Levnější procesory Raptor Lake jsou přeznačené čipy Alder Lake

Uniklé marketingové slajdy přináší nové info o procesorech Intel Core 13. generace pro desktop

Včera jsme tu měli zprávu o tom, že procesory Raptor Lake jsou přes velký nárůst dosažených frekvencí a některé změny architektury (cache) do velké míry pokračování generace Alder Lake používající její ingredience. Platí to ještě víc, než jsme si mysleli. Ukazuje se, že jen nejvýkonnější modely řady K budou skutečně nové čipy. Nižší modely včetně všech 65W Core i5 jsou ve skutečnosti přeznačený recyklovaný křemík z generace Alder Lake.

Další informace k Raptor Lake se objevily z částečně oficiálního, částečně neoficiálního zdroje. Web igor’sLAB totiž publikoval marketingové slajdy k procesorům, které jsou sice pokoutně uniklé, ale téměř určitě pocházejí přímo od Intelu (vzhled vypadá v pořádku a jde o 26 stran, což by se sotva někomu chtělo falšovat). Tyto dokumenty přinášejí potvrzení specifikací 125W modelů, které jako první budou vydané (už příští měsíc, ostatní 65W modely čekejte až po novém roce), tentokrát konečně i s údajem o maximální turbo spotřebě, alias PL2.

Maximální spotřeby v turbu odhalené

Tento reálný (na rozdíl od uváděného TDP) limit spotřeby uvádí, jak moc wattů může procesor konzumovat v boostu (který je ovšem aktivní vždy) při mnohovláknových zátěžích. Tabulka specifikací 125W procesorů, která je součástí slajdů, konečně dokládá PL2 pro všechny tyto modely. Nakonec je to pro modely Core i7-13700K/KF a Core i9-13900K/KF s osmi velkými jádry P-Core (a buď 8, nebo 16 E-Core) stejná hodnota 253 W – potvrdil se tedy tento únik.

Jen Core i5-13600K (a i5-13600KF) s šesti P-Core a osmi E-Core mají menší maximum, jejich PL2 je „pouze“ 181 W.

Slajd k procesorům Intel Raptor Lake: specifikace 125W modelů s hodnotami PL2 / Maximum Turbo Power (zdroj: igor’sLAB)

Stojí za to dodat, že základní desky mohou limit PL2 odemknout, aby procesor dosahoval v boostu vyšší frekvence. V takovém případě bude spotřeba vyšší. Intel také prý u Core i9 bude na vybraných nových deskách nabízet speciální extrémní režim, který limit navýší na 350 W. Ten ale asi bude explicitně prezentovaný jako uživatelské přetaktování.

Tip: Spotřeba Intel Raptor Lake: Core i9 prý mají extrémní 350W režim

Core i5 (mimo modelů K/KF) a Core i3 jsou přeznačené Alder Lake

Celé slajdy si můžete prohlédnout přímo u Igora. Nejzajímavější je na nich asi jedna možná ne úplně nápadná zmínka. Intel v nich jako výhodu procesorů Raptor Lake uvádí, že mají zvětšenou L2 cache u velkých jader (z 1,25 MB na 2 MB) a také zvětšenou sdílenou L2 cache u klastru malých jader E-Core (ze 2 MB na 4 MB). Toto už bylo známé delší dobu a jde o ony změny cache za účelem zlepšení herního výkonu, které Raptor Lake přisuzovaly uniklé dokumenty.

Ovšem pozor: Intel v poznámce k tomu uvádí, že zvětšené L2 cache se týkají jen části procesorů – Core i9, Core i7 a 125W modelů Core i5. Přesná formulace je „Core i5K a vyšší modely“. Nižší procesory (Core i3 a běžné 65W modely Core i5) už větší cache nemají.

Slajd k procesorům Intel Raptor Lake: mezi novinkami se uvádí zvětšená L2 cache, ale ne u 65W Core i5 a levnějších modelů (zdroj: igor’sLAB)

Proč? Odpověď zřejmě už máme. Před časem se začaly objevovat dohady, že Intel právě tyto levnější procesory vůbec nepostaví na novém křemíku Raptor Lake. Zdá se, že ten je jen jeden jediný, tedy velký čip s 8+16 jádry, a má interní označení B-0. Levnější modely budou založené na křemíku označeném C-0 (Core i5) H-0 (Core i3). Tato označení jsou stejná jako pro křemíky používané v generaci Alder Lake (ty mají 8+8 jader a 6+0 jader), což hned vyvolalo podezření, že tyto procesory nebudou Raptor Lake, ale přeznačené Alder Lake.

Slajd od igor’sLAB, který teď dokládá, že zrovna tyto modely mají „náhodou“ starou velikost L2 cache, zřejmě definitivně potvrzuje, že se toto podezření trefilo do černého. Ony čipy C-0 a H-0 jsou opravdu zřejmě původní křemík používaný v generaci Alder Lake. Vedle toho, že mu bude chybět větší L2 cache, se to asi může podepsat i na tom, že pro takovéto procesory bude místo DDR5-5600 oficiálně podporována jen rychlost pamětí DDR5-4800. Také se asi nedá čekat, že by tyto modely měly vyšší potenciál při OC (když se použije taktování přes BCLK) než odpovídající modely Core 12. generace.

Více: Zamčené 65W procesory Alder Lake se dají přetaktovat. Přes BCLK 5,2 GHz na Core i5-12400

Intel tedy bude vyrábět 65W procesory Core i5 13. generace (ty mají 6+8 nebo 6+4 jádra) z křemíku Alder Lake s 8+8 jádry a Core i3 13. generace (to má pořád jen čtyři velká jádra a žádná malá) se bude vyrábět z menší verze s 6+0 jádry. Všechny tyto modely tedy budou mít dvě velká jádra fyzicky přítomná, ale neaktivní. Díky tomuto se upotřebí zmetky z výroby Alder Lake, ale časem asi takto skončí i řada čipů, které by mohly mít všech osm P-Core aktivních. Z pohledu jednotkových výrobních nákladů to není optimální, ale zřejmě se to vyplatí víc než návrh úplně nových čipů, což by zase byly fixní náklady navíc.

Slajd k procesorům Intel Raptor Lake: Thermal Velocity Boost (zdroj: igor’sLAB)

Limit Thermal Velocity Boostu by opět měl být 70 °C

Další detail, který slajdy vyjasnily, je Thermal Velocity Boost. Ten u procesorů Core i9 zvyšuje o 100 MHz jejich boost, pokud je teplota pod určitým limitem (poznámka: v uváděném maximálním boostu je to již zahrnuto). Například Core i9-13900K má maximální boost na preferovaných jádrech 5,7 GHz, ale pokud není teplota přes limit, může až na 5,8 GHz. Doteď jsme nevěděli, kde tato prahová (nebo možná spíš stropová) teplota u Raptor Lake bude. Podle slajdů od igor’sLAB je odpověď 70 °C. To je stejné jako u předchozích generací. Nicméně je asi možné, že se to nebude na všech deskách dodržovat.

Více: Detailní specifikace Raptor Lake. Má čtyři různé boosty, jak fungují a jaké mají maximální takty?

Dvacet linek PCIe 4.0 z čipsetu Z790

Nakonec je tu pak jedna věc, která potěší některé náročné uživatele vyžadující rozsáhlou konektivitu. Igor’sLAB totiž také ukázal specifikace a schémata konektivity čipsetu Z790, který teď bude na nových deskách pro Raptor Lake. Na jednu stranu se opět potvrdilo, že procesor Raptor Lake samotný má pořád jen 16 linek PCI Express 5.0 pro GPU, jeho přídavné rozhraní pro přímé připojení SSD k procesoru je jenom PCIe 4.0 ×4 jako u Alder Lake.

Ale čipová sada připojená k CPU přes DMI4 ×8 (ekvivalent PCIe 4.0 ×8) bude mít možnosti o dost zlepšené. Čipset Z690 poskytoval 16 linek PCIe 3.0 a 12 linek PCIe 4.0. Ale u Z790 Intel povýšil další linky, takže těch 3.0 bude jenom osm, ale výměnou za to má čipová sada už 20 linek PCIe 4.0. Ty lze na desce rozvést do slotů PCI Express a M.2 pro SSD, což bude umožňovat docela štědré možnosti rozšíření s třeba dvěma, nebo rovnou třemi sloty pro karty PCIe 4.0 ×4.

Slajd k procesorům Intel Raptor Lake: platforma a čipset Z790 (zdroj: igor’sLAB)

Bude ale samozřejmě na výrobcích desek, zda tyto možnosti využijí. Na hráče zaměřené desky na rozšiřující sloty dnes dost „kašlou“, protože minimálně dva a obvykle i tři sloty pod grafickou kartou stejně herní PC nevyužijí. Desky platformy AMD X670 a X670E například obvykle mají pouze dva či tři sloty pro karty. U desek Z790 pro hráče to asi může být podobné (ale mohly by zase mít třeba pět slotů M.2 s PCIe 4.0 ×4), nicméně snad se objeví i nějaké „Workstation“ a „Creator“ desky, které budou mít pro karty více slotů.

Konektivita čipsetu a platformy Intel Z790 (zdroj: igor’sLAB)

Další zlepšení čipsetu Z790 je, že podporuje až pět portů SuperSpeed USB 20Gbps (USB 3.2 Gen 2×2). Už Z690 ale podporoval čtyři, což asi obvykle je víc než dost, drtivá většina desek nejspíš tolik 20Gb/s portů nebude reálně zpřístupňovat.

Tip: Procesory Intel Raptor Lake budou v obchodech už tři týdny po Zenu 4. Už se ví přesné datum

Zdroj: igor’sLAB

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

 •  
 •  
 •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

 •  
 •  
 •  

Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu

Intel letos chystá vydání nové generace desktopových procesorů – čipletové 3nm Arrow Lake, které už bude pojmenované Core Ultra a bude mít novou platformu LGA 1851. Ještě předtím se ale firma rozloučí se socketem LGA 1700 už asi navždy nejvýkonnějším procesorem, jaký bude na jejím 7nm procesoru existovat: Core i9-14900KS. Tato speciální edice teď bude nejrychlejším, ale také zdaleka nejžravějším procesorem pro hráče od Intelu. Celý článok „Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *