotní bonus zahrnuje do oficiálně deklarovaných specifikací). Držet Ryzen 9 7950X pod 50 °C asi bude jen obtížně dosažitelné, snad jen s velmi výkonnými vodními chladicími systémy, případně s nějakou technologií podchlazování média (jako jsou termoelektrické články, viz někdejší technologii Intel Cryo Cooling).

Procesory AMD Ryzen 7000 pro socket AM5 (zdroj: AnandTech)

4,9–5,1 GHz all-core boost?

WCCFtech také píše, že boost pro zátěž všech jader je maximálně 5,1 GHz, ale opět to asi bude záležet na teplotě. Při vyšším zahřátí (s „horším“ chlazením, ať už to znamená cokoliv) by to mohlo asi být spíš jen 4,90–5,05 GHz. Zde ale možná nepůjde o úplně nepropustnou podmínku. AMD doteď nestanovovalo oficiální stropy all-core boostu a nechávalo prostě CPU jet na takových taktech, jaké dovolily limity proudu, příkonu a možná další fyzikální faktory. Takže toto uváděné maximum pro mnohovláknové zátěže je možná spíš typická empiricky pozorovaná hodnota než přímo specifikace.

Tip: AMD Ryzen 7000 oficiálně: čtyři modely a specifikace. Ceny jsou lepší, než se čekalo

Vypadá to tedy, že nakonec 5nm proces TSMC a architektura AMD v praxi nedosáhnou vyšších taktů než proces Intel 7 a jádro Raptor Cove / Raptor Lake. Core i9-13900K sice má v papírech jen 5,80 GHz místo 5,85 GHz u Ryzenu 9 7950X, ale v praxi toho asi bude běžně dosahovat. A Intel posléze vydá ještě 6,0GHz model Core i9-13900KS, čímž tato debata asi bude uzavřená definitivně.

Více: Intel: procesory Raptor Lake dosáhnou frekvence 6 GHz. Core i9-13900KS potvrzeno?

Nakonec ale u procesorů tak úplně nezáleží na tom, na jaké přesně frekvenci poběží, ale na tom, jaký při tom bude výkon. Snad bude výkon dostatečný i tehdy, pokud použijete nějaké „běžné“ chlazení (jako „jen“ špičkový vzduchový chladič, silného AIO vodníka, a ne průmyslový chiller) a podmínku méně než 50 stupňů splňovat nebudete. To bychom se měli dozvědět v přespříštím týdnu – Ryzeny 7000 se začnou prodávat 27. 9. a recenze patrně také vyjdou v této době.

Zdroj: WCCFtech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI

Už nějakou dobu se šíří informace o tom, že Microsoft pracuje na vlastních čipech pro akceleraci umělé inteligence, kterými by ve svých datacentrech doplnil, pokud ne rovnou nahradil značně drahá GPU od Nvidie. Společnost je teď skutečně oficiálně oznámila, ale nezůstalo jen u akcelerátorů AI. Microsoft představil také vlastní procesory pro servery založené na architektuře ARM, kterými se zařadí po bok Amazonu a jeho Gravitonů. Celý článok „Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR

Dříve to chodilo tak, že když byly nějaké grafiky nebo procesory uvedené jako regionální speciální produkt pro Čínu, k nám se nedostaly. Když ale letos AMD vydalo čínský (označení odkazuje k roku králíka) Radeon RX 7900 GRE, ukázalo se nakonec, že bude dostupný i ve světě a v Evropě na OEM trhu – tedy pro nás v rámci hotových sestav. Ale jak jsme trochu doufali, už si do internetových obchodů našly cestu i jen samotné karty. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR“ »

 •  
 •  
 •  

Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080

AMD včera odhalovalo novou generaci Threadripperů Pro i ne-Pro s architekturou Zen 4 na nových platformách WRX90 a TRX50. Ale ve stejný den také firma odhalila zatím nejvýkonnější grafiku Radeon pro notebooky, model Radeon RX 7900M používající architekturu RDNA 3 a poprvé také čipletovou koncepci, díky které je založený na nejvýkonnějším GPU řady Navi 31, byť se zúženou 256bitovou pamětí jako u Navi 32. Celý článok „Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *