Intel chystá speciální Raptor Lake s taktem 6 GHz. i9-13900KS?

Core i9-13900K na 5,8 GHz nebude nejvyšší frekvence, kterou Raptor Lake předvede

Intel tento týden poskytl novinářům možnost podívat se do izraelské pobočky firmy na prezentaci výrobních procesů a procesorů. Zdá se, že z této návštěvy vzešly zajímavé poznatky o blížících se procesorech Raptor Lake, které mají vyjít příští měsíc. Firma oficiálně potvrdila, že tato generace nebyla původně plánovaná. Ale nebude „rychlovka“ jen v tomto ohledu. Raptor Lake dosáhne ještě vyšší frekvence, než jsme mysleli.

Před dvěma roky Raptor Lake ještě nebylo v plánu

O tom, co se během Intel Tech Tour novináři dozvídali, se rozpovídal například Ian Cutress (donedávna působící v AnandTechu) nebo Andreas Schilling (Hardwareluxx). Korporátní viceprezident divize PC (Client Computing Group) Isic Silas podle nich potvrdil, že Raptor Lake nebyl původně v roadmapě a jde o relativně narychlo přidanou generaci. Podobně jako zřejmě byly 14nm Kaby Lake (a dále pak Comet Lake, Coffee Lake a Rocket Lake, i když u některých asi bylo na přípravu víc času než u jiných).

Vývoj Raptor Lake začal údajně teprve před dvěma lety. Původně mělo po generaci Alder Lake jako 13. generace Core následovat rovnou 4nm (a čipletové) Meteor Lake. Když začalo být jasné, že procesory Meteor Lake nebudou schopné vydání včas (nebo je tu příliš velké riziko, že se to stane), začal Intel pracovat na mezigeneraci. Mimochodem, první zmínky o jménu Raptor Lake se skutečně (pokud vím) objevily před dvěma lety v říjnu.

Firma teď potvrdila, že Raptor Lake je do značné míry inkrementální navázání na procesory Alder Lake, které využívá většinu jejich technologie s relativně omezenými změnami. To asi vysvětluje, proč se (alespoň to tak vypadá) moc nezměnila architektura a IPC jader. Intel zřejmě hlavně zvětšil L2 cache (z 1,25 MB na 2 MB u velkých jader P-Core a z 2 MB na 4 MB u čtyřjádrového klastru E-Core) a přidal další E-Core.

Vidíme tedy, že takovéto změny dokáže Intel vyvinout poměrně akčně a rychle. Asi díky tomu, že je použitý stejný výrobní proces a pracuje se vlastně v rámci toho, co bylo stavebním materiálem generace Alder Lake. 2MB L2 cache je totiž dost možná stejná, jakou mají serverové verze jader Golden Cove v procesorech Sapphire Rapids a možnost 4MB L2 cache klastrů Gracemont také byla v jejich designu přítomná od počátku.

První 6GHz procesor. Core i9-13900KS?

Podle Silase dosáhne Raptor Lake až 41% zrychlení v mnohojádrovém výkonu (zejména díky více E-Core) a jednovláknový výkon má narůst až o 15% při měření benchmarky SPECint2017.

Nejzajímavější jsou ale informace o frekvenci. Z mnoha úniků je prakticky potvrzeno, že zatím nejvyšší model Raptor Lake – Core i9-13900K – bude mít maximální frekvenci 5,8 GHz (s Thermal Velocity Boostem, pokud je teplota do 70 °C, nebo 5,7 GHz při vyšší teplotě). Ovšem Silas řekl novinářům, že Raptor Lake dosáhne výš a bude prvním procesorem, který poběží na 6 GHz. Je to i ve slajdech z této akce, kde se také hovoří o 8GHz OC WR – tím se myslí dosažení 8 GHz extrémními přetaktovávači při použití kapalného dusíku. Ale oněch 6 GHz má být „stock“, tedy standardní frekvence produktu bez přetaktování.

Z tohoto asi vyplývá, že podobně jako v generaci Alder Lake nebude Core i9-13900K finálním nejrychlejším modelem, ale Intel eventuálně vydá ještě rychlejší model. Ten by se nejspíš opět mohl jmenovat Core i9-13900KS a může asi zase být limitovanou edicí jako letošní Core i9-12900KS, která hraje stejnou roli. Tento extrémní procesor by také mohl být odhalen až příští rok.

Core i9-13900KS by tedy mělo mít maximální frekvenci 6,0 GHz (pokud se tedy Intelu nepodaří ještě o něco víc než kulatých 6,0 GHz, další možný krok je 6,1 GHz). Toto bude asi maximální turbo boost (opět s Thermal Velocity Boostem) na jednom nebo na dvou preferovaných jádrech. Je možné, že k tomu budou třeba dost vysoká napětí, což ostatně známe z jednovláknových boostů procesorů AMD Ryzen.

Ale Core i9-13900KS by pravděpodobně mohlo mít ještě navýšené také maximální takty při zátěži všech velkých jader P-Core a malých jader E-Core. Tudíž by měl narůst jak jeho jednovláknový výkon, tak jeho mnohovláknový výkon. Ovšem také je tu asi možnost, že bude mít i zvýšené TDP a maximální turbo spotřebu proti 125 W a 253 W u modelu i9-13900K. I cena bude logicky vyšší.

Intel Core i9 12900KS nese označení speciální edice (zdroj: Intel)

Na to, že je Raptor Lake „rychlé opatření“ vyvinuté s poměrně omezenými možnostmi, tedy bude docela pozoruhodným pokrokem ve frekvencích a ždímání fyzických možností křemíkového procesu. Pokud je skutečně použitý stejný 7nm proces (Intel 7), pak těch 500 MHz navíc není vůbec málo, protože se trošku čekalo, že po 5,5 GHz (tehdy také překvapivých) dobytých limitovaným modelem 12900KS už tolik rezerv nezbývá. Intel zřejmě ale dokázal proces dále vyladit. I když je možné, že dosažení taktů pomohly i nějaké revize provedené v jádrech.

Zdroje: Andreas Schilling (1, 2), Ian Cutress (1, 2, 3)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Velký skok pro Xeony. Intel uvádí serverová CPU Saphire Rapids

Už je to přes rok, kdy Intel vydal procesory Alder Lake a v nich svou dosud nejpropracovanější a nejvýkonnější architekturu CPU – jádro Golden Cove. Teď po hodně dlouhém zpoždění (původně snad Intel chtěl vydání již v H1 2021) přichází velmi očekávaná serverová verze této architektury, Xeony Scalable 4. generace „Sapphire Rapids“. Přináší do serverových CPU od Intelu nejvíc novinek a pokroku za mnoho let, ale má silnou konkurenci. Celý článok „Velký skok pro Xeony. Intel uvádí serverová CPU Saphire Rapids“ »

 •  
 •  
 •  

Core i9-13900KS vydán: speciální Raptor Lake je první 6GHz CPU

Minulý týden Intel vydal téměř celou nabídku procesorů Core 13. generace „Raptor Lake“ (část je nicméně založená na čipech předchozí generace Alder Lake). Tento týden ale přichází ještě jedna novinka – speciální edice a vůbec nejvýkonnější procesor Raptor Lake pro desktopovou platformu LGA 1700: Core i9-13900KS. Momentálně by měl být nejrychlejším herním CPU a je i historickým milníkem: prvním CPU, které dosáhlo frekvence 6 GHz. Celý článok „Core i9-13900KS vydán: speciální Raptor Lake je první 6GHz CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Intel uvádí Alder Lake-N: next-gen levné procesory s osmi E-Core

Už jsme psali o vydání mobilních procesorů Intel Core 13. generace „Raptor Lake“. Mezi těmi tentokrát chyběly levné modely Pentium a Celeron, kterým Intel po 25 (30 u Pentia) letech dal padáka. Pro tuto oblast má ale Intel nachystaného něco nového – procesory Alder Lake-N používající samá malá jádra E-Core, ale v počtu rovnou osmi kusů. Tato evoluce „Atomů“ ponese označení „Intel Processor“, ale osmijádra už si troufají slout Core i3. Celý článok „Intel uvádí Alder Lake-N: next-gen levné procesory s osmi E-Core“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *